Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 октомври 2016
Мислења
73
Поени од реакции
204
25.коло, Серија Ц (Исток) / 23.04.2017
ФК Малеш - ФК РУДАР 4:0

Солидна подршка од 20 Багабонти во Берово, против екипата на „Малеш“, но нашиот миленик запиша уште еден пораз. И покрај поразот на ФК Рудар, екипата која беше присутна на овоа гостување уште еднаш докажа дека и покрај се остануваме верни на клубот! Наредното коло играме дома, и воедно славиме 70 години од фомирањето на ГОРДОСТА НА ГРАДОТ!
НАШАТА ВЕРНОСТ НЕМА КРАЈ...






Бонус:
(Гостување со сите марифети :D )

 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.043
Поени од реакции
1.351
Јас лично не сум прочитал каде тоа ти 3 пати имаш пишано :)
Според мене пологично е дека овој мајмун ја симболизира цела македонска нација, теории на Карпати, луѓето од дрвата итн итн :)
Flm на одговорот :)
bidi siguren deka ne e za toa, prv pat koga go vagaa ne tribina majmunot bese zaedno so Milenko, natprevarot se prekini i od toash ostanal samo majmunot :D
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.981
Поени од реакции
6.911
И ние скандираме Чиста Македонија, дека сме екологисти и сакаме да ја подигнеме еколошката свест на населението.
А Шверцери кои тврдеа дека нема повеќе националистички да навиваат, ја направија најголемата националистичка глупост со дронот.Волкот го менува влакното, но карактерот не.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.765
Шверцери се обична џандарска групичка којашто се искористува за политички поени на одредени елити. Турете им пепел нула фактор. Даљинско навивачки искористени од ДУИ. Идеите и мапиве со големи држави вредат исто колку тоалетнава што ќе ја искористам за три минути.

Комити утре со најдолниот потег што може да го направи една група. Не знам од прва рака кои се причините ама сигурен сум дека не е крива управата.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.453
Поени од реакции
68.696
Долги години зборував дека Македонската тифо сцена ќе доживее бродолом, ама мислам дека вакво дно ни јас не очекував.

Не верував дека Комити ќе се распаднат до овој степен. Дека луѓе што повеќе од 5 години секојдневно живееле за групата, оделе на сите можни натпревари, на своја рака патувале во странство за да го следат клубот, двоеле еден куп време (некои и пари) за потребите на групата, повеќе ќе ги нема на трибина и мислам дека никаква промена на трибината нема да ги врати на истата.
Подеднакво сум разочаран како и нив, ама некако од навиките не се бега :D

Вчера на ракомет на останатите трибини имаше можеби 500 фаци кои некогаш активно одеа во Комити и спонтано почнуваа песна.
Не вреди да се коментира, распадот на групата почна со последниот и најуспешен обид на вемерето/меверето да ги растурат Комити пред 4 години. Групата официјално остана без никаква организација пред година и пол, за веќе одамна да има доживеано и целосен распад, ако не се смета скромната посета на натпреварите. Група без ниту една новина во нејзе, не може да се каже дека постои. Тоа е успех за помали групи.

Некогашните дербиња поминаа во атмосфера каква само ја отсликува тифо сцената. ФА не постојат, ЦПБ беа 50 души на дерби со МЗТ, Комити бевме 150 души на дерби со Пелистер.

Кој ќе речеше дека Пелистерци ќе доживеат друг клуб (Работник) во својот град кој ќе собере повеќе публика од нив на меѓусебен дуел?
Потсетете ме на муабетот за некои кошаркарски фанови што и во добро и во лошо го следеле клубот, што на секој натпревар имале по 5000 публика? Финале на БИБЛ, едвај пола сала полна. Кумани?
Кој ќе речеше дека некогаш опасното Ѓорче ќе стане скоро домашен терен за Шверцери.
Жалосна беше сликата од вчера. Шверцери дошле во бројка од 50 души, нема кој да ги нападне. Закачиле две знаменца на 5 метра од нив, нема кој да им ги земе. Си влагаат Шверцери на терен во Ѓорче и го напаѓаат судијата. Дно-дна.
Кога ќе ми текне како се палеа порано Ѓорчевци, држава биле ово оно, не смеел никој да се курчи, одма се собирале, невидено братсво владеело.
Се си еба мамата...
Во теков на сезонава им дојдоа Шверцери неколку пати. Клубот дојде до дно да отстапува домашна трибина на Шверцери, а домашните фанови да ги остави на едно мало трибинче.
Тоа клошараната од Ѓорче што глумат мафијаши, што кога играат со небитни екипи се прават мангупи околу стадион, сигурно во глувчешка дупка се пикнале вчера.

Од сите групи, највеќе ме разочараа Војводи.
Дно. Станаа продолжена рака на вмро. На секој протест пред влада, први ги истовараат заедно со Мајмуни, па уште со обележја на клубот стојат. Тотално небитно што клубот се распаѓа, ако отпадне од втора лига, ќе се распадне целосно... Па, не е толку мал бројот на Македонци во Тетово да не можат да издејствуваат еден солиден тим. Направи малку притисок, сите имаат посебни чувства за Тетекс, како Македонски тим кој доаѓа од град со мнозинство албанци.

Конечно можам да кажам дека е време да ја затвориме темава на форумов.
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
878
Поени од реакции
2.421
Долги години зборував дека Македонската тифо сцена ќе доживее бродолом, ама мислам дека вакво дно ни јас не очекував.

Не верував дека Комити ќе се распаднат до овој степен. Дека луѓе што повеќе од 5 години секојдневно живееле за групата, оделе на сите можни натпревари, на своја рака патувале во странство за да го следат клубот, двоеле еден куп време (некои и пари) за потребите на групата, повеќе ќе ги нема на трибина и мислам дека никаква промена на трибината нема да ги врати на истата.
Подеднакво сум разочаран како и нив, ама некако од навиките не се бега :D

Вчера на ракомет на останатите трибини имаше можеби 500 фаци кои некогаш активно одеа во Комити и спонтано почнуваа песна.
Не вреди да се коментира, распадот на групата почна со последниот и најуспешен обид на вемерето/меверето да ги растурат Комити пред 4 години. Групата официјално остана без никаква организација пред година и пол, за веќе одамна да има доживеано и целосен распад, ако не се смета скромната посета на натпреварите. Група без ниту една новина во нејзе, не може да се каже дека постои. Тоа е успех за помали групи.

Некогашните дербиња поминаа во атмосфера каква само ја отсликува тифо сцената. ФА не постојат, ЦПБ беа 50 души на дерби со МЗТ, Комити бевме 150 души на дерби со Пелистер.

Кој ќе речеше дека Пелистерци ќе доживеат друг клуб (Работник) во својот град кој ќе собере повеќе публика од нив на меѓусебен дуел?
Потсетете ме на муабетот за некои кошаркарски фанови што и во добро и во лошо го следеле клубот, што на секој натпревар имале по 5000 публика? Финале на БИБЛ, едвај пола сала полна. Кумани?
Кој ќе речеше дека некогаш опасното Ѓорче ќе стане скоро домашен терен за Шверцери.
Жалосна беше сликата од вчера. Шверцери дошле во бројка од 50 души, нема кој да ги нападне. Закачиле две знаменца на 5 метра од нив, нема кој да им ги земе. Си влагаат Шверцери на терен во Ѓорче и го напаѓаат судијата. Дно-дна.
Кога ќе ми текне како се палеа порано Ѓорчевци, држава биле ово оно, не смеел никој да се курчи, одма се собирале, невидено братсво владеело.
Се си еба мамата...
Во теков на сезонава им дојдоа Шверцери неколку пати. Клубот дојде до дно да отстапува домашна трибина на Шверцери, а домашните фанови да ги остави на едно мало трибинче.
Тоа клошараната од Ѓорче што глумат мафијаши, што кога играат со небитни екипи се прават мангупи околу стадион, сигурно во глувчешка дупка се пикнале вчера.

Од сите групи, највеќе ме разочараа Војводи.
Дно. Станаа продолжена рака на вмро. На секој протест пред влада, први ги истовараат заедно со Мајмуни, па уште со обележја на клубот стојат. Тотално небитно што клубот се распаѓа, ако отпадне од втора лига, ќе се распадне целосно... Па, не е толку мал бројот на Македонци во Тетово да не можат да издејствуваат еден солиден тим. Направи малку притисок, сите имаат посебни чувства за Тетекс, како Македонски тим кој доаѓа од град со мнозинство албанци.

Конечно можам да кажам дека е време да ја затвориме темава на форумов.
То дека Работник привлеква поќе луѓе од Пелистер на меѓусебните утакмици нема никаква врска,бројката не е ни приближна ,со право го кажвам ова оти присуствувам на сите утакмици на Рк,а то дека дното е достигнато е поќе од јасно,вчера при упадот во собранието забележав дуксер од Војводи и 3/4 члена од водството на Мајмуни,за скопските групи се знај дека зависеа од политиката и од то и пропаднаа,мн голема хајка се вршеше врз нив,за Чкембари глупо би било да зборам Colt изгледа заборај да кажи некој збор.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Абе луѓе нели гледате дека државава е во раце на неколку луѓе , какви навивачки групи, моментално нема држава, а не па група.
 
И

Игнориран член

Гостин
Ова тема е за под клуч уште од 2012год па наваму...
Последното дерби Вардар-Пелистер на градски кога Комити и Чкембари беа во доста солидна бројка, то беше мечот кога Комити влегоа на терен, го уклучи алармот кај ќосињата и од тогаш почнаја посериозно да се занимаваат со ништење на и така очајната тифо сцена кај нас.

Веќе подолго време избегнувам да коментирам на ова тема, пошо сварно е мизерно кога читаш или глеаш како навивачите се фалат со слики од 30-40 членови на трибина или уште пострашно, слика од гостување а на трибина 7-8 навивачи и поставени обележја на групата. :facepalm:
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Јас мислам дека навивањето пак ке се врати како старите добри времиња ако почнуваме да имаме нормален живот како порано без многу стрес и без многу напор да преживееме, ова што се случува според мене е нормално, луѓето во Македонија се уморни од живот па до навивање ке ни е, колку да се излажеме политичката, економсата страна и тоа како влијае.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
452
Поени од реакции
1.538
То дека Работник привлеква поќе луѓе од Пелистер на меѓусебните утакмици нема никаква врска,бројката не е ни приближна ,со право го кажвам ова оти присуствувам на сите утакмици на Рк,а то дека дното е достигнато е поќе од јасно,вчера при упадот во собранието забележав дуксер од Војводи и 3/4 члена од водството на Мајмуни,за скопските групи се знај дека зависеа од политиката и од то и пропаднаа,мн голема хајка се вршеше врз нив,за Чкембари глупо би било да зборам Colt изгледа заборај да кажи некој збор.
Точно е ова за FA и CPB, ама не и за Комити, сигурно не знаеш подобро од мене која е причината да паднат Комити толку ниско, ама не осеќам потреба дека треба да објаснувам сешто на секого. Поздрав. :)
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.475
Поени од реакции
6.653
Јасно ни е на сите дека Мак тифото го допре дното, јасно беше шо ќе се дешаша уште пред некоја година ко почнаја притисоците. Абе ко ќе ми текни порано каква еуфорија имаше пред дерби, по 1 недела пред утакмица си каравме на форуми, посебно на ултрас конзули форумо:icon_mrgr: Ете немора дерби, и на обични утакмици ќе се сретневме со друга навивачка група... сега? Само со Мајмуни се накачекваме иту не се гибаме, секој си навива за клубот... така да чорба. Шо мислите има шанси и шо е потребно за да се вратат навивачите на трибина? Страшно е ако се напрај дупка меѓу генерациите и да нема нови деца шо ќе ја превземат работата за групата. А како шо оди работата така ќе биди...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom