Муслиманките и прашањето на хигиената во медицината

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
И со миени и со немоиени.. онаква обвиткана не оставам да ме пипне па макар и да умрам на лице место
Нема да бидеш ни прва, ни последна што умрела поради тврдоглавост....
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Агора, шо врска има сега твојот коментар со темава? Заради носење на дискусија во погрешна насока, еве ти еден одмор од темава. За ум да ти биде да внимаваш во иднина. Па ми здосади да те бришам веќе, отсега директ ќе одиш на бан од тема. И за сите важи истото.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Разликата помеѓу сликите е во тоа што на последните слики медицинскиот персонал ја носи таа "нинџа" облека само во опорациони сали и места предвидени за таква заштита, додека за во облеката од првата слика се инсистира во неа да се шета по цела болница.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
52
Поени од реакции
0
ima razliki kaj zenite ... pr. Kaj Албанците... е подруга4ије од кај БОСАНЦИТЕ ^^
а сите тие други..пр.во пакистан...тоа се секти
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Sto se odnesuva do higienata.
Sekoj,priznal ili ne... kopnee vo negova sredina da se ima Higiena kakva sto Islamot zahteva od Muslimanite i Muslimankite.
Islamot e Cist i bara cistota.
Koga Muslimanite se cisteja 5 pati an den,vo istoto toa vreme Engleskata kralica se kapela 3 pati godisno_Ova e Istoriski podatok.
Zamislete sega kolku pati se tusiral eden obicen kmet ili onoj koj ne poseduval dvorec. Site sredstva za Higiena izleguvaat od Muslimanite.

Eden covek (za kogo pokasno ke doznaeme deka e Musliman) vo avionskiot umivalnik gi miese nozete. Mu prijde stjuardesata i pocna da go kritikuva,kako toa ne e kulturno,ne e ubavo,bidejki taa tuka liceto go mie a toj nozete.... Vaka izgleda koga ne ja znaete sustinata na nestoto i negovata bit. Covekot ja prasa; Kolku pati ti go mies liceto denes ? Zenata rece deka go mie dva pati. Covekot vika: Jas nozeve gi mijam 5 pati denes,so toa,moive noze pocisti se od tvoeto lice.

A sto se odnesuva do textot... toj e pisuvan vo stil,kako na primer vo slucajot so avionot jas bi napisal:

Eden covek vo avionot nozete gi miese,bese Musliman,,, tie Muslimanite,nepara razmisluvaat...... a ja izostavam sustinata.
Vo textot mnogu fali a mnogu e dodavano. Toa,sekako deka go znae sekoj Musliman,bidejki znae sto zahteva negovata vera i jasno e vo ocite na poznavatelot lagata koja nekoj ja plasira. Tuka za zalenje se slepite i onie koi neznaat i ne prasuvaat,a veruvaat.
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Муслиманките и прашањето на хигиената во медицината ???!!!
Neverojatno...................


Od kaj ja crpite energijata da se raspravate za nesto sto od naslovot kazuva kolku sakaa da se isprevrti religijata koja sto e edinstvena religija koja sto higienata ja stava na najvisokjo nivo ,posle vakov naslov ne vredi da se dokazuva nisto.
 

The_DaRKeR

~Мрчатор~
Член од
26 јули 2008
Мислења
110
Поени од реакции
8
Sto se odnesuva do higienata.
Sekoj,priznal ili ne... kopnee vo negova sredina da se ima Higiena kakva sto Islamot zahteva od Muslimanite i Muslimankite.
Islamot e Cist i bara cistota.
Koga Muslimanite se cisteja 5 pati an den,vo istoto toa vreme Engleskata kralica se kapela 3 pati godisno_Ova e Istoriski podatok.
Zamislete sega kolku pati se tusiral eden obicen kmet ili onoj koj ne poseduval dvorec. Site sredstva za Higiena izleguvaat od Muslimanite.

Eden covek (za kogo pokasno ke doznaeme deka e Musliman) vo avionskiot umivalnik gi miese nozete. Mu prijde stjuardesata i pocna da go kritikuva,kako toa ne e kulturno,ne e ubavo,bidejki taa tuka liceto go mie a toj nozete.... Vaka izgleda koga ne ja znaete sustinata na nestoto i negovata bit. Covekot ja prasa; Kolku pati ti go mies liceto denes ? Zenata rece deka go mie dva pati. Covekot vika: Jas nozeve gi mijam 5 pati denes,so toa,moive noze pocisti se od tvoeto lice.

A sto se odnesuva do textot... toj e pisuvan vo stil,kako na primer vo slucajot so avionot jas bi napisal:

Eden covek vo avionot nozete gi miese,bese Musliman,,, tie Muslimanite,nepara razmisluvaat...... a ja izostavam sustinata.
Vo textot mnogu fali a mnogu e dodavano. Toa,sekako deka go znae sekoj Musliman,bidejki znae sto zahteva negovata vera i jasno e vo ocite na poznavatelot lagata koja nekoj ja plasira. Tuka za zalenje se slepite i onie koi neznaat i ne prasuvaat,a veruvaat.

Целосно те подржувам:zver:
 
Член од
22 октомври 2008
Мислења
24
Поени од реакции
1
jas mislam deka smeat da gi miat racete a toa deka verata ne im dozvoluva laga e........ mozat na nekoe posebno mesto da odat i da gi miat racete
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Е вака ако е проблем нивната верка припадност нека не бидат медицински лица.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
170
Поени од реакции
20
Хигиена на рацете во медицината итекако е потребна.
Лекарот за да оперира нужно е пред операција да ги измие рацете,всушност операцијата се врши во стерилни услови...
Ако стерилноста не е присатна настанува многу комликации.
Замислете една отворена рана,или операција на матка,срце...ако не е стерилно пациентот е подложен на разни бактерии,настанува инфекции кои можат да бидат и фатални.
Некои муслиманки не сакаат дури да ја симнат марамата од главата...не ми е јасно како можат да бидат лекарки ако несакаат да ги почитуваат основните правила во медицината,а миењето на рацете...хм...тоа е барем е основно за лична хигиена...операција без миење на рацете?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Islamot znaci pokornost na Bozjata volja, prirodata ima derterminizam, covekot sudbina! najveke sloga ima vo Islamot, zatoa taa vera ja smetam za najispravna!
 

trickster

Remember the name …
Член од
19 август 2007
Мислења
452
Поени од реакции
14
Islamot e edina vera koja e naucno potvrdena!
Islamсot znaci pokornost na Bozjata volja, prirodata ima derterminizam, covekot sudbina! najveke sloga ima vo Islamot, zatoa taa vera ja smetam za najispravna!
Ова ти е научната потврда хех смешно....

Кон болтуваното..
А како тоа дојде до заклучок дека таа е најисправна си ги пробал другите знаеш за што се залагаат знаеш како се одразуваат на индивидуите или онака само тропна безвезе...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Ова ти е научната потврда хех смешно....

Кон болтуваното..
А како тоа дојде до заклучок дека таа е најисправна си ги пробал другите знаеш за што се залагаат знаеш како се одразуваат на индивидуите или онака само тропна безвезе...
za nekoja ideja dali e vistinita se proveruva spored prakticnite posledici sto gi proizveduva i koi se alternativa od nekoja druga ideja koja proizveduva drugi prakticni posledici, toa e naucen metod, teoriskite idei se proveruvaat spored prakticnite posledici koi gi proizveduvaat vo realnosta, e nasproti samoziviot zapaden sistem na razmisluvanje, Islamot prakticno ja pokazuva verata preku slogata i edinstvoto koe vladee megu muslimanite. Bog ne moze naucno da se dokaze, no ako ne mozes da go sakas Bog koj ne go gledas ako ne go sakas blizniot svoj koj go gledas ete ti dokaz za ispravnosta na Islamot oti tamu nakveke ima sloga i edinstvo!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom