Нè брка полиција од парк, што со тоа?

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
АЈ СЕА ПРИЗНАЈТЕ СИ КОЛКУ ОД ВАС ИМААТ ВРСКИ ВАКВИ ИЛИ ТАКВИ У ПОЛИЦИЈА... ОДМА СЕ КИНАТ ПРИЈАВИ И ЛИВЧИЊА И СЕ ТУРААТ У НЕКОЈА ФИОКА И СЕ ЗАБОРАВААТ... тоа е.... немаме ние полиција.... секој е поврзан со секој... одма се фаќаат врски и крај... тоа е :D:D:D нема шанса да упаднат џандари(освен у процес да истепаат малолетници)у некој кафич и да акнат казна... речено е и платено е да не се праи така... или 50 еура у џеб и секој по дома... ЈАСНО НИ Е НА СИТЕ... шо не напраи оваа со брковите некоја акција да ги фати прљавите џандари...УУУУУПС па тогаш ке треба пола држава да лежи затвор... тоа е нема правила.... иако има закони.... тие закони се користат и употребуваат само против слабите и немоќните... КАЈ ИМА СИЛА НЕМА ПРАВДИНА ! ! ! :nerv:
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Па факт е дека сите имаат врски. Знам дека и да заглавам се јавуем кај мама и ќе се најде нешто ќе излезам. Македонија е ова не е Америка. Само не чекајте сеа поштени се џандарите у нас е проблемот. :tapp:
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.271
Поени од реакции
974
Значи и по 20 страни не сфаќам зошто се буните:

Забрането е пиење алкохол ако си малолетен.
Забрането е продавање алкохол по 19 часот.
Забрането е нарушување на јавен ред и мир по 22 часот.
Забрането е малолетник да биде надвор по 00 часот.
Лична карта задолжително треба да се носи секогаш и секаде.

(Не знам дали е забрането пиење алкохол на јавни места, поточно на отворен простор така да ова со резерва го ставам)

Епа ако е забрането ова (а не само кај нас туку и во цел свет), зошто тогаш воопшто се буните не знам? Што ви пречи? Што не се пијанчите по подруми или не се собирате по куќи по станови? Многу ме интересира тоа. Ако сте толку фраери што давате отпор по полиции, што не се испијаните тогаш пред вашите, да бидете барем фраери со стил?

Море јас пак ќе ви кажам, бидете среќни што не живеете некаде погоре, кога ќе те пернат некоја казна, или ќе чистиш кондоми од автопат недела дена или ќе платиш некоја казна ѓавол и пол.

Дури сега сфаќам колку се будали што не ни даваат безвизен режим, ќе им ги наполниме државните каси ние.
Зашто се буниме а хаххаха еве сега ќе ти објаснам зашто се буниме.
1.Ако ова е демократска држава зашто ми забранува да купам алкохол после 19 часот,а до трафиката каде што купувам има локална биртија која за поскапо ми го продава истото и послем 19 часот,најди ми ја логиката???
2.Нека ми дефинира што е нарушување на јавен ред и мир после 22 часот.Тоа што јас пијам пиво со моето друштво во парк и што си правиме обичен муабет колку да помине вечерта е нарушување на јавен ред и мир а под зградата моја трашти музика до 1 по полноќ и се пијанчат малолетни не е нарушување??
Значи девојче овде не збориме за тоа дали треба да се спроведуваат законите туку дека тие се бесмислени и со многу дупки,а за погоре каде што викаш ти е тамо се е убаво дефинирано, овде станува збор за покажување на сила,далеку сме ние од тие европски норми и стандарди,па скопје не е македонија,отиди малце по другите градови,па ние сме светлосни години разлика но ај тоа е друг муабет,работата е ако правиш нешто прави како што се прави а не со покажување на сила.И уште нешто ако сме толку фраери да се пијанчиме пред нашите дома..па девојче ти се молам немој со такви прости примери да се правиш паметна те молам цревата ми се испревртија од твојот пост.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
^^^^^^^
Плачи колку сакаш, законите се донесени за да се спроведуваат , па колку и да не ги сакаш ти мораш да го почитуваш ...
Ако не ти се свиѓаат, бујрум замини у Лондон па види дали таму е поинаку ...
Оди сред Лондон и понашај се како што сакаш тука да се понашаш па види дали и колку некој ќе те толерира ...
Друга опција ти е да организираш немири ...за тоа не знам колку си компетентен/на со оглед на тоа дека за промена на име имаше протести кои се далеку од некој бунт , а камоли за укинување на некој закон ...
 
Член од
30 април 2005
Мислења
361
Поени од реакции
21
Да не може човек (упс! дете, де) да се испијани, издрогира и „искулира“ на раат до сабајле, бре!
Ја стварно незнам шо се замислуваат овие од полиција??!
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Абе бркаа ваљда ради Сантана нема више џандари у парк!
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
33
Да не може човек (упс! дете, де) да се испијани, издрогира и „искулира“ на раат до сабајле, бре!
Ја стварно незнам шо се замислуваат овие од полиција??!
А кое нормално дете го прави тоа???
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
ее да тоа е разликата..у парк тие што се пијанчат се пијаници,а тие по кафани се културни. ее баш супер. од сега па натаму и јас све во кафани ќе се начукувам и чичковците полицајци ќе ми можат да ми се фатат за половиот орган..баш фино.
епа тоа ни е шансата,ДА ИМ СЕ КУРЧИМЕ ПИЈАНИ ОД КАФАНА(каде што ќе платиме трипати поскапо...ШТО НЕ МЕ УАПСИШ,ЕВЕ ПИЈАН СУМ,ПОМИНА 22:00,МАЛОЛЕТЕН СУМ(не сум ,но парафразирам):vozbud:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
вашите деца алоо!!!!

не се ненормални:pishtoldz

ненормален е системов и манипулацијата...

знаете ли вие што е дрога бее!!!

или пијанчење и јас не оправдувам ама ова го направивте ко бош младината е ТАПА....

абе тапа се тије блиски до власта кои продаваат алкохол без да бидат казнети...а потоа кај има чад има и оган
 
Член од
30 април 2005
Мислења
361
Поени од реакции
21
А кое нормално дете го прави тоа???
Тоа што се буни против акцијава и ја прогласува за ектремна повреда на човековите права :)

(појаснување... претходниот дел беше ироничен) ;)
 
R

RAYTHEON23

Гостин
и тие импотентни исфрустрирани полицајци:pos2:

абе кутрите не знаат они уште дали го бранат законот или мафија штитат:tapp::tapp:

Тоа што се буни против акцијава и ја прогласува за ектремна повреда на човековите права :)

(појаснување... претходниот дел беше ироничен) ;)
не е повреда на човекови права...НО

зошто имам впечаток дека е селективен законов

па нека ги средат продавачите...колку се казните за продажба на алкохол а??
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
33
и тие импотентни исфрустрирани полицајци:pos2:

абе кутрите не знаат они уште дали го бранат законот или мафија штитат:tapp::tapp:



не е повреда на човекови права...НО

зошто имам впечаток дека е селективен законов

па нека ги средат продавачите...колку се казните за продажба на алкохол а??
од 200 до 1000 евра.Зависи во колку часот е продадено.Ако продаде во 19:01 тогаш е 200.Се понатаму се накачува цената.
А инаку , децава што се во парк се замислуваат некоја мафија , па секогаш даваат и + пари за да земат за пиење.Што е катастрофа.
Наместо како нас фризби да си играат , табланет или нешто друго , седат и пијат.АМАН ДЕЦААААА!!!!!!!
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Закон , тој што ке продаде алкохол на лице кое е помладо од 21 година да му се одземе лиценцата за работа и да добие доживотна забрана за бавење на дејноста , и обавезно ќорка најмалку 1 година.Копиљаците помлади од 21 година кои ке бидат фатени со алкохол метла во рака и месец дена гимнастика во зглобови.Па изволте , пијанчете се :toe:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
па тоа што седат и пијат е мегудругото резултат и на образовниот систем и на домашното воспитување секому според заслугата но оваа транзиција некако им го испи умот и на младо и на старо лоботомија е се многуумие а краен резултат и дебилни идеи спроведени или неспроведени на дело недела и идиотизам:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom