Мрестење на аквариумски риби

Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
576
Како прво и основно за вакви прашања не се отвора тема туку ќе си пишиш во општи дискусии и таму ќе ти одговориме. Како второ и нај основно ние во никој случај нема да можиме да ти кажиме, ти имаш акал или глата само за стрижење ти е? Од кај ние да знаеме кога мажјакот ја напумпал женката? ставиги во мрестилка и чекај:facepalm:
:facepalm:

сигурно некако се препознават неможи туку така некој велат дека ко ќе треба да ги извај женката била збесната а други велат дека седела мирна во некое ќоше за то ве прашав вас
A ti sto mislis na porodilno u sistina da ja nosis.
 
Член од
21 април 2013
Мислења
13
Поени од реакции
1
jas zbornav so coek mi rece deka koga ke gi vajgala maleckite okolu stomakot cela crna se praela
 
Член од
2 март 2013
Мислења
23
Поени од реакции
7
За сите живоротки скоро важи едно исто. Им треба околу еден месец да ги износат оплодените јајца и кога малите ќе почнат да излегуваат од јајцата, женката ги исфрла надвор. Најдобри знаци се надуваноста во стомакот, црна или темна боја на крајот на абдоменот во правец накај стомачниот отвор којшто е олабавен и лесно проширен кога е време за исфрлање на малечките. Рибата станува недружељубива и се крие, бара места да ги исфрли малечките. Исто така на на некои им е малку провидно телото во тој дел, па дури може да се видат „испилените“ малечки. На пример им се гледаат очите преку утробата. Тогаш е време рибата да се тргне настрана да не бидат малечките изедени, да се стави во готова или импровизирана мрестилка за живоротки или да се стави во помал аквариум густо насаден со трева, препорачливо Java moss. Good luck (y)
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
4
Поени од реакции
1
akvarium-tegla.jpg
сакам да си направам вакво аквариумче од стара тегла големка е, па сакам прашам на колку време водата треба да се менува и колку може да издржи 1-2 риби внатре :)
 
Член од
23 декември 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Помош!!! Имам скалари, икрите ми се на филтерот каде да ги преместам што треба да направм следно??? А во аквариумот чувам и други рипки!! Каде да ги тргнам?
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
30
Поени од реакции
1
Здраво, вака имам мали рипки Betta стари се само 2 дена, па ќе може ли некој да ми каже дали може со истата храна што ги хранам големите риби Betta и нив со истата храна само да ја ситнам?
Еве со оваа лисната храна
 

Attachments

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
3.540
Поени од реакции
3.029
Здраво, вака имам мали рипки Betta стари се само 2 дена, па ќе може ли некој да ми каже дали може со истата храна што ги хранам големите риби Betta и нив со истата храна само да ја ситнам?
Еве со оваа лисната храна
Можиш, само иситнија на помали делчиња, како ронки да дојди....
Исто плус, обавезно давај му по некој ден и жолчка од варено јајце, ама силно варено јајце жолчата да биде убава жолта боја, 15 минути јако варење нека има...
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
30
Поени од реакции
1
Можиш, само иситнија на помали делчиња, како ронки да дојди....
Исто плус, обавезно давај му по некој ден и жолчка од варено јајце, ама силно варено јајце жолчата да биде убава жолта боја, 15 минути јако варење нека има...
Фала ти многу.
 
На врв Bottom