Модерно ропство

Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Али ако има уште многу луѓе кои би го правеле истиот профит за слична плата нема поента да се дава покачување.

Ако ти имаш вештина која ја поседуваат само мал број на луѓе ( или воопшто има поголема побарувачка од понуда ) тогаш имаш со што да преговараш и да добиеш поголем дел од тој милион.

И ти да си газда и имаш работник кој ти прави еден милион годишно ( што патем и не е толку голема сума за годишно ) ти гарантирам дека нема да му дадеш ништо екстра.


.
--- надополнето: 5 септември 2012 во 16:16 ---


Дај ми ги и ослободи се.
Милионот го земав фигуративно иако за некого милион годишно е мисловна именка дури и за десет години да се раскости од работа.
понуда и побарувачка самите ние ја креираме затоа и пишав додека не созрее колективната свест ништо не правиме, ако тебе газдата ти понуди плата од 15 000 денари ти му речеш малку ми се одговорот ке биде има други што ке работат и за 12 000, е сега се додека постојат тие што ке работат за 12 000 денари бескичмени створења што се раководат по девизата работи џабе не седи џабе, ке го има и тоа но доколку ти му речеш не бе пријател јас не ти работам за 15 000 денари и ти рече оди си ке најдам друг, следниот што ке дојде да му го рече истото и секој нареден што ке дојде, муабетот ке биде друг.
Треба подигнување на колективната свест за еваулација и плаќање на сопствениот труд треба да знаеш колку вредиш а не да одиш на работа само за да преживееш за да утре пак можеш да отидеш на работа. И да си го полни џебот таму некој си, кога ке ти рече остани прекувремено ако му речеш извини газда ама јас си имам работа и сите останати му го речат тоа, ке мора да вработи други за да ја завршат работата што ти ке останеш да ја работиш прекувремено.
Кажав што е проблемот и немам намера да се повторувам кој сватил сватил кој не нека си ја чукне главата.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.370
Поени од реакции
4.898
Али ако има уште многу луѓе кои би го правеле истиот профит за слична плата нема поента да се дава покачување.

Ако ти имаш вештина која ја поседуваат само мал број на луѓе ( или воопшто има поголема побарувачка од понуда ) тогаш имаш со што да преговараш и да добиеш поголем дел од тој милион.

И ти да си газда и имаш работник кој ти прави еден милион годишно ( што патем и не е толку голема сума за годишно ) ти гарантирам дека нема да му дадеш ништо екстра.

Плус плата не е единствен трошок.Од тие милион кој знае уште колку треба да се одземат додека да се дојде до чистиот профит.


.
--- надополнето: 5 септември 2012 во 16:16 ---


Дај ми ги и ослободи се.
Јас ослободен сум, не сум зависен од нив за разлика од тебе.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ова е дволичност, од една страна ги експлоатираш вработените а од друга страна глумиш загриженост за вработените, е ова е macedonian job, ако си толку загрижена подели го цел профит со нив, немој вака на празно да се грижиш. Сподели го профитот со вработените и они ќе бидат утре повеќе мотивирани да работат зошто ќе знаат колку повеќе работат толку поголеми приходи ќе има а со тоа и ти и они ќе имате поголем профит, ама за тебе ова е научна фанастика, важно загрижени сме за вработените(y)
Тебе факт ќе те вработам да ми правиш анализи за 1000 евра на 15 дена бонус на крај година добиваш ако си го светнал вецето.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Тебе факт ќе те вработам да ми правиш анализи за 1000 евра на 15 дена бонус на крај година добиваш ако си го светнал вецето.
Дај им ги тие пари на твоите вработените, за мене не се грижи, не сум вработен кај тебe ниту зависам од некој како тебе:pipi:
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Милионот го земав фигуративно иако за некого милион годишно е мисловна именка дури и за десет години да се раскости од работа.
понуда и побарувачка самите ние ја креираме затоа и пишав додека не созрее колективната свест ништо не правиме, ако тебе газдата ти понуди плата од 15 000 денари ти му речеш малку ми се одговорот ке биде има други што ке работат и за 12 000, е сега се додека постојат тие што ке работат за 12 000 денари бескичмени створења што се раководат по девизата работи џабе не седи џабе, ке го има и тоа но доколку ти му речеш не бе пријател јас не ти работам за 15 000 денари и ти рече оди си ке најдам друг, следниот што ке дојде да му го рече истото и секој нареден што ке дојде, муабетот ке биде друг.
Треба подигнување на колективната свест за еваулација и плаќање на сопствениот труд треба да знаеш колку вредиш а не да одиш на работа само за да преживееш за да утре пак можеш да отидеш на работа. И да си го полни џебот таму некој си, кога ке ти рече остани прекувремено ако му речеш извини газда ама јас си имам работа и сите останати му го речат тоа, ке мора да вработи други за да ја завршат работата што ти ке останеш да ја работиш прекувремено.
Кажав што е проблемот и немам намера да се повторувам кој сватил сватил кој не нека си ја чукне главата.
Прво треба да имаш барем со можеби 4-8% помалце работни места од работоспособно население воопшто да може да има такво ценкање.

Плус смешно е да бараш повеќе пари кога не произведуваме ништо,

Македонија има 10 милијарди БДП ( на ниво на афричка земја сме ) и повеќе од милијарда трговски дефицит. Македонија нема 60 милијади БДП па да викаш еј газдите се здружија а работниците се разединети па ги користат за мали пари.

Едноставно не произведуваме ништо и со самото тоа не можеш да очекуваш да зимаме високи плати.




.
--- надополнето: 5 септември 2012 во 17:17 ---
Јас ослободен сум, не сум зависен од нив за разлика од тебе.

Прво парите се само медиум преку кој се цени труд развиен за да не се прави хаос преку тргување со услуги и производи директно.Освен ако не си успеал се по дома да си правиш сам или си нашол луѓе со кој директно ќе разменуваш услуги и производи за да ги скокнеш парите

Друг тип на ослободување од парите ( али чисто како медиум за транаскции не постои ) освен ако не си решил да не работиш веќе.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.370
Поени од реакции
4.898
Прво треба да имаш барем со можеби 4-8% помалце работни места од работоспособно население воопшто да може да има такво ценкање.

Плус смешно е да бараш повеќе пари кога не произведуваме ништо,

Македонија има 10 милијарди БДП ( на ниво на афричка земја сме ) и повеќе од милијарда трговски дефицит. Македонија нема 60 милијади БДП па да викаш еј газдите се здружија а работниците се разединети па ги користат за мали пари.

Едноставно не произведуваме ништо и со самото тоа не можеш да очекуваш да зимаме високи плати.




.
--- надополнето: 5 септември 2012 во 17:17 ---



Прво парите се само медиум преку кој се цени труд развиен за да не се прави хаос преку тргување со услуги и производи директно.Освен ако не си успеал се по дома да си правиш сам или си нашол луѓе со кој директно ќе разменуваш услуги и производи за да ги скокнеш парите

Друг тип на ослободување од парите ( али чисто како медиум за транаскции не постои ) освен ако не си решил да не работиш веќе.
Прав си друже али ти ја кажуваш правилната намена која денес не ја гледаме во правилна форма и практика.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Прав си друже али ти ја кажуваш правилната намена која денес не ја гледаме во правилна форма и практика.
Па кажи дека гледал филмови од шарлатани и неписмени да не морам да објаснувам за џабе.
 
В

Вештерот

Гостин
Решенијата за зголемување на стандардот на луѓето што имаат ниски примања се познати одамна. Еве некои
1. Зголемување на минималната плата. Проблемот е што е неминовно да ја зголеми невработеноста овој потег.
2. Големи и прогресивни даноци од кои ќе се финансира помош на сиромашните. Тоа не мора да биде социјална помош туку може да биде на пример финансирање на здравство, образование, храна и слично. Опни му данок 90% данок на добивка на газдите па да ги видиме дали ќе можат да купуваат Ферарија.
3. Бразил има една интересна работа. На секој свој државјанин без разлика дали има или нема пари му даваат доволно пари за да може да преживее и без некоја работа. И така нема потреба од работа во рабовладетелски услови.

Инаку како што рече Добро Познат додека не се створи критична маса нема да има никакви промени.
--- надополнето: 5 септември 2012 во 18:38 ---
Прво треба да имаш барем со можеби 4-8% помалце работни места од работоспособно население воопшто да може да има такво ценкање.

Плус смешно е да бараш повеќе пари кога не произведуваме ништо,

Македонија има 10 милијарди БДП ( на ниво на афричка земја сме ) и повеќе од милијарда трговски дефицит. Македонија нема 60 милијади БДП па да викаш еј газдите се здружија а работниците се разединети па ги користат за мали пари.

Едноставно не произведуваме ништо и со самото тоа не можеш да очекуваш да зимаме високи плати.




.
--- надополнето: 5 септември 2012 во 17:17 ---



Прво парите се само медиум преку кој се цени труд развиен за да не се прави хаос преку тргување со услуги и производи директно.Освен ако не си успеал се по дома да си правиш сам или си нашол луѓе со кој директно ќе разменуваш услуги и производи за да ги скокнеш парите

Друг тип на ослободување од парите ( али чисто како медиум за транаскции не постои ) освен ако не си решил да не работиш веќе.
Види вака. Овде не се работи за призведување туку за распределба на капиталот. Добро не ти се чини глупаво сопственикот на некоја фирма(која ја украл најверојатно) да живее во палати, да има милиони во швајцарски банки и да се вози во најновите спортски автомобили, а работниците во фирмата да не можат сметките за струја да си ги платат со 8000ден плата ебаго.
И јас сум поборник за слободен пазар, ама пазарот не е перфектен и му требат корекции инаку ќе имаме вакви ситуации.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Па кажи дека гледал филмови од шарлатани и неписмени да не морам да објаснувам за џабе.
Хеххехехехехехеххехехехехехе остај ги нив нивната филозофија се темели на комунизам само уште не знаат.
 
В

Вештерот

Гостин
Заборавив само да кажам дека Аристотел уште пред повеќе од 2000 години рекол дека е лоша секоја разлика во примањата која е поголема од 1:3. значи најдобро платениот да биде 3 пати подобар од најлошо платениот во опшшеството.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Ебати самобендисаниот.
Не сум самобендисан али не може да ми пропагаираш систем кој 2ро оделенец ќе го распарчи на делови за 3 секунди.

Целата теорија му се базира дека роботи ќе ја работата целата тешка работа која никој друг не сака да ја работи и заговара за намалување на популацијата на светот.

Останатиот дел е теории на заговор и расфрлање со убави слики и модели на градови.


.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Ропство... кое ропство бе луѓе? Па современо, па такво, па онакво...
Никој никого не принудува да работи нешто. Секој доброволно оди и работи.
Аман веќе од вакви комунистички глупости.
Значи, некој се согласил да работи за определена плата и готово! Тоа е...
Ако не ти чини, оди си...
Ако зборуваме за работнички права, тоа е веќе друг муабет.
Синдикатот кај нас сеуште се сфаќа како нешто кое ти обезбедува дрва на рати, канта сирење или свинска полутка, и кое е приврзок на власта, т.е. служи како амортизер меѓу работникот и власта, а не како орудие на работникот во борба за права.
Кога синдикатот ќе се бори секојдневно за работничките права, друга песна ќе се пее.
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Ма дај Струмикс ја на член на Титови леви сили ли ти личам? Ропството постоело од секогаш, а сега само ги менува маските.Кој комунизам, кои сини очи? Која слобода ја има еден работник у конфекција кој работи од 6 до 6 и дома веќе уше у 8 се бори со сонот на трепките. Слободен човек, та си ибало мајката. На крајот му исплќаат ебени 9000 денари од кои малку на државата, малку на банките и оп слободата отиде.

Кој дел од слободата може да го вкуси тој работник?

Работнички правa,е више ко ги спомена мене одсекат ме нервира самата поставеност на тие како да ги наречам синдикални состаноци. Значи тие не се за укинување на целата таа бурлеска, туку за покачување на платата за 500 денари, за 5 минути повеќе пауза, за 5 минути плус за пуш пауза, за Ок газете не со тоа робовладетелската чизма, ама не до толку... Дали знаеш дека кога тој работник потпишува договор за некоја конфекција не му ниту дозволуваат да го прочита договорот, не. Па и уше напишале работник, абе пиши роб мајката, шо ќе се лажеме ли сега!

И ти ми кажуваш дека тоа е избор. Тие луѓе мислиш дека имаат избор? Мислиш дека е тоа нивни избор?Зарем не ги трпат сите срања принудени од страна на системот, државата, банките, потрошувачкиот капитализам...?
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Ропство... кое ропство бе луѓе? Па современо, па такво, па онакво...
Никој никого не принудува да работи нешто. Секој доброволно оди и работи.
Аман веќе од вакви комунистички глупости.
Значи, некој се согласил да работи за определена плата и готово! Тоа е...
Ако не ти чини, оди си...
Ако зборуваме за работнички права, тоа е веќе друг муабет.
Синдикатот кај нас сеуште се сфаќа како нешто кое ти обезбедува дрва на рати, канта сирење или свинска полутка, и кое е приврзок на власта, т.е. служи како амортизер меѓу работникот и власта, а не како орудие на работникот во борба за права.
Кога синдикатот ќе се бори секојдневно за работничките права, друга песна ќе се пее.
Ропството, ова модерното, не се состои во работата, туку во принудата да се работи „таа работа“.
А зашто се принудени луѓето да работат, иако се свесни и трезни дека се робови, тешко дека воопшто некој може да ти објасни, чим тоа го ставаш во категорија на „невистини од комуњарите“.
А знам кој вид на луѓе ја милуваат таа категорија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom