Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.741
@Илко Илија ти реков пред некое време, да не коментираш за работи што не ги разбираш...дали воопшто знаеш што значи тој симбол на дуксерицата ?
Ае ти кажи ми што значи и описмени ме, само пази што ќе треснеш.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.764
@Илко Илија ти реков пред некое време, да не коментираш за работи што не ги разбираш...дали воопшто знаеш што значи тој симбол на дуксерицата ?
Ајдеее на секој десет години истата дискусија. Памтам пред десетина година имаше луѓе што го бранеа користењето на ебената свастика.
Темава не е за хералдика ама сепак треба да се едуцираат навијачите кои ги користат тие симболи. Ајде објасни ни што знажи тој симбол?
Автоматски споено мислење:

Комити Скопје најава за ФК Кадино - ФК ВАРДАР.
Прегледај го приврзокот 308844
Градско дерби!
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.741
@Илко Илија ти реков пред некое време, да не коментираш за работи што не ги разбираш...дали воопшто знаеш што значи тој симбол на дуксерицата ?
Што стана бе нациста, отиде трета смена да ги чуваше логорите ли :D
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.764
Интересна навивачка група се чкембари, со свои претставници на промоција на сдс. 20 луѓе со реквизити од чкембари на претставувањето. Ете можеле со наумче да се договорат да среди да не им бараат сертификати во јане против вардар.

 
Член од
2 март 2017
Мислења
452
Поени од реакции
1.538
Еве, јас сум десничар и за мене не е нормално да си комунист или либерал, но тоа е друга тема.
Држете се до навивањето, а не да отвараме празни дискусии како многу пати досега.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.741
Еве, јас сум десничар и за мене не е нормално да си комунист или либерал, но тоа е друга тема.
Држете се до навивањето, а не да отвараме празни дискусии како многу пати досега.
И каква врска има тоа?
Ова има и тоа каква врска со навивањето, така и во Битола почнаа приказни од овој тип како дебилот со дуксот и преку ноќ од Македонци се разбудија како Бугари. За вакви работи не треба да има место во Македонија, сите наши соседи под тој симбол ни ебале мајката. Секој може што сака да си биде по убедување ама не може некој да кажува дека е Ајдук и да има ваков симбол на него. Ае еве кажи ова со сликата е добро за навивањето и сценава или не?
 
Член од
2 септември 2019
Мислења
203
Поени од реакции
1.372
Другари од Битола и Кавадарци да не сте трагични ќе бевте смешни добра кореографија кој ви ја смисли алал нека му е ставате цепки по другите групи вие сте за плакање а не за цепки сами се закопате "браќа"
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.037
Поени од реакции
5.763
Другари од Битола и Кавадарци да не сте трагични ќе бевте смешни добра кореографија кој ви ја смисли алал нека му е ставате цепки по другите групи вие сте за плакање а не за цепки сами се закопате "браќа"
???
 
Член од
18 март 2019
Мислења
435
Поени од реакции
1.975
Другари од Битола и Кавадарци да не сте трагични ќе бевте смешни добра кореографија кој ви ја смисли алал нека му е ставате цепки по другите групи вие сте за плакање а не за цепки сами се закопате "браќа"
Што и фали на котеографијата? Не е нешо вау, ама треба да се почитува трудот. А и за стандартите на нашата сцена е скрос ОК. Поголем срам е митингот на сдс и чкембари на Тумбе Кафе, не знам како тоа помина така глатко, а има огромен потенцијал за руѓање.
Брука...
 
Член од
19 август 2021
Мислења
10
Поени од реакции
8
@Илко Илија залудно трошење на време и зборови е да ти објаснувам на тебе што значи симболот на дуксериците кај ајдуци т.е идеалисти...на страна тоа што во твојот живот немаш ниту една утакмица како дел од некоја навијачка група (или да си бил активен член), и твојата едукација произлегува од читање форуми,гледање клипови и слушање приказни..., а еве ти од мене бесплатна едукација, за да знаеш дека единствена окупација која и се има случено на Македонија е комунистичката окупација тргнувајќи од 11 - ти октомври или следното:
На 11 Октомври Душко Наумовски меѓу прилепчани познат како локален бандит и криминалец од позади грб убива стражар , човек којбил татко на три деца, прилепчанец.
Од овој настан комунистичката пропаганда на еден само на нив својствен начин успева да направи мит за пукање на прва пушка и борба против окуптарот.

Во однос на коментарите околу кореографијата на Чкембари и Лозари, идејата како идеја е супер бидејќи суштински го преставува братството помеѓу групите, ги содржи симболите на градовите и групите, меѓутоа мое лично мислење е дека многу подобро би изгледало визуелно ако кореографијата била поставена најдолу на почетокот од трибината, тогаш би имало простор и за дополнително бајраци, стендарди, или било што друго како дополнување на кореографијата и пиротехниката би дала многу подобар впечаток тоест би дошла до израз, отколку овака како што направиле чкембари и лозари. Тоа е само мое лично мислење, не мора да значи дека сум во право. Пример, можело кореографијата да биде поставена најдолу, а од врвот на трибината до напред до оградата да бидат поставени најлони како што има најчесто по трибините во јужна америка. Во однос на бројката, мислам дека проблем е што ова коло се играше во сабота, а мнозинство од навијачите во нашата држава се радничка класа.
п.с Не го разбрав делот и коментарите околу некаков си митинг на сдсм и поврзаноста со чкембари, иако предизборниот период кога и да било влијаел отсекогаш негативно, бидејќи навијачите отсекогаш служеле за искористување и биле движечка сила за собирање гласови во замена за маици, вработување на членови по јавни претпријатија, кинење на пријави, покривање на гостување или пиротехника, добивање просторија. Најголема рак рана кај нашите групи е тоа што членовите не се финансиски независни, да можат да си дозволат и да издвојат од свој џеб да си платат гостување,маици,корео итн. итн, бидејќи во најголем дел се на возраст од 17-20 години, а освен тоа и се навикнати да зависат од управа, а тоа го научиле од претходните генерации кои гледале само како да профитираат од групата или да имаат било каква друга лична корист.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.741
Абе пичко една струмичка, коа ќе станете мажи и кажете кој сте и што сте бе. На 10 профила пишуваш па и се криеш и од анонимен уште по анонимен стануваш. Ќе бидам фер и нема да те навредувам по твоето лично родено име, затоа што иако те знам кој си и тебе и сите вас бугараши, сепак не сум кодош, сите до еден ве знаеме и сте ставени на список, затоа што вие сте кодошите и домашните предавнвици. Еве ти кажувам јавно сите ве имаме обележано, само да знаеш дека џабе се криете по лажни профили, пишувате качени од Марс само за да не дознаеме кои сте, од Битола до Скопје, па се до до твојојата Струмица ве знаеме кои сте и тоа баш такви пички како тебе кои немаат муда јавно да кажат кои се и што се. Па само не дај Боже некогаш нешто да се деси со таа ваша усрана пропаганда има да бидете посерувани пред зградите и куќи од ќотек затоа што ви помина времето кога заведувавте младина затоа што и како вашите од минатото, пак ќе го јадете немиен додека некој од Софија жив ќе ве изгори. Мамицата у пичка да ти ја ебам продадена мислиш ако можеш да се умилкуваш тука на фини дечки кои се поврзани само со навивањето и не се навлезени во овие работи и ќе си дел од нас, помеѓу вас и нас има граница и вечно ќе ја има, настрана јас, тие дечки кои ти даваат респект тука се Македонци а ти си пичка и ништо повеќе од тоа, таа е твојата нација. Е така да им пренесеш на твоите другарчиња и по Скопје и по Битола, крв ќе серете само да се покаже можност за тоа а иде нашето време.
 
Последно уредено:
Член од
19 август 2021
Мислења
10
Поени од реакции
8
не знаев дека си вработен во државна безбедност, па затоа имаш точни и проверени информации кој сум или кои сме како што кажуваш...ако сакаш да глумиш народен херој, остави податоци ( име и презиме или мобилен во инбокс) па ќе се договориме за средба, да ти поклонам венец како што доликува кога се оддава на почит на народни херои
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.741
не знаев дека си вработен во државна безбедност, па затоа имаш точни и проверени информации кој сум или кои сме како што кажуваш...ако сакаш да глумиш народен херој, остави податоци ( име и презиме или мобилен во инбокс) па ќе се договориме за средба, да ти поклонам венец како што доликува кога се оддава на почит на народни херои
Бегај татар, ќе има време за средби, ние сме многу а вие сте мала група педера. И не спомнувај во усти народни херои. Ваши херои се оние што се шиткале по бугарски дворови, наши се некои други. На памет да не ти паднало уште еднаш да објаснуваш ти од кој сме биле окупирани и кој за што се борел. На памет зошто мала ќе ви биде Струмица.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom