НБА магазин од 90-тите?

Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Дали некој памти како се викаше магазинот што излегуваше кај нас во тие години(90's) ,мислам еднаш месечно излегуваше ,многу беше популарен ,даваа постери од 2 метри од кошаркариве и нз имаше разни чуда...Ај ако на некој му текне нека пише .Фала
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
ShowTime излагаше после 2001. На почеток на 90 мисллам српски магазин дека беше ама не ми текиња име. Имаше постери у Скок ако случајно е тоа.
 
Член од
10 јули 2010
Мислења
127
Поени од реакции
45
Eпа ако е српско тогаш мора да е TEMPO!!!
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Дали некој памти како се викаше магазинот што излегуваше кај нас во тие години(90's) ,мислам еднаш месечно излегуваше ,многу беше популарен ,даваа постери од 2 метри од кошаркариве и нз имаше разни чуда...Ај ако на некој му текне нека пише .Фала
На хрватски ли што беше?
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Мислам дека можно е да беше Showtime ... али нема ниедна слика на гугл неможам да го видам:(
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Јас мислам дека се викаше XXL но на гугл не дава, можда од дамна не постои, башка српско или хрватско беше
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Ако е 90ти Showtime не е сигурно. Имаше хрватско навака шо го носеа и милам Кошарка се викаше,ама мислам.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Хрватската Кошарка. За тогашни услови, а и денешни, прилично скапо но и многу квалитетно списание, кое изобилуваше со статистички показатели, историјат на НБА, прогнози и сл. Имаше и осврти кон европскиот, односно хрватскиот баскет. Се сеќавам на едно специјално издание посветено на М. Џордан, направено по повод на едно од неговите привремени пензионирања. И да, имаше огромни постери. Излегуваше еднаш месечно. Не знам дали и сега се печати.
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.124
Поени од реакции
789
Дали некој памти како се викаше магазинот што излегуваше кај нас во тие години(90's) ,мислам еднаш месечно излегуваше ,многу беше популарен ,даваа постери од 2 метри од кошаркариве и нз имаше разни чуда...Ај ако на некој му текне нека пише .Фала
Магазинот беше хрватски и се викаше Кошарка ... уште имам дома едно 30-тина броја. Ако не се лажам излегуваше на две недели.
Исто така имаше уште еден квалитетен магазин XXL кои во секој број објавуваа по една сторија за кариерата на некој играч.

Во Македонија имаше некои обиди за вакви списанија, но сите беа или краткотрајни или fail.

Едит: Списанието тогаш кошташе некои 250 денари (ако добро паметам)... Сме имале пари тогаш у.п.м. :)
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Едит: Списанието тогаш кошташе некои 250 денари (ако добро паметам)... Сме имале пари тогаш у.п.м. :)
Стварно сме имале,сега неможам да замислам некој да даде 250 ден за списание а и мислам дека и нема толку скапо освен плејбој:)
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.124
Поени од реакции
789
Стварно сме имале,сега неможам да замислам некој да даде 250 ден за списание а и мислам дека и нема толку скапо освен плејбој:)
Се сеќавам пред едно 15 години купив НБА албум за сликички (пластифицирани картички) кој се состоеше само од корица и пластични-проѕирни лежишта за картичките. Кошташе едно 500 денари само албумот, а секое пакетче картички беше 45 или 50 денари... Таткоми ќе ме утепаше за албумот, ама некако го наполнив до пред крај :) Уште си го чувам и стварно е колекционерско злато. :)
Сум купувал се и сешто, од странски спортски луксузни списанија, преку странски списанија и весници од начен и информативен карактер, преку забавно-едукативни магазини од типот Политикин и Илустриран забавник... преку стрипови, албуми со сликички, енциклопедии...
Сега пакло цигари неможам да си купам, не па да помислам за списание, енциклопедија или книга - посебно луксузни.
Денес со самото тоа што народот нема куповна моќ за такви списанија, нив ги има се помалку во земјава. Домашна продукција на таков тип во минатото било слабо но имало, сега тоа е мисловна именка. Генерациите денес за жал растат со непроверени и паушални информации, конспирации, рекла-казала муабети и ефтини (а со самото тоа ниско-квалитетни) магазини кои само ја труат младината и немаат никаков воспитно-образовен ефект.
Кога велат порано подобро се живеело, мислам дека пред се се работи за ова, а не за носталгија према системот или бившата држава :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom