Муслиманството vs Рисјанството, разлики и сличности

Член од
6 септември 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
Ако сте муслимани тогаш оправдано не замерам толку ....
ама аку сте наши сега сите борци шо се труделе да ве одбранет 5 века сега се превртувет во гробојне, Македонија пропагат со вакви глупаци како вас подобро напрајте ја Албанија него Македонија зш нема кој да ја брани во случај да сака да се прошири кон мк.
ииии .... остајте ми го ников зш секој можи да филозофира за готик колку сака ама то секој различно си го сфаќа.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Ако сте муслимани тогаш оправдано не замерам толку ....
ама аку сте наши сега сите борци шо се труделе да ве одбранет 5 века сега се превртувет во гробојне, Македонија пропагат со вакви глупаци како вас подобро напрајте ја Албанија него Македонија зш нема кој да ја брани во случај да сака да се прошири кон мк.
ииии .... остајте ми го ников зш секој можи да филозофира за готик колку сака ама то секој различно си го сфаќа.
Турци мајче, против турците се бореја
Инаку имаа муслимани и в индонезиите и во пакистани и во Судан... со ниф се немаме бијено. Саде со турци. А со многу од нашине сне се фајкјале за гуши. Со православниве Бугари Срби Грци. И тије не неќат и сакет кон нив да не приграбат.
Да се даваме на нив оти се наши али да не се даваме?
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ако сте муслимани тогаш оправдано не замерам толку ....
ама аку сте наши сега сите борци шо се труделе да ве одбранет 5 века сега се превртувет во гробојне, Македонија пропагат со вакви глупаци како вас подобро напрајте ја Албанија него Македонија зш нема кој да ја брани во случај да сака да се прошири кон мк.
ииии .... остајте ми го ников зш секој можи да филозофира за готик колку сака ама то секој различно си го сфаќа.

Морам да се умешам на кратко.....али, зошто го поитоветуваш муслиманството со Албанија? На темава не расправаме националности и ако успееш да запознаеш вистински муслиман (не еден од тие екстремисти, што го има доволно и во христијанската вера) ќе дознаеш дека исламот не промовира ексклузивно насилства. Промовира и помагање на сиромаси, згрижување на вдовици и деца и сл. А ако мислиш дека Куранот е едина света книга што опишува воени стратегии, слободно прочитај ја Петтата книга на Мојсие (законите) и ќе видиш дека и таму има исти ствари
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
127
Поени од реакции
2
Se zapnavte albanija , pa vo nea ima prekrasni hristijanski objekti i golem broj na hristijani, ama ocigledno ovde nekoj pojma nemat za toa..
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Islamot e najdobra vera koja se pokazuva kako takva preku edinstvoto koe postoi megu vernicite, kaj makedoncite za zal poznato e deka vladee izrekata da mu crke kozata na komsijata, sto znaci deka oni se samo po ime hristijani, no veraata bez dela e mrtva.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Islamot e najdobra vera koja se pokazuva kako takva preku edinstvoto koe postoi megu vernicite, kaj makedoncite za zal poznato e deka vladee izrekata da mu crke kozata na komsijata, sto znaci deka oni se samo po ime hristijani, no veraata bez dela e mrtva.
извини, ама ова беше превише националистички.

Кој збори за народи, збориме за вера. Тоа едно.

Второ. Единство меѓу верниците? Бахахахаха!!!! Суните и Шијатите се баш прав пример за единство меѓу Муслиманите.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Многу ме нервира „Рисјанство“. Сфатете дека ние (за тие што се православни) неможеме да сме исти или слични со Еховините сведоци.

Инаку Македонија, Македонската Нација, Македонскиот Јазик и Македонската Православна Црква имаат повеќе проблеми од „браќата“ православни христијани, почнувајки од Грците, Србите па се до Русите.

Сличност? Најголема сличност помеѓу христијанството и исламот е тоа што и таму и таму го има Господ Исус Христос. Само што кај христијанството тој е Син Божји додека во исламот е сведен само на пророк, важен, но не до толку.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Само што кај христијанството тој е Син Божји додека во исламот е сведен само на пророк, важен, но не до толку.
Vo Islamot e sveden na toa na sto se svedeni site proroci, Mojsej, Abraham, Muhamed i mnogu drugi, znaci na mnogu vazen, epten vazen, neophoden za sfakjanje na kontinuitetot i neprekinatosta na Islamot.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Сличност? Најголема сличност помеѓу христијанството и исламот е тоа што и таму и таму го има Господ Исус Христос. Само што кај христијанството тој е Син Божји додека во исламот е сведен само на пророк, важен, но не до толку.
Шоку, едно питање онака, лаички...


Шо е Исус сеа...Господ, или син Божји...според тебе, он сам себеси си е татко :):)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
NA NAS MAKEDONCITE NAJMNOGU PROBLEMI NI PRAVAT BRAKATA PO VERA PRAVOSLAVNITE GRCI I BUGARI...NA TOA MISLEV.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Почудни работи се дешаваат по Кичевски села него сам на себе да си татко. :vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Повеќето од нас слушнаа за настанот во Иран

Иранскиот суд одобри одмазда

На 15 мај Аменех Бахрами ќе му истури по 20 капки киселина во секое око на Мајид Емовахеди
По 17 операции на лицето Аменех Бахрами очајно сака да се одмазди, а судот во Техеран најпосле и' го овозможил тоа.Тој ќе лежи дрогиран пред мене. Ќе му ги опипам очите, а потоа ќе му истурам по 20 капки киселина во секое око. Пресудата ќе биде извршена на 15 мај - изјавила Бахрами.

Несреќната жена во септември 2004 била нападната од Мајид Емовахеди, откако ги одбила неговите понуди за брак. И покрај притисоците од неговото семејство, таа го одбила упорниот Мајид. Навреден од нејзината одлука, тој и фрлил киселина врз лицето, при што таа ослепела и имала тешки изгореници.

- Во моментот на извршувањето на казната ќе бидат присутни мојата мајка и пријателите за да ми помогнат да ја изведам на најсигурниот начин. Мојата мајка ми рече дека ќе ми помогне, но се надевам дека тоа нема да ми биде потребно. Сакам да го направам тоа сама - додала Аменех.

Злосторникот Емовахеди ќе биде под анестезија и него ќе го држат двајца полицајци. Во моментот кога жртвата ќе му истура киселина во очите, тој нема да почувствува ништо. Лекар со ракавици ќе и' ги држи капките за киселината да може да достигне до очните јаболкца.

- Ме исмејуваше пред судот, а сега ме моли за милост, сака да му оставам барем едно око, но за негова несреќа сега веќе е предоцна за тоа - вели Бахрами.





Шеријатскиот закон пресуди ОДМАЗДА. баш по принципот “око за око заб за заб“


Од друга страна, имаме еден монструм Јозеф од Австрија, кој го згрози целиот нормален свет и кому му е пресудена казна доѓивотен затвор и психијатриско лекување и надзор.


Имаме судир на два принципа, на два закона.


Што мислите за ова? Во Библијата пишува “Одмаздата препушти му ја на Бога“. Има ли човек право да донесува вакви судови (само еден пример е ова) кога се знае дека само Бог е најправедниот судија....


ОКО ЗА ОКО_ЗАБ ЗА ЗАБ:vozbud:-или САКАЈТЕ ГИ НЕПРИЈАТЕЛИТЕ СВОИ:angel1:?
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Секако дека има право, во спротивно немаше потреба од затвори,санкции итн, туку САКАНИТЕ НИ НАШИ НЕПРИЈАТЕЛИ слободно ќе си шетаа по светот.

Што мислиш, тебе или мене да ни се случеше тоа што и се случило на кутрата жена, какви ќе беа нашите реакции за барање на правдата, какви ќе беа реакциите на јавноста итн.

За австрискиот монструм и слични на него многу ќе беше подобро јавно да беа казнувани и тоа од самиот народ, за другите да земаат поука, отколку оваа пресуда што ја доби.

Во овој случја ќе речам дека законот око за око, е многу поефикасен и подобар од законот на љубовта.

П.С. Некои работи мора да се спречат со рака, откако претходно зборот не вродил со плод.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom