Мрестење на аквариумски риби

V

Vollstandig

Гостин
Врати ги големите, а малите ако имаш растенија, ќе преживеат, ако не , следниот месец пак ќе имаш...и пак.Живоротките се мрестат на секои 28 дена.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
Zdravo na site,potrebno mi e vase mislenje i sovet.
Cuvam zivorotki i sabeljeto ko stanav so da vidam mali mali ripki edno desetina im se gledat oci opasednostavno si plivaat,gi izvadiv site ribi od akvariumot sega ostanaa samo malite ve molam kazete mi kolku vreme treba da gi ostam sami i sto hrana treba da im dadam :D
Nema ni mesec kako pocnav da gi cuvam .
Најдобра храна во првите неколку недели е Артемија и ке имат многу брз развиток.Негде околу 1 месец одвоени треба да бидат но под услов да ги раниш артемија и црви.Ако ти треба нешто плус прашај слободно
 
V

Vollstandig

Гостин
Најдобра храна во првите неколку недели е Артемија и ке имат многу брз развиток.Негде околу 1 месец одвоени треба да бидат но под услов да ги раниш артемија и црви.Ако ти треба нешто плус прашај слободно
Кога веќе му спомнуваш професионални исхрани за риби, пиши му го и рецептот за ведење артемија, и каква. Јас досега пробував многу пати да изведам артемија и процентот бил секогаш околу 50 % за разлика од она што го гарантираше артемијата. Дали не чинеше, дали јас не ја погодував работата - незнам, али знам дека заебаваше. За живоротки, може да се тура водата кај што е ведена артемијата, не им смета малку соленка вода, додека за други треба да се цеди со шприц.
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Братучед ми пред некоја година чуваше во аквариум полноглавци и риби, после некое време полноглавците пораснаа во жаби и почнаа да му скокаат низ соба
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
Кога веќе му спомнуваш професионални исхрани за риби, пиши му го и рецептот за ведење артемија, и каква. Јас досега пробував многу пати да изведам артемија и процентот бил секогаш околу 50 % за разлика од она што го гарантираше артемијата. Дали не чинеше, дали јас не ја погодував работата - незнам, али знам дека заебаваше. За живоротки, може да се тура водата кај што е ведена артемијата, не им смета малку соленка вода, додека за други треба да се цеди со шприц.
6 лажици СОЛ на 1,5 литар вода и одоздоле ставам цевце на капачето и одозгоре го сечам шишето доле преку цевчето пуштам возздух мали меурчиња и се коти :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Јас порано чував риби. Имав неколку различни видови и сите ми беа во еден аквариум и за среќа ниедна не правеше проблеми:).
Од еден вид имав и машко и женско и секогаш пред да одам на одмор, обавезно во аквариумот имаше малечки рипчиња. Ги вадев од аквариумот ( имаше отприлика 10тина ) и ги преместував во тегла и одозгора ставав газа.
Но за жал ниту еднаш не дочекав да ми пораснат рипчињата зашто не можеш да ги земам со мене на одмор и ги оставав на баба ми да ги чува, ама колку ги чуваше...
Имав една риба што најмногу ја сакав, беше проѕирна со една флуросцентна лента- во розева боја. Ептен ми беше шема рибата, ама баба ми и неа ми ја умртви.
Имав уште една што ептен ја сакав, беше љиљакова и ептен грациозно изгледаше, иако имаше малце злобен поглед.
И се сеќавам на уште една, која беше причината да си купам уште риби. Живееше најдолго и стана ко бумбар дебела и најмногу го загадуваше аквариумот, а чистачот душа е даваше.

Иначе секој ден по неколку зрнца од нивната храна им ронев во водата.
Ја менував водата кога ќе почнеше да се заматува и многу е важно новата вода да не биде ниту премногу ладна, ниту премногу топла за да не умрат поради нагла промена на температурата.
Како ти ја умртви баба ти рибата? :pos::pos::pos:Што риба беше? Да не е од оние ситните што се?
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
2
Поени од реакции
2
A od kako ce se okotat.... primer eve za Gupite ,,,,,posle kolku meseci malite pocnuvaat da se razmnozuvaat......da se najdam i jas u muabet...:P
 
Член од
3 јануари 2013
Мислења
13
Поени од реакции
5
Може ли некој да ми каже нешто за Карасите околу мрестење и утврдување на полот, дали има нешто друго по што се утврдува полот освен по аналната перка и на колку време фрлаат икри (на еден форум прочитав дека се мрестеле само на пролет ама не ми се верува по што кај еден познаник му се измрестија пред една недела).
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Може ли некој да ми каже нешто за Карасите околу мрестење и утврдување на полот, дали има нешто друго по што се утврдува полот освен по аналната перка и на колку време фрлаат икри (на еден форум прочитав дека се мрестеле само на пролет ама не ми се верува по што кај еден познаник му се измрестија пред една недела).
Во принцип се спремни да се мрестат еднаш месечно кога е потполо (тоа им е природно), но ако се чуваат во загреани услови може и сега да се спремат за мрест. Во литература пишува дека дневната тепература треба да е 20 а ноќната 10 степени. Женските кога се спремни за мрест стомакот им е потркалезен а најлесно се забележува кога ги гледаш одозгоре. Кај машкиве се појавуваат тие белите ѕвездички на шкргите и градните перки. Кога се спремни за мрест почнуваат да се бркаат и машките стануваат по агресивни.
 
Член од
7 јануари 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
druze mi treba informacii vo vrska so mrestejnevo,nov sum vo akvaristikava napraviv akvarium pred 1,5 meseci i imam golem keif za akvariumov .mi treba informacija po sto mozam da setam koga trudnata riba e gotova da se izmresti za da ja stavam vo mrestilka bideki si kupiv i mrestilka i imav 2 trudni ribi od koi edna black moly i edna gupa.ja staviv black moly vo mrestilka bideki bese pogolema vo mevot vo odnos od gupata ama po nekolku denovi mi umre ,od kade sto gi zedov ribite mi rekoja deka ako gi stavam mnogu pred vreme mozi i da mi poginat,zatoa dajte informacija vo momentov ja imam uste gupata trudna i se nema izmresteno seuste ,kakvi se znacite za da znaam deka e spremna za mrestejne za da ja stavam vo mrestilka,treba da ima nekoe zabrzano dvizejne, se poznava po nesto ???????
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
druze mi treba informacii vo vrska so mrestejnevo,nov sum vo akvaristikava napraviv akvarium pred 1,5 meseci i imam golem keif za akvariumov .mi treba informacija po sto mozam da setam koga trudnata riba e gotova da se izmresti za da ja stavam vo mrestilka bideki si kupiv i mrestilka i imav 2 trudni ribi od koi edna black moly i edna gupa.ja staviv black moly vo mrestilka bideki bese pogolema vo mevot vo odnos od gupata ama po nekolku denovi mi umre ,od kade sto gi zedov ribite mi rekoja deka ako gi stavam mnogu pred vreme mozi i da mi poginat,zatoa dajte informacija vo momentov ja imam uste gupata trudna i se nema izmresteno seuste ,kakvi se znacite za da znaam deka e spremna za mrestejne za da ja stavam vo mrestilka,ima nekoe zabrzano dvizejne se poznava po nesto drugo???????
Па остај ја нека се окоти сега у аквариумот.И кога ќе видиш се напраила како издишан балон,број 28 дена до следното котење.На 27 ден стај ја у котилката и ќе имаш мали рипчиња.Само однапред да ти кажам дека нема иднина у котење риби.Од сите риби што ќе ги окоти дали 10 ќе ти преживеат за да ги ставиш со големите.

Голема е заебанцијата со котилките,боље оди кај овие што чуваат по подруми за 250 денари ќе земеш 10 гупи и ќе ти биде фулл аквариумот.

позз.
 
Член од
7 јануари 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Па остај ја нека се окоти сега у аквариумот.И кога ќе видиш се напраила како издишан балон,број 28 дена до следното котење.На 27 ден стај ја у котилката и ќе имаш мали рипчиња.Само однапред да ти кажам дека нема иднина у котење риби.Од сите риби што ќе ги окоти дали 10 ќе ти преживеат за да ги ставиш со големите.

Голема е заебанцијата со котилките,боље оди кај овие што чуваат по подруми за 250 денари ќе земеш 10 гупи и ќе ти биде фулл аквариумот.

позз.
nekoj mi vikaa deka ribata pred mrestejne ke odi gore dolu vo akvariumot a kolku e tocno toa ne znam ?inaku fala za odgovorot,jas sum od pp a vo pp ima samo 2 prodavnicinja za akvariumi od kade sto i nema nekoj izbor za ribi,a gupite se po 50 den edna
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
nekoj mi vikaa deka ribata pred mrestejne ke odi gore dolu vo akvariumot a kolku e tocno toa ne znam ?inaku fala za odgovorot,jas sum od pp a vo pp ima samo 2 prodavnicinja za akvariumi od kade sto i nema nekoj izbor za ribi,a gupite se po 50 den edna
Знам,кејф е да пораснеш твои рипчиња.Јас котев и гупи и блек моли и ксифо.Само многу се нежни од 500 рипчиња ќе пораснат само триесетина,а ќе треба 3 месеци да ги пазиш како очите.

Незнам до кај си стасан со аквариумот,но би ти препорачал пред да почнеш да котиш рипчиња да си набавиш природна трева за да имаш бољи услови за малите.Знаеш дека тревите се хранат со отпадниот материјал од храна и измет кој што паѓа на дното и
се претвора во отров за рибите.Друга работа е што при светлина растенијата се хранат со јаглеродниот диоксид,а испуштаат кислород кој пак им е потребен на рибите.

Огромна е ползата од растенијата во аквариумот.Водата хемиски и биолошки е постабилна.Ги намалува шансите да ти се развиат несакани алги низ аквариумот пошто ја консумираат истата храна(+светлината).И секако аквариумот со живи растенија ќе изгледа многу поубаво.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: 606
Член од
7 јануари 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Знам,кејф е да пораснеш твои рипчиња.Јас котев и гупи и блек моли и ксифо.Само многу се нежни од 500 рипчиња ќе пораснат само триесетина,а ќе треба 3 месеци да ги пазиш како очите.

Незнам до кај си стасан со аквариумот,но би ти препорачал пред да почнеш да котиш рипчиња да си набавиш природна трева за да имаш бољи услови за малите.Знаеш дека тревите се хранат со отпадниот материјал од храна и измет кој што паѓа на дното и
се претвора во отров за рибите.Друга работа е што при светлина растенијата се хранат со јаглеродниот диоксид,а испуштаат кислород кој пак им е потребен на рибите.

Огромна е ползата од растенијата во аквариумот.Водата хемиски и биолошки е постабилна.Ги намалува шансите да ти се развиат несакани алги низ аквариумот пошто ја консумираат истата храна(+светлината).И секако аквариумот со живи растенија ќе изгледа многу поубаво.
akvariumot spored mene mi e dobro sreden veke e celosno opremen,imav keif odamna i sega se resiv da go napravam i spored mene e celosno pod kontrola imam pesok ,kamcinja ,zivi trevi kamen kako karpa ,grne i brod se e super samo sto imam mnogu izmesani ribi od razni vrsti iako se razlicni gledam deka ima ramnoteza i nema nekoi cesti napagajna pomegu niv a toa sto imam razlicni i ne e celosno moja vina tuku toa e problem sto prodavacite vo prodavnicite ne go sovetuvaat kupuvacot deka treba da imas isti ili srodni ribi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom