Муслиманството vs Рисјанството, разлики и сличности

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
1. Исус бил човек, иако ословен како син божји, сепак бил син. Синот е битие, и тоа битие мора да е човек.
2. Да, Македонци сме, ама јас сум Македонски Албанец а ти си Македонска Србинка. Нели на една друга тема тоа го тврдевте? Или сеа се смени сето тоа?:)
3.Точно. Можел да се роди во било кое друго место, ама он се родил во Витлеем, Израел. :)
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
StormAngel напиша:
1. Исус бил човек, иако ословен како син божји, сепак бил син. Синот е битие, и тоа битие мора да е човек.
2. Да, Македонци сме, ама јас сум Македонски Албанец а ти си Македонска Србинка. Нели на една друга тема тоа го тврдевте? Или сеа се смени сето тоа?:)
3.Точно. Можел да се роди во било кое друго место, ама он се родил во Витлеем, Израел. :)
1.Исус бил во човечки облик а не човек-човек.Тој бил пратен за да оди меѓу живите им им проповеда и бил пратен како човек за да го прифатат полесно.Човек неможе да биде зачнат од Бог и да биде зачнат без сексуален однос и роден од страна на девица.
2.Да , затоа реков не целосно.Но ете пак не сум скроз Македонка така? И забораваш дека јас сум човек а тој не е како што кажав.Неговото тело можеби по текот на нештата може да добие националност но тој поседувал нешто повеќе од само смртно тело . всушност тој воскреснува нели?Значи битен е духот на Исус а не телото
3.Се родил таму да ...и тоа ништо не менува
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Значи секој човек на кој што Господ им дал вончовечки карактеристики не се човек-човек :)pos:).
Значи Дејвид Коперфилд е само у облик човек, ама не е човек-човек?
Башка, у денешно време него можеш и да го гледаш сите чуда што ги прави, а Исус не го гледаш.
Е сеа, мала дигресија, да не навлегуваме кај што не треба.
Никогаш во својот живот никому не би сакал да судам зошто и дали верува, но исто така не ни сакам да ми се суди ниту мене па ниту на мојата вера. Оти, секој кој што малку повеќе логика користи може тотален хаос у размислувања да ти направи за неполн час, а не повеќе.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
StormAngel напиша:
Значи секој човек на кој што Господ им дал вончовечки карактеристики не се човек-човек :)pos:).
Значи Дејвид Коперфилд е само у облик човек, ама не е човек-човек?
Башка, у денешно време него можеш и да го гледаш сите чуда што ги прави, а Исус не го гледаш.
Е сеа, мала дигресија, да не навлегуваме кај што не треба.
Никогаш во својот живот никому не би сакал да судам зошто и дали верува, но исто така не ни сакам да ми се суди ниту мене па ниту на мојата вера. Оти, секој кој што малку повеќе логика користи може тотален хаос у размислувања да ти направи за неполн час, а не повеќе.
Koперфилд и Исус ги спореди?Дали стварно го читам ова или почанв да халуцинирам?:icon_lol:Кој вончовечки карактеристики ги има Коперфилд само тоа кажи ми?Или можеби ти веруваш дека он прави магии?:pos:
Единствено нешто што можам да го извечам од твојов пост а да не биде апсурдно е дека мислиш дека Исус всушност ги лажел луѓето и им правел трикови :star:
Да ,секој кој што е бесмртен не е човек.Тоа само ќе ти го кажам како одговор.А Исус е бесмртен ,Исус воскресна -или да не ќе ми кажеш дека имал клиничка смрт?

А за вториот дел од постот-што сакаш да кажеш-да не се дискутира за муслиманството?зошто мене не ми смета да го дискутирам христијанството дури и кога некој го негира.Ако не сакаш онда нема ова најискрено ти го кажувам не е цинизам.Мислев дека сакаш дискусија околу тоа а ако несакаш она нема.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Јас сакам дискусија, ама не сакам да почнуваш да халуцинираш. :)
Воскреснување и бесмртност се сосема различни поими и термини. Ти фактички со ова што го кажуваш прекршуваш нормативи на твојата вера.
Библијата многу јасно кажува дека се има свој почеток и крај освен Господ. Или не е така?

И нормално дека не ми е проблем да дискутирам за муслиманството и исламот.
Бујрум.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
StormAngel напиша:
Јас сакам дискусија, ама не сакам да почнуваш да халуцинираш. :)
Воскреснување и бесмртност се сосема различни. Ти фактички со ова што го кажуваш прекршуваш нормативи на твојата вера.
Библијата многу јасно кажува дека се има свој почеток и крај освен Господ. Или не е така?
Ама забораваш дека јас верувам дека Исус е Господ т.е дел од Бог во човечки облик и нема ниту еден цитат што може да ме побие во тоа ниту пак да го докаже.Светото тројство е отворено за интерпретирање.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Ако е Исус Господ, ондак Отецот што е?
Ако тие се двајца, апропо тезата христијанството е политеистичка вера, нели?

Или сума сумарум,
Отецот, Синот и Светиот Дух се бесмртни?
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
StormAngel напиша:
Ако е Исус Господ, ондак Отецот што е?
Ако тие се двајца, апропо тезата христијанството е политеистичка вера, нели?

Или сума сумарум,
Отецот, Синот и Светиот Дух се бесмртни?
Отецот, Синот и Светиот Дух=Господ т.е Отецот-небескиот Бог Синот-Исус (земскиот дел на Господ во човеков облик) ,Светиот дух-активна материја која кружи околу Отецот и го заштитува.

Господ е бесмртен со тоа и трите негови составни делови се бесмртни
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
SLaCk напиша:
Копи Исус е зачнат преку Светиот Дух а го родила Богородица. Господ ја избрал неа за да дојде на земјата не гледал на националностите и не може самиот Бог да има националност...
Богородица каде го имаш прочитано тоа име во библијата
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Значи, Господ се состои од три личности то ест материи то ест боженствен човечки облик?

Значи ондак тој не е еден.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
StormAngel напиша:
Значи, Господ се состои од три личности то ест материи то ест боженствен човечки облик?

Значи ондак тој не е еден.
Еден е .Пример телото на човекот неможе да работи без срцето , срцето пак ако нема мозок нема пак да работи а и двете нема да работат без телото.Тие три мораат да постојат за да прават целина т.е се зависни еден од друг за да постои едно цело.
Така и Господ -тој е едно цело составено од 3 дела
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Ај бегам да спијам,
Ќе ти оставам уште едно прашање, за крај ова.

Како е можно Исус да е дел од Господ кога и сама рече дека самиот тој е Господ во човечки облик? Ако Исус бил послан на Земја, ондак он се одвоил од Господ? Тогаш што биднало? И коа се вратил во царството небеско што се десило?
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
StormAngel напиша:
Ај бегам да спијам,
Ќе ти оставам уште едно прашање, за крај ова.

Како е можно Исус да е дел од Господ кога и сама рече дека самиот тој е Господ во човечки облик? Ако Исус бил послан на Земја, ондак он се одвоил од Господ? Тогаш што биднало? И коа се вратил во царството небеско што се десило?
Господ вдахнува дел од себе во Марија за да може да шета низ земјата во човечки облик.Тој дел е земскиот дел од Господ.Значи Исус е дел од Господ.Коа се вратил си се вратил во Господ-значи се вратил во Господ оној дел кој бил одвоен

Идам и ја да спијам касно е... ќе довршиме се надевам утре,задутре:)
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Цело е кога се има се :)
Господ стана ептен СФ. Оној гулабот кружи околу него цело време, Исус му седи на десна страна, а можда прави и осмици.

Него од каде толкава сигурност дека Марија била Девица. Можда си го терала меракот па после му ја измислила приказната на Јожеф да не го прај рогоња? Од кај доказ дека била невина? Зашо и да била, кога Исус се родил, гарант више го немало хименот. А мислиш дека после оној Јозефот би останал со неа ако не му давала?
И од каде докази за чудата на Исус и за неговото воскресение?
Се е рекла казала на неколку евангелисти.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
NikolaP напиша:
Цело е кога се има се :)
Господ стана ептен СФ. Оној гулабот кружи околу него цело време, Исус му седи на десна страна, а можда прави и осмици.

Него од каде толкава сигурност дека Марија била Девица. Можда си го терала меракот па после му ја измислила приказната на Јожеф да не го прај рогоња? Од кај доказ дека била невина? Зашо и да била, кога Исус се родил, гарант више го немало хименот. А мислиш дека после оној Јозефот би останал со неа ако не му давала?
И од каде докази за чудата на Исус и за неговото воскресение?
Се е рекла казала на неколку евангелисти.
Епа сеа така ако гледаме тогаш и муслиманството и христијанството се рекла казала нели?Еден верник не гледа така на својата религија и не се обидува да ја побие нонстоп.А ја сум верник највише што сум способна да бидам ... така да тие прашања можеби се на место ама за мене не доаѓаат во предвид
 

Kajgana Shop

На врв Bottom