Муслиманството vs Рисјанството, разлики и сличности

N

n/a

Гостин
Sehid.

Roden sum kako hristijanin,krsten sum(kontra pravilata) i vo pravoslavna i vo katolicka crkva,taka da imam dva papira,koi sto potvrduvaat deka sum krsten,t.e pripadnik i na ednite i na drugite(stvar na moite babi,sto da pravam...)...
Ne bi sakal da plukam po religijata,ama e fakt deka kroz istorijata imaat igrano uloga na buffer megju lugjeto(nezadovolnite podanici) i dvorovite..Onie koi sto go neutraliziraat `negativnoto` radikalno dvizenje na masite...
Procitav dosta za religijata...Ne moze da kazam deka sum expert,ama analize this....po princip veruvam vo ALLAH i smetam deka kuranot e najlogicna,najfer kniga....i po princip,najnova,najmoderna religija e muslimanstvoto...
Mnogu raboti moze da se napisat,mnogu nesta da se osporat,ali deluvanjeto na odjite (kako poedinci),pa i tekovnite propovedi vo ramkite na muhamedanstvoto,nemaat mnogu zaednicko so kuranot i toa sto Muhhamed napisal.
Ke napisam nekolku fakti:
Prvo od najbolnata tema,barem za zenite:Muhhamed nikade ne napisal deka zenata treba da nosi feredje,nego deka koga e neciva zena,ne treba da predizvikuva sexualni pobudi,so drzenjeto i oblekata kaj drugite mazi koga e nadvor od doma.
Sekoj maz osven sto mora da se moli,mora da bide i cist,SEKOGAS.
Spored mestopolozbata od koja sto go pisuval,sosem logicno e da ne se jade svinsko meso i alkohol(probaj na +50 da pies barem pivo,ili svinska kremenadla da vidis sto ke ti se sluci).
Sekoj maz vo genite nosi zelba da spie so sto e poveke zeni...Kaj e problemot togas na poligamijata?Dali toa ne e svoeviden spas od neverstvata,izmamite?
Mazite ne moze da nosat zlato..Ej pred nekolku godini,ucenite od Stenford najdoa direktna logika izmegju rakot na prostata i nosenjeto na zlaten nakit....
Ova od prakticna gledna tocka...Od IDEOLOSKA,nemate poim kolku pokompleten e kuranot..
1.Do grobot na Muhhamed ima mesto i za site drugi glasnici na velikiot ALLAH na zemjata.
2.ALLAH e edinstven,nema sinovi.Muhhamed e samo negov poslanik na zemjata,ama Muhhamed ne e svet,nitu ima bozja sila da pravi cudesa.Toj kako i drugite pred nego,e samo ALLAHov pratenik na zemjata.
Muhhamedum sadek olsun.:))
p.s Sosem razlicno e sto golem del od muslimanite ne spazuvaat golem del od ovie pravila....znaci od ideologijata do dejstvitelnosta,i politikata vo momentov....ima golema razlika...
Ali toa ne bi trebalo da e precka,da procita covek,da razbere i da kaze deka definitivno kuranot e svetata kniga na ovoj svet.
 
Член од
13 октомври 2005
Мислења
525
Поени од реакции
47
Zevsus,
зошто припадниците на Исламот не јадат свинско месо? Кажи ми од Теолошка Гледна Точка
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
postiram prvenstveno kako odgovor na Zevsus- ne mozam da go citiram celiot post. me predizvika da odgovoram, iako ne mislev da se pletkam vo ovie temi. cepkate cuvstvitelni temi do nemajkade.
ako si cital mnogu za religijata, verojatno ti e jasno kolku razlicni interpretacii na koranot postojat. leila babes, profa po religija na sorbona ke ti kaze deka lugeto go izmenile ucenjeto na alah i muhamed, a nassima tazrin deka bas muhamed go veli ona sto go gledas- burki, sveti vojni, pokor, kaznuvanja itn itn.
da, ideoloski, prakticno, kako sakas, mnogu golema logika ke najdes vo kuranot. religija na ljubov, pocit, i/ili na kazna. ke najdes kodificiran zivot, ne verba. ke najdes perenje na mozok, nejse, covekot e predisponiran za da bide vladetel i zrtva na sopstveniot um. pisuvas za mazi i zeni, potreba na mazot da spie so poveke zeni, poligamija- spas od neverstva itn, itn.
ne znam do kolku si navlegol vo islamot, ama edno ke pisam- ona sto ke go procitas, i ona sto ke go dozivees- ne go sporeduvaj. za nekolku dena ke branam tema za muslimanskata zena- potocno arapkata. edno znaev pred da pocnam da ja pisuvam pred edna godina- a iznacitav mal milion knigi; a drugo znam sega. zboruvav so sekakvi zeni- cuv sekakvi prikazni. mislam deka dodeka gi pravev intervjuata, nacisto me zdrma od koren. vlegov vo nivniot svet, im vlegov vo dzamija za da im zboruvam za sexualnosta. toa mozebi e i dr tema, mozam da pisuvam do sabajle- i ke napisam, ako ve interesiraat moite iskustva.
mozes da napises teoriski za muslimanstvoto i hristijanstvoto- so milion imterpretacii za ona sto e napisano, a mozes i da iskusis sto ziveat tie luge so tie interpretacii. najposle, toa e povazno.
 
N

n/a

Гостин
Крстителот напиша:
Zevsus,
зошто припадниците на Исламот не јадат свинско месо? Кажи ми од Теолошка Гледна Точка
Jas ne sum teolog.:pop: ...
I moeto mislenje si e samo moe,ne go napisav za nekogo da nateram da misli kako mene.I nemam pravo na toa,posto ne sum 100% siguren deka sum prav.Ima tuka tolku mnogu dogmi,sto jas stvarno nejku ni da navleguvam(a i ne sum tolku spremen) za taa tema da ja napagjam ili branam.
Kakva cel imam?Politikata ( i politicarite) cesto zabeguvaat u moronstina,pa se slucuva situacija kako taa u Bosna,pa nekoi silni nepismeni gi nabuckuvaat uslovno svoite protiv uslovno tugjite,samo zosto doticnite veruvaat vo poinakov bog i religija od niv...
Ej,sto se sluci na teren fakticki,srbite trgnaa da si gi ubivaat bratucedite,samo i samo zatoa sto veruvaat u Allah...!
Sto dobija?Ne gi istrebija(ko sto prvicno sakaa i bea ubedeni u toa),ali zatoa do taa stepen gi radikaliziraa,sto denes na pola bosna ako i kazes srbin vadi pistol i saka da te ubie...I toa e normalna reakcija,ako toj tvojot srbin sakal da te istrebi,te raselil,ti ubil nekoj blizok,te drzel pod opsada edno 4 god...
POUKA.
Koga bev pomal(do 18 god.) bev radikalen vo se.Sega imam 27,i znam deka mora i treba da go prifatam razlicnoto i razlicnite od mene.
Ali znam,deka radikalnite politicari ( ko Seselj :shok: ) se tacno tie decki koi sto sedele mirni doma,ucele i drkale,dur drugite go osoznavale,gi napipuvale strukturite na svetot nadvor...
I zatoa,za nikogas da ne se povtori takva glupost,i takvi idioti ko nego da ne dobiat sansa za da pravat sranje...mora da ima polna sloboda na religijata.Toa e sasvim privatna stvar.
So pocit,Igor.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Моето_е_поголемо напиша:
Темата ја отвори да шириш меѓуверска омраза?

Знаеш ли дека Алах (Ала) во христијанството е Ѓаволот. Треба ли да се дискутира за тоа?
da bev nekoj od adminite ke ti dadev ban be ......
nepismen coek be p[ooooooooooooooooooooooooooooooooo
odi be odi
ne znam so da kazam na glupi ko tebe

vaka samo nema mnogu razliki i tie so se lugeto gi naprajle
veruvame vo ist Bog,Allah,Jehova isto e
nie go imame Muhamed vie Isus(vo Koranot spomnat kako Isa)
znaci i nie go priznavame Isus kako prorok no nisto poveke od toa
tol bil ist kako i Muhamed znaci Gospod e edno a Isus i Muhamed se drugo
toa se dve raboti koj ne treba da se sporeduvaat
barem zboruvam od Islamska gledana tocka
A da i procitav deka nekoj napisal deka muslimanite voskresnuvanjeto go imaat kako iluzija toa ne e tocno zatoa sto vo koranot se spomnuva deka eden den site ke voskresneme jas na primer ne zboruvam gluposti za hristianstvoto oti ne znam mnogu sakam da ja procitam biblijata (samo stariot zavet) i ke ja procitam vo bliska idnina ama zatoa pak ve molam koga ne znaete nisto za islamot ne pisuvajte gluposti oti taka samo ke se "karame" i ke me nervira nekoj glup tip ko Моето_е_поголемо

i ova moram da go kazam deka navistina mi e greota(znam deka zvuci filmski) ama ima luge so pojma se od ovie raboti a pak se mislat kojznajt so kazale ima i takvi so navistina znaat i za dvete veri(poke veri ama ovie dve se vo topikot)
to e be so ke prajs a bas sakam da vi dam edna kniga so mnogu raboti za dvete veri (ustvari trite veri zosto i za evrejcite stanuva zbor)
dobro sea ako e do kritikuvanje na druga vera i nie (muslimanite) bi mozele da ve kritkuvame na pr. bush partali naprae ima i drugi no ne e korisno
ama nekako mnogu mi preci koa nekoj ke zboruva nesto a nema pojma so zborvit
P.S. ako nekoj ima prasanje vo vrska so ova so go kazav pa i so drugi raboti povrzani so islamot neka mi pisit na pvt ke se obidam najtocno i najdobro da odgovaram
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Crazy P0Y0L напиша:
vaka samo nema mnogu razliki i tie so se lugeto gi naprajle
veruvame vo ist Bog,Allah,Jehova isto e
nie go imame Muhamed vie Isus(vo Koranot spomnat kako Isa)
znaci i nie go priznavame Isus kako prorok no nisto poveke od toa
tol bil ist kako i Muhamed znaci Gospod e edno a Isus i Muhamed se drugo
toa se dve raboti koj ne treba da se sporeduvaat
barem zboruvam od Islamska gledana tocka
A da i procitav deka nekoj napisal deka muslimanite voskresnuvanjeto go imaat kako iluzija toa ne e tocno zatoa sto vo koranot se spomnuva deka eden den site ke voskresneme jas na primer ne zboruvam gluposti za hristianstvoto oti ne znam mnogu sakam da ja procitam biblijata (samo stariot zavet) i ke ja procitam vo bliska idnina ama zatoa pak ve molam koga ne znaete nisto za islamot ne pisuvajte gluposti oti taka samo ke se "karame" i ke me nervira nekoj glup tip ko Моето_е_поголемо
Ја имам прочитано дека според Исламот Исус не умрел на крстот, затоа што Господ се смилостивил и го спасил.

Исламот ги сматра Јудаизмот и Христијанството како побратими-религии и забранува рушење на религиски објекти. Додека, во спротивност, налага паганските идоли да се рушат.

И се слагам со Зевсус у врска со фереџињата. Тоа бил обичај само на оние жени што биле од богати фамилии. Па потоа жените на Мухамед почнале да ги употребуваат. Дури покасно, во 19-ти век, кога почнала да се оформува Саудиска Арабија со Шеикот Сауд и еден фундаменталиски муслиман - тек тогаш они наредиле сите жени да носат фереџиња
 
Член од
13 март 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
Абе главна разлика меѓу христијанство и ислам ти е, ... уф, ама почнав... Па СЕ ти е разлика... Поточно, не постои нешто што е исто... Господ спасува по вера и милост. Алах, по дела и суверено право. Господ е милостив, Алах викаат милостив, ама уствари казнува, се гневи итн...

Господ го љуби својот створ, човекот, умира за Него... Алах им наредува да ги убијат створенијата кои, ете, не веруваат како и другите муслимани... Господ ја воздигна жената, преку неа се роди, на нејзе и даде улога на еднаква чест, да биде ностиел на Бога, Алах жените не ги ни спомнува: во куранот има луѓе, и има жени, за нив нема рај, нема место во џамијата, итн...

Господ вели Не убивај, Куранот вели убивај во името на Алах. Господ вели сврти го другиот образ, Курнот вели одмазди се... итн., да не редам до утре...

И сеа кај да завршам?
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Графилд напиша:
Абе главна разлика меѓу христијанство и ислам ти е, ... уф, ама почнав... Па СЕ ти е разлика... Поточно, не постои нешто што е исто... Господ спасува по вера и милост. Алах, по дела и суверено право. Господ е милостив, Алах викаат милостив, ама уствари казнува, се гневи итн...

Господ го љуби својот створ, човекот, умира за Него... Алах им наредува да ги убијат створенијата кои, ете, не веруваат како и другите муслимани... Господ ја воздигна жената, преку неа се роди, на нејзе и даде улога на еднаква чест, да биде ностиел на Бога, Алах жените не ги ни спомнува: во куранот има луѓе, и има жени, за нив нема рај, нема место во џамијата, итн...

Господ вели Не убивај, Куранот вели убивај во името на Алах. Господ вели сврти го другиот образ, Курнот вели одмазди се... итн., да не редам до утре...

И сеа кај да завршам?
Vo pettata kniga na Mojses, kaj zakonite, potocno kajsto Bog mu kazuva na Mojsie kako treba odnosot kon nevernicite da bide - kazuva da gi ubie (vo chapter za idolopoklonstvo). Kuranot ima poseben oddel vo koj naveduva prava na zenata i ne se bas do tolku strogi ko sto denes gledame po Bliskiot Istok. Se sto gledame denes kakov e Islamot e ustvari izvitoperen od luge, isto kako sto i Biblijata bila izvitoperuvana.
 
T

trilobite

Гостин
Ти очигледно имаш проблем да согледаш каков е ставот на Бог спрема гревот.Бог ни својот народ го нема поштедено(сети се на авантурите во пустината со Мојсеј).
Оној "чаптер" со идолопоклониците го потврдува ставот на гнасење на принесување на жртви(човечки)на туѓи богови и со право е гнасењето.
Зошто ги убил?Не знам.
Што ти паѓа тебе прво на ум кога ќе видиш како деца се жртвуваат(раце нозе сечење и попсрсување на ниви) на "богови' со цел да имаат добри приноси и дождови.
И покрај сета трпеливост,мора некако да се стави крај на такви масакри.Епа Бог изгледа морал да интервенира преку Израелската војска.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Како што за да ја тестира љубовта на Аврам кон него го тера да му скине вратчето на синот????!! Без оглед што пишува дека се премислил пред да падне ножот, сепак, траумата која еден родител ја доживува додека го носи чедото на клање никако не се надминува.

Суров, нели!
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
trilobite напиша:
Ти очигледно имаш проблем да согледаш каков е ставот на Бог спрема гревот.Бог ни својот народ го нема поштедено(сети се на авантурите во пустината со Мојсеј).
Оној "чаптер" со идолопоклониците го потврдува ставот на гнасење на принесување на жртви(човечки)на туѓи богови и со право е гнасењето.
Зошто ги убил?Не знам.
Што ти паѓа тебе прво на ум кога ќе видиш како деца се жртвуваат(раце нозе сечење и попсрсување на ниви) на "богови' со цел да имаат добри приноси и дождови.
И покрај сета трпеливост,мора некако да се стави крај на такви масакри.Епа Бог изгледа морал да интервенира преку Израелската војска.
znaci i pokraj seta trpelivost, i Alah moral da intervenira. Toa mi bese celta so mojot post. Alah i Bog ne se do tolku razlicni. Barem Alah gi stava judaizmot i hristijanstvoto u zastiteni religii, a nareduva samo paganite da se unistat.

Pokusavam da se drzam na temata i diskutiram u slicnosti i razliki megu Islam i Hristijanstvo
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Покрстувањето со огон и меч е типично делење милост!!! Уништувањето цивилизации е милост.

Колежот на муслиманите во Ерусалим е милост, додека Саладин од суровост ги пушта да си одат дома!!

Најсуровите страници во човековата понова историја се напишани и испишани токму од христијанството.
 
T

trilobite

Гостин
Garfield напиша:
Покрстувањето со огон и меч е типично делење милост!!! Уништувањето цивилизации е милост.

Колежот на муслиманите во Ерусалим е милост, додека Саладин од суровост ги пушта да си одат дома!!

Најсуровите страници во човековата понова историја се напишани и испишани токму од христијанството.
Тоа кажува колку си го сватил Христијанството,исто како и тие што ги спомна пред нив.
Не треба да си паметен многу за да ја сватиш разликата кога Исус вика"Молете се за непријателите"и "сврти го и десниот образ" и масакрите по блиски исток.
Нјасуровите страници се испишани од "најхуманистичките" и "научнонајнапредните" модерни цивилизации.
Сети се на последните 2 светски војни.
Целиот проблем е во скротување на човечката природа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom