Мрестење на аквариумски риби

Член од
6 декември 2007
Мислења
23
Поени од реакции
2
Ako nekoj go zainteresira temava slobodno neka prasha ili neka dade sovet za cuvanje, nacini na mrestenje i hranenje na akvariumski ribi.Pozdrav!
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Јас порано чував риби. Имав неколку различни видови и сите ми беа во еден аквариум и за среќа ниедна не правеше проблеми:).
Од еден вид имав и машко и женско и секогаш пред да одам на одмор, обавезно во аквариумот имаше малечки рипчиња. Ги вадев од аквариумот ( имаше отприлика 10тина ) и ги преместував во тегла и одозгора ставав газа.
Но за жал ниту еднаш не дочекав да ми пораснат рипчињата зашто не можеш да ги земам со мене на одмор и ги оставав на баба ми да ги чува, ама колку ги чуваше...
Имав една риба што најмногу ја сакав, беше проѕирна со една флуросцентна лента- во розева боја. Ептен ми беше шема рибата, ама баба ми и неа ми ја умртви.
Имав уште една што ептен ја сакав, беше љиљакова и ептен грациозно изгледаше, иако имаше малце злобен поглед.
И се сеќавам на уште една, која беше причината да си купам уште риби. Живееше најдолго и стана ко бумбар дебела и најмногу го загадуваше аквариумот, а чистачот душа е даваше.

Иначе секој ден по неколку зрнца од нивната храна им ронев во водата.
Ја менував водата кога ќе почнеше да се заматува и многу е важно новата вода да не биде ниту премногу ладна, ниту премногу топла за да не умрат поради нагла промена на температурата.
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
23
Поени од реакции
2
Ima premnogu vidovi i pod vidovi vo ribniot svet i mnogu podelbi spored mnogu nacini. Prv osnoven e delejki spored voda vodata vo koja ziveat na: slatkovodni i morski (iako ima i ribi koj moze da se najdat i vo dvete podracja primer ziveat vo vlivovite na deltite na rekite so morinjata i okenite, ili odat poradi mrest vo soleni vodi ili obratno). Vtor e spored nacinot na nosenje na mladite t.e. zivorotki ili ikrashi. Drugite se vo zavisnost od vidot, od zavisnost na nacinot na dishenje .....
Bitno e deka sekoja riba bara soodvetni uslovi za mrest , tvrdost na vodata, kiselost na istata, vreme na mrestenje, specificen nacin na polozuvanje na ikrata itn a da ne zborime za ponatamoshnoto odgleduvanje na malite... Se e se pomplicirano...
Akvariumot e kako eden mal del od domot, kade sto so gledanje mozesh i da se odmorish.Pozdrav
ps Ako ve interesira konkretnmo prashajte.
 

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Досега повеке пати сум кажал дека одгледувањето аквариумски риби ми е хоби дури и пасија имам повеке аквариуми ама најголем мерак ми праи морскиот аквариум еве сега ке ставам овде една стара слика а деновиве ќе стаам и некоја понова.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ај јас ќе си прашам да не речиш нема прашања адекаватни т.е да се искажеш. Еве која комбинација на риби би била најдобра да се чува при аквариумско гледање на риби доколку во аквраиумот има подводна вегетација непохдна за чување на некои видови на рипки кои живеат во подводна вегетација ??? Кое струење на водата би го препорачал за истата, колкава количина на кислород - воздух со која брзина да биде уфрлана во аквариумот, колкава да биде честотата на менување на водата - дали водата во таквиот акварум да биде изведен во проточенм систем и колкаво максимално осветлување (колку лукси) да се постави на таквиот аквариум?
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
23
Поени од реакции
2
Hmmm prashanjevo ti e mnogu ne definirano ... Vidi, koi ribi ti se dopagaat tie cuvaj gi. Neznam zosto sakash da cuvash ribi koj se krijat vo vegetacija, stvarno neznam. Neli ripcina se cuvaat za da gi gledash. Vaka, ima eden tip na somce go vikaat fosilis nesto kako cistac e samo vecer izlaga i bashka se ukopuva vo pesok. Mnogu e interesno zosto e kako zmivce ama raste golemo. Druga riba sto mozesh da ja cuvash e riba noz taa e mnogu plashliva i se krie mnogu.
Vo vsrka so vodata i svetloto ti kazav toa e relativna rabota zavisi od polno faktori. Znaci zavisi kolku akvariumot ti e na dnevna svetlina izlozen, kolku vreme go cuvash osvetluvanjeto ukluceno, kolku e golem akvariumot.... Ti go kazuvam ova zosto mora da najdesh nekoja soodvetna svetlina inaku ke si imash non stop problemi so algi. Iako ova so akvariumive izgleda kako gola voda, cela nauka e. Drugo, i za vodata i za vozduhot pak imame ist muabet, najubavo e ako vodata e bogata so kislorod i da e cista da ne skapuvaat materijte vo nea. Ne treba da se preteruva so aeracija na vodata posto em sto gi plashish ribite (osobeno ako ti e mal akvariumot) i stvara bucava vo prostorijata sto znaci ti treba dobra pumpica, (ovie old skulerite znaat za Okean pumpicata). Za cistotata najdobro ti e da imash nadvoreshen filter ili EHM . Filterot e sama nauka po sebe zosto sem sto treba da gi zadrzuva prljavstinite treba i da vrshi nekakvo razgraduvanje i bakterisko cistenje (imash korisni bakterii sto razgraduvaat vo filterite) itn itn
Da ne dolzam mnogu znaci treba da znaesh sto sakash da cuvash i spored toa da ti kazam koj so koj ribi se podnesuvaat i koi moze da se cuva zaedno. Koga se toa ke go znaeme ke moze da odbereme soodvetna kiselost i tvrdost na vodata za da ja poistovetime so nivnoto zivealishte :) Sto e mnogu mnogu e :)
Pozdrav
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
23
Поени од реакции
2
Clarkii dobar akvarium, ali jas nesakam plavi pozadini :) Cenam deka ako ne se gleda akvariumot od dvete strani pozadinata da bide izrabotena so kamenja ili so vulkanska karpa ako ribite ne ziveat vo tvrda voda.
 

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Ego Trip очигледно дека морската акваристика не ти е позната доволно камењава што се внатре се оргинални морски камења донесени од корален гребен од бали и на нив би требало да има корали кои јас моментално ги немам ама за некој месец ке ми донесат и би требало да изгледа нешто вака:
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
23
Поени од реакции
2
Ocigledno ne se razbravme, zborev i za blaga voda, davav komentar celosno ne dvoev morski i obicen. Inaku ti napishav deka cenam dzidot zaden vo akvariumot da e vo kamenja ako e zalepen do dzid, za da ne se gleda taka plavo. Toa mi behs emuabetot. A inaku sum nemal morski akvarium tuka si vo pravo ali drugarive imaat, a i zatoa si ti tuka neli :) Pozdrav
 
Член од
3 јуни 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Досега повеке пати сум кажал дека одгледувањето аквариумски риби ми е хоби дури и пасија имам повеке аквариуми ама најголем мерак ми праи морскиот аквариум еве сега ке ставам овде една стара слика а деновиве ќе стаам и некоја понова.
Бидејќи велиш дека одгледувањето риби ти е хоби би сакал да те прашам нешто во врска со мрестењето на мојата златна рипка.Вчера за прв пат приметив дека има положено јајца на дното и на зидовите на аквариумот.Не ми е јасно дали треба тие јајца да се оплодат со млеч или самите ќе се доразвиваат. :))
 
Член од
19 јуни 2011
Мислења
17
Поени од реакции
0
Јас порано чував риби. Имав неколку различни видови и сите ми беа во еден аквариум и за среќа ниедна не правеше проблеми:).
Од еден вид имав и машко и женско и секогаш пред да одам на одмор, обавезно во аквариумот имаше малечки рипчиња. Ги вадев од аквариумот ( имаше отприлика 10тина ) и ги преместував во тегла и одозгора ставав газа.
Но за жал ниту еднаш не дочекав да ми пораснат рипчињата зашто не можеш да ги земам со мене на одмор и ги оставав на баба ми да ги чува, ама колку ги чуваше...
Имав една риба што најмногу ја сакав, беше проѕирна со една флуросцентна лента- во розева боја. Ептен ми беше шема рибата, ама баба ми и неа ми ја умртви.
Имав уште една што ептен ја сакав, беше љиљакова и ептен грациозно изгледаше, иако имаше малце злобен поглед.
И се сеќавам на уште една, која беше причината да си купам уште риби. Живееше најдолго и стана ко бумбар дебела и најмногу го загадуваше аквариумот, а чистачот душа е даваше.

Иначе секој ден по неколку зрнца од нивната храна им ронев во водата.
Ја менував водата кога ќе почнеше да се заматува и многу е важно новата вода да не биде ниту премногу ладна, ниту премногу топла за да не умрат поради нагла промена на температурата.
Os koj vid vadese mali ribi?
 
V

Vollstandig

Гостин
Од кој и да вадела, и изумреле, самото тоа што го има напишано ти кажува оти непрофесионално ги има одгледувано рибите.
Прво, ронење неколку зрнца од храната, или во превод давање џигер, еднолична храна посотјано истата, е причина за болест и слаб имунитет. Малите риби да ги префрлиш во тегла и да стојат тука, е исто така глупост голема, нив највеќе им треба свежа вода, проток на вода, филтер кој ќе ја пречистува, и храната треба да е ситно лисната изроната или артемија во најдобар случај.
И друго, како што кажа чупето, ја мењала водата кога ќе почнела да се заматува, а кој знае и филтер дали имала ставено, а тогаш да мениш вода е , минутка пред да умрат рибите, па нова вода, неисциклирана, без разлика на темпратурата битно е хлор да нема и да не е тврда вода, абе има заебанции со рибите, само ова продавачиве од секој прв направија акварист, ќе му дај тегла или во најголем случај некој аквариум минијатурен ќе го наполни со риби ко конзерва сардини, и ќе му умрат за неколку дена.
Коа се во прашање пари, нема милост.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
Кажете нешто околу котење гупи ...
Јас земав сега и ми рекоа дека ке се окоти за недела дена, ставив во акватирумот шише со отвор затворен со газа (за да протекува истата вода од аквариумот) а горе во шишето чашка од кисело млеко со дупчиња за кога ке се окоти да паднат доле рибките да не ги изеде, и еве сеуште се нема окотено ... дајте некој совет како се котат.

И како да видам дали се скотни ?
И со што ги раните ? Јас со лисната храна, паковање (40денари).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom