Мочта (урината) како лек

Член од
9 септември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
4
Нова сум и не знам дали има веќе ваква тема ако има се извинувам, но многу сакам да видам каков став имате вие за ова бидејќи никој околу мене нема никакви познавања за лековитите дејства на мочта. http://www.bibliotecapleyades.net/salud/esp_salud06b.htm
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
616
Поени од реакции
766
Имам читано доста на оваа тема, но време за да објаснувам немам... ако сакаш да примениш нешто нека биде од здрав човек или твоја сопствена урина. Порано така се лечеле нашите баби и дедовци...Медицинското име е уринотерапија
http://www.sirovahrana.com/forum/viewtopic.php?f=37&t=243

http://www.ivantic.net/Ostale_knjiige/Zdravlje/Urinoterapija.htm
Во оваа книга имаш се...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.537
Сара Мајлс користи урина како лек, веќе 30 години
Но јас во тоа не верувам, организмот ја исфрла урината како непотребна. Да имаше нешто корисно во урината тој ќе ја задржеше
http://en.wikipedia.org/wiki/Sarah_Miles
Miles drinks a small cup of her own urine every day.[13] She has followed the tradition for more than 30 years, saying that it has kept her healthy and vigorous
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.476
MoЌ се пишува со Ќ не со Ч.Ова ти излгеда вака ,,Урината како лек''.
Не се вика урина, мочка се вика.... не глуми модерен и софтифициран.

Иначе имам чуено дека помагала при лечење на некоја алергија и дека порано кога си ги дупнувале ушите со игла за да стават обетки, после тоа се мачкале со мочка за да им заздрави ушето/месото:)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Иначе имам чуено дека помагала при лечење на некоја алергија и дека порано кога си ги дупнувале ушите со игла за да стават обетки, после тоа се мачкале со мочка за да им заздрави ушето/месото:)
За стерилизација е тоа.
Но јас во тоа не верувам, организмот ја исфрла урината како непотребна. Да имаше нешто корисно во урината тој ќе ја задржеше
Се слагам.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.671
Поени од реакции
6.188
Лековита е.....иако на прв поглед не изгледа така

...при убоди на медузи прва помош е да го измочате местото на убодот

Околу уринотерапијата
....до негде има логика....но премногу ја форсираат и се глупираат

пиењето туѓа урина за лечење е чиста глупост според мене....но пиењето сопствена урина за одредени вирусни и бактериски инфекции има логика

телото преку урината ги исфрла токсините и онеспособените вируси и бактерии кои имуниот систем ги онеспособил или ослабнал.....ако вака ослабени или онеспособени вируси се внесат назад во телото организмот учи како да создаде антитела....односно функционира на ист принцип како вакцината

е сега проблем е што токсините кои организмот ги исфрлил со пиење на урината се враќаат назад во телото и некогаш може да има повеќе штета отколку корист
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.416
Поени од реакции
1.491
телото преку урината ги исфрла токсините и онеспособените вируси и бактерии кои имуниот систем ги онеспособил или ослабнал.....ако вака ослабени или онеспособени вируси се внесат назад во телото организмот учи како да создаде антитела....односно функционира на ист принцип како вакцината
Ако веќе ги имал и ги исфрлил, нема веќе да има и антитела за нив? Зошто повторно би се внесувале истите?
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.530
Поени од реакции
4.492
Lyoto Machida profesionalen UFC borec sekoe utro ja piel svojata mocka ostavena vo friziderot od nokjta. Toa im bilo tradicija i cela familija so godini go pravela toa. Samiot Lyoto tvrdi deka mu dava snaga i sila za da gi izdrzi napornite treninzi preku denot. Malku zvuci odvratno ali negova mocka negova usta... :D Kako i da e imam slusano od postari deka e lekovita koga stanuva zbor za rani, posekotini pa i prostrelni rani.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
D

Daedalus

Гостин
Не се вика урина, мочка се вика.... не глуми модерен и софтифициран.
Урина
софтифициран ---> софистициран

Урина не е модерен збор, постар е од денешниот македонски јазик.
Лековита е.....иако на прв поглед не изгледа така
...при убоди на медузи прва помош е да го измочате местото на убодот
Мит
 
Последно уредено од модератор:

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.197
Поени од реакции
2.427
Уринотерапија е и систем на јога за лечење познат најмалку неколку илјади години. Порано на село ги мочале раните за дезинфекција и побрзо зараснување.

Многу (скапи) кремови содржат уреа добиена од фарми на крави и други животни, козметичката индустрија одамна знае за лековитите својства ама не разгласува :D.
 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
Глупо е. Зошто би враќале назад нешто што телото веќе го исфрлило?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Уринотерапија е и систем на јога за лечење познат најмалку неколку илјади години. Порано на село ги мочале раните за дезинфекција и побрзо зараснување.

Многу (скапи) кремови содржат уреа добиена од фарми на крави и други животни, козметичката индустрија одамна знае за лековитите својства ама не разгласува :D.
А лајното за шо е добо према јогата? дали се користи за нешто (прша, кашлица, убод од комарец...)
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.017
Поени од реакции
575
На врв Bottom