Навали народе на ваучерите на владата

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Владата со ваучери ќе им помага на апсолвентите да купат компјутер

И нека е популизам во прашање, сепак е потег кој што заслужува пофалба!

Владата со ваучери ќе им помага на апсолвентите да купат компјутер

Македонската Влада донесе закон, со кој на сите апсолвенти на државните и приватните универзитети во земјата, ќе им се дадат ваучери во висина од 200 евра за купување компјутери.
Одлуката на денешната прес конференција ја соопшти премиерот Никола Груевски, кој појасни дека одлуката ќе биде испратена до Парламентот утре.
Премиерот нагласи дека ваучерите за купување компјутери ќе можат да се користат во секоја продавница што издава фискални сметки, а ќе можат да се искористат најдоцна до 15 декември.
Според податоците на Министерството за образование, во Македонија оваа година околу 10.000 студенти се запишале во последната година.
Неискористените ваучери ќе бидат уништени од Министерствата за внатрешни работи и финансии, за да не дојде до злоупотреби.
Груевски изрази надеж дека законот ќе биде усвоен од Собранието до крајот на неделата, по што ќе следи дистрибуцијата на ваучерите.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
vauceri...vauceri...kasnat 20 godini...KAJ KE BESE MAKEDONIJA DA GI IMASE NA VREME...no raka na srce ne e Gvujo , ama ic za toa kriv....
Ako e iskrena akcija...sekako e za pofalba...i za 200 evra veke ima konfiguracii koja se upotreblivi.....
Sega uste na sekoj nevraboten diplomec koj ke dojde so bisnis plan za neakvo proizvodstvo ili usluga so obvrska deka 10 god. nema da se pojavi na zavod ili da emigrira vo toj period bez da vrati troduplo, da mu dade vaucer na kreditna linija od edno 20000 evra + plateni davacki na minimalec za sekoj vraboten .......ke mu pratam NOVOGODISNA CESTITKA.....:):)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
цонцрете, преку леб погача е веќе тоа...

А овие 200 евра неповратни се или ќе има некоја затезна камата? Фрли рипче фати крапче...?!
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Сега сите ќе можат и интернет да си стават.

Фак. Нели ABC?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Супер, јас ќе добијам:) Него само конфигурација може да се порача или и комп. дел? Зошто за 200 евра нема избор
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Супер, јас ќе добијам:) Него само конфигурација може да се порача или и комп. дел? Зошто за 200 евра нема избор
E ova ti e PREKU LEB POGACA ...TRNCE...
Inaku ona so KREDITNIOT VAUCER e edinstven nacin da se razmrdaat malku mladite umovi....inaku i ponataka ke cuclaat na cucla.....:):)!!!
 
Член од
6 април 2006
Мислења
87
Поени од реакции
0
Retko koj student ke kupi kompjuter so ovie vauceri, site ke pravat biznis i ke gi prodavaat po 100 evra.:pos2::pos2::pos2:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Kako i da e odreden broj kompjuteri ke se pojavat na terenot....:):)!!!
Neznam samo zosto ona more kompjuteri po drzavni podrumi...ne go dadat na prodazba ili podarat . Ova nevladinive samo BUREK znaat da jadat, nisto korisno do sega od niv ne e videno....
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Kako i da e odreden broj kompjuteri ke se pojavat na terenot....:):)!!!
Neznam samo zosto ona more kompjuteri po drzavni podrumi...ne go dadat na prodazba ili podarat . Ova nevladinive samo BUREK znaat da jadat, nisto korisno do sega od niv ne e videno....
Е тоа не ми е ни мене навистина јасно наместо со тие компјутери еве нека не ги оттуѓуваат со продажба нека ги стават во училиштата каде што има потреба од уште компјутери.

А за тоа дека ова требаше порано да се направи, требаше, ама како што викаад србите: боље икад него никад.

Супер, јас ќе добијам:) Него само конфигурација може да се порача или и комп. дел? Зошто за 200 евра нема избор
Не бе , тие ти даваат 200 евра а ти ќе си доплатиш во однос на тоа колку ти чини конфигурацијата. Само треба за компјутерот да им прилоиш фискална.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Попул(ар)изам или не, судете вие.
За мене, тоа е акција за поздрав!
Секако, 200 евра не е некоја сума за купување пристоен компјутер, но би помогнале во купување на истиот. За многумина во Македонија компјутерот сеуште е луксуз, за жал.
Е сега, некој ќе даде уште некоја пара да си купи компјутер, некој ќе ја „билда“ постоечката конфигурација, така да има шанса да се подобри состојбата во информатичката сфера кај нас.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.502
Поени од реакции
2.632
Убава работа е ова али ако може да се купат само компоненти за пц ке биде супер дека и јас спаѓам во оваа група на апсолвенти па да си го надградам компјутерот ако мора само пц да купиш јеби га застани пред анхоч и продавај ваучер на некој што ке сака да купи пц:)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па има индиции дека со парите од приложениот ваучер апсолвентите ќе започнат постапка за вадење Бугарска лична карта со која полесно ќе ја напуштат земјава.Сепак ваквиот потег на владата е за поздравување и ќе наиде на одобрување од потенцијалните млади гласачи.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Па има индиции дека со парите од приложениот ваучер апсолвентите ќе започнат постапка за вадење Бугарска лична карта со која полесно ќе ја напуштат земјава.Сепак ваквиот потег на владата е за поздравување и ќе наиде на одобрување од потенцијалните млади гласачи.


Пушчај!
(Push the button)
 
Член од
26 јули 2007
Мислења
230
Поени од реакции
0
Компјутери за 200 евра...
Нели ќе им беше поарно, да купеја кинески компјутери за 200 евра (а можеби ќе им намалеа цена пошто на големо купуваат :uvo: ), па да им ги поделеја на студентите... а не да им делат ваучери :jaj:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom