Мрестење на аквариумски риби

Член од
7 ноември 2011
Мислења
8
Поени од реакции
0
Вчера забележав икри на еден лист и скалари околу листот и тие скалари ги бранат икрите. за колку време можам да дознаам дали икрите се оплодени од мажјакот?
ве молам за одговор!!
Фала однапред
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
8
Поени од реакции
0
vcera zabelezav ikri na eden list i dva skalari koi gi cuvaat i stitat ikirite skalarite se par. kako mozam da doznaam dali ikrite se oplodeni od mazjakot??
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
колку пари се движат 2 големи скалари дА КУПАМ? или ако има некој да ми продаде нека пише
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
8
Поени од реакции
0
pred edna godina zemav skalari od 6o den. vo amazon pozadi grcka ambasada i tie mi se okotija ,a pred 4 ili 5 meseci kupiv uste 3 skalari od pet shop animals pozadi grcka ambasada za 80 den a vo amazon nemase skalari.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
pred edna godina zemav skalari od 6o den. vo amazon pozadi grcka ambasada i tie mi se okotija ,a pred 4 ili 5 meseci kupiv uste 3 skalari od pet shop animals pozadi grcka ambasada za 80 den a vo amazon nemase skalari.
големи скалари спремни за мрестење ги купи 80 ден ??????

јас што прашував на 2-3 места малечки се 50 денари ,а големи од 300-350
 
V

Vollstandig

Гостин
големи скалари спремни за мрестење ги купи 80 ден ??????

јас што прашував на 2-3 места малечки се 50 денари ,а големи од 300-350
Нема врска големината може и тие од 80 денари што биле да се измрестат битна е половата зрелост а не староста. Кај секоја риба е поединечно. Тие што ги продаваат 80 обично се малце подраснати скалари или до кај 5-7 цм, додекека останатите од 30-60 денари се стварно мали скалари. Ништо чудно да се измрестиле дури и посигурно е тие оти ќе се мрестат, него голем што си го гледал од 500 тоа сигурно е веќе прерастен скалар и е во староста.
Мека вода треба да имаат скаларите за да се измрестат а тој што ќе успее да ги мрести успеал мека вода да им набави и добар акварум без стресни ситуации за рибите.

Најлесни од икрачи се да мрестиш зебри Danio Rerio. Едноставно ако видите од женките некоја со подуен стомак пуштете 5-6 мажјаци (за поефективно) , доле крупни камчиња, со цел да паднат икрите и да не ги изедат рибите, и ќе фрлат голем број на икри. Откако завршил мрестот, рибите се отстрануваат а аквариумот се поклопува на темно затоа што икрата е фотосензитивна. Аерација на водата е добредојдена а и филтрација нормално ќе треба. За овој проблем јас правев вака:
Во аквариумот (30 литри) ќе ставев камчиња покрупни обично ги викаат украсни за во аквариуми но ја ги користам специјално за мрест на зебри. Ситни се колку зрно грав и нешто помали.
Икрата паѓа, веќе завршил мрестот рибите ги отстранувам а во аквариумот кој имал добро исциклиран филтер, а тоа беше сунѓер филтер, кој се прикачува на воздушна пумпа. најдобра филтрација е наменета за мали риби каде што се чуваат. Воздушната пумпа внесува кислород а сунгерот си брка филтрација. Откако рибите се веќе изведени додавате храна. Јас им давав микропан ситна храна за брзо растење, артемија, инфузорија и ред други работи.
Некои откако ќе се фрли икрата тураат метиленско плаво за заштита. Јас тоа никогаш не сум го правел, затоа шо сум немал проблеми со таа бактерија што ги напаѓала икрите. Можеби затоа што сум имал 2-3 мрестови на икрачи досега.

П.С. Во моментов се мрести една ксифо, и можам да кажам оти е гигант за мрестење околу 70 рипчиња изваде.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
Нема врска големината може и тие од 80 денари што биле да се измрестат битна е половата зрелост а не староста. Кај секоја риба е поединечно. Тие што ги продаваат 80 обично се малце подраснати скалари или до кај 5-7 цм, додекека останатите од 30-60 денари се стварно мали скалари. Ништо чудно да се измрестиле дури и посигурно е тие оти ќе се мрестат, него голем што си го гледал од 500 тоа сигурно е веќе прерастен скалар и е во староста.
Мека вода треба да имаат скаларите за да се измрестат а тој што ќе успее да ги мрести успеал мека вода да им набави и добар акварум без стресни ситуации за рибите.

Најлесни од икрачи се да мрестиш зебри Danio Rerio. Едноставно ако видите од женките некоја со подуен стомак пуштете 5-6 мажјаци (за поефективно) , доле крупни камчиња, со цел да паднат икрите и да не ги изедат рибите, и ќе фрлат голем број на икри. Откако завршил мрестот, рибите се отстрануваат а аквариумот се поклопува на темно затоа што икрата е фотосензитивна. Аерација на водата е добредојдена а и филтрација нормално ќе треба. За овој проблем јас правев вака:
Во аквариумот (30 литри) ќе ставев камчиња покрупни обично ги викаат украсни за во аквариуми но ја ги користам специјално за мрест на зебри. Ситни се колку зрно грав и нешто помали.
Икрата паѓа, веќе завршил мрестот рибите ги отстранувам а во аквариумот кој имал добро исциклиран филтер, а тоа беше сунѓер филтер, кој се прикачува на воздушна пумпа. најдобра филтрација е наменета за мали риби каде што се чуваат. Воздушната пумпа внесува кислород а сунгерот си брка филтрација. Откако рибите се веќе изведени додавате храна. Јас им давав микропан ситна храна за брзо растење, артемија, инфузорија и ред други работи.
Некои откако ќе се фрли икрата тураат метиленско плаво за заштита. Јас тоа никогаш не сум го правел, затоа шо сум немал проблеми со таа бактерија што ги напаѓала икрите. Можеби затоа што сум имал 2-3 мрестови на икрачи досега.

П.С. Во моментов се мрести една ксифо, и можам да кажам оти е гигант за мрестење околу 70 рипчиња изваде.
фала за советот ,јас имам моментално 1 ксифо женка и 1 машки ,женката ја чекам да се окоти еднаш се окоти и умрени беа сите .Инаку имам и гупи други и тие почнав скоро да ги котам ,почетник сум имам 50-тина мали и ги ранам со лисната иситнета многу ситно :)
некој друг совет ,дали има артемија за овие рипчиња?
 
V

Vollstandig

Гостин
фала за советот ,јас имам моментално 1 ксифо женка и 1 машки ,женката ја чекам да се окоти еднаш се окоти и умрени беа сите .Инаку имам и гупи други и тие почнав скоро да ги котам ,почетник сум имам 50-тина мали и ги ранам со лисната иситнета многу ситно :)
некој друг совет ,дали има артемија за овие рипчиња?
Врска немам дали има артемија, види во пет-шоповите:). За живоротки, можеш да спремиш сам храна ,за повеќе информации читај овде.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
8
Поени од реакции
0
големи скалари спремни за мрестење ги купи 80 ден ??????

јас што прашував на 2-3 места малечки се 50 денари ,а големи од 300-350

jas skalarite sto gi zemav od 60 den bea mladi a ovie dva sto gi zemav 80 den bea malku povozrasni bea golemi okolo 4-7 cm ne sum sigoren ama vazno bea pogolemi od ovie sto gi kupiv za 60 den.
 
V

Vollstandig

Гостин
големи скалари спремни за мрестење ги купи 80 ден ??????

јас што прашував на 2-3 места малечки се 50 денари ,а големи од 300-350

jas skalarite sto gi zemav od 60 den bea mladi a ovie dva sto gi zemav 80 den bea malku povozrasni bea golemi okolo 4-7 cm ne sum sigoren ama vazno bea pogolemi od ovie sto gi kupiv za 60 den.
Погоре кажав и овде ќе ти кажам. Големината, а уште помалку цената влијае врз скаларот дали е полово зрел или не, односно дали ќе се мрести или не.
Во природата скаларите достигнуваат порано полова зрелост додека во аквариум малце подоцна. Влијае врз него, какви биле мајката и таткото значи генот пред се, после тоа, во каква вода ти е чувен дали со приближни параметри до оние што ги има во природа или се мачеле во тврда вода, дали биле хранети со најпотребната за скаларот храна или пак, колку-за-преживување.

Тие што продаваат добри скалари по голема цена, не значи дека брзо ќе ти созреат но сепак има влијание. Истите тие им се одгледувани по многу добар начин. Имав еден пријател што мрестеше скалари, и скаларот беше негова број 1 риба. Немаше друго милениче освен скалар или друга риба, али занаетот петка му беше, знаеше да ги комбинира да ги спари со кој сака лесно му одеше и пари земаше од нив многу, затоа што ретко ги ранеше со лисната храна со џигери и други такви конзервирани храни, строго природна храна блиску до онаа во природата.

Јас на сите што почнале со аквариум им препорачувам, доколку земат,во почетокот да не се форсираат на тоа “Машка женска риба, како да мрестам, колку да ги продавам итн...“ Прво и најважно е да се почни со риба што не бара кој знае какви услови и да се проучи општо правило за акваристика, стартување, циклирање, акваскејпинг добро уреден аквариум , па се кога се постигнува стабилен аквариум може да се размисли за мрестови и други работи, освен ако имате живоротки, мене ми се имаат мрестено и во најлонче кога сум ги купувал.
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
1
Поени од реакции
1
Zdravo na site,potrebno mi e vase mislenje i sovet.
Cuvam zivorotki i sabeljeto ko stanav so da vidam mali mali ripki edno desetina im se gledat oci opasednostavno si plivaat,gi izvadiv site ribi od akvariumot sega ostanaa samo malite ve molam kazete mi kolku vreme treba da gi ostam sami i sto hrana treba da im dadam :D
Nema ni mesec kako pocnav da gi cuvam .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom