НБА сезона 2020/2021

Кои тимови ке изборат плеј ин или плеј оф, покрај овие сигурните (ЛАЛ, ЛАК, ЈЏ, ДН, МБ, БС, МХ, БН)


  • Вкупно гласачи
    92
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.254
Поени од реакции
9.307
Ама затоа гоатот Леброн си остана цела кариера во Кливленд, со што ја заработи почитта како Коби и Џордан.
Хејтер си на Леброн у реду е ама ајде вака, Леброн помина седум години во Кливленд, во тие седум години најдобар соиграч му беше Андерсон Варежао. Ова е тимот што го однесе во финале во 07', никогаш во едно НБА финале немало потажна листа со имиња од ова.
Си отиде 4 месеци откога Дан Гилберт (газдата на Кливленд) во 2010 му донесе 38 годишен Шек и 35 годишен Ентуан Џејмисон и ги најави како големи засилувања. Најтажната франшиза во лигава, единсвтена замерка и дамка според мене му е што после 4 години се врати да игра пак за Дан Гилберт и му освои прстен со кои истиот неспособен лик сега може да се фали.

Интересно е што сега во многу слична ситуација се наоѓа и Лука и доколку за некоја сезона му дојде преку кур и реши да брка прстен во друга екипа ќе му биде 100% оправдано, единствена надеж у овој случај е тоа што Кјубан е светлосни години боље газда од Гилберт.

Од друга страна, го имаш Кевин Дурант, сезона 2015/16. У конференциско финале на запад игра против супертимот на Кари и Клеј, води 3-1 и е на само една победа од за него тогаш второто финале во кариерата. У наредните 3 утакмици јаде тежок блам, Голден Стејт ја врти серијата и се пласира во финале. Fast-forward 1 месец, Дурант потпишува во тимот што го понижи и станува соиграч на Кари и Клеј што пред неполн месец му се измочаа во уста.

Голден Стејт иако го изгуби тоа финале од Кливленд сезоната ја завршија со рекорден 73-9 скор и следната сезона и без Дурант повторно ќе беа апсолутниот прв фаворит во НБА. Ова е најбета потег евер на еден суперстар во историјата на сите спортови, не само во НБА.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.551
Поени од реакции
6.919
Не планирам да го бранам Дурант.
Само престанете со тоа величење и правдање на Леброн, кога смени 100 тимови.
Кога може еден Лилард на пример да остани во Портланд иако е далеку од прстен, зошто да не остани Леброн? Уште еден куп др примери има. Еве и Кари, си освои со негов тим, не правеше трејдови по др тимови.
Ама Леброн е тој избраниот што треба цело време да игра во финале и да му се носат квалитетни соиграчи.
Така да, ако Дончич или Лилард останат во истите тимови, во ред. Ама Леброн ако остани, не е во ред.
Потегот со одењето во Мајами не е ништо поразличен од одењето на КД во Бруклин. Или е различно според тебе? Е арно ама, се хејта ова со Бруклин а се дркаше на Мајами.
Се кладам дека ако освои Бруклин 3 титули во наредниве 3 год, ќе го оспорувате Дурант, повторно. Ехх со овај тим и баба ми ќе освоеше. Да, да. Ама со од Мајами тимот немаше баба ти да освои, така?
Па и оваа година не видов некој хејт кога во тимот ги има Драмонд, Шрудер, Херел, Гасол, Метјус, ККП и Дејвис. Или ова според вас е просечен тим на соиграчи? Ако ова е слаб тим, зошто го хејтате тогаш Бруклин? Дволично.
Па кладилниците даваат 4 коеф за Лејкерс, 3 коеф за Бруклин. Минимална разлика е тоа.
Ама според експертите на форумов, доколку Бруклин освои ќе биде ''ех, се знаеше'', или ако нурнат во финалето на пример ќе биде ''хаххахах каков блам'', ''резил'' итн...
Резил ќе биде пораз во финале на тим што е 3 квота, ама не е резил тим што е 4 коеф, да отпадне во прва рунда?
Поради ваквите дволичности го хејтам Леброн.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.254
Поени од реакции
9.307
Кога може еден Лилард на пример да остани во Портланд иако е далеку од прстен, зошто да не остани Леброн? Уште еден куп др примери има. Еве и Кари, си освои со негов тим, не правеше трејдови по др тимови.
Ти наведов убаво зошто Леброн не остана во Кливленд, во тие 7 години и даде се на таа смешна франшиза и доби само еден голем среден прст за возврат. Разликата помеѓу Лилард и Леброн е во очекувањата на јавноста. Леброн влезе во лигава на 18 веќе како суперѕвезда, од него уште од првиот ден се очекуваше да прави големи работи и кога истите немаше да ги направи јадеше хејт. Ти и целата хорда хејтери како тебе ќе го хејтаат Леброн кога ќе освои МВП, кога ќе испадне во прва рунда, кога ќе победи во финале и кога ќе изгуби во финале. За Лилард никој кур не го боли што една сезона играл во конференциско финале а веќе следната испаднал во прва рунда.

Така да, ако Дончич или Лилард останат во истите тимови, во ред. Ама Леброн ако остани, не е во ред.
Веќе има шпекулации за можно заминување на Лилард од Блејзерс, голема е шансата истото да го направи и Дончиќ во иднина. Дали и за нив ќе квичиш вака по форуми коа би го напраиле тоа?

Потегот со одењето во Мајами не е ништо поразличен од одењето на КД во Бруклин. Или е различно според тебе? Е арно ама, се хејта ова со Бруклин а се дркаше на Мајами.
Потегот со одење на Леброн во Мајами и Дурант во Нетс не е различен, се согласувам. Различен е потегот на Дурант кога као подмочан отиде во Голден Стејт, нешто што го пишав во претходниот пост.

Па и оваа година не видов некој хејт кога во тимот ги има Драмонд, Шрудер, Херел, Гасол, Метјус, ККП и Дејвис. Или ова според вас е просечен тим на соиграчи? Ако ова е слаб тим, зошто го хејтате тогаш Бруклин? Дволично.
Силен тим имаше сезонава Лејкерс, сите минатиот фри-ејџенси коа ги донесоа новите играчи горе-доле се согласија дека Лејкерс се појачаа во споредба со лани. Не верувам дека некој мисли или рекол дека ова е слаб тим? До повредите на Дејвис и Леброн околу ол-стар брејкот Лејкерс играа сосема добра сезона, имаа ако не се лажам најдобар дефанзивен скор во цела лига, после повредите се распаднаа и тоа е тоа, не ја вратија формата од пред февруари во плејофот.

Ама според експертите на форумов, доколку Бруклин освои ќе биде ''ех, се знаеше'', или ако нурнат во финалето на пример ќе биде ''хаххахах каков блам'', ''резил'' итн...
Океј сеа не знам дали тролаш или си сериозен? :D Буквално истото го правиш ти секоја сезона на секоја НБА тема на форумов одкога си член тука, коа ќе освои Леброн квичиш дека имал помош, коа ќе испадне се ситиш дека испаднал.

Поради ваквите дволичности го хејтам Леброн.
:ROFLMAO: истиот поинт од горе.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.163
Поени од реакции
4.712
Хејтер си на Леброн у реду е ама ајде вака, Леброн помина седум години во Кливленд, во тие седум години најдобар соиграч му беше Андерсон Варежао. Ова е тимот што го однесе во финале во 07', никогаш во едно НБА финале немало потажна листа со имиња од ова.
Си отиде 4 месеци откога Дан Гилберт (газдата на Кливленд) во 2010 му донесе 38 годишен Шек и 35 годишен Ентуан Џејмисон и ги најави како големи засилувања. Најтажната франшиза во лигава, единсвтена замерка и дамка според мене му е што после 4 години се врати да игра пак за Дан Гилберт и му освои прстен со кои истиот неспособен лик сега може да се фали.

Интересно е што сега во многу слична ситуација се наоѓа и Лука и доколку за некоја сезона му дојде преку кур и реши да брка прстен во друга екипа ќе му биде 100% оправдано, единствена надеж у овој случај е тоа што Кјубан е светлосни години боље газда од Гилберт.

Од друга страна, го имаш Кевин Дурант, сезона 2015/16. У конференциско финале на запад игра против супертимот на Кари и Клеј, води 3-1 и е на само една победа од за него тогаш второто финале во кариерата. У наредните 3 утакмици јаде тежок блам, Голден Стејт ја врти серијата и се пласира во финале. Fast-forward 1 месец, Дурант потпишува во тимот што го понижи и станува соиграч на Кари и Клеј што пред неполн месец му се измочаа во уста.

Голден Стејт иако го изгуби тоа финале од Кливленд сезоната ја завршија со рекорден 73-9 скор и следната сезона и без Дурант повторно ќе беа апсолутниот прв фаворит во НБА. Ова е најбета потег евер на еден суперстар во историјата на сите спортови, не само во НБА.
Не е само тоа колку е јак како играч, ароганцијата негова е таа што ги тера луѓето да го хејтаат. Тоа време 2007ма сам се нарече Крал и за себе зборуваше во трето лице. Да ги тргниме тие први години од Кливленд, од 2010та наваму имаш цело време плачење и покрај тоа што секоја година го има најдобриот тим со него (освен 2 сезони на Дурант со ГСВ), па фамозното ставање на раката во лонгета после последната утакмица па до последното бегање од терен без да се поздрави.

Никој не го оспорува талентот но односот му е 0.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
3.463
Поени од реакции
2.213
br 2 vo ligava e James Harden duri sosema blisku e do KD moze i broj 1 da e bradata. Prvo i vtoro mesto go delat KD & bradata vo sekoj slucaj. Zaedno vo ekipa toa e ubistveno.
Автоматски споено мислење:

Bradata ke bide Finals MVP
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.551
Поени од реакции
6.919
@Хефест
Да не те цитирам реченица по реченица.
Јас НЕ СУМ против трејдовите. Нека си оди кој каде што сака и каде што е поблиску до титула.
Тоа што пишав беше како споредбаа- ЛЏ во Мајами и КД во Бруклин.
Исти потег, ама не исто протолкуван на темава. Тотално спротивни реакции на форумов.
Еве и годинава, после испаѓањето почнаа квиченките дека ЛАЛ немале шутери, а во исто време се хејта Бруклин, демек прејаки се соиграчите на КД а ЛЏ е оставен самиот на себе. Можеби не го пишуваш ти тоа, ама еден куп негови фанови го пишуваат тоа.
Еден другар лани ми го величеше Херел, лелеле Клиперс колку се јаки брат, чудо ќе е ЛЏ да освои.
Па сеа кога дојде Херел во ЛАЛ, нема шутери, слаб тим.
Дволично.

Околу последните реченици од твојот пост.
НИКОГАШ не го правам истото. НИКОГАШ.
Кога го примијаа од 3-1 во финалето од КАВС, не пишував дека тимот им е слаб и сл. Тежок блам беше тоа.
Е сеа види како се понашат Леброн фанс деновиве. Кралот со 20птс по утакмица испаѓа во прва рундаа.
Абе ниту еден уста не отвори против него.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.869
Поени од реакции
8.958
@Aleksandar91 ЛЏ во Мајами и КД во Бруклин се слични случаи за мене. Поентата е дека КД во ГС беше ултра пичкарски потег, неспоредлив со склопување суперекипа. Поготово сега кога еден куп тимови и играчи го прават истото.

И факт е леброн е паднат годинава, го нема тој доминантен фактор од претходни сезони. Инаку и без АД, без разлика на соиграчите ќе изгураше до финале како што правел години уназад. Јбг, годините си го праат своето.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.551
Поени од реакции
6.919
@Aleksandar91 ЛЏ во Мајами и КД во Бруклин се слични случаи за мене. Поентата е дека КД во ГС беше ултра пичкарски потег, неспоредлив со склопување суперекипа. Поготово сега кога еден куп тимови и играчи го прават истото.

И факт е леброн е паднат годинава, го нема тој доминантен фактор од претходни сезони. Инаку и без АД, без разлика на соиграчите ќе изгураше до финале како што правел години уназад. Јбг, годините си го праат своето.
Се сложувам во целост со КД во ГСВ потегот. Пичка.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
3.463
Поени од реакции
2.213
KD shut od igra 11/28, za prv pat da odigra slaba utakmica ovaa sezona, t.e playoff.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom