Муслиманството vs Рисјанството, разлики и сличности

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Вака сеа малце се измешаа баби жаби. Библијата е сотавена од Стариот и Новиот Завет. Некаде од 66 книги е составена целата Библија. Треба да се прави разлика меѓу Стариот Завет на кој Христијаните гледаат само како на опис на доаѓањето на Исус Христос и на опис на односот меѓу Господ и Евреите, и помеѓу Новиот Завет кој преку Исус ни го прикажува новиот однос помеѓу Господ и целото човештво. Значи кога цитираме пред се треба од Новиот Завет да цитираме, затоа што Стариот Завет не може ни да биде книга со исто значење како Новиот Завет зошто таму Евреите се избраниот народ на Господ.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Toчно,тие работи се дел од библијата.Но има една разлика - кога Исус се симнува на земјата пред 21 век се бори против тоа т.е проповеда мир,соживот или како што знаеме-

1.Златното правило на Исус-прави им го на другите она што сакаш да ти го прават тебе(Матеј 7:12)

2.Сакај го својот сосед како самиот себе.Љубовта не прави лошо на никого затоа љубовта е исполнување на законот!( (Romans 13:9-10)

Потоа како што кажав предходно-Тимотеј-се осудуваат меѓу другите и трговците со луѓе што во муслиманството самиот пророк го правел- купувал и продавал луѓе.Значи главната разлика на која целам е дека има разлика во пророците -Исус го осудува робовладетеството а Мухамед не само што го дозволува туку и самиот активно учествува во него.
Стариот завет е полн со многу противречности но затоа новиот завет скоро сите ги исправа.Но разликата е во тоа што можеби доста касно но сепак 17ти век многу свештени лица се борат и против тие кои што не го почитуваат Исусовот учење и држат робови а муслиманите до ден денес држат робови(Судан,Мауританија и тоа се повикуваат на Коранот,револуцијата во Ирак на робовите,Авганистан и тн до ден денес) и до ден денес во коранот не е направена исправка по тоа прашање(како што е во новиот завет).

Пример-Павле ги повикувал робовите да ја искористат секоја прилика за да се оттргнат од робството!

Значи со почнувањето на the new testament или Новиот завет робовладителството се негира,се пробува преку учењата на Исус да се укине таа навика ,а интересно е што иако Мухамед е 7ми век -значи 7 века после Исусовото учење кога робството е осудено од Исус тој после толку време го прифаќа!Значи иако е доста помлада религија за која би било логично да е на едно повисоко ниво за некои работи останува на далеку пониско ниво од Христијанството.
Во Коранот се дозволува обљуба на жена на убиен противник на Мухамед додека Исус е до толку милозлив што дури во еден наврат ослободува жена осудена за брачно неверство со изреката-Нека го фрли првиот камен на неа оној што е без грев (Јован 8:1-11).
Како се третираат жените што ќе бидат обвинети за неверство во муслиманската религија?Повели ти кажи покомпетентен си од мене...
 
P

Princ

Гостин
Dani^^^ напиша:
Dobili smo neke žene iz ratnog plijena i koristili smo coitus interruptus (prekid seksualnog snošaja prije ejakulacije muškog sjemena) sa njima. Tako da smo upitali Alahovog poslanika u vezi toga i on je rekao, "Je li to stvarno radite?" ponavljajući pitanje tri puta, "Nema duše koja je predodređena da se rodi, a da se neće roditi do Sudnjeg Dana-Bukhari Vol. 7-#137


Toa poglavje voopsto ne postoi vo Kuranot (ili jas ne uspeav nikako da go najdam) a toa me pravi da se posomnevam vo site drugi pastiranja ponatamu. Da se posomnevam napravi onoj underline-raniot del. Od kaj muslimanite toa vreme koristele latinski izrazi...
Pozdrav.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Princ напиша:
Toa poglavje voopsto ne postoi vo Kuranot (ili jas ne uspeav nikako da go najdam) a toa me pravi da se posomnevam vo site drugi pastiranja ponatamu. Da se posomnevam napravi onoj underline-raniot del. Od kaj muslimanite toa vreme koristele latinski izrazi...
Pozdrav.
Па прочитај убаво-не е од Коранот туку од Хадис.Извор-Bukhari Vol. 7-#137

Ти можеш се да си провериш зошто ништо не е сменето или излажано,за се ама баш за се има извор и тоа до толку прецизно што и страни ставав.Така да ако сакаш да ми коментираш колку се вистинити моите цитати прво провери.
 
P

Princ

Гостин
laga e togas ako go nema vo koranot. temata e "muslimanstvoto vs risjanstvoto, razliki i slicnosti" a tie dve veri si imaat svoi knigi po koi treba da se vodat vernicite bla bla bla... sakas da ja pastiram majkami sto vika za hristijanstvoto? ma daj molim te, whatever..
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Princ напиша:
laga e togas ako go nema vo koranot. temata e "muslimanstvoto vs risjanstvoto, razliki i slicnosti" a tie dve veri si imaat svoi knigi po koi treba da se vodat vernicite bla bla bla... sakas da ja pastiram majkami sto vika za hristijanstvoto? ma daj molim te, whatever..
ЗначИ муслиманите не ги прифаќаат Хадисите?Е и ти ако знаеш што збориш...или немаш асален аргумент ?:blabla:
 
P

Princ

Гостин
toa e problemot, sto go barav toj hadit i ne uspeav da go najdam! pastiras od negde bez da go proveris izvorot prvo. ubavo si rekov, whatever. i taka topikov e 100 pati zakljucen, otkljucen, premesten.. samo za da si ima nekoj rabota i da ismeva nekoja religija. bez nikakvi fakti i obidi da se doznae nesto povise, naravno.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Princ напиша:
toa e problemot, sto go barav toj hadit i ne uspeav da go najdam! pastiras od negde bez da go proveris izvorot prvo. ubavo si rekov, whatever. i taka topikov e 100 pati zakljucen, otkljucen, premesten.. samo za da si ima nekoj rabota i da ismeva nekoja religija. bez nikakvi fakti i obidi da se doznae nesto povise, naravno.

Па очигледно незнаеш да бараш-и ти кажав ако немаш добар аргумент со којшто ќе ги оспориш моите тврдења не користи финти ко-го нема тоа ... веќе видено ти е...ајт...
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Dani^^^ напиша:
Значи со почнувањето на the new testament или Новиот завет робовладителството се негира....

Како се третираат жените што ќе бидат обвинети за неверство во муслиманската религија?
Ниту Исус ниту Св. Петар ниту пак ниедна друга Библиска фигура не е запишано дека кажале нешто против иснтитуцијата на робството. Робството претставувало голем дел од животот во Палестина и останатиот дел на Римската Империја за време на Новиот Завет.
Цитат од Rabbi M.J. Raphall, околу 1861, "Робството е примено како еден од предусловиоте на општеството, Новиот Завет никаде не доаѓа до контрадикција со кодот на робството од Мојсеј; постои сочувано писмо пратено до робопоседникот Philemon напишано од страна на еминентниот Христијански учител Св. Петар при враќање
на еден негов побегнат роб."

Луѓе во долгови (и нивните деца) беа продавани во робство и во Новиот Завет:
"Но тој немаше да плати, неговиот господар нареди да биде продаден, и неговата жена, и неговите деца, и све што поседува, и отплатата да биде остварена" (Matthew 18:25)

Свештеници поседувале робови во Новиот Завет:
"И додека Петар беше долу во палата, дојде една од слугинките на високиот свештеник" (Mark 14:66)

Терминот "слуга"(Servant) во верзијата на King James на Библијата реферира на "роб", не како вработен и некако служител. Роб којшто не одел по волјата на својот господар бил камжикуван многу пати, а тие што само не се однесувале убаво исто би биле камжикувани
но со помалку удари, објаснето во - Luke 12:45-48.

Св. Петар во (Ephesians 6:5-9) им вели на робовите да бидат послушни кон своите сопственици како што се послушни кон Христос.

А што се однесува до казната во Исламот за маж или жена која што извршила неверство Мухамед (А.С.) кажал дека казната е јавно каменување до смрт.
 
P

Princ

Гостин
sakam da mi kazes kaj go najde toj hadit. imas dolznost da mi kazes kade go najde bidejki jas ne mozam a tesko me obvini kako musliman so toa. ke mi kazes kaj go najde ili ke si prodolzis da obvinuvas bez vrska i bez nikakov dokaz i ponatamu?
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Princ напиша:
sakam da mi kazes kaj go najde toj hadit. imas dolznost da mi kazes kade go najde bidejki jas ne mozam a tesko me obvini kako musliman so toa. ke mi kazes kaj go najde ili ke si prodolzis da obvinuvas bez vrska i bez nikakov dokaz i ponatamu?
Еве се обидов на интернет да најдам доказ за тој Хадис и еве ти -на оваа страна има баш за тој и токму за овој цитат иако не го најдов таму.. повели

http://www.mswm.org/worldreligions.islam.muhammad.muslims.slaves4.htm


П.С.Не те обвинувам јас за ништо само цитирам делови од Коранот и Хадисите и ништо не изменувам ниту лажам...
 
P

Princ

Гостин
izvorov ti e... (world bible prophecy???) mozes ti i podobro...
odam da spijam, a ova kje go resam do kraj.
pozdrav.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Princ напиша:
izvorov ti e... (world bible prophecy???) mozes ti i podobro...
odam da spijam, a ova kje go resam do kraj.
pozdrav.
Toj hadis postoi i bi sakala i ti ubavo da proveris i da mi kazes -zosto kaj i da sum go pobarala toj hadis postoel i bash ovoj citat mi se pojavuval koga se rabotelo za robovi.Idam i ja..dobra nok
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Една мала дигресија.
Иако пишува разлики и сличности, барем мене, намерата ми беше повише да се видат сличностите кои се повеќе од очигледни и да се има некое разбирање меѓу двете религии. Ама некои тераат само на разлики, а сличностите изгледа воопшто не ги занимаат.
Ако де, ако така ви одговара.
@Дани
Пробај да најдеш малце пообјективни извори.
Извор како The Sins of Mohammad од некој интернет поп, не ми се чинат за објективни.

И за ропството. Аман. Тоа било тогаш прифатено, како во христијанските така и во арапските земји.
Кога се ослободија робовите во Америка?
А да не збориме за ментални робови, тоа на темата за догмите е објаснето.
Ај продужете си.
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Dani^^^ напиша:
Toj hadis postoi i bi sakala i ti ubavo da proveris i da mi kazes -zosto kaj i da sum go pobarala toj hadis postoel i bash ovoj citat mi se pojavuval koga se rabotelo za robovi.Idam i ja..dobra nok
Да разјасниме нешто за да си немате збунки ти и Принц во иднина. Тој цитат што Dani^^^ го има напишано постои, но, тоа не е дел од Коранот туку од книгата на Sahih Bukhari. Тој бил ученик на Мухамед (А.С.) и тој ги запишал зборовите и делата на Мухамед (А.С.) по свое.
Неговите опишувања се состојат од 9 волумиени. Твојот цитат е од седмиот волум, книга број 62.

Треба да се напомене дека тој не бил едниствен ученик кој што ги запишал зборовите и делата на Мухамед (А.С.) како што ги гледал.

Има некои контрадикции околу тоа кој ученик подобро објаснал и
запишал па така денес се појавени мали фракции во исламот кои што се базираат на овие книги.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom