Мрази животни = лоша личност

Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Гледам дека 4 страни не можете да ја откриете причината за вакви размислувања - па ајде да дисецираме малце подетално и хронолошки.

Како прво, тешко е да се согласите за што било, бидејќи прашањето е погрешно поставено - Мрази "животни" - лоша личност.
Грешката е во самиот збор, животни, бидејќи треба да стои "Домашни миленичиња"...не, грешка сум, тоа е исто ПРЕШИРОК поим за луѓето за кои ќе дискутираме денес. Затоа, вака ќе кажеме - Мрази кучиња/мачиња/зајчиња - лош човек?

Проблемот, односно целата глупост во оваа работа доаѓа од неинформирани, искрено, тажни луѓе. Се започнува со тоа кога ќе се купи мало слатко кученце, па "дотичната" личност од кого настанува проблемот, станува среќна, весела и исполнета.
Почнува со статуси на Facebook како "Кучињата се најубави и најслатки", за да продолжи во статуси како "Кучето е единственото кое ме слуша и кое е тука за мене кога сум тажна", за на крај, првата фаза да заврши со "Кучето е единственото на светот кое ме разбира, почитува и сака во секоја ситуација".

Втората фаза е само реакција на првата, кога кучињата се ставени на пиедестал, па неизбежна е нивна делузионална споредба со луѓето. Така, заради дечкото кој седи во трета клупа од позади и го заебава девојче на час, доаѓаме до следниве статуси на фејсбук:

"Колку повеќе ги запознавам луѓето, толку повеќе ги сакам животните"
"Човекот ќе го земе твоето срце и ќе го скрши, а животното ќе го земе и ќе го спои со неговото срце"
"Коњите ме исполнуваат како што никогаш човек нема да ме исполни"


Океј, сфативме, ова е неизбежната споредба со луѓето, каде што луѓето излегуваат инфериорни. Овде може да се навлезе во тажната психа на овие индивидуи, зашто?

Зашто да дадеш изјава како "Колку повеќе ги запознавам луѓето, толку повеќе ги сакам животните", треба да си опкружен со навистина злобни, подли и никакви луѓе околу тебе. Но, што кажува тогаш тоа за твоето семејство и твоите пријатели?
Не кажува ништо, бидејќи овие луѓе се толку забутани во своето животинско царство, што не ни помислуваат на тоа како нивните постапки и зборови влијаат на другите луѓе врз нив.
Хех, а после се чудат зашто само животното им е вистински пријател. Braincheck, ако дојдете до таква ситуација, веројатно проблемот не е во ЦЕЛОТО човештво...проблемот е до вас. Животното само е доволно глупо за да не сфати каква личност сте вие длабоко во себе. Па затоа, кога ни мајка ви не ве сака, животното ќе ве сака.
А тоа, не верувам дека е особина со која треба животното, а ни вие, да се гордеете.


Океј, заглавивме во втората фаза малку...да завршиме со третата, бидејќи како секоја добра филмска триологија, најдобрите работи завршуваат со третиот дел.
Третиот дел е темава - односно бидејќи сметаат дека луѓето се подли, злобни и покварени, овие љубители на кучиња почнуваат да генерализираат:

"Како може да има човек на светот, кој не би сакал мало, мило кученце?!"
"Како, по ѓаволите може некој да се плаши од кучиња? Тоа не е човек!"


Значи, целото ова делузионално размислување е плод на некоја, детска фантазија. Ако ова беше сценарио за филм, сите ќе забележевме колку дупки има во него. Ако беше план за ограбување на банка, ќе не фатеа уште пред да влеземе во банката.
Сфаќате, осудено е на пропаст поради нелогичноста и контрирањето кое се случува во него.

Затоа, немојте да се бламирате и да обвинувате други луѓе. Смешно е.

Бидејќи додека вие ги сакате мачињата, од друга страна ги јадете свинчињата. И после се чудите зашто само кучето ве сакало. Епа, зашто само уште тоа е доволно глупо да не прогледа низ таа лицемерност и дволичност.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Бидејќи додека вие ги сакате мачињата, од друга страна ги јадете свинчињата. И после се чудите зашто само кучето ве сакало. Епа, зашто само уште тоа е доволно глупо да не прогледа низ таа лицемерност и дволичност.
Оди види во Кина како им е на кучињата :)
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.408
Поени од реакции
6.028
Бидејќи додека вие ги сакате мачињата, од друга страна ги јадете свинчињата. И после се чудите зашто само кучето ве сакало. Епа, зашто само уште тоа е доволно глупо да не прогледа низ таа лицемерност и дволичност.
Од друга страна мачето го јаде глувчето и врапчето ,кучето може да го удави на мачето...
Така да теоријава ти имат дупка али мање битно тоа. А тие другите што ги наброја статуси и групи се од психички лабилни личности.
И никаде нема некој научно докажано дека некој што не/сака животни -не/сака луѓе.
Заклучок- ломотење во празно.

--- надополнето ---

Оди види во Кина како им е на кучињата :)
па од друга страна види како им е на кравите во Индија.

така да се е апсурдно.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Од друга страна мачето го јаде глувчето и врапчето ,кучето може да го удави на мачето...
Така да теоријава ти имат дупка али мање битно тоа. А тие другите што ги наброја статуси и групи се од психички лабилни личности.
И никаде нема некој научно докажано дека некој што не/сака животни -не/сака луѓе.
Заклучок- ломотење во празно.
Не сфаќам што поента сакаш да ми пренесеш?

Очигледно не си сфатил нешто во мојот пост, никаде не викам дека научно е докажано. Само појаснив кој ги вади тие муабети.

И да, мачката јаде глувци...ама не иде на Кајгана форум и на фејсбук после со статуси "Животните се мои најдобри пријатели".
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.408
Поени од реакции
6.028
Не сфаќам што поента сакаш да ми пренесеш?

Очигледно не си сфатил нешто во мојот пост, никаде не викам дека научно е докажано. Само појаснив кој ги вади тие муабети.

И да, мачката јаде глувци...ама не иде на Кајгана форум и на фејсбук после со статуси "Животните се мои најдобри пријатели".
Тоа мање битно сигурно не си го прочитал во мојот пост.
А тоа никаде нема научно докажано не се однесуваше на твојот пост,моја грешка беше што не го одделив од останатиот текст.
 
E

elena.

Гостин
Овие две работи, според мене, немаат никаква врска меѓу себе. А и мислам дека ретки се луѓето кои мразат животни, можеби едноставно не ги сакаат во својата околина, но мразат е тежок збор. Инаку јас, како голем љубител на мачки...па и не сакам баш луѓе :icon_lol: Се зезам, обожавам луѓе. Омилени ми се, после мачките секако :)
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
кој животни мрази
мечка да го згази :)
:D
како се повеќе запознавам луѓе, се повеќе ги сакам животните
 

Huzzy Gurl

Animal Lover
Член од
14 септември 2008
Мислења
307
Поени од реакции
128
кој животни мрази
мечка да го згази :)
:D
како се повеќе запознавам луѓе, се повеќе ги сакам животните
Се сложувам со тебе, дефинитивно. Во многу случаеви животните заслужуваат повеке внимание, почит и љубов од лугето. Јас имам 3 мачки и нивната љубов што тие ја имаат спрема мене е неизмерна. Тоа е нешто најубаво на светот кога ке дојдам изморена или кога нешто не сум во ред нивното галење и нивната љубов ме одмараат и релаксираат. :love:
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Луѓе кои сакаат животни ги сматрам оние кои буквално сите животни и инсекти ги сакаат и почитуваат. Не како некои сака куче по име Boo, сака маче персиско, сака мајмунче капучино зашто изгледаат убаво. Жабата не е крива што природата ја направила таква груба како што е, или гуштерот, или змијата, или лилјакот. Сите си ја вршат својата секојдневна работа без да ви дира у фриждер, затоа нема потреба да ги мразиме или пак да се плашиме од нив. Е тој човек што може да сака лебарки, пајаци, глувци, кучиња, мачиња, кокошки, зајци... може со сигурност да се каже дека е добар човек, истото ке го потврди и лебарката, пајакот, кучето скитник, мачката уличарка, гуштерот, гугутката што ви ја сере колата и останатите.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
навистина не ги сакам 98 % од животните ама стварно сум добра личност. ( не дека се фалам Ч) )
прв пат го слушам ова и мислам дека е најголемата глупост ЕВЕР :unsure:
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
ко прво „мрази“ е многу тежок збор. Не знам дали некој воопшто мрази животни. Ама сепак нема никаква врска со лоша личност. Сите имаме причина зошто нешто не сакаме. Сите имаме некој вид животно што не би сакале да постои, значи дека сите сме лоши личности?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Covek koj e nemilosrden kon zivotni ne moze da bide dobar covek, toa e zluradost da gledas kako strada toa e jasen i nedvosmislen pokazatel deka toj covek e los, zatoa pak obratno ako saka zivotni toa kazuva deka podobro se razbira so niv odkolku so lugeto.Faktot sto se poveke ima otugenost megu lugeto a sekoj cuva domasen milenik pak kazuva deka obrazovanieto ne igra nikakva uloga vo druzenjeto, nasite domasni milenici nemaat ni osnovno skolo zavrseno pa sepak se druzime so niv i podobro se razbirame, ova kazuva deka se snobovi onie koi kao komuniciraat samo so Obrazovani luge a ne im smeta sto nivnite milenici nemaat nikakvo. No tie imaat visa mudrost ili kako sto rekol Sopnhauer ,, Od smireniot pogled na zivotnite govori Mudrosta na prirodata,,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom