Мочта (урината) како лек

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.864
Поени од реакции
7.551
Јас би го прескокнал ова :icon_lol:, а имам читано велам не :icon_lol:.
 
Член од
9 септември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
4
Јогините ја пијат урината на изгрејсонце чисто ради благосостојба а помага и за отварање на третото око но нели се во склоп на начинот на живот, медитација, вежби, строга исхрана без луто, благо, солено и никако алкохол или цигари. Велат дека е фармацевтски заговор за да прават пари ова со лекарствата бидејќи урината е премногу достапна и бесплатна. На времето сите се лечеле така а сетете се колкав им бил животниот век тогаш, а колкв им е сега. Во денешно време сите имаат слика за урината како "какано е тоа" тешко е да де смени туку така не дај боже да ви дојде јајцето на газот тогаш све ќе пробате не само урина. Јас сум по екстремните работи се што е чудно ме итересира сакав да видам вие какво мислење имате за тоа мене само ме фасцинираше идејата да си бидеш сам свој доктор па затоа и почнав да истражувам на интернет пошо никој околу мене не знаеше да ми каже дури и мојата јога инструкторка не знаеше ништо за ова. Интересно е сепак не се заебавајте одма земете прочитајте може на крај ќе испаде дека држи вода. Јас не сум имала потреба фала му на бога да експериментирам само си праиме муабет :)
 
C

cige

Гостин
Јогините ја пијат урината на изгрејсонце чисто ради благосостојба а помага и за отварање на третото око но нели се во склоп на начинот на живот, медитација, вежби, строга исхрана без луто, благо, солено и никако алкохол или цигари. Велат дека е фармацевтски заговор за да прават пари ова со лекарствата бидејќи урината е премногу достапна и бесплатна. На времето сите се лечеле така а сетете се колкав им бил животниот век тогаш, а колкв им е сега. Во денешно време сите имаат слика за урината како "какано е тоа" тешко е да де смени туку така не дај боже да ви дојде јајцето на газот тогаш све ќе пробате не само урина. Јас сум по екстремните работи се што е чудно ме итересира сакав да видам вие какво мислење имате за тоа мене само ме фасцинираше идејата да си бидеш сам свој доктор па затоа и почнав да истражувам на интернет пошо никој околу мене не знаеше да ми каже дури и мојата јога инструкторка не знаеше ништо за ова. Интересно е сепак не се заебавајте одма земете прочитајте може на крај ќе испаде дека држи вода. Јас не сум имала потреба фала му на бога да експериментирам само си праиме муабет :)
Да не познаваш некој инструктор по јога во државава што лечи главоболки?
 
Член од
9 септември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
4
Да не познаваш некој инструктор по јога во државава што лечи главоболки?
Не лечат главоболка инструкторите, туку јога вежбите. Пробај почни да одиш на јога верувам дека ќе се излечиш
 

The Wild Boy

лепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.358
Поени од реакции
671
Бер Грилс кога снимаше епизода со Обама, мочка пиеше, а вие тука зборите ко демек мочката не е лек. За тие што викаат дека е лек, се сложувам со вас!
 

Ailurophile

Wednesday
Член од
21 септември 2016
Мислења
793
Поени од реакции
1.110
Сериозни сте со темава?:popce:Само вие продужите да ставате урина на посекотини се дур не закачите инфекција некоја. ;)
 
Член од
2 август 2011
Мислења
309
Поени од реакции
521
После Бранко е крив, Грујо е крив, Заев е крив.....
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.505
Поени од реакции
6.283
Сериозни сте со темава?:popce:Само вие продужите да ставате урина на посекотини се дур не закачите инфекција некоја. ;)
Урината помага на посекотини. Многу пати пробано.
Од што би се добила инфекција? Тоа е моја урина, ако има некои бактерии, тие се од моето тело. Значи дека веќе сум инфициран.

Инаку не можам да се согласам дека урината може да делува како лек. Она што е во нејзиниот состав е излачено од моето тело како непотребно. Ако е лековито, значи дека телото на некој начин го има создадено (или примено преку храната), па веќе сум излекуван.
 

Ailurophile

Wednesday
Член од
21 септември 2016
Мислења
793
Поени од реакции
1.110
Урината помага на посекотини. Многу пати пробано.
Од што би се добила инфекција? Тоа е моја урина, ако има некои бактерии, тие се од моето тело. Значи дека веќе сум инфициран.

Инаку не можам да се согласам дека урината може да делува како лек. Она што е во нејзиниот состав е излачено од моето тело како непотребно. Ако е лековито, значи дека телото на некој начин го има создадено (или примено преку храната), па веќе сум излекуван.
И изметот е од твое тело.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.603
Поени од реакции
13.760
Од што би се добила инфекција? Тоа е моја урина, ако има некои бактерии, тие се од моето тело. Значи дека веќе сум инфициран
... не е баш така како мислиш ти, можеби би рекла ОК е, оти е логички кажано, ама секоја бактерија во своето тело има посебно место каде имаме корист од неа, ама на друго место истата ќе направи инфекција!
сакаш пример?
еве вака, Ешерихија коли како бактерија се наоѓа во ГИТ (гастроинтестиналниот тракт) значи ја имаме во цревна флора и ни помагаат во „варењето на храната“, во уништување на други патогени бактерии и во создавање на наш сопствен Витамин К кој ни е потребен за регулирање на коагулацијата! ... ете до тука ова бактерија е корисна, неопходна и пожелна!
сега идеме понатаму,
кога истата бактерија Ешерихија Коли ќе се најде на друго место освен таму каде ја кажавме, таа пак е наша бактерија, ама не е пожелна, штетна оти ќе ни направи инфекција! ако таа преку ГИТ преку дебело црево се исфрлува со измет може да инфицира:
- нечисти раце при бришење при голема нужда и пренесување во УГТ (урогениталниот тракт) посебно кај жените поради близината на анусот и вагиналниот отвор, а и кај мажите доколку нема хигиена или преку анален секс на такво дупе каде не е хигиенско чисто со Ешерихија Коли, ем си ја пренесува во себе ем ја пренесува кај жената ако го продолжи сексот класично во вагина! дупло самоинфицирање! зошто? затоа што Ешерихија Коли вон дигестивниот тракт, понаку се однесува, во таква кисела средина во уретра, бешика, простата, мочен меур, вагина ....како сакате, збувнува, се размножува толку силно што веднаш за само еден ден веднаш инфекцијата се чувствува со чешање, болка, пецкање, иритација, често мокрење, неможност за мокрење - уриналнии и вагинални инфекции!

1576686883788.png

...и да не должам, не е исто ако бактеријата домаќин лоцирана во дигестивниот тракт е корисна и неопходна, на друга локација како што е уринарниот тракт е непожелна, штетна и предизвикувач на инфекција која тешко се излекува токму поради овој круг што го спомнав погоре, а никој од здравствените работници не го објаснуваат тоа на пацинетот и тој со месеци, море со години, се лечи од Ешерихија Коли (демек мнооооогу тешка) со пауза од неколку недели додека го пие дадениот антибиотик и се уништи тој лоцираната бактерија во урогениталниот тракт, за да кратко време дојде повторно до инфицирање со истата бактерија и иста приказна во круг, пак антибиотик... ама тоа е друга приказна, зависи од разни фактори, моменталниот имунитет... итн!

1576687157447.png

...така да урина со голема количина на Ешрихија коли ја фрлаш на исечена рана, демек импровизираш дезинфекција, каде истата доаѓа во контакт со отворено ткиво и крв како влез во крвотокот, не би рекла дека е паметно, нели?
( има многу подвидови на Е.К. кои внесувани си загадена храна и вода делуваат токсично во ГИТ така да примерот не е за тие подвидови)
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.512
Поени од реакции
3.720
... не е баш така како мислиш ти, можеби би рекла ОК е, оти е логички кажано, ама секоја бактерија во своето тело има посебно место каде имаме корист од неа, ама на друго место истата ќе направи инфекција!
сакаш пример?
еве вака, Ешерихија коли како бактерија се наоѓа во ГИТ (гастроинтестиналниот тракт) значи ја имаме во цревна флора и ни помагаат во „варењето на храната“, во уништување на други патогени бактерии и во создавање на наш сопствен Витамин К кој ни е потребен за регулирање на коагулацијата! ... ете до тука ова бактерија е корисна, неопходна и пожелна!
сега идеме понатаму,
кога истата бактерија Ешерихија Коли ќе се најде на друго место освен таму каде ја кажавме, таа пак е наша бактерија, ама не е пожелна, штетна оти ќе ни направи инфекција! ако таа преку ГИТ преку дебело црево се исфрлува со измет може да инфицира:
- нечисти раце при бришење при голема нужда и пренесување во УГТ (урогениталниот тракт) посебно кај жените поради близината на анусот и вагиналниот отвор, а и кај мажите доколку нема хигиена или преку анален секс на такво дупе каде не е хигиенско чисто со Ешерихија Коли, ем си ја пренесува во себе ем ја пренесува кај жената ако го продолжи сексот класично во вагина! дупло самоинфицирање! зошто? затоа што Ешерихија Коли вон дигестивниот тракт, понаку се однесува, во таква кисела средина во уретра, бешика, простата, мочен меур, вагина ....како сакате, збувнува, се размножува толку силно што веднаш за само еден ден веднаш инфекцијата се чувствува со чешање, болка, пецкање, иритација, често мокрење, неможност за мокрење - уриналнии и вагинални инфекции!

Прегледај го приврзокот 225581

...и да не должам, не е исто ако бактеријата домаќин лоцирана во дигестивниот тракт е корисна и неопходна, на друга локација како што е уринарниот тракт е непожелна, штетна и предизвикувач на инфекција која тешко се излекува токму поради овој круг што го спомнав погоре, а никој од здравствените работници не го објаснуваат тоа на пацинетот и тој со месеци, море со години, се лечи од Ешерихија Коли (демек мнооооогу тешка) со пауза од неколку недели додека го пие дадениот антибиотик и се уништи тој лоцираната бактерија во урогениталниот тракт, за да кратко време дојде повторно до инфицирање со истата бактерија и иста приказна во круг, пак антибиотик... ама тоа е друга приказна, зависи од разни фактори, моменталниот имунитет... итн!

Прегледај го приврзокот 225582

...така да урина со голема количина на Ешрихија коли ја фрлаш на исечена рана, демек импровизираш дезинфекција, каде истата доаѓа во контакт со отворено ткиво и крв како влез во крвотокот, не би рекла дека е паметно, нели?
( има многу подвидови на Е.К. кои внесувани си загадена храна и вода делуваат токсично во ГИТ така да примерот не е за тие подвидови)
urinata nema nikakvo lekovito svojstvo toa e otpadot od tecnostite sto go pieme pominato niz filter bubrezi osven za mala posekotina se drugo e gluposti na kvadrat polna e bakterii ke zakacis uste bogolema boles od nea
Автоматски споено мислење:

... не е баш така како мислиш ти, можеби би рекла ОК е, оти е логички кажано, ама секоја бактерија во своето тело има посебно место каде имаме корист од неа, ама на друго место истата ќе направи инфекција!
сакаш пример?
еве вака, Ешерихија коли како бактерија се наоѓа во ГИТ (гастроинтестиналниот тракт) значи ја имаме во цревна флора и ни помагаат во „варењето на храната“, во уништување на други патогени бактерии и во создавање на наш сопствен Витамин К кој ни е потребен за регулирање на коагулацијата! ... ете до тука ова бактерија е корисна, неопходна и пожелна!
сега идеме понатаму,
кога истата бактерија Ешерихија Коли ќе се најде на друго место освен таму каде ја кажавме, таа пак е наша бактерија, ама не е пожелна, штетна оти ќе ни направи инфекција! ако таа преку ГИТ преку дебело црево се исфрлува со измет може да инфицира:
- нечисти раце при бришење при голема нужда и пренесување во УГТ (урогениталниот тракт) посебно кај жените поради близината на анусот и вагиналниот отвор, а и кај мажите доколку нема хигиена или преку анален секс на такво дупе каде не е хигиенско чисто со Ешерихија Коли, ем си ја пренесува во себе ем ја пренесува кај жената ако го продолжи сексот класично во вагина! дупло самоинфицирање! зошто? затоа што Ешерихија Коли вон дигестивниот тракт, понаку се однесува, во таква кисела средина во уретра, бешика, простата, мочен меур, вагина ....како сакате, збувнува, се размножува толку силно што веднаш за само еден ден веднаш инфекцијата се чувствува со чешање, болка, пецкање, иритација, често мокрење, неможност за мокрење - уриналнии и вагинални инфекции!

Прегледај го приврзокот 225581

...и да не должам, не е исто ако бактеријата домаќин лоцирана во дигестивниот тракт е корисна и неопходна, на друга локација како што е уринарниот тракт е непожелна, штетна и предизвикувач на инфекција која тешко се излекува токму поради овој круг што го спомнав погоре, а никој од здравствените работници не го објаснуваат тоа на пацинетот и тој со месеци, море со години, се лечи од Ешерихија Коли (демек мнооооогу тешка) со пауза од неколку недели додека го пие дадениот антибиотик и се уништи тој лоцираната бактерија во урогениталниот тракт, за да кратко време дојде повторно до инфицирање со истата бактерија и иста приказна во круг, пак антибиотик... ама тоа е друга приказна, зависи од разни фактори, моменталниот имунитет... итн!

Прегледај го приврзокот 225582

...така да урина со голема количина на Ешрихија коли ја фрлаш на исечена рана, демек импровизираш дезинфекција, каде истата доаѓа во контакт со отворено ткиво и крв како влез во крвотокот, не би рекла дека е паметно, нели?
( има многу подвидови на Е.К. кои внесувани си загадена храна и вода делуваат токсично во ГИТ така да примерот не е за тие подвидови)
urinata nema nikakvo lekovito svojstvo toa e otpadot od tecnostite sto go pieme pominato niz filter bubrezi osven za mala posekotina se drugo e gluposti na kvadrat polna e bakterii ke zakacis uste bogolema boles od nea
Автоматски споено мислење:

toj sto mocta ja piel sigurno e ispiriran od lepa sela lepo gore, jas na plus 40 imam pieno vrela voda na teren prasaj me kako e filingot posto skroz bev dehidriran i ustata skroz od prasina ispukana pa pijte moc za lek i oseti filing :D
 
Последно уредено:
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.714
Поени од реакции
1.101
Темелите на доброто здравје и успехот во животот се мочка да се пие, секој Петок урда да се јаде и ако те боли главата, од кобила лепешката како к'на да се стави на главата од таа страна кај што те боли и што повеќе смрди, толку подобро, синуси ќе ти отвори.
Исто мора САФ да се слуша и Манчо да се гледа од време на време, со Џајко заедно.
Јас еве така, затоа сум волку многу успешен и можам да делам вакви корисни совети на народот, базирани врз сопственото долгогодишно искуство и експертиза во областа.
А пивтијата само за в газ пикање е, како лубрикант, да не погреши некој да ја изеде цела, после ќе нема со што.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.505
Поени од реакции
6.283
... не е баш така како мислиш ти, можеби би рекла ОК е, оти е логички кажано, ама секоја бактерија во своето тело има посебно место каде имаме корист од неа, ама на друго место истата ќе направи инфекција!
сакаш пример?
еве вака, Ешерихија коли како бактерија се наоѓа во ГИТ (гастроинтестиналниот тракт) значи ја имаме во цревна флора и ни помагаат во „варењето на храната“, во уништување на други патогени бактерии и во создавање на наш сопствен Витамин К кој ни е потребен за регулирање на коагулацијата! ... ете до тука ова бактерија е корисна, неопходна и пожелна!
сега идеме понатаму,
кога истата бактерија Ешерихија Коли ќе се најде на друго место освен таму каде ја кажавме, таа пак е наша бактерија, ама не е пожелна, штетна оти ќе ни направи инфекција! ако таа преку ГИТ преку дебело црево се исфрлува со измет може да инфицира:
- нечисти раце при бришење при голема нужда и пренесување во УГТ (урогениталниот тракт) посебно кај жените поради близината на анусот и вагиналниот отвор, а и кај мажите доколку нема хигиена или преку анален секс на такво дупе каде не е хигиенско чисто со Ешерихија Коли, ем си ја пренесува во себе ем ја пренесува кај жената ако го продолжи сексот класично во вагина! дупло самоинфицирање! зошто? затоа што Ешерихија Коли вон дигестивниот тракт, понаку се однесува, во таква кисела средина во уретра, бешика, простата, мочен меур, вагина ....како сакате, збувнува, се размножува толку силно што веднаш за само еден ден веднаш инфекцијата се чувствува со чешање, болка, пецкање, иритација, често мокрење, неможност за мокрење - уриналнии и вагинални инфекции!

Прегледај го приврзокот 225581

...и да не должам, не е исто ако бактеријата домаќин лоцирана во дигестивниот тракт е корисна и неопходна, на друга локација како што е уринарниот тракт е непожелна, штетна и предизвикувач на инфекција која тешко се излекува токму поради овој круг што го спомнав погоре, а никој од здравствените работници не го објаснуваат тоа на пацинетот и тој со месеци, море со години, се лечи од Ешерихија Коли (демек мнооооогу тешка) со пауза од неколку недели додека го пие дадениот антибиотик и се уништи тој лоцираната бактерија во урогениталниот тракт, за да кратко време дојде повторно до инфицирање со истата бактерија и иста приказна во круг, пак антибиотик... ама тоа е друга приказна, зависи од разни фактори, моменталниот имунитет... итн!

Прегледај го приврзокот 225582

...така да урина со голема количина на Ешрихија коли ја фрлаш на исечена рана, демек импровизираш дезинфекција, каде истата доаѓа во контакт со отворено ткиво и крв како влез во крвотокот, не би рекла дека е паметно, нели?
( има многу подвидови на Е.К. кои внесувани си загадена храна и вода делуваат токсично во ГИТ така да примерот не е за тие подвидови)
Премногу ова стручно и докторски го објаснуваш. Јас да прашам онака по селски.
Ако навистина е толку опасна ешерихија коли на отворена рана, а тврдиш дека ја има во органите за варење, што ќе се случи кај оние што имаат внатрешни хемороиди кои крвават? И тоа е отворена рана, а е во директен контакт со бактеријата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom