Музичка берза, инструменти, музичари, бендови...

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Сакам да прашам.... дали некој ја има/л гитарава... или пак имал можност да ја проба...да сподели некоја импресија....Доста сум загреан за да ја купам .... па некој совет нема да наштети ;)

Fender CD 60CE Sunburst

Убава акустика има, звучи пристојно у разглас е сеа...маана и е само што не држи штим многу многу(нели како и секоја ефтина гитара), жиците се малку високи али се средува и тоа се на се за тие пари не е лоша..ако си заинтересиран другар мој продава иста ваква ако си заинтересиран може да се договориме за цена.
 
Член од
9 октомври 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
Сакам да земам неколку Splash чинели па ме интересираше ако се најде некој тапанар по форумов да ми даде некој совет што како е подобро кога се работи за звук и за издржливост.
 
G

_Ghost_

Гостин
Сакам да земам неколку Splash чинели па ме интересираше ако се најде некој тапанар по форумов да ми даде некој совет што како е подобро кога се работи за звук и за издржливост.
Ај да се обидам. Според мене најдобра сплешка ти е Zildjian 10''. За сплешови најдобра комбинација ти е да ги имаш 8'' 10'' и 12''. Иако 8ката не е баш оној звук што се очекува од сплеш, повеќе е како ѕвоно ако јас се прашувам. Е сеа, ако се решиш да земаш од овие, и ако ти се падне да избираш меѓу A Custom и Avedis, јас ти ги препорачувам старите добри Avedis. Иако A Custom се понови и "модерни" сепак се понеиздржливи и побрзо кинат конци во споредба со другиве. И уште нешто, во никој случај не земај Z Custom, прегласни се и претенки. А ако сакаш повеќе класик џез звук, тука најдобри се K Custom.
Тоа околу Zildijan-ките.
Имам едно другарче кој користеше Paiste signature splash, и вика дека кога еднаш ќе седнеш на Paiste, за жива глава нема да сакаш да менуваш било што.:) Така да, твој избор е, бирај мудро.;)
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
66
Поени од реакции
17
Има некој на форумов да продава акустична гитара на старо до кај 5000 денари, може и 6000? Само да е Steel String, да не е класична со најлонски жици. И да не е озвучена?
 

JohnnyBCool

Disco Casualty
Член од
12 септември 2010
Мислења
60
Поени од реакции
43
Значи вака, барам половна електрична гитара до 150 евра, нешто како Squier или слично, немора баш почетничка но да се вклопува во цената... Од Куманово сум, така да ако има некој да продава од Куманово или Скопје нека пише :)
--- надополнето: Jul 31, 2011 5:08 PM ---
Ima eden decko od KU prodava , okolu 130 evra mislam deka bese, ako si zainteresiran pisi ke ti daam mejl pa dogovori se
Јас сум заинтересиран, ако уште ја продава гитарата кажи ми подетално... (од Куманово сум)
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
66
Поени од реакции
17
Значи вака, барам половна електрична гитара до 150 евра, нешто како Squier или слично, немора баш почетничка но да се вклопува во цената... Од Куманово сум, така да ако има некој да продава од Куманово или Скопје нека пише :)
--- надополнето: Jul 31, 2011 5:08 PM ---

Јас сум заинтересиран, ако уште ја продава гитарата кажи ми подетално... (од Куманово сум)
Ти пратив ПП друже.
 

JohnnyBCool

Disco Casualty
Член од
12 септември 2010
Мислења
60
Поени од реакции
43
Се продава класична гитара со пластични жици, Yamaga C30M, стара е 7 месеци и е користена по дома, доаѓа со нов комплет жици GHS, едни од најквалитетните, цената е 4500 денари.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Дечки, контакт некој да има случајно од Енко Ласт Експедишн? Ми треба итно....фала однапред! :icon_mrgr:
Имам контакт од гитаристот на Last Expedition, можеш со него да разговараш ако сакаш :)
 
Член од
7 јуни 2007
Мислења
106
Поени од реакции
26
100_6635.JPG 100_6636.JPG 100_6637.JPG 100_6133.JPG 100_6134.JPG 100_6137.JPG 100_6139.JPG 100_6143.JPG aelita 2.jpg c98d4ae3436540f68ed17def63e93d96.jpg Продавам две гитари:
Аелита 2 (Електрична), Гитарара е произведена во 1972год. во СССР, со вграден процесор во нејзе.Електрониката не е чепната значи е целосно оригинална и не поправана.Гитарата има нова tune-o-matic кобилица.Остануваат уште праговите да се сменат (Не се оштетени има само 2 или 3 прагови подизлезени) за да биди 100% како нова ама е во исправна состојба и праговите не прават некој проблем туку промената би била само заради естетика.Цена 400 евра.Не е фиксна.
П.С На сликите не е сменета кобилицата, ја имам само сликата од кобилицата.Доколку е потребно би ја сликал повторно.
Мелодија Менгеш (Акустична) прешприцана е бела, со одличен штим и одличен звук.Цена 100 евра.
Доколку ги земата двете гитари би можел да ви ги дадам за 450 евра.
 
Член од
13 септември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Prodavam Peavey bass pojacalo so glava stereo izlaz 400 w i zvucna kutija 2x15 hitno, cena povolna 280 evra, vo odlicna sostojba - pokriva 3 seta tapani :)

Inace, 077 820 456
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Некој да не знае мајстор за гитари во Прилеп? Ми се сјеба интегралот кај магнетот што се поврзува на појачало, мислев дека е одлемена само жица ама излезе дека не е во ред со електрониката нешто.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
66
Поени од реакции
17
Да не има некој случајно да продава црни pick-up rings, т.е. пластични обручи за магнети. Ми треба за Les Paul може да е и epiphone или gibson не е битно. Јас имам бели , ако сака некој може и замена да напраиме, не е битно дали се малку изгребани или слично. Или пак ако знае некој нека ме оправи кај во Македонија да најдам такво нешто, ама не да нарачувам преку нет.
Фала
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
Можеби на грешка тема пишам ама ако може некој да ми помогни ќе му бидам мнооогу благодарен.
Ми требаат ноти од оваа песна
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.585
Поени од реакции
2.608
Можеби на грешка тема пишам ама ако може некој да ми помогни ќе му бидам мнооогу благодарен.
Ми требаат ноти од оваа песна
Можам само да ти помогнам дека е од Fm. А дека некој ќе ги знае нотите БАШ од оваа верзија...не верувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom