Муслиманството vs Рисјанството, разлики и сличности

T

trilobite

Гостин
short1 напиша:
znaci i pokraj seta trpelivost, i Alah moral da intervenira. Toa mi bese celta so mojot post. Alah i Bog ne se do tolku razlicni. Barem Alah gi stava judaizmot i hristijanstvoto u zastiteni religii, a nareduva samo paganite da se unistat.

Pokusavam da se drzam na temata i diskutiram u slicnosti i razliki megu Islam i Hristijanstvo
Алах и Исус се далечни по природа како небо од земја.
 
T

trilobite

Гостин
Garfield напиша:
Како што за да ја тестира љубовта на Аврам кон него го тера да му скине вратчето на синот????!! Без оглед што пишува дека се премислил пред да падне ножот, сепак, траумата која еден родител ја доживува додека го носи чедото на клање никако не се надминува.

Суров, нели!
Да,на моменти.И правичен.
Баш Од тој момент наваму почнува пресврт во историјата на Израел.
Тоа е друга приказна.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
А бе вие приказни си раскажуватееееееееее. Аааааааааааааааааааааааааааааа - е ај ќе ве читам пред да заспијам! :star:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Моето_е_поголемо напиша:
Темата ја отвори да шириш меѓуверска омраза?

Знаеш ли дека Алах (Ала) во христијанството е Ѓаволот. Треба ли да се дискутира за тоа?
Ti Hristijanski ekspert a?

Dani^^^ напиша:
1.Исус бил во човечки облик а не човек-човек.Тој бил пратен за да оди меѓу живите им им проповеда и бил пратен како човек за да го прифатат полесно.Човек неможе да биде зачнат од Бог и да биде зачнат без сексуален однос и роден од страна на девица.
2.Да , затоа реков не целосно.Но ете пак не сум скроз Македонка така? И забораваш дека јас сум човек а тој не е како што кажав.Неговото тело можеби по текот на нештата може да добие националност но тој поседувал нешто повеќе од само смртно тело . всушност тој воскреснува нели?Значи битен е духот на Исус а не телото
3.Се родил таму да ...и тоа ништо не менува
Devojko, zoshto Isus pred svojata 30 godina ne mozel da gi pravi tie "cuda", zoshto pred 30 godina rabotel vo niva, i pravel stolcinja, masinja i red drugi raboti, zoshto togash ne propovedal? Ne bil togash sin bozji?

Vakvite temi znaci se Haos, od edna prosta pricina, minimalnoto znaenje na formudziite vo vrska so religiive.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Dani^^^ напиша:
Вака сеа,стварно НЕ можам да го преведам ова до толку добро да на македонски би било прочитано како на англиски и да би ја доловила истата поента како на англиски така да ќе ви го дадам во оргинал-инаку се работи за тоа дека Исус НЕ Е Евреин така да по логиката на Гарфилд ни Бог не е Евреин.
Afganistanec e ili Austro Hungarec?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
We are one, we are the Borg, resistance is futile - futuristicka inkarnacija na Jesu Christo i njegovo sveto trojstvo!
Onaka, kolku da se vmetnam u muabet - inaku Cristo Runa (Isus) e jew!
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Sveto trojstvo ili Seta Troica. Apostol Pavle baigi improviziral:)
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Demantiram ziva ili bilo kakva druga sila so samite fakti deka vo minatoto postoelo robovladetelstvoto i denes .Fakt e deka mnogu raboti koi se napisani mozebi se i laga znaci deka moknite go diktirat svetot isto taka i ja kreiraat verata i site sranja za polesno diktiranje na rajata i denes postoi robovladetelstvoto (sovremeno robovladetelstvo).Site zalaganja za distinkcija pomegu islam i hristijanstvo se besmisleni sepak toa e vasa rabota ama koga bi poglednale podlaboko ke vidite deka seto toa e nevazno .(ateist sum)

Opredelbata kon edna vera ja sozdava rasnata omraza
Moe mislenje si ostavna moe :)))))
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Bravo Oliver(a), ne prosvetli.

Da prasam, moze nie, obicnite smrtnici, sepak i ponataka da si diskutirame na temava?
 

+_Inception_+

Quantum
Член од
30 јануари 2005
Мислења
230
Поени од реакции
2
Па вака... Постои една добра филозофска мисла која кажува --> Да не беа луѓето смртни, немаше да веруваат во Бог...
Навраќајќи се далеку далеку во минатото, од кога се знае дека постои човекот како единствено разумно суштество; се знае дека тој човек верувал во Богови. Примитивните луѓе, оние кои ни се познати како хомо сапиенс, верувале дека Сонцето е нивни Бог, и кога ќе врнело дожд мислеле дека Господ им се лути... Но од денешна гледна точка најкрајно јасно ни е што е Сонцето уствари, и зошто врне дожд...
Поентата е дека можеби кога луѓето сфатиле дека се смртни, почнале да бараат надеж дека после овој живот ќе живеат вечно во некој друг живот, и со тоа сакале да ја надминат нивната неспособност и ограниченост на нивниот тек на живеење. Има потврдени факти и докази за ова... Некои научници пронашле траги од поленов прав на некој гроб стар илјадници години, и тоа укажува дека луѓето уште тогаш ги чествувале своите мртви, а тоа е многу јасен факт дека верувале во живот после смртта. Јас не негирам дека не постои живот после смртта, и не сум никаков неверник. По вероисповед сум Православен Христијанин и го поштувам тоа што го кажал Исус, но факт е дека исто така не можам да тврдам и дека постои живот после смртта. Но да зборувам малку паралелно со темата....
Христијанството е само една од многуте религии во која се зборува за Бог...Но од друга гледна точка тоа што е напишано во Библијата, НОРМАЛНО дека не може да е така, од проста причина што самиот Исус апсолутно НИШТО не напишал....значи Библијата ја пишувале луѓе...Поминати се 2007 години до ден денешен и многу јасно дека од рака на рака...изменети се многу работи од оние првичните, кои и тие првични ГОЛЕМО прашање е дали се точни и дали го кажуваат тоа што Исус го проповедал. И на крајот на краиштата сведок сум на посебно "религиозните" Папи и Попови кои лежат по затвори, лажат, крадат, т.е. во потесна смисла на зборот НЕ ПОЧИТУВААТ НИЕДНА ЗАПОВЕД од 10-те наведени според Христијанската религија, и истите тие ќаруваат на грбот на храмот од Исус, а тоа е Црквата. Пред некој ден слушнав една доста "фасцинантна" случка --> Поп продал Манастир, купил плац и сега на тој плац си гради куќа... Добро луѓе на која вера припаѓа овој проповедник на Христијанството? На самото Христијанство СИГУРНО НЕ!!! Патем, сведоци сме на 11234923498 војни во минатото кои ги воделе самите Христијани ширејќи го Христијанството. Но тие не воделе војни само против другите религии. Главната војна била помеѓу нив самите. Не знам точно во која година...некаде во 19-иот век, кога за само една ноќ се убиени 30 000 Протестантски верници од страна на Католици. Овој настан е впишан во историјата на најкрвави настани кои некогаш се случиле и тоа помеѓу луѓе од иста верска припадност (Христијани).
Исламот е следната религија после Христијанството... Не сум го читал целосно Коранот, но од она што знам за него е дека зборува НЕ МНОГУ различно од Христијанството...
Ајде сега во најтесна и најпроста смисла да ги реализираме двете религии: Постои Бог нели? И тој е СОВРШЕН! Да, и јас велам дека е така! Но ако тој Бог е совршен, дали може да направи бесмислена работа, која е толку бесмислена, што и ние самите направени, т.е. створени од тој Бог, сфаќаме дека е бесмислена?
Христијанството - познато ни е на сите дека Исус пиел вино, а оттука следствено е јасно дека Христијанството не само што не забранува да се пие алкохол, туку и НЕМА ПРАВО да забрани!
Муслиманството - го забранува конзумирањето на алкохол!
Е сега, на кого да му верувам јас како Христијанин, ти како Муслиман, и тој како (на пример Будист, кај кој има сосема различно толкување не само за алкохолот, туку и за многу други работи)? Дали првобитните луѓе верувале дека Сонцето (т.е. нивниот тогашен Бог), им забранувал да пијат алкохол, или не им забранувал? И што треба да се заклучи од ова сега? Дека Бог направил едни луѓе да пијат алкохол, едни не, едни да веруваат во тоа што го кажал Исус, едни во тоа што го кажал Алах итн...А сите ние луѓе сме исти. Помешај Христијанин и Муслиман...и тие можат да остават потомок, можат да направат дете...Значи нема граница помеѓу НИКОЈ од луѓето...И сеа тоа дете каде ќе припаѓа? Па нели ни е јасно дека е ова една кочница која ние самите си ја правиме? Па не е Бог толку глупав да направи такви бесмисленици...Да ги дели луѓето на класи, па после смрртта, на секоја од тие класи РАЗЛИЧНО да им суди? На крајот на краиштата зошто да им суди?
Како што хомо сапиенс не знаел дека Сонцето е само една ебана ѕвезда од МИЛИЈАРДИТЕ ѕвезди низ овој Универзум, така ниту Исус, ниту Мухамед не знаеле за законите на гравитацијата, не знаеле за квантната физика и самите закони во неа (логички пред се), според кои се погазуваат правците на било која религија................и се така во иднината ќе се појавуваат уште МНОГУ МНОГУ теории кои ќе ги погазуваат старите религии... и ќе се појавуват нови и нови религии кои ќе серат за една иста вистина... дека постои Бог, и ќе се обидуваат да го објаснат... но нажалост, НИКОГАШ нема да можат да го направат тоа...Ова му доаѓа нешто као, кога роботот ќе сфати дека е направен од човекот, и ќе почне да се објаснува, пред се самиот себе, па следствено ќе почне да го објаснува и неговиот создавател, т.е. човекот........ Е ТОГАШ МОЖЕБИ И НИЕ ЌЕ СИ ЗЕМЕМЕ ЗА ПРАВО ДА ЗБОРУВАМЕ ЗА БОГ И ДА ГО ОБЈАСНУВАМЕ!!! Бог е само она што НИКОГАШ не можеме да си го замислиме... т.е. НИШТО од она што си го објаснуваме и го имаме како претстава за Бог, НЕ Е БОГ!!!
 
Член од
16 август 2007
Мислења
96
Поени од реакции
15
e sega vaka...jas sum hristijanka i celosno go pocituvam toa sto go kazuval isus i sum vo soglasnost so hristijanstvoto.kolku i da diskutirame zar ne vi se cini deka samo sto ke se spomne toa ISLAM ne vi teknue pravo na vojna na krvoprolevanje na terorizam i na zena vo samija sto se pretvorila vo masina za raganje deca?
e od toa se plasev.da ne pomisli nekoj deka ja vregam taa religija ili ja vozdigam onaa...se sto sakam e da pogledneme malce poobjektivno,razliki ima i toa kakva drasticni...i ne stavame nie kocnici nego uste pred 1400 godini ni bile staveni kocnici...vo vrska so deteto od mesan brak...ovde nema da zboram zs momenatlno sum vo vrska so musliman a jas sum hristijanka...mislam deka sum spremna i da ostanam so nego no kakva ke bide taa idnina ha?malce e out of topic ama koga veke spomuete deka bozem site sme luge isti aj da ve vidam...nitu moite ke se soglasat da se poturcam nitu negovite da se pohristijani...care???
toa e toa...ja ke sakam krstenka ovoj sunet ja ke sakam bez samija so dekolte on so mantil on ke saka 3 deca ja samo edno....ajdeeee....
izbegav od temata ama bitnoto bese toa so VERATA GI DELI I ODTUGGUVA LUGETO EDNI OD DRUGI.KOLKU E KORISNA ZA COVEKOT I NEGOVIOT ZIVOT TOLKU I GO OGRANICUVA I ZAROBUVA VO STEGITE NA NECII KAZANI ZBOROVI!
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
toa e toa...ja ke sakam krstenka ovoj sunet ja ke sakam bez samija so dekolte on so mantil on ke saka 3 deca ja samo edno....ajdeeee....
izbegav od temata ama bitnoto bese toa so VERATA GI DELI I ODTUGGUVA LUGETO EDNI OD DRUGI.KOLKU E KORISNA ZA COVEKOT I NEGOVIOT ZIVOT TOLKU I GO OGRANICUVA I ZAROBUVA VO STEGITE NA NECII KAZANI ZBOROVI!
А да го оставите детето само да одлучи? можда ќе стане будиста и ќе ве ебе у здрав мозок и тебе како христијанка, и маж ти како муслиман. Мајка ми е муслиманка без шамија и со деколте. Значи има решение. Бројот на децата не е ама баш никако поврзано со верата, туку со општеството. Дај некој муслиман денеска во скопје нека нареди 13 деца да го видам, со 13.000 просечна плата, рака ќе му бацувам.

Ова горе малце личи на офф, ама јебеш га коа ќе подразмислиш малце...тоа и е целата поента на ваквите теми. Ако стварно сте верници зашто воопшто се замарате.

Како прво, како големи верници што се правите, од каде па таква идеа да споредувате господ (Алах во исламот) и Исус, син божји (во христијанството). Едниот е господ, другиот е човек, син божји. Првиот нема лик, вториот има лик.
Друга работа. Дали некој од вас, што е дрзок да прави споредба помеѓу свети работи како религијата без разлика која, седнал и ги прочитал детално Куранот и Библијата? И едното и другото се тотално исти!!! Простиот човек, и погрешното толкување од страна на човекот е тоа што ги прави двете религии драстично различни.

Исус пиел алкохол, а исламот тоа го забранува? Ајде бе мужишта, најдете ми каде во Куранот Алах го забранува алкохолот. Дај да видам ја каде е тој дел што лично го имам пропуштено. Каде во куранот пишува дека жената треба да носи фереџе. И тој дел изгледа сум го прескокнал.

Се што се претерува е грев. Претерувањето со алкохолот е грев. Во далечните години во времето на Пророкот Мухамед а.с во времето на војните и паганството се полевале со алкохол, затоа пророкот го забранил. ПРОРОКОТ!!! а не Куранот.

Жената треба да си ги покрие срамните делови од телото. Каде пишува коса, очи? Жената не треба да облече облека со која што ќе го провоцира машкото. Деколтето на некој начин провоцира. Ама па на машките им се дига и на жени со фармерки и ролка...

Не правете споредби кога не знаете...

Ајт.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Abe ti ne si bil bash sharplaninec da si ibesh ... totalno se soglasuvam ...neka bidat decata budisti
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Мразам кога некој што не ни прочитал ни ништо генерализира. Бујрум, отворен предизвик, нека најде некој каде во куранот се забранува алкохол, и се тера да се носи фереџе, и каде во куранот пишува дека женско не треба да иде во школо.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Tocno e ne pisuva , steta e samo sto lugeto religijata izvorna ja iskrivokolcile vo politicki interesi

Ko hristijanin ja ne smeam da mrzam nikogo pa ni neprijatel

abe se e toa prepisano od edna druga kniga na mudrosta i hristijanstvo i muhamedanstvo i e iskrivokolceno...

Odgovorite na site verski prasanja najdete gi vo sebe prosvetlete se bidejki Bog e vo Vas...i Vie ste Bogovi ... a Tito e nash :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom