Мрестење на аквариумски риби

Член од
20 август 2009
Мислења
65
Поени од реакции
5
Дечки имам златна рипка речиси иста на оваа
па ме интересира колку време им трае периодот на парење а после тоа по колку време веќе треба да има мали рипчиња и како да препознаам кога да ја затворам во мрестилка.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
50
Дечки имам златна рипка речиси иста на оваа
па ме интересира колку време им трае периодот на парење а после тоа по колку време веќе треба да има мали рипчиња и како да препознаам кога да ја затворам во мрестилка.
Ова не е „златна рипка“ која вообичаено се подразбира под тоа име. Обично под поимот златна рипка се подразбира> http://en.wikipedia.org/wiki/Goldfish, оваа твојава е Xiphophorus : http://www.mchportal.com/fishkeeping-mainmenu-60/stock-the-inhabitants-mainmenu-79/breeding-hints-and-tips-mainmenu-83/535-keeping-and-breeding-platies-xiphophorus-sp.html
 
Член од
20 август 2009
Мислења
65
Поени од реакции
5
Ова не е „златна рипка“ која вообичаено се подразбира под тоа име. Обично под поимот златна рипка се подразбира> http://en.wikipedia.org/wiki/Goldfish, оваа твојава е Xiphophorus : http://www.mchportal.com/fishkeeping-mainmenu-60/stock-the-inhabitants-mainmenu-79/breeding-hints-and-tips-mainmenu-83/535-keeping-and-breeding-platies-xiphophorus-sp.html
добро дали е хипхоп или рап и нее толку важно... :D поважно е другиот дел од прашањето
па ме интересира колку време им трае периодот на парење а после тоа по колку време веќе треба да има мали рипчиња и како да препознаам кога да ја затворам во мрестилка.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
50
добро дали е хипхоп или рап и нее толку важно... :D поважно е другиот дел од прашањето
Па линкот не го разгледа? Токму ти одговара на твоето прашање... тгестацискиот период е околу 5-6 недели, по што се раѓаат околу 20-50 малечки, стомакот поради растегањето на кожата значително ќе осветли па дури некогаш и се гледаат рипчињата... лесно се распознава. Јас мрестилка никогаш не користам исто како и тој типот од линкот што ги го препорачав. Некако мрестилките ми изгледаат премалецки и стресни за рибите. Обично ги мрестам во аквариум со многу трева ceratofyllum и јаванска мов....прочитај го линкот воглавно тоа е многу слично со тоа што и јас го правам...
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
znae li nekoj dali e vozmozno gupite, japonkite, i cistacot da ziveat zaedo so riba ajkula odnosno dali ajkulata ke gi napadne nekoi od navedenite ribi.
Samo sto si kupiv ribi pa sakam da znam dali e dobra ideja da si kupam i ajkula ... se plasam da ne mi gi napadne ostanatite ripcinja..?
 
Член од
2 март 2013
Мислења
23
Поени од реакции
7
znae li nekoj dali e vozmozno gupite, japonkite, i cistacot da ziveat zaedo so riba ajkula odnosno dali ajkulata ke gi napadne nekoi od navedenite ribi.
Samo sto si kupiv ribi pa sakam da znam dali e dobra ideja da si kupam i ajkula ... se plasam da ne mi gi napadne ostanatite ripcinja..?
Каква е таа „ајкула“? Од оние што се најраспространети низ продавниците или од оние што ги викаат „биколори“? Тие вторите се поагресивни и покрај тоа што не растат големи како првите. Инако секој што е повеќе навлезен во акваристика ќе ти одговори дека не е препорачливо живоротки да живеат заедно со икраши поради параметрите на водата или пак може да се напаѓаат едни со други. Така што во однос на големината на аквариумот одлучи се што сакаш да чуваш. У принцип во Скопје поради тврдата вода најдобро успеваат живоротките и циклидите. Но ако чуваш живоротки и циклиди заедно, живоротките лесно може да се најдат на менито на овие другиве.
 
Член од
8 март 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
neodamna pocnav so razmnozuvanje na beta borci i se soociv so problem. podmladokot na ovoj vid ribi e ekstremno mal ( siten ) i obicnata hrana kako jajce lisnata i artemija ne se dovolno sitni za da mozat normalno da s hranat . sakam da prasam dali nekoj od vas moze da mi kazi kade mozam da nabavam MIKRO CRVI ( ne infusoria )
 
Ч

Чај

Гостин
Инфузоријата е одлична. Можеш и артемија замрзната пресована да им рендаш ситно или во блендер да ја ставиш.
 
Член од
4 април 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
vcera zabelezav ikri na eden list i dva skalari koi gi cuvaat i stitat ikirite skalarite se par. kako mozam da doznaam dali ikrite se oplodeni od mazjakot??
ili ke pobelat ili ke se izvedat.posle 48h.ako pocnat da beleat,znaci vodata ne im e pogodena
--- надополнето: 8 април 2013 во 13:38 ---
Zdravo na site,potrebno mi e vase mislenje i sovet.
Cuvam zivorotki i sabeljeto ko stanav so da vidam mali mali ripki edno desetina im se gledat oci opasednostavno si plivaat,gi izvadiv site ribi od akvariumot sega ostanaa samo malite ve molam kazete mi kolku vreme treba da gi ostam sami i sto hrana treba da im dadam :D
Nema ni mesec kako pocnav da gi cuvam .
nisto strasno . trgni gi i davaj im lisnata dobro isitneta hrana
 
Член од
21 април 2013
Мислења
13
Поени од реакции
1
како да видам кога ке ги изват имам 2 гупи бремени баѓи се големи во стомаците ама незнам кога ке ги извадат ако има некој начин да се препознај ве молам кажете ми го
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
576
кога треба да се мрести стои во едно место обично на дното од пексокот.
бега од другите риби или се крие.
Ако немаш густа трева во аквариумот те советувам да ја ставиш во мрестелник зашто нема да ти остане ни едно рипче ќе ги испојадат сите.
 
Член од
21 април 2013
Мислења
13
Поени од реакции
1
кога треба да се мрести стои во едно место обично на дното од пексокот.
бега од другите риби или се крие.
Ако немаш густа трева во аквариумот те советувам да ја ставиш во мрестелник зашто нема да ти остане ни едно рипче ќе ги испојадат сите.
сега ваја јас имам трева баѓи ама не ми е посадена горе ми седи како да ти казам како дителина е слична и таму ми се кријат малечки имам ама сепак сакам да знам кога ке ги извај точно
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
2.778
Поени од реакции
1.648
сега ваја јас имам трева баѓи ама не ми е посадена горе ми седи како да ти казам како дителина е слична и таму ми се кријат малечки имам ама сепак сакам да знам кога ке ги извај точно
за 1 месец и 2 дена
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
сега ваја јас имам трева баѓи ама не ми е посадена горе ми седи како да ти казам како дителина е слична и таму ми се кријат малечки имам ама сепак сакам да знам кога ке ги извај точно
Како прво и основно за вакви прашања не се отвора тема туку ќе си пишиш во општи дискусии и таму ќе ти одговориме. Како второ и нај основно ние во никој случај нема да можиме да ти кажиме, ти имаш акал или глата само за стрижење ти е? Од кај ние да знаеме кога мажјакот ја напумпал женката? ставиги во мрестилка и чекај:facepalm:
 
Член од
21 април 2013
Мислења
13
Поени од реакции
1
Како прво и основно за вакви прашања не се отвора тема туку ќе си пишиш во општи дискусии и таму ќе ти одговориме. Како второ и нај основно ние во никој случај нема да можиме да ти кажиме, ти имаш акал или глата само за стрижење ти е? Од кај ние да знаеме кога мажјакот ја напумпал женката? ставиги во мрестилка и чекај:facepalm:
сигурно некако се препознават неможи туку така некој велат дека ко ќе треба да ги извај женката била збесната а други велат дека седела мирна во некое ќоше за то ве прашав вас
 
На врв Bottom