НБА сезона 2020/2021

Кои тимови ке изборат плеј ин или плеј оф, покрај овие сигурните (ЛАЛ, ЛАК, ЈЏ, ДН, МБ, БС, МХ, БН)


  • Вкупно гласачи
    101
Статус
Затворена за нови мислења.

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Пишав и лани за Коуб и сеа ќе пишам,иам 25 години и со баскет сум од копиљ и растев у периодот коа Коби ебаваше мајки по терените, као вчера да ги глеав сериите Селтикс - Лејкерс (фан бев на Реј Ален уште у Соникс деновите), мислам дека најбољи баскет се играше тогаш според мене тој период 2008,2009та и 2010 најбољи баскет играше Коби еве Стефан нека ме негира слободно.
Да 2005 2006 ги имаше тие сезони со 30+ поени али играше со покемони у тим ...реално.
Поентата ми беше дека никад ама стварно нај искрено никад не го сакав, значи увек го почитував максимално али никад не ми бил фејворит, знам и Стефан коа пишуеше прелани за него бев као дај бе преку к*р коби коби коби.. Али моментот е коа почина лани таква празнина немав осетено многу одамна, поготово за особа шо нема благе везе со мене чоече.. дали тоа шо сум израснал гледајки го незнам еве искрен муабет.. Онака ми искача причава на нет и буљам у монитор 5 - 10 минути и плачам, друже ме погоди стварно као близок да ми починал.
Муабетот ми е .. голема улога играше Коби и кај дете што не го сакал па и го хејтал можеби у текот на кариерата. Огромна бараба беше почивај у мир легендо.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.159
Поени од реакции
107.595
2008,2009та и 2010 најбољи баскет играше Коби еве Стефан нека ме негира слободно.
Зависи од која перспектива гледаш. Мене ако ме прашуваш сезоната кога скина Ахилова тетива му беше најдобрата сезона во кариерата иако според бројки ќе најдеш и подобри сезони. Веројатно си во право, тие три години од 2008 до 2010 го играше најдобриот и најзрелиот баскет во кариерата. Секако, не смееме да го занемариме и првиот дел од неговата кариера, од 2000 до 2007 година, намерно ги изоставам првите 3 години зашо уште беше незрел. Тие години кога освоија три титули по ред и кога играа финале против Детроит се исто така прича за себе, а и сезоните после тоа кога со Смуш Паркер и Квеми Браун го носеше Лејкерс до плеј оф. Тогаш беше многу подив играч, куцаше преку 5 души, шутираше како блесав, сам победуваше тимови...

Нема да кажам кој пакет од неговата кариера би го одбрал затоа што не би бирал ниту еден, неблагодарно е затоа што секој е приказна за себе и јас ги доживувам различно и многу емотивно. Едно е сигурно, неговото влијание не е само врз кошарката него врз сите сфери од животот и секој треба да зема пример од кариерата на Коби за тоа како да се стигне до успех со многу труд и напор.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.324
Поени од реакции
29.793
Кога летна година дена, упм... :unsure:
Мене емоционално многу ме погоди уште целата работа уште од пензионирањето на Коби, постојано очекував дека батето ќе има многу подолга кариера, дека ќе продолжи уште долги години во некоја помала подредена улога во Лејкерс... И можеше ако сакаше, доволно вештина имаше во него да и со скршено тело да биде релевантен играч во лигата и фактор во успехот на Лејкерс. Последната сезона не го гледав крајот и прошталните/последните утакмици на гости. Ни последната утакмица уште му ја немам гледано... Ова кога се деси со несреќава беше суреално, нестварно. На крај заклучив дека најдобро да се остави да помине време, и да не се размислува премногу за работите кои не може да се сменат. Подобро е да ги гледам убавите моменти, риплеји од финалињата, разни клипови... Јбг.

Инаку за мене 1995-2010 беше златната ера на НБА. Чиста кошарка, се играше машки, победуваа тимови со добри стратегии и добри тренери, и пред се тимови со добри играчи со кошаркашки вештини (не вештини за скокање во луѓе и изнудување на фаули). Ова денес е мех, ама гледам пошто е подобро од ништо... И еј, Лејкерс повторно се релевантни. Не е за пропуштање! :D
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
И солидниот по мислење на еден член.
Солидно со оглед на тоа дека пола ги постигна од тројки.
Дали некој го виде Лука 35/11/16 со 4 украдени топки и еден блок и три тројки е тоа е импресивно.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.434
Поени од реакции
9.156
Хахахахахахахах Џордан цар бре!

Инаку не ги тролај до толку брадата и КД пошто да не се повампират во ПО и да ги решат Лејкерси во евентуално финале.
Ако се здрави прави и двата ништо не се знае во ваква нба.

Засега дува промаја во одбрана и кај двата тима, но при такви услови би решавал нападот - а таму се знае кој е неприкосновен.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.324
Поени од реакции
29.793
Се е можно, не велам не... Имаат голем потенцијал заради талентот, 3-ца ол-стар играчи плус најдобриот шутер за 3 (ама само кога никој не го чува), плус и еве го Харден е скроз у плејмејкерски филм што е една главоболка помалку. Е сега до кога ќе ги држи вакво расположение, ќе видиме (и кога Кајри пак ќе добие желба да забега, можеби во пустина на soul-searching).

Реално тешко дека ќе ги поминат Мајами, Бостон, па Торонто. Неш е прва година тренер, јес да е почеток на сезона баш и не изгледа како гениј (нешто што на пример веднаш се виде со Ник Нурс или Сполстра), а во одбрана се тешка тапа.

Затоа пак ќе кажам, не велам не. Ама тешко, барем не годинава.
Што се тиче Лејкерси, за нив потврдено знаеме дека дефанзива можат да ја уклучат на турбо сетинг, кога работите стануваат опасни. :)


Инаку да, им фали дефанзивен центар за специфични ситуации, и предвидувам дека до трејд дедлајн ќе соберат некој од слободниве (ваљда Дедмон, или барем Махими).
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.434
Поени од реакции
9.156
Како што оди сезоната не знам како и едните и другите ќе се докопаат до финале со вакви игри (за одбрана зборам најповеќе иако и нападот не им е уигран како што треба), искрено кажано.
Засега и двата тима играат топло-ладно. Има време.

Ако после 40 натпревари не се смени нешто, јебига ќе гледаме ново финале и нов шампион ваљда, а тоа нема да бидат овие два тима.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Не играат сега пред публика да им вика defence,defence!
Не играат никаква одбрана се е удрено во напад,само да се даде повеќе кошови од противникот макар и да се прими преку 130.
Ја применуваат тактиката на Шундовски.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.434
Поени од реакции
9.156
Кога сме кај 130, ГСВ синоќа си накрца бројка на кошеви во алл раунд игра на цел тим.

За Лејкерс ли викаш дека играт топло ладно?
За нив да, повеќе за нетси важи тоа, но и за нив како претенденти за наслов.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Ако останат само со Харел и Гасол,AD нема да може да се троши подеднакво во двата правци,ќе биде мачење против Денвер,Јута,Феник,Клиперс со кого и да се паднат.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
А кога сме кај најдобра кошарка - 80/90-тите, односно после ерата на Чикаго на Џордан, NBA е во пад. Во моментов, многу ми е поинтересна кошарката која се игра во Европа.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
А кога сме кај најдобра кошарка - 80/90-тите, односно после ерата на Чикаго на Џордан, NBA е во пад. Во моментов, многу ми е поинтересна кошарката која се игра во Европа.
deka ima mnogu negativni elementi nba vo momentov, nema zbor.
ama deka evropska kosarka e pointeresna ili vo nesto podobra, malo morgen.
svetlosni godini se nazad, i toa vo sekoj aspekt, fizicki/atletski, analiticki, sut i red drugi parametri.
organizacija? ne mozea eden babl da napravat da gi dovrsat sezonite lani.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom