Музеј Македонска Борба - предлози и впечатоци

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Оти мислам дека првично муабетот беше музејот да носи име "Музеј на ВМРО и за жртвите од комунизамот".?

Македонцки, знам дека си горд премногу па прашањево ќе ти боде очи, ама искрено, очекувам одговор на прашањето.
А зошто го покренуваш ова прашање на темава?

 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Уште еден доказ за унифромите и градбата на музејот е тоа што ми е избришан коментаор, зашто инаку би бришеле ако пишувам невистина и глупости? Обично се брише дека вистината боли и сакате да ја сокриете ама нема да можете зашто вистината е појака од се.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.258
Поени од реакции
16.257
Уште еден доказ за унифромите и градбата на музејот е тоа што ми е избришан коментаор, зашто инаку би бришеле ако пишувам невистина и глупости? Обично се брише дека вистината боли и сакате да ја сокриете ама нема да можете зашто вистината е појака од се.
Зоте масоните и илуминатите се инфлитрирале на форумов и дека им ги откриваш намерите те бришат намерно.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Оти се збунив, сега не знам за кој музеј станува збор. :unsure:
Аман бе, многу музеи имаме па почнаа да ти се мешаат.

Мислам дека провидно ти е прашањето, заедно со инсинуацијата упатена кон Македонцки.

Ти закачив слика со целосното име и ве замолувам, да не правите обиди за политичко свртување на темава.

Дискутираме само за Музејот, неговата збирка и начинот на претставување.

Политика не не’ интересира.
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
Оти се збунив, сега не знам за кој музеј станува збор. :unsure:
Oфицијалното име е (читам од влезниот билет , сега видов дека сум бил 419 по ред):
Национална Установа
Музеј на македонската борба за државност и самостојност
Музеј на Внатрешната Македонска Револуционерна Организација
Музеј на жртвите на комунистичкиот режим

Еве ти и фотка (позајмено од build.mk член Superman)

 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Предлог, она што спомнаа Македонцки и Братот на прва страна -интернет страна
со воведник во македонската историја, кратка презентација на музејот и уште некои одредени информации типични за музеи, интересни за туристите па и за нас овде. За објектот и изгледот нема што да се додаде...околината отом потом, кога ќе го посетам.





најс, вери вери најс...
--- надополнето: Sep 12, 2011 2:14 PM ---
за збирката не можам да кажам ништо...не сум бил, но ...добро е конечно да имаме за нашата историја...редно беше
 
T

Tetro

Гостин
Аман бе, многу музеи имаме па почнаа да ти се мешаат.

Мислам дека провидно ти е прашањето, заедно со инсинуацијата упатена кон Македонцки.

Ти закачив слика со целосното име и ве замолувам, да не правите обиди за политичко свртување на темава.

Дискутираме само за Музејот, неговата збирка и начинот на претставување.
1. Имаме, уште ги немам посетено сите наши музеи. :D
2. Немав никаква намера да верглам на темава, тоа е само твое мислење. Прашањето беше упатено до Македонцки, оти тој го има напишано името на темата. Ама, тој одговара само на прашања за чукање у гради, знам.
3. Фала за сликата, значи се работи за истиот музеј, со ново име.
4. Да, денес некој ми спомна дека бил отворен за јавноста, со 100 денари карта. Ако смеам баш да искажам мислење: Ќе отидам да видам кога ќе снема гужва, значи после 2-3 месеци, онака на раат да видам се`.
--- надополнето: Sep 12, 2011 2:17 PM ---
Национална Установа
Музеј на македонската борба за државност и самостојност
Музеј на Внатрешната Македонска Револуционерна Организација
Музеј на жртвите на комунистичкиот режим
Хмм, на кој да му верувам? Ај тебе ќе ти верувам дека си бил веќе. :)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.204
Поени од реакции
25.924
Хмм, на кој да му верувам? Ај тебе ќе ти верувам дека си бил веќе. :)
Никој не го спори тоа. И на сликата на Братот го пишуваше истото. Објектот е музејски комплекс во кој има три музеи:
Музеј на македонската борба за државност и самостојност,
Музеј на Внатрешната Македонска Револуционерна Организација,
Музеј на жртвите на комунистичкиот режим.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Индивидуално шетање не е дозволено , се оди во групи од по 5-6 заедно со кустос . Пред мојата група имаше туристи од Шведска .

Јас барем кога бев сите од групата моравме да ги оставиме стварите во холот кај што се продаваа билетите . Сликање веројатно во Бонд стил ама и тоа изгледа тешко , сигурно и групите се снимаат додека се движат .
и подобро да е забрането фотографирање. а секој кој ќе се обиде скришум да го направи тоа- (бидејќи нели се’ се снима) на изглегување- снимениот материјал со се’ опремата да му се одземат и да го репнат со некоја НЕ блага казна .
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
гледате зошто

1. треба секој да си отиде и да си види со свој очи
2. ни требаше ваков музеј, за нас и за тие после нас

зошто манипулациите, заташкувањата, медиумските спинови на некој покојни телевизии и ровањата на одредени екперти оставија длабоки траги врз народот - кинење на и така слабата национална матрица.

НА СИТЕ ви советувам да си отидете, никој не изземен, никој не е додаден, ни правото вмро ни она врховистичкото, ни НОБ ни Комунизмот во МК (кој се две различни работи)

ЗА ГУЖВИТЕ

ке се повторам гужва нема бидејки се примаат групи од по 15 лица
значи ако дојдете до музеј и има под 15 души чекајте, ако не бегајте зошто за група се чека 2-30 минути односно саат ке ви треба за да влезете ако сте во втората група, јас 3 пати се вракав.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
и подобро да е забрането фотографирање. а секој кој ќе се обиде скришум да го направи тоа- (бидејќи нели се’ се снима) на изглегување- снимениот материјал со се’ опремата да му се одземат и да го репнат со некоја НЕ блага казна .
Ок, во некој идеален свет, можеби би се согласил со тебе.

Но што правиме во ситуација кога мене ми е потребна копијата од архивски материјал, бидејќи истражувам, пишувам статии и разобличувам пропаганда, а со пристапот до значајните документи, ќе можам да завршам многу поголема работа.

Во неколку збора, да ги затнам муцките на волците.
Вака, кој ќе ми верува, ќе им кажам одете во нашиот музеј и таму ќе ме потврдат?
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Ок, во некој идеален свет, можеби би се согласил со тебе.

Но што правиме во ситуација кога мене ми е потребна копијата од архивски материјал, бидејќи истражувам, пишувам статии и разобличувам пропаганда, а со пристапот до значајните документи, ќе можам да завршам многу поголема работа.

Во неколку збора, да ги затнам муцките на волците.
Вака, кој ќе ми верува, ќе им кажам одете во нашиот музеј и таму ќе ме потврдат?
тука имам голема забелешка која отвара неколку прашања/одговори

1.ДО НАДЛЕЖНИТЕ - имаше ПРЕМАЛКУ експонати - ПОСТАВКИТЕ МОРА ДА СЕ ПРОШИРУВААТ

2. во дневник пишува дека музејот е 6000 квадрати а поставката е само 2000м2. КАДЕ ОТИДОА 4000М2 и за што се чуваат, претпоставувам и се надевам за проширување.

3.Во државниот архив над археолошки музеј ТРЕБА И МОРА ДА ИМА ВИТРИНИ СО ДОКУМЕНТИ КАКО И НИВНА ЕЛЕКТРОНСКА КОПИЈА ДОСТАПНА НА ИНТЕРНЕТ ИЛИ ВО САМИОТ АРХИВ!
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Ок, во некој идеален свет, можеби би се согласил со тебе.

Но што правиме во ситуација кога мене ми е потребна копијата од архивски материјал, бидејќи истражувам, пишувам статии и разобличувам пропаганда, а со пристапот до значајните документи, ќе можам да завршам многу поголема работа.

Во неколку збора, да ги затнам муцките на волците.
Вака, кој ќе ми верува, ќе им кажам одете во нашиот музеј и таму ќе ме потврдат?
напиши писмо, барање до државниот архив- ќе добиеш копии
не знам ....- но , доколку се појават фотографии од таму - ( денес две, утре пет....) кој и зошто би отишол таму- ?
И згора на се’ тоа не е класичен музеј - пред се би рекол атракција, шоу...со делумно автентични експонати -
и крај крајева тоа е шоу за пари :)
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Makedoncki mora li muzejot da se razgleduva vo prisustvo na vodic?
Prasuvam zatoa sto sakam da dojdam so dedo mi koj e istoricar i mislam deka mnogu ubavo bi bilo da gi slusnam i negovo objasnuvanje vo vrska so eksponatite.
I druga rabota razgleduvanjeto so vodic si ima odredeno "tempo" koe sigurno ne e za sekoj idealno nekoj saka pobrzo nekoj popoleka , zatoa opcijata "sam" da se prosetas niz muzejot mislam deka e navistina potrebna.

Izvinete za latinicata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom