Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.894
Поени од реакции
17.516
И тоа треба да е оправдување?
Јас ова го гледам како проблем а не како нешто што треба да се прифати.
Тоа е чист комплекс на ниска вредност и ништо повеќе.Логично е еве да навиваат постарите генерации ама да навиваат деца од 15,16 години е срамота за сите нас.
Значи дека некаде сме згрешиле па затоа денес се помалку деца одат на стадионите кај нас како што сигурно одат и се гордеат со своите локални клубови во Босна,Словенија или Хрватска.
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
1.008
Поени од реакции
2.275
Да бидеме искрени,90% од Македонците ги сметаат Србите за најблизок народ.Сме биле во иста држава,секој втор Македонец има фамилија во Србија,ги слушаме нивните песни,имаме ист најголем непријател,сличен јазик,православни...Освен навивачите во Србија оние помладите што фураат некое братство со Грците,другите сум уверен дека ние сме им поблизок народ.Па така и пола држава навива за Партизан/Ѕвезда.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.894
Поени од реакции
17.516
Овде не станува збор за колку ни се блиски Србите или што ни е заедничко.
Едно е да имаш симпатии кон одреден клуб во регионот а друго е тој да ти е единствен клуб за кого навиваш,таква случка напишав и пред некој ден давајќи пример со стариот мој кој бил навивач на Вардар но од тогашната "голема четворка" навивал и за Хајдук.Денеска тој си остана навивач на Вардар и добро знае за кого ќе навива кога утре ќе се паднат во евро куповите но кога Хајдук игра дерби со Динамо или со некој друг во Европа поради некои симпатии од минатото тој си навива за Хајдук.Многу сакам некогаш да се паднат Вардар со Партизан/Ѕвезда па да видиме колку ќе биде интересно кога градски ќе се преплави од такви навивачи,кои се Македонци а ќе навиваат против Вардар.
Значи тука има огромна разлика
Јас освен комплекс на ниска вредност ништо повеќе не гледам кога се работи за ова прашање.



A да и ние немаме вистински пријатели ниту пак некогаш сме ги имале(можеби е наша грешка или пак историски секогаш така морало да се случува).
Позади грб секој еден Србин ќе каже како не постојат Македонци туку јужни Срби и дека они не ослободиле од Турците или пак секој еден Турчин ќе каже дека ние порано сме биле муслимани и Турци,секој еден Бугарин дека Тито не измислил а пред тоа сме биле Бугари.Без разлика колку и да се добри како луѓе и можеби ќе ви помогнат во иднина овие народи кои ги набројав се воспитани во тој дух и си имаат некој свој менталитет кој за жал како што гледам ние го немаме.
 
Последно уредено:

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Ja pa da se nadovrzu.. @k0k014 ti mislu deka negde gresis. Nemoze bre da se ima simpatie kon nekoj klub ako si navivac na svoj!
Ili si od mal zadoen ss edno nesto i ga sakas i toj e ili nisto. Kako sg navivac na Liverpul da ide da ga saka i gleda Celzi? Ili Dinamo Drezden da gledav Baera?
Ti kako kazues ako ima nekoja si cetvorka treba da se opredelis za nekoj od tija klubovi?
Ne! Boli me onaj stvar za cetvorku, gledam svoe i uvek samo za svoe. Poslednjo da e, najslaba ekipa da e..samo KKK! Ne postoiv drugi klubovi i kraj.
Kako god, mi smo malko podaleko od drugi na balkan, znaemo zasto da ne pisuju dzabe ali edn klub i samo tj, makar posledjan da e i najslab u ligu.
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.494
Поени од реакции
9.984
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.568
Подобро српски домазет, него Манасков кум да ми биде на свадба! :vozbud:Косово је срце Србије! :kuracc:
Тагни се дека си отиден да гледаш Македонија-Србија жени на ФФМ и навиваш за гостинките :sramezliv:
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.494
Поени од реакции
9.984
Тагни се дека си отиден да гледаш Македонија-Србија жени на ФФМ и навиваш за гостинките :sramezliv:
Не можат овде да бидат гостинки, гагаџијо еден со Манасков на вечера отиде, му го голицкаше за две бокалчиња :facepalm:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ајде бе паметен шо те интересира.Убаво што живнала Виница и Улави се вратили ама ако мислите дека навивачка група треба да се води само пред да се слави некои фамозни 30 години кои ќе ги славите како што знам тогаш ич не ни почнувајте.Пред неколку години некои членови на Улави направија еден многу срамен потег што влегоа во некој договор за џандари и за ситни пари тераа смешни кампањи.Секој кој е посериозно упатен во навивачки води го знае ова и тешко дека го заборавил ама се надевам дека еве тие кои го направиле тоа се баш тие што ги кажа дека се иселени.
Од тоа што видов на сликите гледам дека има добра бројка ама за да остане истата ќе ви треба влез во втора лига а и да имате конкуренти групи во лигата во која се натпреварувате.Се е до вас не треба да ти кажува некој што да правиш ако имате некој свесен член кои има добри идеи оставете го нека води он ама за жал таквите кај нас никој не ги ебе ни 2%.
Автоматски споено мислење:



Види тоа што навиваат они е светски тренд и нема што да ги споредува тие два примера иако мене никогаш не ми било јасно како јас можам да се поистоветувам со некој клуб од Мадрид или Лондон а живеам во Штип,Кавадарци,Охрид.Јас ќе се сложам со тебе за тоа какви се тие народи и дека да навиваш за швабски тимови е срамно ако си човек од овие региони.
И во БиХ,Хрватска,Словенија има такви кои навиваат за странски популарни клубови а не за домашните но дали некои од овие држави наместо да навива за Марибор,Истра или Челик навива за клубови од друга држава иако тие не се ништо повеќе од регионални клубови.Тоа е тој комплекс за што зборувам што се пренесува со генерации кај нас.

А за првава тема шо е глупо да се дискутира овде слободно продолжи во ПП или на тагни ме на соодветна тема па ќе се објасниме кој што дал на тацна и зошто.Никој ништо не дава на поклон ако не е приморан на тоа или во одреден момент не е доволно способен да задржи одредени територии.
Звезда е бивш европски и светски првак, Арсенал, Сити, ПСЖ, Рома, Лацио никогаш не биле, регионално најпопуларен клуб и сега бренд било да се навија од македонец за Арсенал и Сити и не било ништо страшно, но страшно е ако рандом македонец навијал за Звезда, ми нема логика.
За другата тема слободно продолжи во ПП.
Автоматски споено мислење:

Исто така да напоменам Комити збратимени со навијачи на Шалке, клуб за кој навивал Адолф Хитлер,кој бил сојузник и подржувач на Бугарите во втора светска војна, навијачи на шалке кои ден денеска важат за десно ориентирани, плус на сето тоа знаеме немците дека не рачунаат за луѓе од пониска раса, дали ти тоа побратимување го оправдуваш како Македонец.
 
Последно уредено:
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Исто така да напоменам Комити збратимени со навијачи на Шалке, клуб за кој навивал Адолф Хитлер,кој бил сојузник и подржувач на Бугарите во втора светска војна, навијачи на шалке кои ден денеска важат за десно ориентирани, плус на сето тоа знаеме немците дека не рачунаат за луѓе од пониска раса, дали ти тоа побратимување го оправдуваш како Македонец.
10306723_143351179368441_1953908894443522060_n.jpg

Некој што со гордост и со сета сила го бранел ова знаме, радо би го нарекол брат. А, некој што е роден во државава, јаде леб од истата, живее на нејзина територија, а кажува дека не ја чувствува како своја никогаш нема да е брат туку еден обичен изрод. И не мешај баби и жаби, тој што го сака Челзи, Арсенал и слично поддржува клубови од 5000км далечина, и во животот ќе има неколку шанси да го гледа во близина ако се игра. Еве да речеме фанови на Јунајтед што ќе одат у Белград.

Темава е за навивачи, за Делије Куманово и Гробари. Навивачи што секој викенд се на трибина на Југ/Север и стојат позади пароли Македонија е Грчка. До грчко знаме се става српско знаме и испишани букви КУМАНОВО.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.894
Поени од реакции
17.516
Звезда е бивш европски и светски првак, Арсенал, Сити, ПСЖ, Рома, Лацио никогаш не биле, регионално најпопуларен клуб и сега бренд било да се навија од македонец за Арсенал и Сити и не било ништо страшно, но страшно е ако рандом македонец навијал за Звезда, ми нема логика.
За другата тема слободно продолжи во ПП.
Автоматски споено мислење:

Исто така да напоменам Комити збратимени со навијачи на Шалке, клуб за кој навивал Адолф Хитлер,кој бил сојузник и подржувач на Бугарите во втора светска војна, навијачи на шалке кои ден денеска важат за десно ориентирани, плус на сето тоа знаеме немците дека не рачунаат за луѓе од пониска раса, дали ти тоа побратимување го оправдуваш како Македонец.
Не сум многу запознат со братството со УГЕ ама после гестотот со знамето нема што да се зборува понатаму.Јас мислам дека ова братсво не е создадено преку некоја националистичка,политичка или религиозна идеја која ги поврзува двете групи(од типот на вашите со Русите или пак на Лацио и Реал,поврзано со фашизмот)туку е чисто од дружба и спонтано ама како што реков не знам нешто повеќе околу тоа братство.Ист таков пример имаш и помеѓу Хорде зла од Сараево кои се спобратимени со навивачите на Динамо Дрезден(повеќето се националисти и исламофоби) па имаат одлични релации и дружба помеѓу нив како што имаат Комити и УГЕ.

А за првиот дел нема што да правиме муабет ми ги споредуваш Ѕвезда со Арсенал оти овие немале титула во ЛШ а забораваш колку е голема разликата во двете лиги.

ПС:Слободно пиши ако сакаш во ПП на за онаа тема јас немам што да се објаснувам и правдам знам убаво што е македонско и што точно било во минато,и после 45 и за време на СХС па и од 91 наваму.
 
Член од
21 мај 2018
Мислења
7
Поени од реакции
4
Прегледај го приврзокот 218971

Некој што со гордост и со сета сила го бранел ова знаме, радо би го нарекол брат. А, некој што е роден во државава, јаде леб од истата, живее на нејзина територија, а кажува дека не ја чувствува како своја никогаш нема да е брат туку еден обичен изрод. И не мешај баби и жаби, тој што го сака Челзи, Арсенал и слично поддржува клубови од 5000км далечина, и во животот ќе има неколку шанси да го гледа во близина ако се игра. Еве да речеме фанови на Јунајтед што ќе одат у Белград.

Темава е за навивачи, за Делије Куманово и Гробари. Навивачи што секој викенд се на трибина на Југ/Север и стојат позади пароли Македонија е Грчка. До грчко знаме се става српско знаме и испишани букви КУМАНОВО.
Делије Куманово су Срби кои навивав за српски клуб, не знам што туј не ви е јасно, а тема е како што ја разбра за Македонци кои навивав за српски клубови
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Прегледај го приврзокот 218971

Некој што со гордост и со сета сила го бранел ова знаме, радо би го нарекол брат. А, некој што е роден во државава, јаде леб од истата, живее на нејзина територија, а кажува дека не ја чувствува како своја никогаш нема да е брат туку еден обичен изрод. И не мешај баби и жаби, тој што го сака Челзи, Арсенал и слично поддржува клубови од 5000км далечина, и во животот ќе има неколку шанси да го гледа во близина ако се игра. Еве да речеме фанови на Јунајтед што ќе одат у Белград.

Темава е за навивачи, за Делије Куманово и Гробари. Навивачи што секој викенд се на трибина на Југ/Север и стојат позади пароли Македонија е Грчка. До грчко знаме се става српско знаме и испишани букви КУМАНОВО.
ААко сакаш да комуницираш културно и цивилизарано јас сум отворен, а ако се расфрламе со термини изроди или титова издркотина дискусијата нема да стигне никаде и ке се сведе на меѓусобно вреѓање.

Момците што стојат позади српска застава на која пишува Куманово, а која стои до грчка застава, се свесни за историјата т.е се свесни за историја која ја признава и истокот и западот, а не за историја која се пишува тука од 2006 па наваму и затоа немаат проблем да до нивна застава стои грчка застава, додека братството со Гејт 7 и Фратриа кое го имаат Делије е нешто што завидува цел навијачки свет,а кое братство е засновано на идеолошки, религиски и историски основи, а кое што опстојува неполни 30 години... додека вашето братство со швабите е засновано на лични контакти и утре ако се изгубат тие контакти ке изгледа како ништо да не било.
Автоматски споено мислење:

Не сум многу запознат со братството со УГЕ ама после гестотот со знамето нема што да се зборува понатаму.Јас мислам дека ова братсво не е создадено преку некоја националистичка,политичка или религиозна идеја која ги поврзува двете групи(од типот на вашите со Русите или пак на Лацио и Реал,поврзано со фашизмот)туку е чисто од дружба и спонтано ама како што реков не знам нешто повеќе околу тоа братство.Ист таков пример имаш и помеѓу Хорде зла од Сараево кои се спобратимени со навивачите на Динамо Дрезден(повеќето се националисти и исламофоби) па имаат одлични релации и дружба помеѓу нив како што имаат Комити и УГЕ.

А за првиот дел нема што да правиме муабет ми ги споредуваш Ѕвезда со Арсенал оти овие немале титула во ЛШ а забораваш колку е голема разликата во двете лиги.

ПС:Слободно пиши ако сакаш во ПП на за онаа тема јас немам што да се објаснувам и правдам знам убаво што е македонско и што точно било во минато,и после 45 и за време на СХС па и од 91 наваму.
Значи братство созаддено на лични контакти, утре ако ги нема ке го нема и братството , а се непријатели на македонксиот народ низ историјата...
Инаку ти кажав што е проблем ако рандом македонец навија за звезда како регионално најпопуларен клуб, а не е проблем ако некој навија за арсенал како некој континентално не толку популарен клуб.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.894
Поени од реакции
17.516
ААко сакаш да комуницираш културно и цивилизарано јас сум отворен, а ако се расфрламе со термини изроди или титова издркотина дискусијата нема да стигне никаде и ке се сведе на меѓусобно вреѓање.

Момците што стојат позади српска застава на која пишува Куманово, а која стои до грчка застава, се свесни за историјата т.е се свесни за историја која ја признава и истокот и западот, а не за историја која се пишува тука од 2006 па наваму и затоа немаат проблем да до нивна застава стои грчка застава, додека братството со Гејт 7 и Фратриа кое го имаат Делије е нешто што завидува цел навијачки свет,а кое братство е засновано на идеолошки, религиски и историски основи, а кое што опстојува неполни 30 години... додека вашето братство со швабите е засновано на лични контакти и утре ако се изгубат тие контакти ке изгледа како ништо да не било.
Автоматски споено мислење:


Значи братство созаддено на лични контакти, утре ако ги нема ке го нема и братството , а се непријатели на македонксиот народ низ историјата...
Инаку ти кажав што е проблем ако рандом македонец навија за звезда како регионално најпопуларен клуб, а не е проблем ако некој навија за арсенал како некој континентално не толку популарен клуб.
Проблем е и едното и другото но неможеме да ги ставиме во ист кош едното се случува насекаде поради глобализацијата а ова другово е ништо повеќе од комплекс.А ова што го кажуваш цело време дека некој ни направил зло,забораваш кои сте биле во минатото и што се правеле овде.Колку Швабите и згрешиле на Македонија толку и вие тука сте некаде така да тука немаш некое оправдување.Нормално е некој братства некогаш и да се распаднат ама еве ова трае 15 години што не е малку.А јас пак мислам дека вашите се далеку повеќе вештачки него ова братсво ама ајде да не отвараме дискусија и за тоа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom