Мочта (урината) како лек

Член од
7 септември 2016
Мислења
8.612
Поени од реакции
13.796
Премногу ова стручно и докторски го објаснуваш. Јас да прашам онака по селски.
Ако навистина е толку опасна ешерихија коли на отворена рана, а тврдиш дека ја има во органите за варење, што ќе се случи кај оние што имаат внатрешни хемороиди кои крвават? И тоа е отворена рана, а е во директен контакт со бактеријата.
... напротив, баш народски објаснив, како што кажав при крај на постот дека ,,..зависи од многу фактори и моменталниот имунитет!..,, и на само тоа имунолошкиот одговор одбраната на сите делови во телото не е подеднакво (потребни се многу калории- енергија), на пример очите,тестисите, колено немаат присутно во тие точки имунолошки систем за разлика од мозокот кој има сопствен имунолошки систем и за разлика на силниот имунолошки систем лоциран во устата и ректумот.
Ешерихија коли има многу подвидови,најчесто тие што „живеат“ во нашите црева не се опасни или можно понекогаш да ни создадат дијареја, но има подвидови кои се многу „лоши“ па доаѓа до тешка инфекцијата која може да биде од храна со сирово говедско месо, неварено млеко или воопшто од храна која може да биде инфицирана со измет каде има присуство на бактерија ешерихија коли, но доколку „имунолошкиот систем во уста“ ни е на високо ниво можеби и да ја уништи бактеријата!
...ешерихија коли најчесто во кисела средина знае да мутира, нагло да се размножува и да ни направи симптоми кои се показатели на инфекција со неа, така де не смее да „влезе“ ниту во урина ниту во крвта (ако хемороидите крварат), ако тука налезе ешерихија коли во крвта што за кратко време може да создаде „крвна“ инфекција, многу поопасна од уринарната инфекција!

1576874534684.png 1576874643559.png

( се бришеме со лева рака а десната ја користеме за јадење, да не ги мешаме рацете за хигиена на задникот, навика да ви е тоа!)

... еве ќе те прашам околу правилна хигиена на задникот, зошто примена на тоалетната хартија е препорачлива посебно бришење за мала нужда, посебно друга тоалетна хартија за бришење голема нужда или ако веќе се применува едно парче секогаш се брише од напред кон назад, а не од назад кон напред? зошто никогаш не смеат гаките еднаш овака друг пат обратно да се облечат, место од назад да се постави напред? и тоа најчесто важи кај жените, кај мажите не баш, тие можат да бришат задник со тоалетна хартија напред, назад, лево, десно, како сакаат!
( ама мажите ако се љубители на анален секс, а партнерката има некоја ешерихија коли, ако не се измие веднаш добро со сапун после аналот, ешерихија ќе навлезе преку главчето на пенисот во уринарниот тракт на мажот ќе направи инфекција) :D
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.384
Поени од реакции
1.425
И изметот е од твое тело.
И спермата е од нашето тело :cool:.

In the study, which took seven years to complete, the researchers found that at least 3,079 compounds can be detected in urine. Seventy-two of these compounds are made by bacteria, while 1,453 come from the body itself.
 

Solaire of Astora

A Hoonter must hoont
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.945
Поени од реакции
10.948
@bijons Човек треба да се мие, секогаш, со сапун и топла вода. Нема фајде од бришење.
Не знам тоа. Јас од такви причини, не толку одамна, прекинав да јадам од бил кој. Не секој има услови за топла вода, а и да има, одвратна ми е помислата некој да го чисти анусот со раце, фино лепо си ги мие рацете со сапун и вода, и ладно си продужува со месењето бурек или праење тулумби. После салмонели. Заеби. Има и покултурни начини, влажна марамица и слично. Не живееме по пустини, нека се и 10 часа, ќе се прибереш дома ќе се истушираш.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.384
Поени од реакции
1.425
Па можеби исто како што на некој, кој е месождер, му е дозволено да пропагира веганизам и дека тоа е лекот за се, така и за урината треба да е отворена. Бар за тие што имаат нешто да споделат, а да не е исмејување/покажување авторитет.

Добро е, @Ailurophile ја читал темава, па може да очекуваме нов генијален одговор, како со изметот.:D
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.714
Поени од реакции
1.101
Не знам тоа. Јас од такви причини, не толку одамна, прекинав да јадам од бил кој. Не секој има услови за топла вода, а и да има, одвратна ми е помислата некој да го чисти анусот со раце, фино лепо си ги мие рацете со сапун и вода, и ладно си продужува со месењето бурек или праење тулумби. После салмонели. Заеби. Има и покултурни начини, влажна марамица и слично. Не живееме по пустини, нека се и 10 часа, ќе се прибереш дома ќе се истушираш.
Е ако де, твој е...
Окулу анусот има влакна, анус мора да се риба. Се под туш, едно бањање. А бурекот и тулумбите, такви најубави се. Јас би се чувствувал почестен. Ебати животот ако нема страст во него.
Сите работи што смрдат, билдаат карактер. Кога ќе се соочи човек со нив...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom