Мрази животни = лоша личност

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
- Мрази кучиња/мачиња/зајчиња - лош човек?

"Кучињата се најубави и најслатки", за да продолжи во статуси како "Кучето е единственото кое ме слуша и кое е тука за мене кога сум тажна", за на крај, првата фаза да заврши со "Кучето е единственото на светот кое ме разбира, почитува и сака во секоја ситуација".

"Колку повеќе ги запознавам луѓето, толку повеќе ги сакам животните"
"Човекот ќе го земе твоето срце и ќе го скрши, а животното ќе го земе и ќе го спои со неговото срце"
"Коњите ме исполнуваат како што никогаш човек нема да ме исполни"
Секогаш си бил против мене баш за овие работи :)
Не ми е ова од кога купив мало слатко кученце, не сум неинформирана и тажна, уште помалце психична лабилна личност.
Сакам животни премногу, кога би можела се би чувала и на сите ги им помогнала па и веројатно ветерина ќе студирам а медицина за луѓе никоггаш не ни сум помислила. Според вас ако сакаш животни и не ти се на некое различно рамниште со луѓето ги правите ментални :)

Сум го зборела болдираново милион пати и не дека сум мизантроп ама едноставно луѓето се се повеќе лицемерни, дволични, себични и сакаат само некаква корист, секојдневно со вакви луѓе секој е опкружен.

Има луѓе што едноставно животните ги сакаат на посебен начин, неможам кучето да го сакам како родителите, најдобри пријатели, дечко, девојка ама за тие 10 години живот прави многу повеќе за тебе од некои луѓе што ни за 30 не го прават.
И ни малце не се глупи па да те сфатат каква личност си длабоко во себе...баш напротив, доволно се паметни да знаат со кој како да постапуваат.

Не си лош ако несакаш животни, лошо е ако ги повредуваш.
А во земјава тоа иде во пакет. Мразиш животни па затоа оставаш отров насекаде, ги маваш со камења, прачки, ги шутираш...
Тие за мене не се ни луѓе, некои посебни безчуствителни дебили.
 
V

Vollstandig

Гостин
Лошо ја имаат разбрано луѓето мислата, тоа е демек ако сакаш животни не дека сакаш само луѓе, туку го ЦЕНИШ ЖИВОТОТ создаден на планетата секоја форма на живот ја почитуваш. Тоа е пораката што сакаат да ја кажат лигавите незнајковци кои по цел ден метат кучешки гомна низ домот и постојано ги сликаат/фарбаат/облекуваат/стрижат/купуваат вегетаријански храни/и ги прават хипици нивните кутри домашни животни.

Еве пример. Една другарка моја зема риба а премногу сака животни. И како љубител мисли дека тоа што и пружа “љубов е доволно за неа“. Има еден глупав жолт генетски модифициран карас, ставен во кугла и го храни со некоја супер нехранлива храна.Е сеа иде, собирот:

-Карас генетски модифициран, кој е ладноводна риба и сака ептен голем простор, го чува во кугла без никаква филтрација на водата никакво дотерување на пх вредноста и храннење со еднолична храна.
Значи рибава нејзина мочана само преживува додека таа мисли дека “ГИ САКА ЖИВОТНИТЕ И ТИЕ НЕА ЈА САКААТ“ фактички тие истите ги измачуват:)

Така да, како што имам видено лигавештини на фејсбук со оние групите, вдоми маче, вдоми куче, вдоми шугаво куче, гас ти стопанкин в доми некој бездмоник ако толку си љубител на живоот свет.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.571
Поени од реакции
7.969
Па доста вистина има во тоа... како инаку ова особа може да биде добра?
https://www.facebook.com/watch?v=3871601676406633
Едно е да не сакаш животни во твојот живот, а сосема друго е да се изживуваш со нив како на видеото.

Генерализацијава е еден вид ливадарска манипулација
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.061
Поени од реакции
36.611
Брејј сељачана, нема ништо полошо од тоа да си глуп необразован сељак.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.120
Поени од реакции
2.013
Едно е да не сакаш животни во твојот живот, а сосема друго е да се изживуваш со нив како на видеото.

Генерализацијава е еден вид ливадарска манипулација
Да не сакаш, и да мразиш се две различни работи.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.461
Поени од реакции
36.025
Па доста вистина има во тоа... како инаку ова особа може да биде добра?
https://www.facebook.com/watch?v=3871601676406633
...а може само ги учи подобро да пливаат :toe:

Image_1719615362.jpg

...кучињата имаат оковратник, значи не се скитници и се со ист раст и раса и мускулатурата ми асоцира на ловџиски кучиња птичари.

...човекот кој ги фрла има шарени бермуди и е босоног што не одговара на некој што малтретира попрво би рекла ги тренира.

...и на крај кучето никогаш нема пак да се врати пливајќи на исто место ако бил малтретиран т.е фрлен, туку ќе земе друг правец на пливање или полево или подесно што е во тој тек самата вода,

Image_1719615903.jpg

...ако внимавате на крај на видеото сосема доле десно кај исушената трева малку се гледа нешто потемно напишав куче, како иде од десно кон лево, тоа е кучето што се враќа кај газдата.

...така да ми изгледа повеќе наместен коментар напишан на албански јазик, а на видеото се слуша детски глас ,,и ја сака тате" ,,фати го за репче" дали источна МКД или Бугарија, но како и да е, текстот не ја покажува реалната ситуација, дали тенденциозно можеби ? :свиркам:
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.120
Поени од реакции
2.013
...а може само ги учи подобро да пливаат :toe:

Прегледај го приврзокот 421853

...кучињата имаат оковратник, значи не се скитници и се со ист раст и раса и мускулатурата ми асоцира на ловџиски кучиња птичари.

...човекот кој ги фрла има шарени бермуди и е босоног што не одговара на некој што малтретира попрво би рекла ги тренира.

...и на крај кучето никогаш нема пак да се врати пливајќи на исто место ако бил малтретиран т.е фрлен, туку ќе земе друг правец на пливање или полево или подесно што е во тој тек самата вода,

Прегледај го приврзокот 421854

...ако внимавате на крај на видеото сосема доле десно кај исушената трева малку се гледа нешто потемно напишав куче, како иде од десно кон лево, тоа е кучето што се враќа кај газдата.

...така да ми изгледа повеќе наместен коментар напишан на албански јазик, а на видеото се слуша детски глас ,,и ја сака тате" ,,фати го за репче" дали источна МКД или Бугарија, но како и да е, текстот не ја покажува реалната ситуација, дали тенденциозно можеби ? :свиркам:
Se javi svastologot...
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.445
Поени од реакции
4.273
Ова се се темели на веганската пропаганда. Лично
-гулаби неќам. летечи стаорци, серат и прават бука кога се тепаат слетуваат парат и што не
-кучиња -гомната ме имаат нападнато во глутница. А анима мунди им прди пичкин дим со кастрирањето и проблемот не се решаве. А и домашните што лааат нон стоп долеваат бензин на тој проблем.
-стаорци. глувци. Носат болест
-комарци, муви, оси, стршлени-напаст.
-ќосови-напаст
-пајаци. Nope.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.142
Поени од реакции
3.579
Не мора да значи. Ако мрази животни не значи дека автоматски и би им наштетил на истите или на луѓе. Омразата е само особина. И јас мразам одредени луѓе на светов па не значи дека ќе бидам опседнат со нив.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.461
Поени од реакции
36.025
...а пак овие како можат да бидат добри особи кога гледаат дополнително крв од крвава борба на с'скани кучиња, кое куче ќе умрело во борба идело во контајнер, а тоа куче кое не можело да се бори од старост, а бил ветеран во борбите може го пуштале низ улици како скитник, затоа низ улиците кучињата скитници се огромни, ете тие всушност се ветераните фрлени од борба со кучиња и тоа во туристички места, цццц цццц ццц!
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.927
Поени од реакции
29.815
generaliziranje na nekoja sluchka ne znachi pravilo,,,ako nekoj ne saka zhivotni e njegova lichna rabota,,, i ne e pravilo deka ne saka i ludje
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.699
Поени од реакции
23.759
Па доста вистина има во тоа... како инаку ова особа може да биде добра?
https://www.facebook.com/watch?v=3871601676406633
Пак сега ќе ми се љутиш кога ќе ти речам дека сте племе ?!
Ако ти не свршаваш на борби со кучиња, секоја чест. Но ако вежбаш лицемерие пред кауриве нема што да се љутиш кога ќе ти речам дека сте племе орки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom