Муслиманството vs Рисјанството, разлики и сличности

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Абе она не е слак ама еве дечко ти твој дојде на помош не мора да ГО викаш жена ти. А за тоа дали сум видел јас тоа за да верувам нема што да дискутирам. Каков верник си тогаш ти ако бараш нешто да видиш ти Господ си го видел?
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
StormAngel напиша:
Да, ама ти не си Слак, нели? :)
Или да ја викнам и ја жена ми па она наместо мене да одговара, ја наместо неа и така натаму?
Па тоа прашање беше општо а не упатено стриктно до Слак...или мислеше дека само он го видел или не, раѓањето на Исус?Не си ми јасен

И Исус нема националност...Алах што е?Мислам по нациналност?Не Мухамед зошто Мухамед е човек за Алах прашувам?
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Џизас бил брадер, Крис Рок у Догма вели така, а ја слепо му верувам на Кевин Смит.
Следствено Господ је црнац. Ајле Селасие е у праву!
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
SLaCk напиша:
Абе она не е слак ама еве дечко ти твој дојде на помош не мора да ГО викаш жена ти. А за тоа дали сум видел јас тоа за да верувам нема што да дискутирам. Каков верник си тогаш ти ако бараш нешто да видиш ти Господ си го видел?
А кој ти рече дека јас сум верник?
Или ти веруваш во се што ќе ти се каже или прочита.

Ти да си ГО викаш женска ти, а не ја. Твоите граматички грешки се далеку побројни од моите, без разлика на тоа што Македонскиот не е мој мајчин јазик.

Dani^^^ напиша:
Па тоа прашање беше општо а не упатено стриктно до Слак...или мислеше дека само он го видел или не, раѓањето на Исус?Не си ми јасен
Директно Слак го цитирав и го прашав, врати се една страна. Ќе видиш.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
StormAngel напиша:
Директно Слак го цитирав и го прашав, врати се една страна. Ќе видиш.
Ај уште ова оф топик и прекинувам.Знам дека дирктно него го цитираше ама сакав да кажам дека тоа можеше да биде прашање за секој верник што ја прочитал бибилијата и знае дека Бог ја одбрал Марија да го роди Исус

NikolaP напиша:
Џизас бил брадер, Крис Рок у Догма вели така, а ја слепо му верувам на Кевин Смит.
Следствено Господ је црнац. Ајле Селасие е у праву!
Вакви заклучоци подобро би и стоеле на темата на Гарфилд тука некако не припаѓаат:)
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Добро.
Така нека е.:)

Сега одговорете ми на она што прашав погоре.
Каде се родил Исус?
И кои племиња живееле во тоа место во тоа време?
И дали е децидно во Библијата напомената националноста на Исус Христос?
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
StormAngel напиша:
А кој ти рече дека јас сум верник?
Или ти веруваш во се што ќе ти се каже или прочита.
Лажеш Сторми, веруеш у Мајкл Палин и Џон Клиз :)
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
StormAngel напиша:
Добро.
Така нека е.:)

Сега одговорете ми на она што прашав погоре.
Каде се родил Исус?
И кои племиња живееле во тоа место во тоа време?
И дали е децидно во Библијата напомената националноста на Исус Христос?
Aјде пак-
Jesus was a 'Judean', not a Jew.

During His lifetime, no persons were described as "Jews" anywhere. That fact is supported by theology, history and science. When Jesus was in Judea, it was not the "homeland" of the ancestors of those who today style themselves "Jews". Their ancestors never set a foot in Judea. They existed at that time in Asia, their "homeland", and were known as Khazars. In none of the manuscripts of the original Old or New Testament was Jesus described or referred to as a "Jew". The term originated in the late eighteenth century as an abbreviation of the term Judean and refers to a resident of Judea without regard to race or religion, just as the term "Texan" signifies a person living in Texas.

In spite of the powerful propaganda effort of the so-called "Jews", they have been unable to prove in recorded history that there is one record, prior to that period, of a race religion or nationality, referred to as "Jew". The religious sect in Judea, in the time of Jesus, to which self-styled "Jews" today refer to as "Jews", were known as "Pharisees". "Judaism" today and "Pharisaism" in the time of Jesus are the same.

Искрено се надевам дека не смета што е на англиски.еЕве ти одговор кој живеел таму.А колку што памтам јас нигде во библијата нема спонато што националност (?!) бил Исус.Ниту на едно место.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Е па, нели библијата и стариот и новиот завет се апсолутните вистини во христијанството. Тогаш овие писанија, кои што демагогизираат со Исусовото рождение и неговата националност се категорично нерелевантни тези. Зошто ондак ги објавуваш како релевантни?
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
StormAngel напиша:
Е па, нели библијата и стариот и новиот завет се апсолутните вистини во христијанството. Тогаш овие писанија, кои што демагогизираат со Исусовото рождение и неговата националност се категорично нерелевантни тези. Зошто ондак ги објавуваш како релевантни?
Oвде се напоменува дека никаде не е спомнато дека Исус е евреин (во библијата) и кажува зошто не е Евреин.
[SIZE=+1]According to the Bible, Jesus was born in Bethlehem[/SIZE][SIZE=+1](Matthew 2:1)
[/SIZE]Знаеш кај било тоа нели?Што не е јасно?Judea=Израел
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
процедурално: ова за у догмите е :)
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Dani^^^ напиша:
Oвде се напоменува дека никаде не е спомнато дека Исус е евреин (во библијата) и кажува зошто не е Евреин.
[SIZE=+1]According to the Bible, Jesus was born in Bethlehem[/SIZE][SIZE=+1](Matthew 2:1)
[/SIZE]Знаеш кај било тоа нели?Што не е јасно?Judea=Израел
Види каква грешка правиш.
Цитираш слово од Библијата, и во истото велиш ова...
Според Библијата, Исус бил роден во Витлеем.
Ова тебе јасно ти е? :)

Дали е потребно во самата Библија да се пишува:
According to the Bible, Jesus was born in Bethlehem.

А колку за инфо, провери каде се наоѓа Витлеем, и запрашај се зошто христијанскиот аџилак е стациониран баш у тоа место и кои се културолошки споменици ги има таму. :)
Бива?
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
StormAngel напиша:
Види каква грешка правиш.
Цитираш слово од Библијата, и во истото велиш ова...
Според Библијата, Исус бил роден во Витлеем.
Ова тебе јасно ти е? :)

Дали е потребно во самата Библија да се пишува:
According to the Bible, Jesus was born in Bethlehem.


А колку за инфо, провери каде се наоѓа Витлеем, и запрашај се зошто христијанскиот аџилак е стациониран баш у тоа место и кои се културолошки споменици ги има таму. :)
Бива?
Добро од сега ќе пазам на секој збор ебаго :).Поената беше дека според библијата Исус е роден во Витлеем т.е тоа е земено од евангелието на Матеј 2:1-значи од таму знам дека според библијата Исус е таму роден а не беше директен цитат од библијата.Мислам дека ме разбра уште првиот пат ама ај...Еве ти го точниот цитат што се бунеше -[FONT=Arial, Verdana, Helvetica] Matthew 2:1 states: "After Jesus was born in Bethlehem in Judea. . ." [/FONT]

Витлеем е 10ина километри јужно од Ерусалим инаку името значи куќа на лебот.Се наоѓа во Израел т.е Judea ... е ,и?
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Е па ако Витлеем е во Израел, ондак што е Исус?
Немој пак да ми вадиш она што два три пати досега го постираше, со змиите и хипокритите. :)
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
StormAngel напиша:
Е па ако Витлеем е во Израел, ондак што е Исус?
Немој пак да ми вадиш она што два три пати досега го постираше, со змиите и хипокритите. :)
Ако јас сум родена во Македонија а и ти Македонци сме?Ја не целосно незнам за тебе...мислам дека ме сфати...Исус НЕМА националност... никаде ни во библијата не се споменува дека тој е Евреин.Можел да се роди на било кое место и пак ќе бил единствено дел од Бог а Бог нема националност.Инаку сеуште не е ни докажано дека луѓето што денес живеат на почвата на Израел се истие т.е се потомци на оние што живееле тогаш-евреите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom