Муслиманките и прашањето на хигиената во медицината

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Не изгледа дека не ја знаеш...
Накратко:
Таа идеологија е создадена заради последиците кои ги предизвикаа порано победниците над таа идеологија.....и потоа велат дека била лоша идеологија......многу е добро да си моќен, да си победник...



Без навреда, но не се разбираш многу...
Не знам за рацете, ама за забите...:pos2:
Го користат прстот.....:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
Ok aj i jas istoto ke ja kazam kako tebe sega:
Bez navreda:
A cim za tebe e toa deka jas ne razberam aj da ja kazam i jas istoto, sto ti ja kazuvase za muslimanska vera. Pa da vidim kolku ti ke bides razberliv.
Da, tacno ne perat gz hristjanite nego ja stavat prstot na gz, i ne se brijat na pizda zatoa sto pomrsno i poarno smrdi. Ili ne perat zabite hrsitijanite zatoa sto higienata e tradicija na muslimanstvoto.

Kako ti e mala moja kad te ljubi bosanac . a ????
Lepo ti je .
E sega lesno e da kazam i jas , bez navredi a???

Prvo ti nauci sto e respect, pa potoa kazi mene zasto e sozdadena taa ideologija.

Јасно....но фактички овој случај во британија е можеби погрешно толкување на куранот,или можеби не се ниту шиити ниту унити,можеби се некоја секта-муслиманска(како мормоните на христијанството)
E toa e mozno. Za toa ne znam. Se e mozno. A deka e sosema suprotno tolkuvanjeto na toa sum pre siguren.

Za drugite sekti nemam nit jas dovolno poznanie.

Selam.......
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.175
Поени од реакции
4.818
Osama Bin laden ne nap[adna prv, nego toa e odmaznicki akt za agresijata na USA vrz Irak i Avganistan.Site kazuvaat za napadite na 11 septemvri, a zaboravate li sto pravat i sto baraat amerikanskite vojnici vo Irak???Tamu ja branat Amerika???Vo Avganistan??? Pa mora na nekoj nacin na svoja koza da osetat sto e beda strav i stradanje.Nikoj ne se prasuva kako im e na iracanite posle agresijata na USA ili na avganistancite.Ne zaboravajte deka samoodbranata e legitimno pravo. Vtoro Amerika e nesporedlivo posilna voeno od Islamskite zemji, pa zatoa sto tolku vreva digate za 11 9 a ne spomnuvate na kakvi se uzasi se izlozeni iracanite.Znaci Amerika e agresor i koj si go bara ke si go dobie.i toa sto go pravi Osama bin Laden vo sporedba so toa sto go pravi Amerika bombardiranje, siluvanje na zeni, izzivuvanje vrz zatvorenici... e nisto, bidejki Al Kaeda ne e tolku mokna kako cela voena industrija na USA.

Не знам кој е во право, ама ми изгледа дека Ал каеда нема да победи.:vozbud:

da, znam za sto se zalagaat site religii i znam deka islamot e najdobra vera!
Изгледа не знаеш многу...

Islamot e edina vera koja e naucno potvrdena!
Каде се доказите?
Каде се научниците?
Или Садам или пак Бин Ладен ја потврдуваше?
:pos2::pos2::pos2:

Што не ќе видиш.......ццццццц....
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Хуман, форумот е место за нормални, здраво паметни луѓе, кои доаѓат тука да размненат информации, а не да фаќаат сеир и да провоцираат. Очигледно си го утнал местото.

Имаш толку убави хумани места за нехумани луѓе кои што можеш да ги посетеш и да видиш аир за твојата болест.:tv: :helou:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.175
Поени од реакции
4.818
Хуман, форумот е место за нормални, здраво паметни луѓе, кои доаѓат тука да размненат информации, а не да фаќаат сеир и да провоцираат. Очигледно си го утнал местото.
Од кога религиозните фанатици ги сметаат за нормални?!
 
P

Princ

Гостин
ПРИНЦ а ако не се клањаш 5 пати на ден значи дека не си чист или дека не мораш да се изљуштиш од миење на раце до зглоб, очи, уши и врат?
Ако не се клањаш 5 пати на ден тогаш не си муслиманка, и тогаш насловот на темава е погрешен. Во тој случај, можеме да дискутираме за британците, за селаните, за леблебичарите... ама не и за муслиманките. Знаеш, на поограничена област тогаш се осврнуваме.
Бидејќи:
- Вториот услов за да бидеш муслиман е да се клањаш 5 пати на ден (првиот е да веруваш дека нема друг Бог освен Алах)
- За да се клањаш, мораш да ја изминеш процедурата на телесно чистење 5 пати на ден
- А ако миеш раце, нозе, уши, нос, грло, лице.... 5 пати на ден, не знам како може некој да ти рече дека си нечист. Било кој.

Е сега, мене ми е чудно како тоа муслиманка не сака да си мие раце (кога верата освен што го бара тоа од неа, и и` го наложува). Нелогичности, ништо лично.

Патем, вратете се строго на темата. Мислења не бришев, ама членови банирав од неа.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Извини Принц значи има само муслиманки и од другата страна се леблебиџари, британци и селани.
Извини ама кај мене на работа имам сезонски муслимани. Тие вака се опишуваат себеси. Подалеку 70 км од дома можеш да пиеш алкохол, а се клањаш у џамија само за бајрам. Не ти ги кажувам имињата пошто гледам дека си многу принципиелен муслиман и можеш да ги предложиш луѓево за каменување. Јас еве не сум муслиманка, туку Македонка христијанка, верата ме учи да ми биде чиста душата, во Црква се знае како може да се оди, а за чистотата на телото се разбира нетреба ни да се дискутира. :smir:
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Ако не се клањаш 5 пати на ден тогаш не си муслиманка, и тогаш насловот на темава е погрешен. Во тој случај, можеме да дискутираме за британците, за селаните, за леблебичарите... ама не и за муслиманките. Знаеш, на поограничена област тогаш се осврнуваме.
Бидејќи:
- Вториот услов за да бидеш муслиман е да се клањаш 5 пати на ден (првиот е да веруваш дека нема друг Бог освен Алах)
- За да се клањаш, мораш да ја изминеш процедурата на телесно чистење 5 пати на ден
- А ако миеш раце, нозе, уши, нос, грло, лице.... 5 пати на ден, не знам како може некој да ти рече дека си нечист. Било кој.

Е сега, мене ми е чудно како тоа муслиманка не сака да си мие раце (кога верата освен што го бара тоа од неа, и и` го наложува). Нелогичности, ништо лично.

Патем, вратете се строго на темата. Мислења не бришев, ама членови банирав од неа.
брате , ако не клањаш а веруваш во шесте имански шартови и понатаму си муслиман, но другите освен муслиманите не клањаат па мислам дека ме разбра што сакам да кажувам.

што се однесува до темава сувишно е веке да се дава одговор кога веке е одговорено на почетокот,а овде исклучок на поединци кои ете нешто сакаат да дознаат другите имаат исламофобија ,а тоа не чини за здравјето.

Извини Принц значи има само муслиманки и од другата страна се леблебиџари, британци и селани.
Извини ама кај мене на работа имам сезонски муслимани. Тие вака се опишуваат себеси. Подалеку 70 км од дома можеш да пиеш алкохол, а се клањаш у џамија само за бајрам. Не ти ги кажувам имињата пошто гледам дека си многу принципиелен муслиман и можеш да ги предложиш луѓево за каменување. Јас еве не сум муслиманка, туку Македонка христијанка, верата ме учи да ми биде чиста душата, во Црква се знае како може да се оди, а за чистотата на телото се разбира нетреба ни да се дискутира. :smir:
а дека има секакви има ,значи не може да се негира дека нема такви но треба да се слагаш дека дискутираме за религијата Ислам а не припадниците на исламот.
поздрав
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Се согласувам дека секаде има секакви но додека исправно и чесно живеат немам против ниедна религија туку само почит кон вистински религиозни луѓе.

брате , ако не клањаш а веруваш во шесте имански шартови и понатаму си муслиман, но другите освен муслиманите не клањаат па мислам дека ме разбра што сакам да кажувам.

што се однесува до темава сувишно е веке да се дава одговор кога веке е одговорено на почетокот,а овде исклучок на поединци кои ете нешто сакаат да дознаат другите имаат исламофобија ,а тоа не чини за здравјето.



а дека има секакви има ,значи не може да се негира дека нема такви но треба да се слагаш дека дискутираме за религијата Ислам а не припадниците на исламот.
поздрав
 

ververice

leto"8o
Член од
11 декември 2009
Мислења
39
Поени од реакции
14
Vo vrska so sporedbata na dvajcata lekari,ni edniot ni drugiot e hirurg.Medicinskite pravila nalagaat hiruski mantili so dolgi rakavi i sterilni rakavici,a kolku sto gledam gornata slika ne e na lekar,nema rakavici kako da go reklamira manikirot..Se seguvam,vo medicinata ne treba da postojat otstapki bez razlika na koja vera pripajgas,coveckiot zivot e ist na sekoj pacient i tuka ne smee da ima utka.Edna mala utka i pojde zivotot na pacientot.Jas licno go iskusiv na svoja koza,na operacija mi zakacija baterija stafilakoka,pa samo jas znam niz sesto pominav....Lujgeto sto ja odbrale taa profesija,znaat na kakvi pravila naiduvaat,ako se sovesni lekari ne smeaat da otstapuvaat barem vo delot na higienata ako se hirurzi,zatoa sto moze da se sluci operacijata uspesna ama pacientot mrtov.....Da ne mesame religija i nauka ,toa si se dve granko sto nemaat dopirni tocki,toa e isto kako da mesame zabi i babi...
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
358
Поени од реакции
8
Треба да ги набркаат, има и други кои можат да ја работат таа работа и да се мијат раце (по чисти)

За тие што плукаат по Хриустијанската вера само да кажам, Бог нека ги благослови, а само тој си знае како Амин
 

Kajgana Shop

На врв Bottom