Муслиманството vs Рисјанството, разлики и сличности

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Leleeee od sea da se zapamti da ne mi se dira Tito , Marx i Engels oti ke se ima teski reperkusii i ke zaboravam na moite hristijanski opredelbi

sorry za off topik
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
Leleeee od sea da se zapamti da ne mi se dira Tito , Marx i Engels oti ke se ima teski reperkusii i ke zaboravam na moite hristijanski opredelbi

sorry za off topik

...a Lenin???...sea ke ti pishat udbashite minus u knishkata poshto ne go spomna tatkoto na povtoruvanjeto, znaenjeto de...kako beshe ona...

...povtoruvanjeto e majka na znaenjeto...:)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
Како прво исламот според мене не може да се наречи вера од проста причина што ја нема онаа чистота како во православната вера, земите еден муслиман на пример му е дозволено да има жени колку сака тоа ги сведува на едно животинско ниво и каде тука има морал ?Само на животните им е така заповедано..а на пр. и за војниве убиваш луге за верата, за после да имаш поголемо блаженство од алах. Турците нашите 5 века сосила ги потурчувале и исламизирале то е нешто кое не треба да се заборава, во нашата вера нема такви работи.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Како прво исламот според мене не може да се наречи вера од проста причина што ја нема онаа чистота како во православната вера, земите еден муслиман на пример му е дозволено да има жени колку сака тоа ги сведува на едно животинско ниво и каде тука има морал ?Само на животните им е така заповедано..а на пр. и за војниве убиваш луге за верата, за после да имаш поголемо блаженство од алах. Турците нашите 5 века сосила ги потурчувале и исламизирале то е нешто кое не треба да се заборава, во нашата вера нема такви работи.

Off topic:

Ova sega me zapali, i me napravi da idam doma i da odlozam izleguvanje i da odam da seram! Muabetov ti e zakon, ke go printam i ke go staam na sholja, onaka za inspiracija i stimul za olesnuvanje.
Kvaliteten i originalen disk*rs - reply, neshto shto moze da se sporedi so jaka i iskrena itelektualna pregratka...

Kiss babe
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Како прво исламот според мене не може да се наречи вера од проста причина што ја нема онаа чистота како во православната вера, земите еден муслиман на пример му е дозволено да има жени колку сака тоа ги сведува на едно животинско ниво и каде тука има морал ?Само на животните им е така заповедано..а на пр. и за војниве убиваш луге за верата, за после да имаш поголемо блаженство од алах. Турците нашите 5 века сосила ги потурчувале и исламизирале то е нешто кое не треба да се заборава, во нашата вера нема такви работи.
Извини... ќе бидам малу ... директен
Ова се твоите заклучоци од долгогодишно проучување на исламот и христијанството или некој ти кажал дека е така??

(Само не ми кажувај дека за исламот знаеш од филмовите Најдолгиот пат и крушевска република)
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Простиот човек, и погрешното толкување од страна на човекот е тоа што ги прави двете религии драстично различни.

Не правете споредби кога не знаете...

Ајт.
Како прво исламот според мене не може да се наречи вера од проста причина што ја нема онаа чистота како во православната вера, земите еден муслиман на пример му е дозволено да има жени колку сака тоа ги сведува на едно животинско ниво и каде тука има морал ?Само на животните им е така заповедано..а на пр. и за војниве убиваш луге за верата, за после да имаш поголемо блаженство од алах. Турците нашите 5 века сосила ги потурчувале и исламизирале то е нешто кое не треба да се заборава, во нашата вера нема такви работи.

Мразам кога некој што не ни прочитал ни ништо генерализира. Бујрум, отворен предизвик, нека најде некој каде во куранот се забранува алкохол, и се тера да се носи фереџе, и каде во куранот пишува дека женско не треба да иде во школо.
Да не станам досаден, готик, бујрум. Баш ме интересира некој што има Гот во никот, како ја гледа верата, и насилството во неа, со тоа што секој ебан гот елемент, има насилство, крв, мрак.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
мал офтопик...

Ја немам Гот во никот,ама еднакво погоден се осеќам од ова крв,насилство и темнина кое ти како лаик и гледач одстрана си си го протолкувал.Тоа е твое гледање за Goth движењето и имаш право на свое мислење.Работата се сведува на тоа дека битна е перцепцијата на работите.Муслиманската вера е лошо прифатена поради одредени екстремистички групи и поради Еверејскиот Холивуд кој ги пласира само оние елементи од Муслиманската вера кои не и одат во прилог,и нив ги носи до крајност.Значи не смее да се суди за ништо кога се нема познавање.Колку што важи тоа за незапознаеното девојче кое изело клише попара,толку важи и за тебе кога зборуваш за едно движење кое не го разбираш.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Како прво исламот според мене не може да се наречи вера од проста причина што ја нема онаа чистота како во православната вера, земите еден муслиман на пример му е дозволено да има жени колку сака тоа ги сведува на едно животинско ниво и каде тука има морал ?Само на животните им е така заповедано..а на пр. и за војниве убиваш луге за верата, за после да имаш поголемо блаженство од алах. Турците нашите 5 века сосила ги потурчувале и исламизирале то е нешто кое не треба да се заборава, во нашата вера нема такви работи.
зошто се глупираш???
1.Вака...да прочиташ малце Куранот нема да е лошо...на муслиманот не му е дозволено да има колку шени сака тој,туку 7,е сега ти би рекла зошто да има 7,епа вака (зато викат Куранот не може да се разбери само со едно читање) за време на војни многу мажи гинат,е за да не одат жените кон криви патишта (проституција и глупости),на мажот му е дозволена да има повеке од една,но само ако може и за другите да се грижи исто...значи со ова му се олеснува повеке на жените (ама сепак ти не си до тој степен да сваќаш,што како)
остај ти што некои мешаат традиции со вера...
2.ај вака...мисли барем малце...турците тука биле 500 години...и за време на тој период многу број цркви се направени...затоа не се глупирај пред сите...да сакаа турците ни ти ни јас денес не ке бевме тука...ке не бришеа сите...не влегувајте у филмови со нашите херои...сите знаеме каква сила имала отоманската империја затоа ќути си поубо....да сакаа тие со сила како шо викаш ти...сеа ти заедно со мене ке постеше...а не вака

и терто...за болдираново во црно...сигурно мала(или да не те вреѓам,глупа да ти речам) си за да разбереш кој како и што...

 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
дефинирај те молам тогаш готичкото движење. и на што се базира. зашто уствари се вика Гот. Осветли ме.
нека ми го избришат постов ако ценат дека треба,ама сепак ќе одговорам.Името Гот потекнува од Германското племе Готи,за подоцна да претрпи мутации (негде во средниот век) и да се добие терминот "Gothic"(зошто и како не е битно и темава не е за тоа)Луѓето следбеници на ова движење единствено се разликуваат по тоа што ја глорифицираат смртта,ја хиперболизираат,на животот гледаат реално како на нешто кое е зрно песок во постоењето на универзумот.И тоа единствено како уметнички импулс и во никој случај не пропагираат смрт како излез од проблемите.Напротив,не се ни замараат со тоа да му објаснуваат на светот и да го тераат да ги разбере.Тука нема НИКАКОВ гнев,никакво насилство.Овие луѓе не се такви.Едноставно се поинакви иследат поинаква филозофија на живот.Многу од нив се и христијани,колку и да звучи чудно.

"The people who walked in darkness have seen a great light;those who dwelt in the land of the shadow of death,upon them a light has shined"

Како сакаш разбери го,ќе ти повторам се е до начинот на кој ги гледаш работите.Ти ја нападна малата која незнаеше што зборува и го бранеше она во кое(најверојатно)веруваш,ја тебе само ти укажав на нешто кое според мене не ти е на место во текстов.И да,кога веќе спомна насилство и го помеша со готичкото движеше,ти незнаеш што зборуваш.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Луѓето следбеници на ова движење единствено се разликуваат по тоа што ја глорифицираат смртта,ја хиперболизираат,
Ова..? Да глорифицираш смрт не е мрачен елемент?
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Ова..? Да глорифицираш смрт не е мрачен елемент?
Хет трик правам веќе во спомнувањето на личната перцепција на работите.Луѓево не се агресивни,не наметнуваат,во Финска на пример тие се редовен декор по улиците.Ти го направи целото тоа движење една пропаганда на мрак,смрт и насилство,а тоа не етака.Башка,мракот го има насекаде,почни од политика,заврши со Религија(мое мислење)
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Напротив, тоа што веруваат луѓето не ме занима, ниту правам било каква пропаганда од тоа. Затоа и реагирав на постот на малечкана.
Готика ја симболирам со мрак, темнина, насилство, дека повеќето готик луѓе, така се однесуваат. Башка..самит збор, Goth, значи Барбарин...

Значи не правам пропаганда од тоа што веруваат готиците...не ме тангира. Ниту сакам да навлегувам во тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom