Модерно ропство

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.362
Поени од реакции
4.884
Модерното ропство се парите. Сите ние сме робови.
Пис аут.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.362
Поени од реакции
4.884
Кој као си ја нареди баце :D
Нема везе ова со кој колку заработил, туку парата не држи сите под конец - таа е нашиот господар. Чист доказ е твојот пост.. Ваљда ќе сфатиш некогаш.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Нема везе ова со кој колку заработил, туку парата не држи сите под конец - таа е нашиот господар. Чист доказ е твојот пост.. Ваљда ќе сфатиш некогаш.
Jaсно ми е мене тоа,уживај :)
Но,што ни преостанува освен да се обидеме да ги заработиме за достоен живот ?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Донеси го народот до просјачки стап и потоа води го. Најлесно е да манипулариш сиромашен и гладен човек. Одлично им оди насекаде низ Свет и во Македонија.
Колку ти ги плаќаш твојте вработени, дали според реално колку што сработиле или пак онолку колку ти што мислиш дека треба да им платиш или се раководиш по девизата секаде е така па и овде 99,5% од профитот за тебе остатокот за плати, ако му чини добро ако не нека си оди. ( повеќе за мене нив кој ги ебе јас сум газда ) ?

Дај да не сереме се враќаме кон феудално опшество на “ слободниот“ човек му се дава онолку колку да се прехрани за утре да може повторно да работи и да прави профит за феудалецот. Ништо нема да се смени ама буквално ништо се додека не се постигне критична маса на незадоволни поединци кој што ке речат доста беше, ке кренат револуција и ке направат измени во системот. Денес лесно е да се држи се под контрола за разлика од пред 50 сетина години, затоа не ни очекувам драстични промени кон подобро се ке биде полошо и полошо, парата се концентрира кај мал број на така наречени бизнисмени,кој ја контролира парата тој го контролира животот. Се си еба матер
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Колку ти ги плаќаш твојте вработени, дали според реално колку што сработиле или пак онолку колку ти што мислиш дека треба да им платиш или се раководиш по девизата секаде е така па и овде 99,5% од профитот за тебе остатокот за плати, ако му чини добро ако не нека си оди. ( повеќе за мене нив кој ги ебе јас сум газда ) ?
Нивната плата е фиксна мојата се менува, во појаки месеци земам 3000 плус од нив, во послаби исто земаме, а кога нема наплата за мене минам само минималец. Ако има пари има за сите, незадоволен вработен не ти работи. Но една лекција која ја научив годинава: Не им давај се на вработените на глава ќе ти се качат. Не чинело и сите привилегии да ги имаат и слободни денови кога им требаат, само остро.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Нивната плата е фиксна мојата се менува, во појаки месеци земам 3000 плус од нив, во послаби исто земаме, а кога нема наплата за мене минам само минималец. Ако има пари има за сите, незадоволен вработен не ти работи. Но една лекција која ја научив годинава: Не им давај се на вработените на глава ќе ти се качат. Не чинело и сите привилегии да ги имаат и слободни денови кога им требаат, само остро.
:pos: Абе што само остро, зашто се косиш самата себе ? Зашто едно пишуваш на форум а друго практикуваш кај тебе во фирма ?
Ах бре љандро и ти си отиде со паметот, не чини да си газда а да браниш работнички права, знаеш што велат нај лош шеф е оној кој бил најлош работник па го поставиле за шеф, најстрог професор е оној кој што имал најслаби оценки, најголем поборник за правда е криминалецот.
Кога спомна појака си била само 3000 денари од нив , дали на крај од година им даваш бонус од профитот кој што си го остварила со фирмата ?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
:pos: Абе што само остро, зашто се косиш самата себе ? Зашто едно пишуваш на форум а друго практикуваш кај тебе во фирма ?
Ах бре љандро и ти си отиде со паметот, не чини да си газда а да браниш работнички права, знаеш што велат нај лош шеф е оној кој бил најлош работник па го поставиле за шеф, најстрог професор е оној кој што имал најслаби оценки, најголем поборник за правда е криминалецот.
Кога спомна појака си била само 3000 денари од нив , дали на крај од година им даваш бонус од профитот кој што си го остварила со фирмата ?
Изгледа не го разбра мојот пост. Таа лекција ја научив дека не треба само арно на работниците и другарски однос оти ти се качуваат на глава. Али јас до сега не се сменив од сега пак ич.
И што има јас да делам профит со работници, каде тоа сум пишала? Да не треба и пола од фирмата да им ја препишам? Секогаш сум била од страната на работникот и секогаш ќе бидам. Али немој да ги мешаш границите, на сопственост и работа.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Изгледа не го разбра мојот пост. Таа лекција ја научив дека не треба само арно на работниците и другарски однос оти ти се качуваат на глава. Али јас до сега не се сменив од сега пак ич.
И што има јас да делам профит со работници, каде тоа сум пишала? Да не треба и пола од фирмата да им ја препишам? Секогаш сум била од страната на работникот и секогаш ќе бидам. Али немој да ги мешаш границите, на сопственост и работа.
Леандро работникот ти го прави тебе профитот, ако работникот ти направил 1 000 000 денари профит годишно а ти му даваш да речеме 15 000 месечно 180 000 годишно остатокот на парите одат кај тебе, зарем не е тоа искористување зарем не е тоа ропство ? Зарем тој не заслужил поголем дел од тие 1 000 000 бидејки хипотетички кажано не би ги ни имала ти тие пари доколку не бил тој работник.
Ти или било кој друг ке биде газда ке вози скапи коли ке аздисува со пари а оној кој ги направил тие пари само ке преживува.
Едно само ке кажам додека обичниот човек не се свести реално самиот тој да си го вреднува трудот, и да свати дека ГАЗДАТА не може без него а не тој без газдата ( зборам за колективна свест не поединечна ) ќе има искористување и робовладетелство.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Леандро работникот ти го прави тебе профитот, ако работникот ти направил 1 000 000 денари профит годишно а ти му даваш да речеме 15 000 месечно 180 000 годишно остатокот на парите одат кај тебе, зарем не е тоа искористување зарем не е тоа ропство ? Зарем тој не заслужил поголем дел од тие 1 000 000 бидејки хипотетички кажано не би ги ни имала ти тие пари доколку не бил тој работник.
Ти или било кој друг ке биде газда ке вози скапи коли ке аздисува со пари а оној кој ги направил тие пари само ке преживува.
Едно само ке кажам додека обичниот човек не се свести реално самиот тој да си го вреднува трудот, и да свати дека ГАЗДАТА не може без него а не тој без газдата ( зборам за колективна свест не поединечна ) ќе има искористување и робовладетелство.
Едно нешто не разбираш, она што го зборам и за страна на работникот. Да има месечно профит од 50 000 евра чист наплатен нема потреба некој да бара сам пари плус, секако ќе добие бонус и тоа голем ако е негова заслуга. Али нема бре нема таков профит.
Затоа јас им ја оставам сметката да ја гледаат, колку направиле, колку наплатиле и колку добиваат плата. Се да видат да знаат како одат работите.
И грешиш дека работникот сам ти носи профит, најлесно било да си работник слушај ми го зборов.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
сега со притискање на овие пластични копчиња ќе ви овозможам да прочитате,
што напишал нашиот Рацин уште 1928 година за иста оваа тема : РОБ
„Сега пред вас,преку движења на раката и траги од мастило ќе ставам и трага на мислата,како резултат од процесите во мојот живот.И сега ќе се обидам спрема него да ја дограбам последната врвица што ми преостанува во мојот живот,на патаот за Иднината.
Зошто мојата Сегашност е разрешена од спознанието: дека сум јас работник, РОБ на господарот кој што за готови пари ја купува мојата сила, и дека тие пари ги добива пак од мене,продавајќи го мојот евтин труд за скапа цена. Така барем изгледа кога тој не работи како мене,па сепак подобро живее и им ја купува на другите силата и трудот. Уште и ова: дека мене ми е невозможно да се ослободам од ова РОПСТВО,зошто здружението на господарите, наречено држава,бдее над мене и моќно е како гладот наспрема лебот,иако нивната волја ја извршуваат луѓе како што сум јас-купени за готови пари. И така гледате понекогаш ме фаќа и ужас од тоа:Зошто моето РОПСТВО-токму од тоа е неизбежно. Па сепак,ме теши и друго спознание:дека РОБОВИ како што сум јас,има со милиони во светот,и ми влева храброст помислата:дека спознанието за нашето РОПСТВО ќе ни донесе нам свест а таа, како непобедлива моќ - ќе ни донесе нам ослободување.Зошто спознанието за начинот на ракување со РОБОВИТЕ,им донесува на господарите богаство,а нам, на РОБОВИТЕ,спознанието дека сме РОБОВИ ќе ни донесе слобода!
.....
Туку зошто не сме сите луѓе еднакви,зошто има меѓу нас РОБОВИ и господари....
со помошта на еден нечовечки предмет: Парите ?
Зошто ?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ситуацијата и денес е истата-робови и господари
(на некој други теми го пишував и целиот текст,каде Рацин повикува да се рушат овие услови на живот,Тоа е му е и последниот Резултат.)
За жал и јас припаѓам во оние првите,така било пишано РОБ - цел живот
и спремен сум да го послушам Рацин и да ги рушам овие услови. Доста беше.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.674
Поени од реакции
11.028
Модерно ропство - колку тоа добро звучи.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Едно нешто не разбираш, она што го зборам и за страна на работникот. Да има месечно профит од 50 000 евра чист наплатен нема потреба некој да бара сам пари плус, секако ќе добие бонус и тоа голем ако е негова заслуга. Али нема бре нема таков профит.
Затоа јас им ја оставам сметката да ја гледаат, колку направиле, колку наплатиле и колку добиваат плата. Се да видат да знаат како одат работите.
И грешиш дека работникот сам ти носи профит, најлесно било да си работник слушај ми го зборов.
Знам дека е најдобро да си работник, и не реков конкретно за твојот случај за профитот правев споредба.
Еве конкретен пример ке ти дадам знаеш што работев значи само со телефон за еден ден профит од 5/6000 евра направен чиста пара ( така е речиси секој ден кога повеќе кога помалку ), ни роба си видел ни си ја допрел ни си се замарал со ускладиштување сума сумарум правиш профит од ништо, газдата насмеан и само ти вика браво така се работи ( ни зголемување ни бутур ) значи има профит ти го правиш профитот а друг го зима тебе ти останува платата и процентот кој што е мизерен во однос на тоа што ти си го постигнал. Истото ти е и со шивачката,пекарот, лимарот и се останато.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Донеси го народот до просјачки стап и потоа води го. Најлесно е да манипулариш сиромашен и гладен човек. Одлично им оди насекаде низ Свет и во Македонија.
Ова е дволичност, од една страна ги експлоатираш вработените а од друга страна глумиш загриженост за вработените, е ова е macedonian job, ако си толку загрижена подели го цел профит со нив, немој вака на празно да се грижиш. Сподели го профитот со вработените и они ќе бидат утре повеќе мотивирани да работат зошто ќе знаат колку повеќе работат толку поголеми приходи ќе има а со тоа и ти и они ќе имате поголем профит, ама за тебе ова е научна фанастика, важно загрижени сме за вработените(y)
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Леандро работникот ти го прави тебе профитот, ако работникот ти направил 1 000 000 денари профит годишно а ти му даваш да речеме 15 000 месечно 180 000 годишно остатокот на парите одат кај тебе, зарем не е тоа искористување зарем не е тоа ропство ? Зарем тој не заслужил поголем дел од тие 1 000 000 бидејки хипотетички кажано не би ги ни имала ти тие пари доколку не бил тој работник.
Ти или било кој друг ке биде газда ке вози скапи коли ке аздисува со пари а оној кој ги направил тие пари само ке преживува.
Едно само ке кажам додека обичниот човек не се свести реално самиот тој да си го вреднува трудот, и да свати дека ГАЗДАТА не може без него а не тој без газдата ( зборам за колективна свест не поединечна ) ќе има искористување и робовладетелство.
Али ако има уште многу луѓе кои би го правеле истиот профит за слична плата нема поента да се дава покачување.

Ако ти имаш вештина која ја поседуваат само мал број на луѓе ( или воопшто има поголема побарувачка од понуда ) тогаш имаш со што да преговараш и да добиеш поголем дел од тој милион.

И ти да си газда и имаш работник кој ти прави еден милион годишно ( што патем и не е толку голема сума за годишно ) ти гарантирам дека нема да му дадеш ништо екстра.

Плус плата не е единствен трошок.Од тие милион кој знае уште колку треба да се одземат додека да се дојде до чистиот профит.


.
--- надополнето: 5 септември 2012 во 16:16 ---
Модерното ропство се парите. Сите ние сме робови.
Пис аут.
Дај ми ги и ослободи се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom