Навивачки групи во Македонија!

Дискусија во форумот 'Навивачки групи' започната од Hooligan, 9 февруари 2008.

 1. k0k014

  k0k014

  Член од:
  10 септември 2016
  Мислења:
  2.653
  Допаѓања:
  3.350
  Види брат за веридба ме ослободија ама мал град како мал град ќе се разбере дека сум бил на стадион.Е сега работата е што ако јас побарам промена на смената за утакмица газдарицата би ми дала моментален отказ.Како и да е за оваа утакмица вреди и отказ да добијам а и ако гледам иднина во оваа фирма и работа кај што сум сега подобро е дома да седам.
   
 2. ultras1988

  ultras1988 4600

  Член од:
  6 февруари 2014
  Мислења:
  2.217
  Допаѓања:
  3.676
  Читав поназад за дискусијата која се водеше околу грчката навивачка сцена и за политичката определеност на навивачките групи, па да напишам збор повеќе за неа.

  За разлика од Македонија во Грција живее едуциран народ кој доста вложува во својата едукација а од секогаш трибините биле место каде што најгласно се истакнувале политички пароли, па иклучок не е ни Грција.
  Едно е точно за напишаното однос леви-десни во грчкиот политички андерграунд (нешто што кај нас го нема) 90%-10% за левите, тоа го изјавуваат и самите грчки десничари во своите интервјуа, но исто така односот на напади од десни кон леви е неколкукратно поголем од оној на леви кон десни, а претежно тука се истакнува организацијата Combat Hellas, но тоа е сосема друга тема.

  Што се однесува до самите навивачки групи, во Грција е многу лесно на една трибина да имаш и комунисти, анархисти на едниот ќош, а на другиот да ти се фашисти, националсоцијалисти и приврзаници на воената хунта.

  На прашањето која група во Грција е најненационалистичка, тоа е Фентагин, навивачите на Атромитос, кој се едни од ретките ако не единствени кои од своето постоење од 1982 до денес немале десничари во своите редови. Доаѓаат од Перистери кој крај одсекогаш важи за упориште на левичарите во Грција, групата е составена од анархисти, реге момци, социјалисти, секогаш вадела антинационалистички пароли, а воедно на мечот со Сараево одадоа почит на жртвите од Сребреница, парола која баш ги налути и Србите и грчките десничари.

  За тоа дека навивачите на Панатинаикос се најмалку националисти дека се браќа со БББ голем мит и грешка, напротив братството со БББ го имат склучено десните фанови на ПАО, а братството пред се е базирано на национализам, само што за разлика од другите групи во Грција, ПАО не ги сметаат Србите за браќа и плус од инат кон другите групи од секогаш вадат хрватски знамиња, додека братството со БББ доаѓа поради заедничките браќа на двете групи, Рапид Виена, каде што е родено ова пријателство но слободно може да се каже братство.Прво поради тврдиот БББ став за католички браќа тоа не беше возможно да стане официално, но во последните години БББ станаа толерантни кон православните па ете пријателствата со Гејт 13 и навивачите на Динамо Киев се се посилни.

  Панатинакиос е клуб кој најголемиот дел од титулите во фудбал ги има освоено исклучиво кога на власт биле десничари, а за време на воената хунта биле доминантен клуб во Грција, поради што и самите приврзаници на хунтата се претежно навивачи на ПАO, но на трибината има и леви групи кои пример имат пријателски односи со Сенкт Паули и Хамaрби кои се либерални групи.
  Да се напомене навивачите на ПАО биле во пријателски односи со Лацио а лесно може да се пронајде слика каде знамиња на ПАО биле во секторот на ИРР, сепак Ултрас Атина (која тој период не бил дел Гејт 13) имала братски односи со Рома па после обединувањето на двете групи сите контакти со Лацио се завршени.

  Официални братства прифатени од сите групи во секторот се со Рапид, Рома и Динамо Загреб.


  Следни се АЕК , АЕК е клуб со две навивачки групи Оригинал 21 за кои на сите им е јасно дека се доминатни, група сотавена од анархисти, комунисти, социјалисти, група со официална антифа политика, додека другата група е Гето, која го користи како официален симбол Totenkopf и се составени од хардкор националисти.
  Гето е група која е во постојана битка со сите левичарски групи во приградските населби на Атина, редовно ги напаѓаат левичарските групи и клубови, т.е. сите кои не се навивачи на АЕК а се припадници на левицата. Во минатото како едно неофициално лого го користеа човечето на ИРР, а дел од нив како поединци одат на натпревари на Лацио.

  За Олимпијакос не знам многу бидејќи никогаш и не ми биле интересни да ги пратам, претежно важат за клуб со десна база на навивачи, додека Гејт 7 како аполитична група.Единствените политички пароли на оваа трибина се поврзани со Делије и Србија и поддршка кон нив.

  Е сега идеме на омилениот дел од Грција за нас, Солун, град со три големи навивачки групи, кои имаат сосема различни идентитети.

  Навивачите на ПАОК како што се напомена горе се најхардкор грчки фанатици, но не поради тоа што живеат во регионот Македонија, туку поради тоа што се Маџири (Грци од Турција) кои се бегалци со слична судбина како нашите од граѓанската војна, поради што кај нив има силен националистички дух што го нема кај другите во грчкото општество.
  Гејт 4 како група е доста интересна политички, има анархисти но и десничари, сите знаат дека навивачите на ПАОК се главни во Златна Зора за тој дел на Грција, но воедно и дел од солунските анархисти навиват за ПАОК и често вадат анархистички пароли на Тумба.
  Пријателството ПАОК-Бешикташ е еден мит создаден од анархистите, навивачите на Бешикташ никогаш не ја ни виделе Тумба, едноставно ако би дошле до Солун би биле масакрирани од останатите групи кои се дел од Гејт 4.

  Арис и Супер 3 се група која редовно вади антирасистички пароли , имат пријателство со Бока Јуниорс и Сент Ентјен но и со десничарите од Борусија Дортмунд.Интересен податок е што Супер 3 имат понудено братство на United Force, но тоа било одбиено од нивна страна. Беа во добри односи со Инвалиди Вождовац.

  Гејт 10 односно навивачите на Ираклис се политички поделени, во минатото Ираклис бил десничарски клуб, но сега се појаки се тенденциите на развој на левичарски групи во секторот.

  Островите се друга приказна, таму речиси сите групи се десни, Snakes 4 навивачите на ОФИ се исклучиво десно ориентирани.
  Ако го вклучиме и Кипар, таму се најхардкор чисти националистички трибини, АПОЕЛ и Анортозис.
   
  Последно уредено: 14 септември 2018
  На akto, DracevoTheCity, qazwsxedc и уште 8 други им се допаѓа ова.
 3. k0k014

  k0k014

  Член од:
  10 септември 2016
  Мислења:
  2.653
  Допаѓања:
  3.350
  Добро дерби со две навивачки групи(Ѓемиџии и Ултрас 141) Неколку пати заедничко навивање против племето(Абре Македонче и кој не скока) и повеќе пати испеана Македонија на Македонците.
   
  На MacedoniaTimeless му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Tоni

  Tоni ILLYRIAN

  Член од:
  26 февруари 2009
  Мислења:
  13.360
  Допаѓања:
  9.688
  Оргазам а?
   
  На VardarVoSrceto му/ѝ се допаѓа ова.
 5. k0k014

  k0k014

  Член од:
  10 септември 2016
  Мислења:
  2.653
  Допаѓања:
  3.350
  Се препозна а.Напишав племе од кај знаеш за кој се работи.
   
  Наќо Скопски, Ultracasual, Riki94 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Tоni

  Tоni ILLYRIAN

  Член од:
  26 февруари 2009
  Мислења:
  13.360
  Допаѓања:
  9.688
  Дека првпат те читам затоа не знам на што свршуваш...
   
 7. k0k014

  k0k014

  Член од:
  10 септември 2016
  Мислења:
  2.653
  Допаѓања:
  3.350
  Абре Македонче е убава македонска народна песна за фашистите.Името на твојата навивачка група мислам дека имаше значење на пацифистичко движење така да нема што зошто да си навреден.
   
  На OMG!! му/ѝ се допаѓа ова.
 8. VardarVoSrceto

  VardarVoSrceto

  Член од:
  7 август 2011
  Мислења:
  3.250
  Допаѓања:
  4.433
  И таа антифашистичка песна за жал се пее на фашистички начин. Инаку и тони е хипокрит у ситуацијава, член е на навивачка група балисти, а се жали за фашизам. Сегде у свет таквото име ќе беше забрането. Еквивалентно би било у германија да има навивачка група SS и сите да си се праат наудрени.
   
  На k0k014 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. k0k014

  k0k014

  Член од:
  10 септември 2016
  Мислења:
  2.653
  Допаѓања:
  3.350
  Кој како заслужил.Тогаш народот имал мака од фашистите па затоа е и направена песната.Денес народот има мака од нив па затоа и се пее на тој начин.Секој според заслугата.
   
 10. Tоni

  Tоni ILLYRIAN

  Член од:
  26 февруари 2009
  Мислења:
  13.360
  Допаѓања:
  9.688
  Не бе не се жалам, напротив добро е што си кажуваат на што свршуваат за после да не плачат кога има и од спротивната страна.
   
 11. k0k014

  k0k014

  Член од:
  10 септември 2016
  Мислења:
  2.653
  Допаѓања:
  3.350
  Ако не си ме читал прв пат ќе знаеш дека никогаш не сум плачел кога се пее мртов каур добар каур.Немам ништо против било какво навивање се додека тоа останува само на трибина..
   
  На Colt Willcox му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Tigri11

  Tigri11

  Член од:
  8 август 2013
  Мислења:
  210
  Допаѓања:
  40
  Ti zasluvuzash poveke od otkaz vo rabota !
   
 13. k0k014

  k0k014

  Член од:
  10 септември 2016
  Мислења:
  2.653
  Допаѓања:
  3.350
  Како да го разберам ова?
  Ќе ме паљиш со бензин :D
   
  На Наќо Скопски му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Taxi_Driver

  Taxi_Driver

  Член од:
  30 август 2017
  Мислења:
  569
  Допаѓања:
  705
  Да ти кажам си заостанат со времето, такви работи не палат веќе ни на форум па ни во општеството
   
 15. k0k014

  k0k014

  Член од:
  10 септември 2016
  Мислења:
  2.653
  Допаѓања:
  3.350
  Кои работи?
   

Сподели преку: