Набројте барем пет нешта за кои сте благодарни на Господ

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
На се сум му благодарен бе на се и за животот и за се.
 
Член од
17 декември 2007
Мислења
178
Поени од реакции
7
Вака не те разбирам прво во ова. Како на тој што се мачи да заработи за да ја направи ќуќата му даваш пари, а не благодарност?! Дедо или татко ти мислел за своите идни поколенија унапред и те обезбедил со ќуќа и ти треба да си благодарен за тоа. Јас огромно ги почитувам луѓето кои ми помагаат во секакви ситуации и ние треба да го градиме животот врз основа на добри дела - треба да си помагаме меѓусебе. Треба да му помогнеме на човекот и да дејствуваме колку што можеме во некои тешки ситуации, а не да велиме Господ ќе му помогне бла бла бла. Ние треба да си помогнеме себеси. Не велам дека науката дава толку точни и прецизни одговори - засега е релативно млада. Штета што религијата се меша во науката за докажување на некои научни работи. Се надевам дека како што науката ни даде одговори за некои прашања тоа ќе го направи во иднината. Човекот треба уште многу да истражува. Јас мислам дека ќе ни се откријат многу работи тогаш кога Човекот ќе почне да "шета" по другите планети и да истражува. За прашањето дали се е создадено само од себе или го создал Бог не можам односно не знам да одговорам. Во тие прашања се вмешува филозофијата, во која исто така и религијата претставува едно филозофско размислување. Но и размислувањата во филозофијата немаат крај - секој филозоф дава свое (различно) мислење.
Дечки, јас ќе ви се замешам во муабетот, па и нели треба, зашто ја отворив темата за благодарноста кон Господ. Се согласувам наполно со FORF8FOREVER.

KiPo1942, имаш право дека треба да им се каже фала на луѓето што ни услужиле и на кој им даваме пари.

Науката не може да одговори на сите прашања затоа што некои работи се надвор од нејзиниот досег затоа што се занимава со тродимензионалниот свет.Некои работи никогаш нема да можат да се испитаат и да се докажат преку науката. Фала Му на Господ што секој од нас има совест која му кажува дека има нешто зад материјалниот свет.
Поздрав
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Kolku e glupavo da go spomnuvas nekoj a da go negiras Negovoto postoenje. Neznam sosto go spomnuvate ako go negirate, ostavete go neka zivee na raat.pozz.
 
Член од
17 декември 2007
Мислења
178
Поени од реакции
7
Kolku e glupavo da go spomnuvas nekoj a da go negiras Negovoto postoenje. Neznam sosto go spomnuvate ako go negirate, ostavete go neka zivee na raat.pozz.
Kolku imas pravo.So toa dokazuvaat deka ima nekoja mala vericka vo niv.Nesto sto Toj Koj go spomenuvaat im ja vtisnal za da go baraat. Ako , sekoja cest na hrabrosta nivna koga tvrdat deka Toj ne postoi.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Pa ocigledno e deka nekoj nema vera ni kolku sinapovo zrno.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Благодарност до Севишниот:
1. ПРОМИСЛИЛ и од небитие ме произвел во битите
2. ПРОМИСЛИЛ да се родам во Македонија,
3. Ми дал талант/талент/склоност за работата која ја сакам,
5. МИЛОСТА Негова ги трпи сите мои глупости.
6. Беше распнат за СИТЕ, но и за МЕНЕ,
7. Наутро станувам и се будам жив, во овој свет,
8. ПРОМИСЛИ да поверувам во Него, како единствен и вистински Бог,
9. Ми допушта нешта кои ми се потребни за живот, без премногу грижи и главоболки од моја страна,
10. Допушта искушенија, без кои НЕМА спасение,
11. Допушта да се причестам со Неговата Света Тајна-причест,
12. Ми допушта уште ВРЕМЕ во овој свет за поправање и добри дела,
И многу други, разбира се...
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Благодарна што сум жива и здрава
Благодарна за богатиот живот со пријатели
Благодарна за моите родители кои се покрај мене
Благодарна за се што имам
Благодарна за силата што ми ја дава со која можам да продолжам да живеам
Благодарна за надежта
Благодарам за шансите
Благодарам за укажаните грешки и можноста да се поправам
Благодарна за уште многу работи
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
0
Благодарен сум :
1.Бидејќи јас постојам поради Бог.
2.Затоа што е мој Господ и Спасител
3.Поради спасението - благодатта Негова и радоста која што доаѓа од спасението.
4.Што сум во Македонија.
5.Што имам браќа и сестри истомисленици во Христос.
6.Затоа што го имаме Словото - Библијата на македонски јазик и на сите можни медиуми.
7.Бидејќи Христос умре за мојот грев.
8.За мојата праведност преку вера во Исус Христос.
9.За сите Негови ветување, заповеди. За Неговиот праведен суд.
10.За нашата прекрасна и скапочена вера, затоа што Тој е милостив и прекрасен Бог кој го надминува секое разбирање за љубовта која ми ја давам секој дневно .

КАКО И ЗА МНОГУ ДРУГО НЕШТА ... Слава на нашиот Бог АМИН
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
~Што имам семејство што ме сака ( тука вклучувајќи го првиот кој ми даде причина да верувам во “сродна душа“ )
~Здравје
~Покрив над главата
~Храна
~... иако најдоле на листата го ставив, најмногу сум му благорадна зашто ми подари ЖИВОТ.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
0
Така е. Фала Му на Бог за волјата што ни ја дава. Не можам да се изначудам за тоа. Стварно е чудесно да можеш да бираш дали да бидеш со Бог или не.Првото и го дава значењето на љубовта, а второто е најфаталната грешка што може да се направи.
------------------------------------------
Јас би додал дека човекот има делумна слобода или се предаваш себеси да му робуваш на гревот за безаконие или се предаваш на праведноста за осветување и крајниот исход вечен живот. Значи и во двата случаја немаш потполна слобода 100 % - слобода. (ова го поткрепувам со стиховите од пос. до Римјаните 6:15-23 стих.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
0
Ти да не си од МПЦ??? Си кажа ти 5 причини и ај не замарај, немора да коментираш туѓи постови. Кој сака ќе си верува - кој нејќе немора...

Их што мрзам уфилмани верници... :tapp:

Господ -> :pusk: <- ти
------------------------------------------------
Бог не сака да ти да мразиш уфилмани верници. Затоа научи да сакаш да"љубиш" , наместо да мразиш и да судиш.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Девојчето од погоре, Мауечко, ми даде црвено (на рендом тема) како одговор на мојата исто така негативна црвена репутација на нејзиниот пост од погоре.

Е сега девојчете у слободно време верува дека е фина христијанка која е благодарна за животот и работите кои наводно и ги дал Бог, али затоа го направи нехристијанскиот чин на одмазда и ми врати. Нели се вртеше образот благодарна една?

Јас не сум благодарен што Господ ме опкружил со вакви дебили и лична моја борба е да се спречи ова лицемерие и двојни стандарди.

Сега одам да го конструирам оружјето за убивање кретени што го правам на мојот балкон.

Поздрав,
Бада
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Нехристијанско е и да ти се ругам зашто цмиздриш заради црвеното, ама посилно од мене е- жалам.

На дебилизмус со дебилизмус се враќа- римембер баде ГАДЕ?:idiot:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom