Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Македонските медиуми во полн ек известуваат за натпреварот Црвена Ѕвезда - Олимпијакос и за тоа како километриве не биле проблем за "македонските" Делије, но вистинското прашање е каде одат тие.

Ова што ќе биде напишано не важи за луѓето што имаат српска национална свест а живеат во Македонија, туку за оние кои се декларираат за поголеми Македонци и од нас македонските ултраси.

Најчестиот одговор кој може да го чуете од овие напатени души е следниов, тие имаат приватно право за кој да навиваат, Србите се наши православни браќа (иако никогаш не ни ја признаваат црквата и со самото тоа за нив сме еретици а не православни) како тие никогаш не би кажале лошо за Македонците ако ние не сме го признале Косово (Косово не беше ни држава кога тие вадеа пароли дека Република Македонија е стара Србија, а Македонија е единствена и грчка) ред други изговори кои ни се познати и бедни.

Дали веењето на знамето на Златна Зора како поддршка во нивната борба против Македонците во Егејот од страна на Делије не им е доволна причина да се запрашат што барат на таа трибина ?

Со самото пречекорување на Север и пеењето за Црвена Ѕвезда тие стануваат дел од една идеологија на величење на тоа дека Македонија е грчка, дека територијава на која ние живееме не е Македонија туку Стара Србија, ги поддржуваат сите негаторски политики кон сопствениот народ.

Навивањето за еден клуб, посебно како навивач/ултрас, е идентитет, а навивањето за странски клубови поготово за оние од нашето соседство, значи негирање на сопствениот идентитет и борба против македонштината.

Како што се нагласиле многумина пред нас, а и ќе нагласат многу по нас, навивањето за клубови како Црвена Ѕвезда и Партизан како Делија или Гробар, не е љубов, туку психичка болест, против која ние постојано ќе се бориме за да ја искорениме, за доброто и на самата наша тифо сцена, но и за државата.



by:Ултра кафана
Па така ако гледаш на работите, секој држава во светот треба да е непријател со сите.
Не ти држи вода.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.786
Па така ако гледаш на работите, секој држава во светот треба да е непријател со сите.
Не ти држи вода.
Прво не го напишав јас ова ама се согласувам со напишаното.Јас не велам дека Србија ни е непријател(иако во минатото сите ни згрешиле,па и они и тоа многу)

Пораката е едноставна и многу лесно може да се разбере ако се сака.Не може некој кој себеси се нарекува Македонец да навива за клуб како Ѕвезда и Партизан кои се спобратимени со нашите најголеми душмани,кои имаат членови во Златна Зора.

Мене ми е јасно дека во минатото сме живееле во една држава и кај постарите луѓе има емоции кон овие клубови но едно е да имаш симпатии кон одреден клуб,еве на пример тато навивал за Хајдук и има одредени симпатии за тој клуб кога играат евро купови и дерби со Динамо ама кога утре би играле со Вардар се знае од која страна на градски ќе седи,за кого ќе пее и ако треба знае по кого да удри.
Ова не можеме да го кажеме за македонските Гробари и Делије кој со сигурност би удриле по Македонец.

Кај нас проблемот е што не сме се ослободиле од комплексот на ниска вредност и за тоа се криви токму тие генерации.Луѓе кои се родени Македонци се поголеми Срби од Србите



Срамота е да ни се случува да има 400-500 луѓе на градски кога игра Вардар а автобуси од Скопје,Куманово,Битола да одат на утакмици дури во Белград.


ПС:Исто лоша работа што се случува на нашата сцена е што се дозволува на некој одредени луѓе да навиваат во македонски групи а јавно кажуваат дека се македонски бугари.Тие се поголем срам и од овие.
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Izvinite za latnicu
@k0k014 Ti si sigurno pomlad.. ne si ga posetuvaja forum kd bese najaktivan (zboru vreme 2009-2012) ss navivanje i kd zazive duh u drzavu. Od nisto nikakvo jugonostalgicarsko se izborisva mnogo grupe da se naviva za svoi klubovi. Moja cista najcista (tvrdu) samo KKK nisto drugo. Prasues se kako moze da se naviva.. pa moze ima red faktori, edn od tija e sto kude nas sem Vardar nema drug klub ss istoriju bez prekini .. kude nas se bs ocigledno kd se menja rukovodstvo zasto klub propadne i tg partiski se uzdiza.. zasto e toj, politicari li ga sakav mnogo sport?
Da ne duzu iako mozu tuj da pisuju 3 dna. Unistisva ga duh na ljudi, unistisva gi klubovi za svoi partiski celi, unistisva ga u svakoga vernoga navivaca vernost deka ke bidne bolje.. Ne e toj op trup aj na Vardara, treba da ga sakas tj klub pa da ides... svi u Skopje ne ga sakav i ne ga ni prativ, (prvo su od okolinu koi su izrasnale bez ljubav sprema tj klub a drugo zasto neznaev) najgolem klub pa ga zema u primer, zalno e da ama toj e. Mene me dusa boli sto e unisten FKK, KKK partiski se odrzue, frlji pogled ke vidis od osnovanje sala i atmosvera, 2009 reorganizirano kakvo e bilo i posle 2015 do sg vidi kakvo e.. nikad vise nema da e isto niti pa ke ima narod. U Kumanovo narod saka kosarku , saka ga tj klub, ali previse partie unutra, omrzne ti sve.. kd gledas kako foteljasi glumiv strucnjaci u sport, nema logika neli?
Nejcu da spomnuju za decka, da ne se sfatimo loso "Slava mu".. seceni utepasva Makedonca, grupa napravi edn protest i tolko.. zasto nemase neredi da se dade na znanje civ clen e decko, koj klub ga e bodrija i iskazuvaja se e kako clen. Ne provociram da ne se sfatimo loso nego samo davam primer .. a eve ga i odgovor : Zasto ljudi su podeleni i za da opstanev u drzavu se opredeluev za partie i mnogo clenovi koi mozda bi imale uticaj na masu su del od nekoju partiju i kd od stab se zapreti i kaze da su mirni toj e.. Zalno pa? Znam ama ete..
I sg tebe ti cudno zasto idev Makedonci da navivav za drug klub. Eve primer od Kumanovo cigani imav grupu i su stabilna ekipa koja e prisutna na svi utakmice, od drugu stranu i grobari isto takoj, tija ljudi nema sila da gi trgne od tamo nisto.. pred sve i prvo nesto e zasto gi odrzue ljubav sprema tj klub. Kraj price. Izrasnale ss ljubav sprema tj klub, del su od grupe koi imav svoi idelolgie i naravno i taj grupa del od tuj tribinu prifakja ga isto.
Nadam se deka se razbrasmo.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.786
Се ми е јасно убаво ама нема никогаш да имам разбирање за некој кој одбрал да навива за Партизан и Ѕвезда пред Вардар или еве Куманово.Добро ми е познато и состојбата у Куманово и памтам каква атмосфера имаше у таа сала ама се се сјеба после инцидентот во финалето со МЗТ кога џандарите добија наредба да ја испразнат салата и тепаа се живо.Истото ова се случува и кај Србите ама не се откажуваат толку лесно како нас.И не ми е само зборот за навивачки групи туку повеќе за обична публика.Каква е таа љубов што ќе ме натера да не одам на градски кога игра Вардар или пак кога игра Куманово у сала туку да одам во Белград да навивам за странски клубови.И да нема континуитет некоја навивачка група не значи дека треба да се престане да се оди у сала/стадион.


Јас главната вина ја гледам во менталитетот на нашиот народ кој многу повеќе ги сака останатите него самиот себе па така и во оваа ситуација.

Штета што не успеавме да се излечиме од болеста наречена Југославија и што истата таа болест се пренесува на сите млади генерации,како што на пример тоа го направија некои други држави.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
2
Поени од реакции
8
Aj vaka da ve pozdravam , imase ne po forum tuka pred 5 godini . Igrame treta liga i sigurno gazeme za vlez u vtora FK Sloga 1934 Vinica. Grupirame se cesno,golem del od grupata ni e iselen ama imame solidna brojka moze da poglednete na fb . Sekakvi dobronamerni soveti se dobredojdeni , predlozete grupi kaj da se uklucam za da bideme u tek so nastanite . Planirame golema proslava na kraj na mesecot 30 godini od formiranje na navivackata grupa,ke bide fer da ostvareme kontakt so site navivacki grupi i da pokaneme nna druzenje . Pisuvame monografija za taa cel ,stegame jaka organizacija ,grado ni se bude. Ajde pisete mi kako da ostvareme kontakt
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Се ми е јасно убаво ама нема никогаш да имам разбирање за некој кој одбрал да навива за Партизан и Ѕвезда пред Вардар или еве Куманово.Добро ми е познато и состојбата у Куманово и памтам каква атмосфера имаше у таа сала ама се се сјеба после инцидентот во финалето со МЗТ кога џандарите добија наредба да ја испразнат салата и тепаа се живо.Истото ова се случува и кај Србите ама не се откажуваат толку лесно како нас.И не ми е само зборот за навивачки групи туку повеќе за обична публика.Каква е таа љубов што ќе ме натера да не одам на градски кога игра Вардар или пак кога игра Куманово у сала туку да одам во Белград да навивам за странски клубови.И да нема континуитет некоја навивачка група не значи дека треба да се престане да се оди у сала/стадион.


Јас главната вина ја гледам во менталитетот на нашиот народ кој многу повеќе ги сака останатите него самиот себе па така и во оваа ситуација.

Штета што не успеавме да се излечиме од болеста наречена Југославија и што истата таа болест се пренесува на сите млади генерации,како што на пример тоа го направија некои други држави.
Само да те поправам, луѓето што одат а посебно на север Звезда не ја рачунаат за странски клуб, Србија за странска држава, туку 99% се осеќаат како Срби.
Север е излечен од болеста Југославија, најгласни се против југословенска, јадранска, аба лига во кошарка или недај боже во фудбал, имаат јасна и конретна десничарска идеолошка определба така да ретко кој иде на север а да не ги дели вредностите на истата навијачка група.

Исто така, ниту Вардар, ниту Куманово не ги чуствуваат за свои и блиски клубови, ниту пак Македонската репрезентација ја осеќаат за своја репрезентација и да не бидам погрешно сфатен истите тие меѓу кои и јас ниту ја мразам Македонска репрезентација, ниту имам омраза против Вардар или Куманово, туку луѓето размислуваат и си имаат свои други вредности и идеали.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.786
Само да те поправам, луѓето што одат а посебно на север Звезда не ја рачунаат за странски клуб, Србија за странска држава, туку 99% се осеќаат како Срби.
Север е излечен од болеста Југославија, најгласни се против југословенска, јадранска, аба лига во кошарка или недај боже во фудбал, имаат јасна и конретна десничарска идеолошка определба така да ретко кој иде на север а да не ги дели вредностите на истата навијачка група.

Исто така, ниту Вардар, ниту Куманово не ги чуствуваат за свои и блиски клубови, ниту пак Македонската репрезентација ја осеќаат за своја репрезентација и да не бидам погрешно сфатен истите тие меѓу кои и јас ниту ја мразам Македонска репрезентација, ниту имам омраза против Вардар или Куманово, туку луѓето размислуваат и си имаат свои други вредности и идеали.
Не знам јас дали Делије Куманово не се југоносталгичари но кога викам Југославија не мислам на онаа пред 30 години,нивната нова Југославија која ја посакуваат е Македонија пикната во чмарот на Србија додека навивачките групи се спобратимени со нашите најголеми душмани.За оној кој е чистокрвен Србин нема што да се бунам нормално е да го влече повеќе Србија него Македонија ама проблемот е што многу од тие навивачи се вештачки Срби.

И они можат да не ја мразат нашата репрезентација или Куманово но утре кога ќе играат Србија/Ѕвезда ќе навиваат за нив,ќе прават проблеми на стадион/сала и ќе има инциденти како што би имало ако се игра Македонија-Косово во Скопје.Тоа нив не ги прави ништо поразлично од Албанците во Македонија и се исто подеднакви душмани и непријатели кога се работи за оваа тема.

Ова е мојот личен став и мислење и ни најмалку не е изразено од некоја омраза директно кон Србите или поткрепено од некој националистички идеи.Ги поштувам како народ со тоа што не го прифаќам Косово како држава,ги обожавам нивните серии и филмови затоа што се одлично изработени.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Само да те поправам, луѓето што одат а посебно на север Звезда не ја рачунаат за странски клуб, Србија за странска држава, туку 99% се осеќаат како Срби.
Север е излечен од болеста Југославија, најгласни се против југословенска, јадранска, аба лига во кошарка или недај боже во фудбал, имаат јасна и конретна десничарска идеолошка определба така да ретко кој иде на север а да не ги дели вредностите на истата навијачка група.

Исто така, ниту Вардар, ниту Куманово не ги чуствуваат за свои и блиски клубови, ниту пак Македонската репрезентација ја осеќаат за своја репрезентација и да не бидам погрешно сфатен истите тие меѓу кои и јас ниту ја мразам Македонска репрезентација, ниту имам омраза против Вардар или Куманово, туку луѓето размислуваат и си имаат свои други вредности и идеали.
Ауу другар ти сериозен си со ова се што го напиша? Убаво пиша дечково пред мене, вие сте бетер душмани од шошониве ако ова што го пиша е точно. Па шошониве почнаа за мак репрезентација да навиваат. Страшно.
Значи ти и твојата група не ја почитувате ни државава, народот, знамето и химната?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Не знам јас дали Делије Куманово не се југоносталгичари но кога викам Југославија не мислам на онаа пред 30 години,нивната нова Југославија која ја посакуваат е Македонија пикната во чмарот на Србија додека навивачките групи се спобратимени со нашите најголеми душмани.За оној кој е чистокрвен Србин нема што да се бунам нормално е да го влече повеќе Србија него Македонија ама проблемот е што многу од тие навивачи се вештачки Срби.

И они можат да не ја мразат нашата репрезентација или Куманово но утре кога ќе играат Србија/Ѕвезда ќе навиваат за нив,ќе прават проблеми на стадион/сала и ќе има инциденти како што би имало ако се игра Македонија-Косово во Скопје.Тоа нив не ги прави ништо поразлично од Албанците во Македонија и се исто подеднакви душмани и непријатели кога се работи за оваа тема.

Ова е мојот личен став и мислење и ни најмалку не е изразено од некоја омраза директно кон Србите или поткрепено од некој националистички идеи.Ги поштувам како народ со тоа што не го прифаќам Косово како држава,ги обожавам нивните серии и филмови затоа што се одлично изработени.
Што подразбираш под вештачки срби, и нормално дека против кој и да игра Звезда нивни навијачи ке ги подржуваат, додека за проблеми па ви дојдоа во скопје пољаци со битолчани ршум направија дали и битолчани се душмани по таа логика...
Автоматски споено мислење:

Ауу другар ти сериозен си со ова се што го напиша? Убаво пиша дечково пред мене, вие сте бетер душмани од шошониве ако ова што го пиша е точно. Па шошониве почнаа за мак репрезентација да навиваат. Страшно.
Значи ти и твојата група не ја почитувате ни државава, народот, знамето и химната?
Мешаш баби и жаби, али дали ти ке мислиш дека сум ти душман или не твоја работа
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.786
Што подразбираш под вештачки срби, и нормално дека против кој и да игра Звезда нивни навијачи ке ги подржуваат, додека за проблеми па ви дојдоа во скопје пољаци со битолчани ршум направија дали и битолчани се душмани по таа логика...
Автоматски споено мислење:


Мешаш баби и жаби, али дали ти ке мислиш дека сум ти душман или не твоја работа
Па вештачки Срби се оние Македонци кои патат од комплексот Југославија(читај Србија)
Ќе отидеме многу на оф-топик ако ја тргнеме темата у овој правец.

Со примерот за Чкембари и Пољаците ти мешаш баби и жаби. Чкембари,Комити,Кумани итн се непријателски навивачки групи ама македонски и утре заедно ќе застанат на трбина кога Македонија ќе игра против Србија за разлика од вас.Затоа ве споредувам со брачата.Која е разликата помеѓу вас и нив?

Ниту они ја сакаат оваа држава ниту вие а и посакувате да се распадне па во одредена можна ситуација да си присвоите делови,само што вие го правите тоа многу повеќе подмолно од нив.

Ама тоа си е ваша работа.Првенствено сакав главната порака да ја упатам кон оние обични фудбалски фанови,Македонци кои навиваат за Ѕвезда и Партизан(а не се поврзани со Делије и Гробари) а знаат дека таму највеќе се добредојдени нашите најголеми непријатели.
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Па вештачки Срби се оние Македонци кои патат од комплексот Југославија(читај Србија)
Ќе отидеме многу на оф-топик ако ја тргнеме темата у овој правец.

Со примерот за Чкембари и Пољаците ти мешаш баби и жаби. Чкембари,Комити,Кумани итн се непријателски навивачки групи ама македонски и утре заедно ќе застанат на трбина кога Македонија ќе игра против Србија за разлика од вас.Затоа ве споредувам со брачата.Која е разликата помеѓу вас и нив?

Ниту они ја сакаат оваа држава ниту вие а и посакувате да се распадне па во одредена можна ситуација да си присвоите делови,само што вие го правите тоа многу повеќе подмолно од нив.

Ама тоа си е ваша работа.Првенствено сакав главната порака да ја упатам кон оние обични фудбалски фанови,Македонци кои навиваат за Ѕвезда и Партизан(а не се поврзани со Делије и Гробари) а знаат дека таму највеќе се добредојдени нашите најголеми непријатели.
Би отишле предалеку ако би дискутирале за оваа држава кој сака да се распадне а кој се помирил дека 45’ е дадена на изволте на рачун на српска територија и живее и ја почитува оваа држава, али тоа е тема за историја не овде...

Додека твојата првенствена порака можеш да ја упатиш и за навивачите на манчестер, арсенал ако знаеме дека британците ги подржуваат браќата ортодоксни во граѓанскиот рат, за набивачите на баерн и дортмунд да не зборам кое све зло имаат направено нивните народи... така да оваа прашање можеш да го упатиш и на тие навијачи али истите ке те направат будала, али важно штетно било да се навија само за српски клубови.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.786
Абе глупаци, прашав ве нешто вие делије ги оправате. Кој ви е филмо
Ајде бе паметен шо те интересира.Убаво што живнала Виница и Улави се вратили ама ако мислите дека навивачка група треба да се води само пред да се слави некои фамозни 30 години кои ќе ги славите како што знам тогаш ич не ни почнувајте.Пред неколку години некои членови на Улави направија еден многу срамен потег што влегоа во некој договор за џандари и за ситни пари тераа смешни кампањи.Секој кој е посериозно упатен во навивачки води го знае ова и тешко дека го заборавил ама се надевам дека еве тие кои го направиле тоа се баш тие што ги кажа дека се иселени.
Од тоа што видов на сликите гледам дека има добра бројка ама за да остане истата ќе ви треба влез во втора лига а и да имате конкуренти групи во лигата во која се натпреварувате.Се е до вас не треба да ти кажува некој што да правиш ако имате некој свесен член кои има добри идеи оставете го нека води он ама за жал таквите кај нас никој не ги ебе ни 2%.
Автоматски споено мислење:

Би отишле предалеку ако би дискутирале за оваа држава кој сака да се распадне а кој се помирил дека 45’ е дадена на изволте на рачун на српска територија и живее и ја почитува оваа држава, али тоа е тема за историја не овде...

Додека твојата првенствена порака можеш да ја упатиш и за навивачите на манчестер, арсенал ако знаеме дека британците ги подржуваат браќата ортодоксни во граѓанскиот рат, за набивачите на баерн и дортмунд да не зборам кое све зло имаат направено нивните народи... така да оваа прашање можеш да го упатиш и на тие навијачи али истите ке те направат будала, али важно штетно било да се навија само за српски клубови.
Види тоа што навиваат они е светски тренд и нема што да ги споредува тие два примера иако мене никогаш не ми било јасно како јас можам да се поистоветувам со некој клуб од Мадрид или Лондон а живеам во Штип,Кавадарци,Охрид.Јас ќе се сложам со тебе за тоа какви се тие народи и дека да навиваш за швабски тимови е срамно ако си човек од овие региони.
И во БиХ,Хрватска,Словенија има такви кои навиваат за странски популарни клубови а не за домашните но дали некои од овие држави наместо да навива за Марибор,Истра или Челик навива за клубови од друга држава иако тие не се ништо повеќе од регионални клубови.Тоа е тој комплекс за што зборувам што се пренесува со генерации кај нас.

А за првава тема шо е глупо да се дискутира овде слободно продолжи во ПП или на тагни ме на соодветна тема па ќе се објасниме кој што дал на тацна и зошто.Никој ништо не дава на поклон ако не е приморан на тоа или во одреден момент не е доволно способен да задржи одредени територии.
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Споредбата со хрвативе, босанциве, па и слпвенците не е баш најсоодветна. Хрватите и босанците тазе војувале со србите, а и словенците никогаш не биле во некои добри односи со Србија.
Реално, Македонија најмирно излегла од екс ју, народот уште ги чувствува екс ју екипите како свои. Тука народот воглавно нема ништо против србите и да со сигурност најблиски се со србите.
Со оглед на успесите на Ѕвезда и Партизан, како најсилни тимови од екс ју, логично е уште да навива некпј за нив. Друга работа е разликата во тифо сцените, српската е светлосни години пред нашата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom