Навивачки групи во Македонија!

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Темава е за навивачи, за Делије Куманово и Гробари. Навивачи што секој викенд се на трибина на Југ/Север и стојат позади пароли Македонија е Грчка. До грчко знаме се става српско знаме и испишани букви КУМАНОВО.
Sto ne gi napravite sacekusu pa izduvajte od kjutek a :D

Ironican sam ocigledno. :) Ima ljudi od SK koi idev isto na srpski tribine, da vi nabroju nekolko ako ne gi znaete (u sto ne sumnjam)? Nekoi od tija idesva na utakmice ss vas, nekoi ss aerodromci, ss cpb... za razliku ovija su cisti i pravi, ne gi branu da ne se sfatimo loso, ja ne gi sakam uopste ali su klasa ispred vas.

Делије Куманово су Срби кои навивав за српски клуб, не знам што туј не ви е јасно, а тема е како што ја разбра за Македонци кои навивав за српски клубови
Ke se lzemo li?


Момците што стојат позади српска застава на која пишува Куманово, а која стои до грчка застава, се свесни за историјата т.е се свесни за историја која ја признава и истокот и западот, а не за историја која се пишува тука од 2006 па наваму и затоа немаат проблем
Автоматски споено мислење:
Kd bi imale poznavanje od istoriju sve bi bilo suprotno ali dobro. Formirana istorija od stranu na severnu tribinu, ideja za golemu srbiju u koju ulaza Kumanovo.. bla bla...
Isto bi mi makedonci trebale da kazemo deka sve sto e opfakjalo golemu makedoniju e nase i treba da se stremimo kon toj.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Sto ne gi napravite sacekusu pa izduvajte od kjutek a :D

Ironican sam ocigledno. :) Ima ljudi od SK koi idev isto na srpski tribine, da vi nabroju nekolko ako ne gi znaete (u sto ne sumnjam)? Nekoi od tija idesva na utakmice ss vas, nekoi ss aerodromci, ss cpb... za razliku ovija su cisti i pravi, ne gi branu da ne se sfatimo loso, ja ne gi sakam uopste ali su klasa ispred vas.



Ke se lzemo li?




Kd bi imale poznavanje od istoriju sve bi bilo suprotno ali dobro. Formirana istorija od stranu na severnu tribinu, ideja za golemu srbiju u koju ulaza Kumanovo.. bla bla...
Isto bi mi makedonci trebale da kazemo deka sve sto e opfakjalo golemu makedoniju e nase i treba da se stremimo kon toj.
1. кажи кој мислиш дека не е?
2. тој е проблем сс историју што некој чита од пповише извори а некој од 2006 па на даље,а тој за голему македонију свак нормалан и просечно интелигентан човек ке ви каже дека нема си везе сс овуј македонију.
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
@pixa
Pod 1 sto me citiras e valjda za srbi u grupu?
Eve ti odgovor: NIKOJ! Sem ljudi od okolinu na grad koi veruju deka su simpatizeri a ne u grupu, a za iminja ne me cimaj, toj od mene nema da procitas.
Pod 2: Za zal malko sam postar za da citam istoriju od 2006. Vidi ovija muabeti nemav kraj, istoriju gu pisuev pobednici i toj kako im odgovara. Svaka drzava za sebe e nad nekoga i nesto vu pripada. Ako te interesira da se zapoznaes ss istoriju, treba da pogledas posirok spektar ne prosrpski knige. Imase i Amerikanski dokumentarac za knige i artefakti koi su najdeni na teritoriju na Makedoniju, (ima knige stari za makedonsku istoriju u muzej u Sidnej isto, ako ga najdu dokumentarac ke ga postiram) del od njima su prodadeni na grci i su u Solun u muzej (Solun ili Atina, ne sam siguran) del pokradeno naravno od stranu na makedonci zasto mi sami za sebe nevaljamo. Ista e toj Makedonija, uskrateni su vu teritorie na Makedoniju, prost primer su ti grci (paokare) koi si kazuev deka Solun e Makedonija, teritorija od Nis do Solun se vika Makedonija, ne sam ga ovoj procitaja na cas po istoriju zasto za zal ni e uskrateno, cesto gi menjav i knige.. jos malko ke bidne deka i Goce Delcev ne e bija Makedonac vekj predatel kako sto komunjari su ga prezentirale, i deka Samuil ne e bija Makedonski car.. kako sto kaza deka ovoj nema kraj, ovoj moe mislenje na tebe nema da delue nikako mozda, ali cisto za sebe da imas poznavanje procitaj malko posirok spektar.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
@pixa
Pod 1 sto me citiras e valjda za srbi u grupu?
Eve ti odgovor: NIKOJ! Sem ljudi od okolinu na grad koi veruju deka su simpatizeri a ne u grupu, a za iminja ne me cimaj, toj od mene nema da procitas.
Pod 2: Za zal malko sam postar za da citam istoriju od 2006. Vidi ovija muabeti nemav kraj, istoriju gu pisuev pobednici i toj kako im odgovara. Svaka drzava za sebe e nad nekoga i nesto vu pripada. Ako te interesira da se zapoznaes ss istoriju, treba da pogledas posirok spektar ne prosrpski knige. Imase i Amerikanski dokumentarac za knige i artefakti koi su najdeni na teritoriju na Makedoniju, (ima knige stari za makedonsku istoriju u muzej u Sidnej isto, ako ga najdu dokumentarac ke ga postiram) del od njima su prodadeni na grci i su u Solun u muzej (Solun ili Atina, ne sam siguran) del pokradeno naravno od stranu na makedonci zasto mi sami za sebe nevaljamo. Ista e toj Makedonija, uskrateni su vu teritorie na Makedoniju, prost primer su ti grci (paokare) koi si kazuev deka Solun e Makedonija, teritorija od Nis do Solun se vika Makedonija, ne sam ga ovoj procitaja na cas po istoriju zasto za zal ni e uskrateno, cesto gi menjav i knige.. jos malko ke bidne deka i Goce Delcev ne e bija Makedonac vekj predatel kako sto komunjari su ga prezentirale, i deka Samuil ne e bija Makedonski car.. kako sto kaza deka ovoj nema kraj, ovoj moe mislenje na tebe nema da delue nikako mozda, ali cisto za sebe da imas poznavanje procitaj malko posirok spektar.
1. не тражу имиња, него знаемо ги људи у групу немора да значи ако су на ски а не на иќ дека не су срби.
2. бш ми е мило што си постар и читаш повише извори, па еве прочитај арчибалд рајс- чујте срби, дел за население у стара србија или сегашна македонија, на крај ваљда знаеш еншто за немањиќи и која територија владееле или краљевиќ марко или по ново крале марко и како тоа до пред турско македонци немало за да после се појават... делу га мислење сс тебе дека е широка тема и не е за овдека.
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Okolo toj nema da se ubeduemo, ti drzis do svoe ja do moe. Vidi.. zapoznaen sam ss politiku na sever, sto i kako da e od sever e najbolje i najtacno. Kraj price. Ti na primer si valjda srbin a ja i ostali od Kumanovo koi ne smo srbi .. smo? Bugari, Albanci?
Pred tursko nemalo makedonci?? U start greska u istoriju ili neistina ako si procitaja.. mozes da prasas nekoga turcina postaroga ako si u moznost i sve ke ti e jasno za makedonci bez da citas knige.
Ne ulazam vise u temu dliboko e nema kraj.
Ne e ubavo pixa da se zavrakjam nazad na koreni za navivanje... boli me onaj stvar zasto se znae sto e i kako e.
Od drugu stranu, los ni e mentalitet.. nekoi od tvoju grupu ga imav jos pred vreme kazano toj i su opredeleni za drugo, daleko deka gi okrivuju, svak na svoj put ama da ne se pogazue nesto i preko nokj da bivamo srbi/bugari ili sto znam vekj.
Mi primer smo lokalci, Makedonci da ama interesira/lo ne e nas klub i grad, ako si unutra u crveni znaes ga toj :)
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Тачно свак по свој пут, север си има своју идеологију што си гу прати и врз основу на туј идеологију и религију има се збратимено сс Гејт 7 кое што братство трае около 30 године и на акое што много завидуев и ради тој неможе ( не на тебе) на некога од Скопје кој се декларира како навијач на вардар да му смета „Македонци “ што навивав за Звезду, а акои македоцни су свесни за свое порекло и затој симпатишев српски клуб кој е збратимеен сс грчки.
За историју добро кажа ти терај по свое ја по мое, нема што да прашују постари турци или што знам, не гледам сврху зашто би прашуваја, али има доста физички докази за мои тврдње, исто такој и факт е дека у 2019 има над милион људи што се осеќав како македонци.

еве едн доказ фамилијаран гроб у пореч.
70960514_739978776453644_1599738759274823680_n.jpg
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Тачно свак по свој пут, север си има своју идеологију што си гу прати и врз основу на туј идеологију и религију има се збратимено сс Гејт 7 кое што братство трае около 30 године и на акое што много завидуев и ради тој неможе ( не на тебе) на некога од Скопје кој се декларира како навијач на вардар да му смета „Македонци “ што навивав за Звезду, а акои македоцни су свесни за свое порекло и затој симпатишев српски клуб кој е збратимеен сс грчки.
За историју добро кажа ти терај по свое ја по мое, нема што да прашују постари турци или што знам, не гледам сврху зашто би прашуваја, али има доста физички докази за мои тврдње, исто такој и факт е дека у 2019 има над милион људи што се осеќав како македонци.

еве едн доказ фамилијаран гроб у пореч.
Прегледај го приврзокот 219029
Абе другар дали си ти нормален што пишуваш? Па баш оваа слика ти кажува обратно. Под окупација од Србија беа присилно сменети презимињата на Македонците па потоа си ги вратија. И прадедо ми имал присилно презиме на ич па дедо ми си го врати правото. Луѓе доста бе се негирате сами себе. Историјата е многу јасна, само што немаме сила моментално и сите појаки околу нас ни ја пишуваат како им одговара. За 100 години овие што земаа Бугарски пасоши ке се најде новинар во Бугарија и ке каже во Македонија во 2020 година имало 300 000 бугари. А има ли? Тоа што земале пасош за егзистенција од мака не ги прави бугари. Кого и да праша од нив ке ти каже дека е Македонец.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Абе другар дали си ти нормален што пишуваш? Па баш оваа слика ти кажува обратно. Под окупација од Србија беа присилно сменети презимињата на Македонците па потоа си ги вратија. И прадедо ми имал присилно презиме на ич па дедо ми си го врати правото. Луѓе доста бе се негирате сами себе. Историјата е многу јасна, само што немаме сила моментално и сите појаки околу нас ни ја пишуваат како им одговара. За 100 години овие што земаа Бугарски пасоши ке се најде новинар во Бугарија и ке каже во Македонија во 2020 година имало 300 000 бугари. А има ли? Тоа што земале пасош за егзистенција од мака не ги прави бугари. Кого и да праша од нив ке ти каже дека е Македонец.
1905 умрел како Цветковиќ, ај сега прогуглај и види кога е ослободена оваа територија од турци и од кого е ослободена, па тогаш употреби здрава логика за менувањето на презимињата.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Дедо ми 1940 та го сменил презимето на ски, односно го вратил правото. А неговиот татко насилно имал презиме на ич. Прогуглај ти и види ја асимилација на Македонците и пред турско време од комшиите
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Добро ај и тебе ти кажувале веројатно :)
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Не бе ајде договорете се вие, бугарите и грците што сме ние :) Незнам како уште не сфаќате дека пројдоа 1000 години како што сакаат комшииве да не придобијат или претопат во нив и џабе, ке пројдат уште 10 000 години ама Македонецот ке знае дека е Македонец немора некој да му каже.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
1. не тражу имиња, него знаемо ги људи у групу немора да значи ако су на ски а не на иќ дека не су срби.
2. бш ми е мило што си постар и читаш повише извори, па еве прочитај арчибалд рајс- чујте срби, дел за население у стара србија или сегашна македонија, на крај ваљда знаеш еншто за немањиќи и која територија владееле или краљевиќ марко или по ново крале марко и како тоа до пред турско македонци немало за да после се појават... делу га мислење сс тебе дека е широка тема и не е за овдека.

Да те ебам и тебе гомно србоманско и тој Арчибалд Рајс .

Се сликавте ли со знамето на Златна Зора,се да ви ебам под список србоманско што имате.
Срби во обид сте вие и ништо повеќе.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Да те ебам и тебе гомно србоманско и тој Арчибалд Рајс .

Се сликавте ли со знамето на Златна Зора,се да ви ебам под список србоманско што имате.
Срби во обид сте вие и ништо повеќе.
Типичен пример за титова издркотина
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Типичен пример за титова издркотина
Не знам зошто и на претходниот мој пост се навреди што таквите луѓе ги нареков изроди. Како очекуваш да бидете наречени? Србите не признаваат црква, Куманово било нивно, Бугарите викаат нема Македонија тоа е Бугарија, Грците викаат Македонија е Грчка, некако не може да се договорите кој е и што е. А, вие (под вие мислам на Делије Куманово и Гробари) работите во Македонски фирми, живеете на територија на Македонија, таа Македонија ви дала леб и покрив над глава и ти доаѓаш со пост овде како ти Македонија не ја чувствуваш за твоја. И после ми кажуваш како некој исто навијал за Арсенал они бетер биле. Некој што е роден во државава и со сила се прави Србин пошо он се тако осечао, е баш тоа - изрод.

Ја немам ништо против тоа да симпатизираш странски клуб, ама многу имам против оние што застануваат рамо до рамо со грци што негираат постоење на Македонија. Имам против тоа да Куманово стои на српско знаме.
А, дедо ми е роден во Ниш, завршува на иќ и се декларира како Србин. Ама, никогаш не негирал постоење на Македонија и Македонци, никогаш не рекол дека Македонија не ја чувствува како своја.

И немој молим те да ме убедуваш за братства со Фратриа или УГЕ. Радо би да бидам брат со некој ради лични познанства, лични интереси и занимања и тоа да биде стекнато преку дружба отколку да бидам брат со некој затоа што бил десничар, православен, или пошто боите ни биле исти. Уствари братствата не ни беа тема за дискусија.
И кога ги спомнуваш тие историски основи, на Македонецот секогаш ќе му смета некој што не го признава, некој што го негира неговото постоење, и бара дел од негова територија, а тие што си пратат Арсенал, Јунајтед, Баерн ама баш никако не сметаат во случајов.
И јас бев еден од тие на времето што пробуваше да објасни на некој дека е подобро да се иде на трибина отколку дома на телевизор да го глеаш Јунајтед или Реал ама ете тука има голема улога како те израснале од дома, и со сила некој да принудиш да доаѓа на домашни утакмици е невозможно, поготово кога квалитетот на лигата е катастрофа.
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
И јас бев еден од тие на времето што пробуваше да објасни на некој дека е подобро да се иде на трибина отколку дома на телевизор да го глеаш Јунајтед или Реал ама ете тука има голема улога како те израснале од дома, и со сила некој да принудиш да доаѓа на домашни утакмици е невозможно, поготово кога квалитетот на лигата е катастрофа.
:ајнапиво:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom