Мултикултурализмот, и неговата злоупотреба

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.311
Поени од реакции
22.646
Значи да нагласам дека не зборувам за некаква „генетска супериорност„ на белата раса и слични глупости. Само објаснувам дека одредени етноси се многу полесни за контрола од други.
Ти не зборуваш за никаква бела супериорност.Но природата зборува дека иако сите луге сме "исти " ,некој " луѓе " не се толку исти како другите.
Природата докажува која свест ја има белиот човек а која свест обоените. И баш заради тоа овој факт не му се допаѓа на овој лик (ко за случајност евреин да ти бил ,а ти ги мислиш фини луѓе се :vozbud:)
[DOUBLEPOST=1417870085][/DOUBLEPOST]
Dis is y that multy-culty shit doesn't work :D(шега е ,не мора одма да се жалите)

И десно и лево се ретардирани,џабе старите не рекле се што е во умерена доза е нормално. Претерување со ништо не треба....[DOUBLEPOST=1417870374][/DOUBLEPOST]
Она за кое луѓето како мене се борат да го внесат во рамки на либерала е изборот или прифаќањето на различност, доколку истата постои, и социјална и општествена еднаквост и правда и пред закон и пред традиција. Значи опција, надвор од нормата. А не, друга опција како замена за истата како што обожавата да ја извртувате овде. Значи не ти солам памет како да го живееш приватниот живот, туку прифатливост на туѓите приватни животи такви какви се твојот и на сличните размислувачи. Ако јас не диктирам за тоа ти како да се однесуваш надвор од домот, немој ни ти мене. Ако се шлапаш со девојка надвор, имам право и јас да го правам истото со дечко. Крај на муабетот.
И за мене и за тебе важи правилото да не одиме во крајности со интимата.[DOUBLEPOST=1417870482][/DOUBLEPOST]Многу поучно видео....
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.828
Ти не зборуваш за никаква бела супериорност.Но природата зборува дека иако сите луге сме "исти " ,некој " луѓе " не се толку исти како другите.
Природата докажува која свест ја има белиот човек а која свест обоените. И баш заради тоа овој факт не му се допаѓа на овој лик (ко за случајност евреин да ти бил ,а ти ги мислиш фини луѓе се :vozbud:)
Aјде веднаш да расчистиме една работа (две, ама всушност на едно се сведува).

- Јас не подржувам нити оправдувам форсирана и задолжителна „мултикултурност„. Посебно не од видот каква се практикува во западна Европа. Немам ништо против консентивно мешање на расите од рандом индивидуи, но имам многу против наметнување на истото како пожелна, па дури и задолжителна и преферабилна насока во денешното модерно општество.
- Во исто време морам да нагласам: јас никако не сметам дека „белата раса„ е супериорна од ителектуален аспект.


Остави ја на страна историјата, нормално е дека во минатото скоро сите научници дошле од белата раса. Побогу се разбира дека научниците ќе дојдат од таму каде има едукација, а факт е дека модерната едукација почнала исклучиво во местата каде живее белата раса.
Но погледај го етничкиот состав на денешните врвни научници... ги има од сите народи и раси.

Мораме ли како слепци да влегуваме во замката на сопствената самодопадливост? Само заради разликата во количината на меланин во нашата кожа?
Ступидни ретардации за неедуцирани и неуки.


Толку за гените.
Свеста, како што ја нарекуваш ти, е друга работа.

Нормално дека некој што раснел во средина релативно едуцирана и донекаде слободна (од војни, болести, и разни страдања), нормално е дека тој некој ќе има поинаква „свест„ од некој што доаѓа од средина каде секојдневието се војни, болести, и разни страдања, па уште и индокринации од религиозни побуди. (тука морам офтопик да нагласам дека и религијата е алатка за владеење со луѓето, исто како што е и мултикултурализмот)
Каква генетска основа има тоа?


За крај само уште ова. Мој совет ти е да се оттгрнеш од тие квази-еврејски моменти, каде евреите сакаат да завладеат со светот. И тоа е само алатка за заглупување на рајата, и оттгрнување на вниманието во погрешна насока.

На прав пат си само во делот дека некој навистина сака да завладее во светот преку воведување на нов светски поредок. Тоа што добар дел од тие што работат на тој нов светски поредок се Евреи, не значи дека целта е Евреите како народ да владеат.
Целта на олигарсите (Евреи, или не) е тие како индивидуи да владеат, врз сите други.


Проучи ја историјата подобро, ќе увидиш дека зад Втората Светска Војна (како и зад сите војни од поновата историја) стои истата банкарска олигархија која и ден денес работи на создавање на нов светски поредок.
Во таа банкарска олигархија има многу Евреи, но сети се дека токму Евреите се едни од тие што најмногу страдаа во војната. Тоа би требало да ти објасни дека на Евреите олигарси, не им е гајле за Еврејскиот народ... освен како средство за остварување на целите.

Гледано од тој аспект, глобалната олигархиска елита не прави расна дискриминација. Тие сакаат да владеат со сите, сите на нив да им бидат робови. Има поголема еднаквост од тоа? ;)

Таканаречениот мултикултурализам е дел од алатките за постигнување на нов светски поредок. Но не заради „заглупување„ на човештвото преку мешање на супрериорните „бели„ гени, со гени од „инфериорните раси„, туку заради разводнување на европските етнички особености, разводнување на свеста за слобода, и разводнување и хомогенизација на разните европски етноси кои историски се склони кон самостојност, слобода, и бунтовништво кон окупаторите.
 
Т

Триптико

Гостин
Еве ви ја Шведска. И тоа на нивни форум

I have been living in Sweden now for 3 years after moving here from London, and I am now starting to regret ever coming here. I wish that I had done my homework first about Swedes in general before I decided to come here to live. Sweden prides itself on being this great multi-cultural society, internationally respected for its equality to all people but this is just a myth. The truth is, I believe that most Swedes would prefer if there were no foreigners here at all, well perhaps only a few foreigners to help clean up their mess as this seems to be the only jobs that us foreigners can get. Take a good look around when you are next in the tunnelbana or at Mcdonalds, and you will see that all of the cleaners are foreigners. Even the taxi drivers are mostly foreigners as Swedes see this as work that is beneath them.
I recently telephoned a delivery company to ask about a job. The Swedish man on the other end of the line asked me, "where do you come from"?. "I come from London" I said. "Are you a proper Englishman", he said. "Yes, I think so because I was born in London" I replied. "Ok, can you come immediately to meet me and I will give you a job becuase we need drivers", the man said. "Yes, I will be there in 30 minutes", I said.
Well 30 minutes later, I arrived at the work place and the man came out to meet me. The look on his face when he saw me was incredible and he immediately asked me, "are you the person I was speaking to on the telephone about the job"?. "Yes I am" I said.
Well to cut a long story short, I didn't get the job because he was expecting a 'white englishman'. He even told me that he doesn't usually have foreigners working at his company. True story.
Just last week I went to one of these job recruitment meeting which was arranged by a well known consultant agency, we were told to put our names on the list when we arrived and that we would be called in for a short interview. Well after a short while, I started to notice a strange pattern occuring when each name was being called out. The consultant would call out, Svensson, Eriksson, Johansson, Bjorksson, Fredriksson, Nielsson, even when I was certain that Mr Habib and Mrs Abdul arrived before any of the Svenssons. True Story.
But you have gotta hand it to the Swedes, they are very clever. Whenever you mention the very notion that racism is at work, they act completely gobsmacked and surprised at the very idea that they could be in any way racist. Take for example this 'rule' that we have to be able to speak perfect swedish just to get a job. This in my opinion is rubbish and a very clever way of keeping certain people down and from getting a job because you cannot tell me that a man that drives a truck all day cannot do his job properly if he couldn't speak swedish.
In Sweden the best place to be sick is in the back of a cab..You can be sure that the driver is an unemployed doctor from Iran. Welcome to Sweden.

http://www.thelocal.se/discuss/index.php?showtopic=51498
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.748
Поени од реакции
24.426
Еве ви ја Шведска. И тоа на нивни форум

I have been living in Sweden now for 3 years after moving here from London, and I am now starting to regret ever coming here. I wish that I had done my homework first about Swedes in general before I decided to come here to live. Sweden prides itself on being this great multi-cultural society, internationally respected for its equality to all people but this is just a myth. The truth is, I believe that most Swedes would prefer if there were no foreigners here at all, well perhaps only a few foreigners to help clean up their mess as this seems to be the only jobs that us foreigners can get. Take a good look around when you are next in the tunnelbana or at Mcdonalds, and you will see that all of the cleaners are foreigners. Even the taxi drivers are mostly foreigners as Swedes see this as work that is beneath them.
I recently telephoned a delivery company to ask about a job. The Swedish man on the other end of the line asked me, "where do you come from"?. "I come from London" I said. "Are you a proper Englishman", he said. "Yes, I think so because I was born in London" I replied. "Ok, can you come immediately to meet me and I will give you a job becuase we need drivers", the man said. "Yes, I will be there in 30 minutes", I said.
Well 30 minutes later, I arrived at the work place and the man came out to meet me. The look on his face when he saw me was incredible and he immediately asked me, "are you the person I was speaking to on the telephone about the job"?. "Yes I am" I said.
Well to cut a long story short, I didn't get the job because he was expecting a 'white englishman'. He even told me that he doesn't usually have foreigners working at his company. True story.
Just last week I went to one of these job recruitment meeting which was arranged by a well known consultant agency, we were told to put our names on the list when we arrived and that we would be called in for a short interview. Well after a short while, I started to notice a strange pattern occuring when each name was being called out. The consultant would call out, Svensson, Eriksson, Johansson, Bjorksson, Fredriksson, Nielsson, even when I was certain that Mr Habib and Mrs Abdul arrived before any of the Svenssons. True Story.
But you have gotta hand it to the Swedes, they are very clever. Whenever you mention the very notion that racism is at work, they act completely gobsmacked and surprised at the very idea that they could be in any way racist. Take for example this 'rule' that we have to be able to speak perfect swedish just to get a job. This in my opinion is rubbish and a very clever way of keeping certain people down and from getting a job because you cannot tell me that a man that drives a truck all day cannot do his job properly if he couldn't speak swedish.
In Sweden the best place to be sick is in the back of a cab..You can be sure that the driver is an unemployed doctor from Iran. Welcome to Sweden.

http://www.thelocal.se/discuss/index.php?showtopic=51498
Точно е дека врие од расисти работодавци и ова страшно фрустрира.
Сепак има и странци кои го знаат добро јазикот, имаат диплома и ги бива за работата и тие успеваат да се пикнат на добри работни места. Нив им е многу битно да го зборуваш јазикот и да имаш квалификации за работното место.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
И за мене и за тебе важи правилото да не одиме во крајности со интимата.
Не реков јавен секс пред луѓе. Ама ако некој може makeout да праи у парк, не гледам зошто ја не со некого.

Друго, ти како поединец си едно, како група е друго. Ти може не, ама другите припадници на таа група го прават тоа. Се додека го има истото, ќе се бара еднаквост и на тоа поле.
 
Т

Триптико

Гостин
Точно е дека врие од расисти работодавци и ова страшно фрустрира.
Сепак има и странци кои го знаат добро јазикот, имаат диплома и ги бива за работата и тие успеваат да се пикнат на добри работни места. Нив им е многу битно да го зборуваш јазикот и да имаш квалификации за работното место.
Еве јас сакам да дојдам таму. Ни сум роден со шведски јазик, ни имам услови или околина каде што можам да го учам, па да дојдам спремен нели? Ако веќе како држава сакаш да ме примиш, ќе бидеш трпелива држава додека го научам јазикот, а не одма да ме шиканираш. Што очекуваат, да им дојдат Швеѓани како имигранти? Има само една грешка во тој пост. Не се расисти, туку ксенофобични до коска. Пред некое време се обидов да аплицирам на оглас и исполнував не 100, туку 110% (сериозен сум) од бараните квалификации. Цела комуникација беше на англиски. И таман да добијам зелено светло за доаѓање имаш прашање: а зборуваш ли шведски? И заврши се.[DOUBLEPOST=1417882658][/DOUBLEPOST]
Не реков јавен секс пред луѓе. Ама ако некој може makeout да праи у парк, не гледам зошто ја не со некого.

Друго, ти како поединец си едно, како група е друго. Ти може не, ама другите припадници на таа група го прават тоа. Се додека го има истото, ќе се бара еднаквост и на тоа поле.
Ти полека со сексот, овде правиме муабет за работа :D
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.748
Поени од реакции
24.426
Еве јас сакам да дојдам таму. Ни сум роден со шведски јазик, ни имам услови или околина каде што можам да го учам, па да дојдам спремен нели? Ако веќе како држава сакаш да ме примиш, ќе бидеш трпелива држава додека го научам јазикот, а не одма да ме шиканираш. Што очекуваат, да им дојдат Швеѓани како имигранти? Има само една грешка во тој пост. Не се расисти, туку ксенофобични до коска. Пред некое време се обидов да аплицирам на оглас и исполнував не 100, туку 110% (сериозен сум) од бараните квалификации. Цела комуникација беше на англиски. И таман да добијам зелено светло за доаѓање имаш прашање: а зборуваш ли шведски? И заврши се.
Точно, ксенофоби. Овој проблем сме го дискутирале многу. Реално, никој не ти нуди решение, гледаат само пари да земат затоа што ќе примаат избеглици.
За јазикот, или треба да имаш твој човек кој веќе успеал Во Шведска, или да не ти биде срам да работиш сѐ и сешто. Во меѓувреме ќе го учиш јазикот бесплатно. Понатаму, ако добиеш перманентно право на престој или државјанство, можеш да продолжиш со студии и да добиваш пари за тоа. Секој почеток е тежок, ретко кој успеал веднаш.

Знам случаеви кога на чистачка ѝ барале да знае да зборува шведски. Скоро сите знаат англиски и можеш совршено да комуницираш, ама не, мораш и нивниот јазик да го научиш.
 
Т

Триптико

Гостин
Точно, ксенофоби. Овој проблем сме го дискутирале многу. Реално, никој не ти нуди решение, гледаат само пари да земат затоа што ќе примаат избеглици.
За јазикот, или треба да имаш твој човек кој веќе успеал Во Шведска, или да не ти биде срам да работиш сѐ и сешто. Во меѓувреме ќе го учиш јазикот бесплатно. Понатаму, ако добиеш перманентно право на престој или државјанство, можеш да продолжиш со студии и да добиваш пари за тоа. Секој почеток е тежок, ретко кој успеал веднаш.

Знам случаеви кога на чистачка ѝ барале да знае да зборува шведски. Скоро сите знаат англиски и можеш совршено да комуницираш, ама не, мораш и нивниот јазик да го научиш.
Не можеме сите да имаме некој во Шведска, инаку сите би биле на некој начин Швеѓани нели? :) Скандинавците (Шведска и Норвешка) се исти, само една разлика има. Норвешка уште пред да помислиш да влезеш ти кажува: или научи јазик или не доаѓај. Швеѓаниве демек поблаги се, а всушност уште на влез ти кажуваат: враќај се назад. И не е само ова проблем. На работа се групираат на "свои" и "туѓи". Кој сака нека кажува, не се дружељубиви. Како Словенци се. Се додека си плав со плави очи и знаеш јазик, добиваш се. Ако разберат дека не си нивни, толку од дружењето.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Ако швеѓаните не сакаат странци и се непријателски настроени кон нив, тогаш зошто се прикажуваат како слободумна земја и ги отвараат границите за прием на се и сешто, без никакви проверки, ризикувајќи државата да им стане се, само не Шведска?
 
Т

Триптико

Гостин
Затоа што никој не ги прашува нив. Државата одлучува без да го праша народот. Обичните граѓани не верувам дека би дозволиле толку странци да им шетаат низ државата, да добиваат сместување и надомест за живот, притоа ослободени од плаќање на даноци.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Не можеме сите да имаме некој во Шведска, инаку сите би биле на некој начин Швеѓани нели? :) Скандинавците (Шведска и Норвешка) се исти, само една разлика има. Норвешка уште пред да помислиш да влезеш ти кажува: или научи јазик или не доаѓај. Швеѓаниве демек поблаги се, а всушност уште на влез ти кажуваат: враќај се назад. И не е само ова проблем. На работа се групираат на "свои" и "туѓи". Кој сака нека кажува, не се дружељубиви. Како Словенци се. Се додека си плав со плави очи и знаеш јазик, добиваш се. Ако разберат дека не си нивни, толку од дружењето.
Па добро, познавањето на јазикот нормално дека е битно, јас не гледам никаков проблем во тоа.
Плус, познавањето на јазикот на земјата во која имаш намера да живееш ТЕБЕ најмногу ќе ти помогне.
Затоа сите што планираат да работат во Шведска, нека се запишат на курс пред да конкурираат за некое работни место.
 
Т

Триптико

Гостин
Па добро, познавањето на јазикот нормално дека е битно, јас не гледам никаков проблем во тоа.
Плус, познавањето на јазикот на земјата во која имаш намера да живееш ТЕБЕ најмногу ќе ти помогне.
Затоа сите што планираат да работат во Шведска, нека се запишат на курс пред да конкурираат за некое работни место.
Пред да ДОЈДАТ. Ако веќе конкурираат, касно е.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Пред да ДОЈДАТ. Ако веќе конкурираат, касно е.
Да, де. Пред да дојдат. Ако планираш да работиш во Шведска, запиши се на курс и конкурирај некаде.
Искрено, јас лично не гледам проблем во тоа.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Тоа со јазикот требаше и кај нас да го воведат. А не да идам во државна администрација да средам некоја работа, на шалтер, а да ми треба преведувач. Или на ТВ преставник на Влада а збор не знае македонски, а години и години е тука. Може кај нив е однесено до екстремно ниво во Шведска, ама самата коренита идеја не е лоша. Продуктивна е.
 
Т

Триптико

Гостин
Да, де. Пред да дојдат. Ако планираш да работиш во Шведска, запиши се на курс и конкурирај некаде.
Искрено, јас лично не гледам проблем во тоа.
Ако не си родена таму, јас гледам проблем во нивното бранење. Ако воопшто си таму, сигурно не си отишла со претходно учење на јазик нели? Запиши се на курс? :ROFLMAO: Јазикот им е како кучиња кога се касаат. Мене при влез во некоја држава, што себе се декларира како отворена за имигранти, НЕ ми е должност да го знам нивниот јазик. Ќе го научам кога ќе бидам таму. Само фашистичка држава може да го бара тоа. Еј, да...во Втората светска војна токму Шведска беше на страната на Хитлер нели? ;)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.748
Поени од реакции
24.426
Само фашистичка држава може да го бара тоа. Еј, да...во Втората светска војна токму Шведска беше на страната на Хитлер нели? ;)
Добро е! Некој да го укапира она што го зборувам цело време. Мило ми е што барем некој ја виде вистинската слика и ги симна розовите очила.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom