Навивачки групи во Македонија!

Член од
18 септември 2020
Мислења
472
Поени од реакции
1.301
Викендов сите имавме можност за споредба меѓу навивачките групи во државава. Од една страна чкембари и лозари со слаба бројка на братско дерби, нејасна кореографија, ужасен изглед на копот и присуство на промоција на кандидат за градоначалник на сдс. Од друга страна комити на обична утакмица во втора лига против кадино. Бројката би рекол дека беше над 300, со оглед на тоа што копот се преполни, па голем број на луѓе мораа да навиваат од просторот до трибината и надовр од неа. Изгледот на трибина класа, ударен транспарент и десетина знамиња распределени низ целиот коп. Кореографијата без многу експерименти, меѓутоа тоа е максимумот што може на таква трибина. Покривно знаме широко околу 3 метри, должина преку 20. Дополнително и бакаљада. Се промовираше и нова песна која верувам дека ќе грми понатаму.

Разлика небо и земја. Другиве групи се далеку помали па воопшто не би ни споредувал со комити.
Па бројка бевме над 300 сигурно, кореографијата беше добра со три покривни знамиња и две огормни пароли. Што не беше јасно од кореографијата? Не ја виде саат кулата или костурницата или пак амблемите? Пиротехника се запалија над 40 димни, не знам зошто сеуште сликите не се извадени сите, имаше и баклијадата со 15 тина бакли. Каков е тој изглед на трибина класа, ккига и кај нас на трибина беа двете ударни транспаренти на групите. Па пополно изгледа вашето нормално кога бевте на стадионче со 3,4 реда, а ние на коп на кој бери над 1000навивачи.
Дека сте во добар момент сте, посебно во споредба со чкембари во 20 пати подобар момент сте. Но тоа е оваа сезона со 4,5 утакмици засега. Не ме терај да ти вадам слики од пред не така дамно време кога бевте по 9 навивачи на домашна утакмица. Разлика небо земја, немој не ме радуј
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

 

Attachments

Последно уредено:
Член од
26 април 2021
Мислења
156
Поени од реакции
750
Уште една недела на мактифо сцената...

Ај прво за навијачкиве работи..
Чкембари и Лозари далеку од очекуваното. Најавивте "невиден спектакл" од тоа бидна само "невиден". Реално, кореото не успеа. Бројката драстично помала од очекуваното. Чекаме видео за да кажеме збор два.
Комити дефинитивно се креваат. Тоа веќе на сите им е јасно. Младава екипа внесе и те каква свежина. Сите екипи очигледно дека се свесни за тоа па полека се враќаат на Запад. ЕКИПА Пиво изгледа успеа конечно во намерата да на трибина се пее само за ФКВ. Браво! Кореото интересно за око. Бакљите добро се уклопија. Можда треба повеќе на димни да се удира заради термините. Браво за дечките од ЦЦ Аптека. Не утнав кога кажав дека ќе направат убава прича.
Фаланга се за пофалба. Не знам што како искрено али немаат пропуштено гостовање. Шверцери 10 души дојдени. Се збори за некаков инцидент па ако може некој да каже збор два.
Ај сеа за она најгадното...
Чкембари, бевте во Крушево кога беше обединувањето, пеевте против Северна, заедно кажавме дека ќе трпиме репресии ама дека нема да се повлечеме. Каде сме неколку години подоцна? Комити прогонувани, Вардар системски уништен, а вие во скутот на тие кои заокружуваа Северна. Никогаш нема да се исперете од ова! Томе Питбуло им го извади гзо на северните.
ПРОКЛЕТИ ДА СЕ ПРЕДАВНИЦИТЕ!
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
472
Поени од реакции
1.301
@mentalitet Обично покривно знаме е корео интересно за око, а нашето шо е работено цела недела шипки се местени специјално за кореото, три подигнати амблеми две огромни пароли не е убо, туку обично покривно топ за око цццццц.
За политичкиот дел.... ТОТАЛНА УТКА во однос на моментот, не е сдс работата туку кандидатот кој е нов сопственик на клубот. Ја има изјавата на нет нема ни подршка ни ништо, напротив фала на гестот со акциите... не е битно, голема грешка и злоупотреба од страна на неговата пр служба на навивачката група. А најмалку шо треба некој за политки да збора сте вие бе, па пред некој месец на профил повикувавте на политички протести, споделувавте политичари на вмро... било како, се напрај грешка ненамерна или не, која сигурно врз групата ќе напрај и те како додатни компликаци, кои и така беа чкембари беа во деликатни околности.
 
Член од
26 април 2021
Мислења
156
Поени од реакции
750
Па бројка бевме над 300 сигурно, кореографијата беше добра со три покривни знамиња и две огормни пароли. Што не беше јасно од кореографијата? Не ја виде саат кулата или костурницата или пак амблемите? Пиротехника се запалија над 40 димни, не знам зошто сеуште сликите не се извадени сите, имаше и баклијадата со 15 тина бакли. Каков е тој изглед на трибина класа, ккига и кај нас на трибина беа двете ударни транспаренти на групите. Па пополно изгледа вашето нормално кога бевте на стадионче со 3,4 реда, а ние на коп на кој бери над 1000навивачи.
Дека сте во добар момент сте, посебно во споредба со чкембари во 20 пати подобар момент сте. Но тоа е оваа сезона со 4,5 утакмици засега. Не ме терај да ти вадам слики од пред не така дамно време кога бевте по 9 навивачи на домашна утакмица. Разлика небо земја, немој не ме радуј
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:
А бе никој не кажа дека не бевте добри. Али "невиден спектакл"...малце превише. Ај кажи од тоа што беше на трибината, што не беше досега видено? Да, се слагам дека Комити заради катастрофално водење на групата беа на дното. Но, кога стануваше збор за братско дерби со Војводи..туку нема утка. На последното славење на братството имаше 3 бакљади, неколку покривни знамиња и над 1500 луѓе на запад. Слики и клипови колку сакаш. Така да полека малце.
Автоматски споено мислење:

@mentalitet Обично покривно знаме е корео интересно за око, а нашето шо е работено цела недела шипки се местени специјално за кореото, три подигнати амблеми две огромни пароли не е убо, туку обично покривно топ за око цццццц.
За политичкиот дел.... ТОТАЛНА УТКА во однос на моментот, не е сдс работата туку кандидатот кој е нов сопственик на клубот. Ја има изјавата на нет нема ни подршка ни ништо, напротив фала на гестот со акциите... не е битно, голема грешка и злоупотреба од страна на неговата пр служба на навивачката група. А најмалку шо треба некој за политки да збора сте вие бе, па пред некој месец на профил повикувавте на политички протести, споделувавте политичари на вмро... било како, се напрај грешка ненамерна или не, која сигурно врз групата ќе напрај и те како додатни компликаци, кои и така беа чкембари беа во деликатни околности.
Ај накратко, бидејќи се обидуваш да ми наметнеш нешто што не сум го кажал.

"Интересно за око"
На натпревар со ФК Кадино беа запалени 20 бакљи и извадено покривно знаме. НА НАТПРЕВАР СО КАДИНО! Околу 400 луѓе присутни а на сите реално стадионот им беше одалечен неколку километри.
Вие најавувавте НЕВИДЕН СПЕКТАКЛ.
Од тоа на трибина вкупно бевте околу 350-400, кореото СПОРЕД МЕНЕ не испадна како што треба. Димнијада солидна но ништо од тоа што беше претставено, ни од далњку не го оправдува тоа "НЕВИДЕН СПЕКТАКЛ".
Јас илјада пати ја имам оцрнето групата Комити кога политиката мешала прсти. Но, гледај дека новата екипа која се раѓа на запад не дозволува повеќе постарите да си играат курот. Соопштенија ЈАВНИ, транспаренти пред стадион против партии и остали акции преку кој јасно зе кажува ставот. НИКОГАШ не е поддржан јавно кандидат, ниту групата учествувала во прошетки на кандидати. Тоа досега само Омер го правеше. А тука имавме ЦЕЛО ЈАДРО на Чкембари. Е тука е разликата!
Не спомнувај Жути и 99та бидејќи тогаш ЛФ и другите групи јасно покажаа што мислеа. И Жути беше исфрлен од трибина. Ме интересира што ќе се случи сега кај вас. А да, ти текнува на прославата на Двојче како истиов овој Питбул си славеше? ...
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
7.485
Поени од реакции
11.231
@mentalitet Обично покривно знаме е корео интересно за око, а нашето шо е работено цела недела шипки се местени специјално за кореото, три подигнати амблеми две огромни пароли не е убо, туку обично покривно топ за око цццццц.
За политичкиот дел.... ТОТАЛНА УТКА во однос на моментот, не е сдс работата туку кандидатот кој е нов сопственик на клубот. Ја има изјавата на нет нема ни подршка ни ништо, напротив фала на гестот со акциите... не е битно, голема грешка и злоупотреба од страна на неговата пр служба на навивачката група. А најмалку шо треба некој за политки да збора сте вие бе, па пред некој месец на профил повикувавте на политички протести, споделувавте политичари на вмро... било како, се напрај грешка ненамерна или не, која сигурно врз групата ќе напрај и те како додатни компликаци, кои и така беа чкембари беа во деликатни околности.
mrsh be picko edna sip+arsko komunjarska... prvo si rucate so onie sto ve kolea sega kur pusite na onie sto ve napravija severdzani....
 
Член од
26 април 2021
Мислења
156
Поени од реакции
750
Порано како помали не се замаравме со вакви работи. Постарите бркаа и реално мала група на луѓе како во Комити така во Чекмбари ја има оцрнето групата. 90% од членството доаѓа за дружба, љубов кон клуб и навијачки ствари. Јеби га, пијавици постоеле и ќе постојат. Пишав со најдобра намера да не се случува. Не треба да бидеме Шверцери идиоти па да чекаме МВР и ДУИ да ни чистат терен за акции. Треба да заврши во мактифо движењето тој терк.
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
472
Поени од реакции
1.301
@mentalitet
Невиден спектакл неколку пати го повторуваш, ако мислиш на најавата, да ради атмосфера едно друго то се кажва. Ако не невидено кај нас, тогаш етe за прв пат кај нас е изведена кореографија со додатни шипки. Не покривно него кренато на мрежа. од 300 на сите постови сега велиш 400 сте...нејсе. Од димнијадата значи нема слики сеуште, не знам зошто, имаше посебна црвена посебна зелена...
Не велам дека цела група ви подржувала политика али до пред некој месец вадевте политички соопштенија од официјален профил. Прво и основно, не ја амнестирам групата од одговорност, но нема ништо чудно од средба меѓу групата и сопственикот на клубот. Пак ќе кажам немаше во изјавата никаква подршка, само ПРЕМНОГУ ЛОШ ТАЈМИНГ. Грешка голема, колку и да била ненамерна испадна не како што треба. Се слагам, политиката и во најмала врата ако велгува во групата треба да и се затвори вратата.
 
Член од
26 април 2021
Мислења
156
Поени од реакции
750
Значи, погоре пишав дека било добро ама дека не било спектакл. И реално сам кажуваш дека сликите уште не се пуштени. Убаво пишав, провери, ДА ВИДАМ КЛИП па ќе зборам. Само коментирав од сликите кои ги видов. А за политиката јасно е, и двајцата кажавме. Целата поента ја пишав и погоре. На сите ни е јасно дека 90% од групите не се такви. Али некад мора да се размислува. Периодот е предизборен...не смееме да бидеме слепи. ЗА СИТЕ ВАЖИ ОВА! Најмногу за Комити зошто најмногу имаат минско поле моментално.
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.062
Поени од реакции
4.038
Невиден спектакл неколку пати го повторуваш, ако мислиш на најавата, да ради атмосфера едно друго то се кажва. Ако не невидено кај нас, тогаш етe за прв пат кај нас е изведена кореографија со додатни шипки. Не покривно него кренато на мрежа. од 300 на сите постови сега велиш 400 сте...нејсе. Од димнијадата значи нема слики сеуште, не знам зошто, имаше посебна црвена посебна зелена...
Би се сложил со досега напишаното, можеби се очекуваше нешто повеќе со оглед на тоа што беше симболичен дуел и се најавуваше да биде нешто посебно. Добра е идејата за кореографијата и добро е што конечно се осврнавте да пробате нешто ново, ме потсети на една кореографија на Комити, на ракомет во Борис против ПСЖ со ајфеловата кула, слична изведба, слична идеја, мада според мене, визуелно би рекол не изгледаа баш најдобро, ниту таа на Комити ниту оваа вашата.

Како и да е, добро е што после неколку години мртвило и мирување има повеќе навивачки групи активни, па со тоа и предизвикот и желбата за докажување ќе растат па да се надеваме на уште поквалитетни изданија, и почесто натпревари со 2 навивачки групи присутни на трибините (ова очајно фали)
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
735
Поени од реакции
1.458
Уште една недела на мактифо сцената...

Ај прво за навијачкиве работи..
Чкембари и Лозари далеку од очекуваното. Најавивте "невиден спектакл" од тоа бидна само "невиден". Реално, кореото не успеа. Бројката драстично помала од очекуваното. Чекаме видео за да кажеме збор два.
Комити дефинитивно се креваат. Тоа веќе на сите им е јасно. Младава екипа внесе и те каква свежина. Сите екипи очигледно дека се свесни за тоа па полека се враќаат на Запад. ЕКИПА Пиво изгледа успеа конечно во намерата да на трибина се пее само за ФКВ. Браво! Кореото интересно за око. Бакљите добро се уклопија. Можда треба повеќе на димни да се удира заради термините. Браво за дечките од ЦЦ Аптека. Не утнав кога кажав дека ќе направат убава прича.
Фаланга се за пофалба. Не знам што како искрено али немаат пропуштено гостовање. Шверцери 10 души дојдени. Се збори за некаков инцидент па ако може некој да каже збор два.
Ај сеа за она најгадното...
Чкембари, бевте во Крушево кога беше обединувањето, пеевте против Северна, заедно кажавме дека ќе трпиме репресии ама дека нема да се повлечеме. Каде сме неколку години подоцна? Комити прогонувани, Вардар системски уништен, а вие во скутот на тие кои заокружуваа Северна. Никогаш нема да се исперете од ова! Томе Питбуло им го извади гзо на северните.
ПРОКЛЕТИ ДА СЕ ПРЕДАВНИЦИТЕ!
Комити прогонувани?Па само ден или два после Крушево, единствени прогонувани беа Чкембари, неколку кривични само за дечките од Битола и за никој друг.И после се то Палчо шо го произнесе во јавност по повод Крушево ти мислиш е рекла казала?Не бе бате, одма индикаторот покажа дека нешто не е во ред и ни даде ум за "наредниот" пат. Само за политика не зборајте, мал милион пати самите вие тука на форумот имате потврдено за политичката калакурница на запад.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
446
Поени од реакции
1.501
Многу го должите со непотребни дискусии (и Комити и Чкембари).
Што се однесува до нас, чекајте многу брзате, ќе ни треба уште многу работа да групата дојде на некоја позитивна 0.
Со години групата беше оставена на цедило, но, тоа е променето и допрва доаѓаат подобри денови!
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.127
Поени од реакции
2.846
Оф мори мајко, ко ќе ги читам овие од скопје ми иди да повратам, абе една утакмица ќе се појават и се ПОСТРАЈА в гаќи, море луѓе не сме од вчера алооооооооооо!?!?!?!
Дај не се палете како 90% од групите од Мкд шо напраја, ку*о ни го искасаја пола сезона со добри изданија и тркалата почнаја да се споредват со нас или вас небитно, неќам да набројвам сега ама има минимум 4-5 групи во Мкд. Кај се сега? На таквото, ете таму се - НЕ ПОСТОЈАТ.
Океј, добро издание имавте на ГОСТИ (читај Ск). Мило ми е шо се враќате на сцената.
Шетајте малце по селата да видите како е, ние сите ги свртивме :icon_lol:
Ние сме далеку од то шо се очекува од нас, ама ќе се подобрат работите, идат новите генерации... џа или бу.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
446
Поени од реакции
1.501
Оф мори мајко, ко ќе ги читам овие од скопје ми иди да повратам, абе една утакмица ќе се појават и се ПОСТРАЈА в гаќи, море луѓе не сме од вчера алооооооооооо!?!?!?!
Дај не се палете како 90% од групите од Мкд шо напраја, ку*о ни го искасаја пола сезона со добри изданија и тркалата почнаја да се споредват со нас или вас небитно, неќам да набројвам сега ама има минимум 4-5 групи во Мкд. Кај се сега? На таквото, ете таму се - НЕ ПОСТОЈАТ.
Океј, добро издание имавте на ГОСТИ (читај Ск). Мило ми е шо се враќате на сцената.
Шетајте малце по селата да видите како е, ние сите ги свртивме :icon_lol:
Ние сме далеку од то шо се очекува од нас, ама ќе се подобрат работите, идат новите генерации... џа или бу.
Прав си за се што пиша. Освен, делот каде што пиша дека ова е прво наше добро издание. Ги имавме неколку, но прав си дека ептен се досадува со тоа Кадино.
Идеме понатака!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom