Муслиманството vs Рисјанството, разлики и сличности

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Em toa i go diskutirame, taa rekla-kazala e ona sto ve zaslepuva, slepo veruvate vo rekla-kazala, vo tie dogmi koi ne gi analizirati da vidite dali se vistiniti, ami gio zemate pri face value.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Што бил Исус?

според исламот, Исус бил муслиман, брат на Мухамед.
Мајчиниот јазик му бил арамејскиот.
Филозофијата: нешто меѓу зен-будизмот и гностицизмот, но во рамките на културната традиција на јудаизмот.
За Бог е прогласен кон крајот на 4.век.

Чудата што ги правел не се воопшто неверојатни. Оние што се занивавале со биоенергија или имале контакт со биоенергетичари воопшто не им е непознато што правл Исус. Веројатно е дека имал исклучително голема сила, а колку е накитено и дотерано со тек на времето, тоа е друго прашање.

Во Новиот Завет се спомнуваат само два случаи кога Исус враќа во живот умрени луѓе. Во муслиманските записи многу повеќе - за Исус се зборува дека имал моќ да подигне кого сака и кога сака - дури и луѓе умрени пред илјада години.

Зачнувањето и раѓањето на Исус - муслиманството ја повторува истата приказна како и христијанството, но за нијанса различно за да се усклади со монотеистичкиот принцип. Според муслиманите, на Господ не му терба ни жена, ни син, ни ништо, зашто, што и да посака, ќе рече: нека биде! и тоа ќе биде. Безгрешното зачнување на Исус е такво затоа што таква била волјата на Алах, а не затоа што Алах решил да се подели и да влезе во Марија - тоа е отприлика најбитната разлика меѓу муслиманското и христијанското учење за Исус. Ако се апстрахира оваа разлика, тогаш она што преостанува е многу блиско едно до другото,
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Dani^^^ напиша:
During His lifetime, no persons were described as "Jews" anywhere.
My рoint exactly. нема термин за евреи, они биле израилити, но, следствено, живееле во Ханан, Јудеја, биле јудеи, потоа во 18 век дошол тербинот и се адоптирал евреин, в ред, тој ги означувал првично сите оние кои живееле на таа територија, логички, Исус да живеел во 18 век ќе го нарекувале евреин, не живеел тогаш, но, бидејќи никој не спори дека израилитите се евреи денс, така и Исус е еврејче. Следствено логичката равенка.
Благодарам.

Освен ако не се подведуваш под ариевската теорија дека Исус е вонбрачен син на легионер од Преторијанската гарда, а таа била составена од Германци :)?

Dani^^^ напиша:
Да,иако не е вака точно протолкувано значењето на овие зборови т.е не баш во буквален превод вака.



Друга беше поентата:)
Koja e poentata togaj?

Dani^^^ напиша:
1.Исус бил во човечки облик а не човек-човек.Тој бил пратен за да оди меѓу живите им им проповеда и бил пратен како човек за да го прифатат полесно.Човек неможе да биде зачнат од Бог и да биде зачнат без сексуален однос и роден од страна на девица.
2.Да , затоа реков не целосно.Но ете пак не сум скроз Македонка така? И забораваш дека јас сум човек а тој не е како што кажав.Неговото тело можеби по текот на нештата може да добие националност но тој поседувал нешто повеќе од само смртно тело . всушност тој воскреснува нели?Значи битен е духот на Исус а не телото
3.Се родил таму да ...и тоа ништо не менува
Makedonka si zlato po nacionalnost, po drzavjanstvo, a srbinka ne si, mozes samo kako etnicko malcinstvo.
Сепак, нејсе, Исус бил евреин од пансветско малцинство. Може така?

Dani^^^ напиша:
Еден е .Пример телото на човекот неможе да работи без срцето , срцето пак ако нема мозок нема пак да работи а и двете нема да работат без телото.Тие три мораат да постојат за да прават целина т.е се зависни еден од друг за да постои едно цело.
Така и Господ -тој е едно цело составено од 3 дела
Или рисјанството според тебе дани еполитеистичка религија, немонотеистичка или бог бил жизо со мултипл персоналити дисордер или антропоморфизмот на синот божји не си го разбрала и се заглавуваш постојано.

Да прашам па че ти помогнам.
Прашање:
Ако Бог е еден, вонвременски, одвоил дел од себе, пеку своето алтер его Светиот дух, во Марија да се роди со бол и плач детенце кое ќе израсне во синот божји, зошто едноставно, за да нема заблуда не се симнал, појавил како ма Мојсеј, ама сега во антропоморфен облик, ами ја мачел Марија и презел ризикм Јошко да не и поверува дека е се опајдаруела наоколу туку навистина Бог ја натрудил преку светиот дух?

Помошта, догматска: Твојот одговор, според рисјанската догма, која не ја познаваш, очигледно, треба да биде на тоа прашање ваков:

Бог како трансцедентален, панвременски, сеприсутен, неодвоив во своето сеприсуство и може и егзиститира во сите облици секаде, не е ограничен во облик, време и простор.

Е сега, каде е зезот во догмата?
Знае ли некој?

КољоПе, ти да молчиш, знам дек знаеш.
Инаку, за сите вас, кои сте догматски заслепени, отворете очите и узнајте:

ЖЕЛКАТА СЕУШТЕ СЕ ДВИЖИ!

П.С. некој да кажеше фала за кратката лекција? Дани? Шлаки?
Не бе нема да кажете бидејќи знаете дека следи урнисувањето и на таа русјанска догма.
Аљбанци, вие почекајте, ко ќе ве грабнам вас, па да горешам куранот. Хехехехе. Бомби ќе ми клавате. Во контењер пред зграда.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Garfield напиша:
Или рисјанството според тебе дани еполитеистичка религија, немонотеистичка или бог бил жизо со мултипл персоналити дисордер или антропоморфизмот на синот божји не си го разбрала и се заглавуваш постојано.

Да прашам па че ти помогнам.
Прашање:
Ако Бог е еден, вонвременски, одвоил дел од себе, пеку своето алтер его Светиот дух, во Марија да се роди со бол и плач детенце кое ќе израсне во синот божји, зошто едноставно, за да нема заблуда не се симнал, појавил како ма Мојсеј, ама сега во антропоморфен облик, ами ја мачел Марија и презел ризикм Јошко да не и поверува дека е се опајдаруела наоколу туку навистина Бог ја натрудил преку светиот дух?

Помошта, догматска: Твојот одговор, според рисјанската догма, која не ја познаваш, очигледно, треба да биде на тоа прашање ваков:

Бог како трансцедентален, панвременски, сеприсутен, неодвоив во своето сеприсуство и може и егзиститира во сите облици секаде, не е ограничен во облик, време и простор.

Е сега, каде е зезот во догмата?
Знае ли некој?

КољоПе, ти да молчиш, знам дек знаеш.
Инаку, за сите вас, кои сте догматски заслепени, отворете очите и узнајте:

ЖЕЛКАТА СЕУШТЕ СЕ ДВИЖИ!

П.С. некој да кажеше фала за кратката лекција? Дани? Шлаки?
Не бе нема да кажете бидејќи знаете дека следи урнисувањето и на таа русјанска догма.
Аљбанци, вие почекајте, ко ќе ве грабнам вас, па да горешам куранот. Хехехехе. Бомби ќе ми клавате. Во контењер пред зграда.

Прво-иако знам колку си уверен во своето знаење јас пак не го прифаќам.Што е светото тројство го имам расправано со многу попови-свешени лица меѓу кои и Санџаковски - фамилијарен драг пријател.Кога на него му го кажам ова тој ми кажа дека И ЈАС сум во право(ти текнува?).Нема едно толкување на светото тројство-светото тројство е отворено за интерпретација.Моето толкување е тоа и е прифатено од најголемите свештени лица како потенцијало точно зошто всушност никој незнае што е навистина точно. Така да следен пат задржи си го своето објаснување како свое и не го наметнувај и не ме терај да ти се заблагодарувам за некои си лекции. Моето мислење е мое,како јас ја интерпретирам мојата религија е исто така мое а како ти ја сведуваш на празна догма,празна лага е истотака твое и јас иако би можела да те разубаедувам не го правам тоа и затоа не ни дискутирам на таа тема со тебе туку дискутирам со верници-оние кои што сфаќаат дека нивната религија не е само една голема лага.Твое право е да мислиш што сакаш мое право е да мислам јас како мислам.

Garfield напиша:
Makedonka si zlato po nacionalnost, po drzavjanstvo, a srbinka ne si, mozes samo kako etnicko malcinstvo.
Сепак, нејсе, Исус бил евреин од пансветско малцинство. Може така?
Исус како тело-можеби но вистинското,светото нешто во Исус не е неговото тело-неговото тело е само алатка за прифаќање меѓу луѓето така да неговиот дух нема националност -тој е Бог на сите христијани.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Dani^^^ напиша:
Исус како тело-можеби но вистинското,светото нешто во Исус не е неговото тело-неговото тело е само алатка за прифаќање меѓу луѓето така да неговиот дух нема националност -тој е Бог на сите христијани.
Нели Бог е еден Зошто на сите Христијани Зошто не кажеш
Бог На сите Луге


дали си верник по ова шо го кажа сеа:star:
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
CopyOfDeath напиша:
Нели Бог е еден Зошто на сите Христијани Зошто не кажеш
Бог На сите Луге


дали си верник по ова шо го кажа сеа:star:
Добро-Бог на сите луѓе.Не напишав така за да повторно не ми рипнат одредени членови на форумов за да ме обвинат дека се обидувам да ги направам сите христијани.Но мило ми е што некој изреагира за тоа и еве мило ми е пак да кажам -Бог На сите луѓе.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Но немој да се противиш кога некој муслиман ке каже дека Алах или Мухамед е Бог На сите луге

БОГ Е ЕДЕН:pehar:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Извини Ниче се двајца, имал спилт персоналити дисордер, а отишол да го бара Госпо, ко ќе го најди че кажи и јави.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Ниче нема да го најде Господа, зашто самиот тој го уби. Лесно му е на Гарфилд сега да му вади нож на мртов Германец...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Тhe Persians, were the only people of that period to claim a single heir of God. The Sun God, Mithras, who according to legend, was:


Born on December 25th.
Of a virgin.
His birth was witnessed by the Magi.
He formed his influence around twelve disciples.
Was called the Savior of the World, the Lord of Light.
He returned to heaven at the Spring Equinox.
Before he returned he held a last supper with his 12 companions.
This meal consisted of Midz (a special bread marked with a cross).

Во овој верувате или во некој друг кој крадел идеи, туѓи.

Инаку, Митраизмот е мошне стара, постара од рисјанството, онака, процедурално.
 
Член од
24 мај 2006
Мислења
61
Поени од реакции
0
Ke kazham samo ova: Hristijanstvo \m/ ! Tolku!
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
Темата ја отвори да шириш меѓуверска омраза?

Знаеш ли дека Алах (Ала) во христијанството е Ѓаволот. Треба ли да се дискутира за тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom