Музеј Македонска Борба - предлози и впечатоци

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
музејот е добар. Многу ми се допадна тоа што има и звучни ефекти кои го доловуваат амбинетот.
Интресно е направен ... се гледа дека се вложени многу пари.

Единственото нешто од кое што сум разочарана се вработените. „ Кустосот „ кој што нас не водеше низ поставката беше крајно безобразен. Јас влегов со деца од осмоодделение и тој нив ги прошета низ поставката за 10 минути. Буквално трчавме низ музејот. Исто така не обрна внимание на многу личности кои беа сместени во поставката а требаше, а исто така не беше сигурен за многу од податоците кои ги даваше а тоа не смее да се случи.
Децата како и сите други деца беа брливи и не му обрнуваа многу внимание па тој си зеде з право да им се заканува.
И врв на цела посета беше ..кога стасавме до АСНОМ каде што требаше да е и восочната фигура на Киро Глигоров, тогаш сеуште непочинат кустосот рече:
„Овде треба да стои восочната фигура на киро глигоров ама го чекаме да умри за да ја поставиме.„:facepalm::facepalm:
И така по некој месец умре Киро му ја исполни желбата.

Значи за да кажи некој нешто такво треба да е необразован дебил. А не се сомневам дека тоа и е.

Значи ми смета тоа што на такви позиции ставаат луѓе кои не се квалификувани за тоа , луѓе кои не завршиле историја, историја на уметност и во крајна линија археологија , ами некои со средно или сосем неповрзан факултет и со партиска книшка. А тие квалификуваните седат дома.
 
H

HITCH

Гостин
музејот е добар. Многу ми се допадна тоа што има и звучни ефекти кои го доловуваат амбинетот.
Интресно е направен ... се гледа дека се вложени многу пари.

Единственото нешто од кое што сум разочарана се вработените. „ Кустосот „ кој што нас не водеше низ поставката беше крајно безобразен. Јас влегов со деца од осмоодделение и тој нив ги прошета низ поставката за 10 минути. Буквално трчавме низ музејот. Исто така не обрна внимание на многу личности кои беа сместени во поставката а требаше, а исто така не беше сигурен за многу од податоците кои ги даваше а тоа не смее да се случи.
Децата како и сите други деца беа брливи и не му обрнуваа многу внимание па тој си зеде з право да им се заканува.
И врв на цела посета беше ..кога стасавме до АСНОМ каде што требаше да е и восочната фигура на Киро Глигоров, тогаш сеуште непочинат кустосот рече:
„Овде треба да стои восочната фигура на киро глигоров ама го чекаме да умри за да ја поставиме.„:facepalm::facepalm:
И така по некој месец умре Киро му ја исполни желбата.

Значи за да кажи некој нешто такво треба да е необразован дебил. А не се сомневам дека тоа и е.

Значи ми смета тоа што на такви позиции ставаат луѓе кои не се квалификувани за тоа , луѓе кои не завршиле историја, историја на уметност и во крајна линија археологија , ами некои со средно или сосем неповрзан факултет и со партиска книшка. А тие квалификуваните седат дома.
Кустосите се ужас! Јас бев неколку пати, досадно ми беше, па ги реметев кустосите. :icon_lol:

Трескаат многу неточни податоци, смена на години, локации каде се одвивале важни битки, недоволно информации, односно што им текне во моментот - тоа... Никаква координација, значи елементарни глупости, пример: „Е, ова е Гоце Делчев, умрел нешто пред започнување на Илинденското востание, толку за Гоце, а до него се наоѓа...“ :eek: „Човекот кој го гледате како виси е Христо Узунов, го обесиле Турците, откако бил заробен со четата“, човекот што виси е Александар Туруниев. :pos: „Човекот кој го гледате како пишува писмо е Александар Турунџиев, пишува некакво.“ „Човекот“ што седи е Христо Узунов и не бил фатен од Турците и обесен, туку за да не ги убијат Турците се убиле со последниот куршум. Инаку даскал од Охрид. Најсмешно ми е кога треба да ги погодат востанијата... :tapp: А, за Шишков со сликата од Тито е епик! Бев и со некои роднини од странство, ужас беше. Овие се влечеа по девојката и и` фаќаа белешки каде погрешила, на крај не и` ги дадоа.

Башка што немаат никаква култура. Имаа доволно време за да се вклопат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom