Нè брка полиција од парк, што со тоа?

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Кога веќе ги спомнуваш тие европски земји, за кои ние само слушаме, пошто ,,имаме" доволна финансиска моќ да ги посетиме, би требало да земеш во предвид и дека на тамошните јавни места, има и јавни вециња и јавни паркинзи.
Епа види, тоа е точно дека во Скопје нема јавни ВЦ, но за тоа не е надлежна полицијата, одговорноста е на градот. Ние нели (ваљда) сакаме да одиме во ЕУ и мора да се воведуваат такви закони, без оглед дали ти би го сакала тоа или не сакала.
А за паркинзите не сум согласен, бидејки има доволно места по паркинзиве, само што сеуште не се појавила свеста на некои луѓе дека треба да паркираат на пропишаните места.

Dobro aj toa a so baraat licna karta cigari za da kupish bee OVOJ GRUJO KAKOV STR8 E ZNACI sve zivo ukina vo red e neka sproveduva zakoni ama nemozat se naednash da ubutaat be kako so resile oni ma ne se normalni nemam so da kazam poishe...
:pos2::pos2::pos2:..................:tapp:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Sigurno policijata nema da te izbrka ako si sedis mirno vo park, e sea ako pravis dzumbus, krsis sisinja, frlas spricevi, nikoj ne e dolzen zaradi tvojot nacin na uzivanje da trpi posledici. Vo toj park utre ke otidat i stari lugje i mali deca. Kade ke igraat tie deca koga parkovite se polni so spricevi, sokrseni sisinja i povrakanici vo trevata.
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
Некој со подобри познавања на законот да ми каже дали за сите важи дека не смеат да пијат на отворено или само малолетници? Мислам дека едно време имаше нешто такво дека не смее да се пие на отворено, ама не сум сигурен.
Site ne smeat da pijat na otvoreno potocno na javni mesta parkovi niz maalo i slicno CIRKUUUS CIRKUUUS u gradov e cirkus
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
Sigurno policijata nema da te izbrka ako si sedis mirno vo park, e sea ako pravis dzumbus, krsis sisinja, frlas spricevi, nikoj ne e dolzen zaradi tvojot nacin na uzivanje da trpi posledici. Vo toj park utre ke otidat i stari lugje i mali deca. Kade ke igraat tie deca koga parkovite se polni so spricevi, sokrseni sisinja i povrakanici vo trevata.
Dobro nie na primer ne galamevme ne pievme nemashe gubre okolu ans si sedevme si praevme muabet doaga dzandar ni vika ajdee marsh od tuka ii mu vikam zasho nema gubre ne galamime ne pieme ne frlame pikavci naokolu i mi vika zasho ja taka sakam taka ke bide...i toa e pravilno demokratski i po zakon neli????
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
da toa javno mesto samo ubavo kazaa pogore pod sto spagjaat klubovite,kafanite....itn itn da receme kafic sedis na ulica na masa i pies ulicata e javno mesto i sea so praime
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Site ne smeat da pijat na otvoreno potocno na javni mesta parkovi niz maalo i slicno CIRKUUUS CIRKUUUS u gradov e cirkus
Како ќе ти е некој да ти пие под прозор во ниедно време и да крши флаши?
Тогаш нема да ти е ок, нели?
Замисли како им е на оние кои живеат во близина на градскиот парк, или пак пример и Плочник ќе го дадам.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Ќе наплаќаат де, ќе пишуваат казни. Затоа што збор и опомена нас не не менува.
Само кога ќе рчнат по она што најмногу боли, по џебот кој нималку не е полн е дури тогаш се буниме.

Паркот навечер е преполн со пијани и издрогирани лица, кои за жал 50% се малолетни. Личи тоа на нешто? Не.
Па кршат, викаат, некултурни се. Па дури имаше и еден закон за чистота, колку за потсетување. А колку од тие што одат во парк го почитуваат истиот? Колку од нив го почитуваат правилото дека малолетниците не смејат да пијат?

Се знае парк е место за одмор и рекреација, не за пиење и дрогирање.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Dobro aj toa a so baraat licna karta cigari za da kupish bee OVOJ GRUJO KAKOV STR8 E ZNACI sve zivo ukina vo red e neka sproveduva zakoni ama nemozat se naednash da ubutaat be kako so resile oni ma ne se normalni nemam so da kazam poishe...
Па што ако бараат лична карта за цигари? Тоа не го смисли Грујо, тоа на хартија е со години, само што работата е што не се почитува.

Генерално кај нас ништо не чини. Од една страна се носат еден куп закони, наместо да се посвети внимание на извршување на постоечките.
Од друга страна ние наместо да бидеме среќни што сепак имаме каде каде полабави закони од европските држави, ние немаме граници одиме до максимум ништо не почитуваме. Се дур нема ред и од двете страни, не не бива.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Сум за ова, но и сум против.
Сум за, зошто крајно време е малку да се доведе паркот во ред.Граѓани, обични минувачи кои преку недела поминуваат од кај сепарињата, можат секој ден да видат ДЕЦА со шишиња или чашки вино во рака, што е срамота.
Башка, сакаме да ни биде убав градот, да биде среден, а секоја втора пијана или надувана личност тоа го уништува најчесто.
Меѓутоа сум против, затоа што цајканите не си ја сфаќаат најсериозно работата туку си поиграваат со некои од тие што седат во парк или на сепарињата.Така имаше случка со еден мој познаник, седиме на сепаре, ние дојдовме покасно додека друштвото што беше таму веќе беше пиело вино.Цајканите дојдоа, го фатија него на пик, а овој немаше ни чепнатно од виното.Ај што им велеше дека не пиел и слично, тие сепак го натераа да дува на апаратчето, и иако имаше 0.00%, го одведоа во станица затоа што демек апаратчето било можно да е расипано и ги викнаа неговите родители таму.За чиста глупост му отвориле досие.Значи колку се филмаат тие цајкани, нешто неверојатно.
Во ред е ова што го прават, но не е во ред да се изживуваат, тоа е крајно нечовечки.
 

pomarandza

The singer
Член од
28 јуни 2009
Мислења
135
Поени од реакции
23
da toa javno mesto samo ubavo kazaa pogore pod sto spagjaat klubovite,kafanite....itn itn da receme kafic sedis na ulica na masa i pies ulicata e javno mesto i sea so praime
Toa e ako e veke za maloletnicite maloletnicive nasekade gi ima bre po coloseum po havana segde gi pushtaat...nego dzandarive sakaat da se izivuvaat so nas ne go vidovte cirkusot so go napraija na fontana so duvanjeto bee sobiraa i za odenje peshki luda rabota
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
abe jasno mi e pomarandza so e muabetot. ali da receme neam kesh za u havan i iskocam na muabetce so drugar zasto edno pivce da nemoze da se napijam
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Епа види, тоа е точно дека во Скопје нема јавни ВЦ, но за тоа не е надлежна полицијата, одговорноста е на градот. Ние нели (ваљда) сакаме да одиме во ЕУ и мора да се воведуваат такви закони, без оглед дали ти би го сакала тоа или не сакала.
А за паркинзите не сум согласен, бидејки има доволно места по паркинзиве, само што сеуште не се појавила свеста на некои луѓе дека треба да паркираат на пропишаните места.
Ако се спроведува закон, тој покрај должност, за граѓанинот треба да гарантира и одредено право. За да се оди во ЕУ, треба да се почне од круцијални, економски аспекти, на пример-развој на земјоделието. 40% од работоспособното население во земјава, се занимава со земјоделие, а Владава не им овозможува ни минимални субвенции. И некој ќе ме убедува, дека ние сме про-европски настроени? За да има закони, треба да има пари. Кога ќе има пари, ќе одиме и ќе пиеме во биртии и дискачи. Ако спроведуваат закон за не-уринирање на јавно место, нека направат тоалет. Паркинзи нема, автомобилите се паркирани на тротоарите.
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Абе незнам вас како ве казнуваат цајкани :toe:
Јас секад коа ќе ме викне си бегам кај ќе ме стигне :toe:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.528
Поени од реакции
33.721
Meне у парк ме сопреа, возев 10. На мотор.. сакаше еден тон казни да ми пиша.
Ми вика ајде, млади сте. Паметно од сега натаму и внимателно.
Абе срце човеци.

Иначе подржувам и да се ебете у парк, ама пиење.. се знае, на маса.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.502
Поени од реакции
2.632
abe jasno mi e pomarandza so e muabetot. ali da receme neam kesh za u havan i iskocam na muabetce so drugar zasto edno pivce da nemoze da se napijam
Јави ми кога ке видиш дека некој отишол во парк само на едно пивце...Кога ги гледам пуни кеси како од маркет да искачаат пуни со вина пива и кока коли..така да и ти ако сакаш да пиеш само едно пивце со другарот нема да можеш од другите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom