Мобимак или Космофон?

Mobimak ili Cosmofon

  • Mobimak

    Гласови: 83 55,3%
  • Cosmofon

    Гласови: 67 44,7%

  • Вкупно гласачи
    150

betogrozdanov45

мајстор за гибаници
Член од
26 октомври 2005
Мислења
1.549
Поени од реакции
6
Космомак или Мобифон, А???


Ја су за ВОДАФОН
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.425
Поени од реакции
7.799
betogrozdanov45 напиша:
Космомак или Мобифон, А???


Ја су за ВОДАФОН
So shall it BE. :star:
Ме фати мрза да барам по нетов ама некаде налетав на информации дека Мобимак ќе биде прекрстен во Водафон Македонија.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Јок. Ќе биде Т-mobile Македонија.

Tonchie напиша:
So shall it BE. :star:
Ме фати мрза да барам по нетов ама некаде налетав на информации дека Мобимак ќе биде прекрстен во Водафон Македонија.
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Tonchie напиша:
So shall it BE. :star:
Ме фати мрза да барам по нетов ама некаде налетав на информации дека Мобимак ќе биде прекрстен во Водафон Македонија.

Kakov Vodafon...ushte malku T-mobile ke bide ke nema Mobimak.:star:
 
Член од
24 јануари 2006
Мислења
57
Поени од реакции
0
Jane напиша:
Tocno taka! Imas 8.8 javuvanja. Karticka od 500 denari podeli ja so 56,64 denari (zosto i samo edno "alo" da kazes, ke ti zeme 3 minuti+ddv) i ke dobies 8.82 javuvanja. Odnosno 8 pati da se javis ke te kosta 8*56.64=453.12 denari. Od kartickata ti ostanuvaat 500-453.12=46.88 denari (nedovolno za uste edno javuvanje). Tie 46.88 denari mozes samo za internet, mms i sms da gi dotrosis. 46.88/5.9 denari(cena za edna sms)=7.9 sms poraki.

Tarifiranjeto e na edna minuta taka da mozes da zboris preku den minuta vreme za 16 denari
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Owen напиша:
Vaka sum korisnik na Mobimak Pre-Paid i dosega sum zadovolen i pokraj toa sto mislam deka treba cenite da bidat uste poeftini! 90% od lugeto so koj kontaktiram mi se na Mobimak i toa mi go pravi uste poprifatliv operator.

Sto se odnesuva do Cosmofon vo red e donesoa nekoi noviteti, no luge Post-paidot im e mnogu poskap i kako sto gledam Cosmofon ne ni ima namera da go poeftini. Vikaat preku Cosmofon-10 ili Cosmofon-30 10 ili 30 minuti besplatno vreme za razgovor. Toa nema vrska vie ustvari so tie 400 ili 800 denari sto gi plakate mesecno gi plakate tie 10, odnosno 30 minuti besplatno vreme za razgovor i se sto zborite ponatamu vi se dodava na smetkata.

Ne znam no za 30 minuti razgovor da platam 800 denari, a na mobimak mozam preku Mojot krug za samo 200 denari... a i em moze da se zeme edno brojce plus i da se koristi Mobi Max i da zbori saat vreme za 48 denari..

DEFINITIVNO MOBIMAK!
Па вака...при пејдот во македонија не се исплака воопшто ниту кај едниот ниту кај другиот оператор...со седна картичка од 500 ден. кај космофон имаш 10 мин разговор ако зборуваш во скапа тарифа, а кај мобимак истото го добиваш само за 590 ден. бидејки тие наплакаат 590 ден за картичка а добиваш 500 ден на сметка и тарифата кон космофон им е поскапа додека кај космофон е кон сите мрежи истата цена...
Е сега за космофон 10 30 60 си чул ама не си разбрал е работата...како прво тарифирањето на космофон е кон сите мрежи исто, значи независно дали вртиш на фикзен или на било кој од мобилните оператори...како второ тарифирањето е по секунда после 20 сек...и како трето има скалесто тарифирање... за 330 добиваш 10 мин разговор било во скапа или евтина тарифа и кон било која мрежа, а потоа плакаш по тарифата 17.40 скапа и 9 евтина додека кај 30 која е поисплатлива варијанта за 690 ден. имаш 30 мин време за разговор значи 10 мин повеке и тарифите се поефтини 15 ден скапа и 7,80 ефтина кон било која мрежа а за 60 да не збориме тоа е за тие кои зборуваат над 1000 ден месечно и добиваат 60 мин разговор за 990 ден. што е одлично и тарифирањето е по 12,6 ден скапа и 7,20 ефина кон сите мрежи плус може да се направи круг од 3 броја каде цената е на пола поефтина кон тие броеви и пораките исто така и тим да приклучи уште два броја без месечна предплата на иста сметка....мислам дека доволно кажав...доста размислував и ја мозгав дали да се префлам на космофон пост паид и увидов дека е доста поефтино...бидјеки мобимак ме уништија од крадење ...кај нив тарифирањето е на интервали 20 по 20 цек а за некои услуги наплатуваат по мин со што те крадат и итекако...за разговор од 41 сек ми наплака 60...за разговор од 61 сек ми наплака 120 ( за тарифирањето по мин за одредени услуги) сега барем знам колку плакам и за што плакам...сметките ми се намалија за 30% не за 15 како што кажуваа, а исто така се одвикнав од штедење и пишување смс...поисплатливо ми е да се јавам отколку да напишам порака...еве толку може да кажам...кој сака може да проба...може да земе само сим пост паид без да зема телефон со што не се обврзува да биде една година или две на космофон туку ако не му се допадне може да го раскине договорот кога сака бидејки ке го направи на неопределено време...јас така направив и еве веке 2 год користам и сум презадоволна. Толку од мене.:icon_lol:
 

ЃАВОЛЧЕ

PlayGIRL
Член од
13 април 2006
Мислења
983
Поени од реакции
4
Allita напиша:
Па вака...при пејдот во македонија не се исплака воопшто ниту кај едниот ниту кај другиот оператор...со седна картичка од 500 ден. кај космофон имаш 10 мин разговор ако зборуваш во скапа тарифа, а кај мобимак истото го добиваш само за 590 ден. бидејки тие наплакаат 590 ден за картичка а добиваш 500 ден на сметка и тарифата кон космофон им е поскапа додека кај космофон е кон сите мрежи истата цена...
Е сега за космофон 10 30 60 си чул ама не си разбрал е работата...како прво тарифирањето на космофон е кон сите мрежи исто, значи независно дали вртиш на фикзен или на било кој од мобилните оператори...како второ тарифирањето е по секунда после 20 сек...и како трето има скалесто тарифирање... за 330 добиваш 10 мин разговор било во скапа или евтина тарифа и кон било која мрежа, а потоа плакаш по тарифата 17.40 скапа и 9 евтина додека кај 30 која е поисплатлива варијанта за 690 ден. имаш 30 мин време за разговор значи 10 мин повеке и тарифите се поефтини 15 ден скапа и 7,80 ефтина кон било која мрежа а за 60 да не збориме тоа е за тие кои зборуваат над 1000 ден месечно и добиваат 60 мин разговор за 990 ден. што е одлично и тарифирањето е по 12,6 ден скапа и 7,20 ефина кон сите мрежи плус може да се направи круг од 3 броја каде цената е на пола поефтина кон тие броеви и пораките исто така и тим да приклучи уште два броја без месечна предплата на иста сметка....мислам дека доволно кажав...доста размислував и ја мозгав дали да се префлам на космофон пост паид и увидов дека е доста поефтино...бидјеки мобимак ме уништија од крадење ...кај нив тарифирањето е на интервали 20 по 20 цек а за некои услуги наплатуваат по мин со што те крадат и итекако...за разговор од 41 сек ми наплака 60...за разговор од 61 сек ми наплака 120 ( за тарифирањето по мин за одредени услуги) сега барем знам колку плакам и за што плакам...сметките ми се намалија за 30% не за 15 како што кажуваа, а исто така се одвикнав од штедење и пишување смс...поисплатливо ми е да се јавам отколку да напишам порака...еве толку може да кажам...кој сака може да проба...може да земе само сим пост паид без да зема телефон со што не се обврзува да биде една година или две на космофон туку ако не му се допадне може да го раскине договорот кога сака бидејки ке го направи на неопределено време...јас така направив и еве веке 2 год користам и сум презадоволна. Толку од мене.:icon_lol:
Во право си и се сложувам со тебе(и јас сум пост-cosmofon30,ама тандем) Поефтино е - ДА, само што е глупо што не можеш да си провериш сметка, туку треба да чекаш кога чичкото поштар ке ти ја донесе!
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Mobimak definitivno poshto poshiroka im e mrezata. Jas tuka od Amerika mozham da prakjam na Mobimak ali ne na Kosmofon, a i dodeka sum vo Makedonija prakjam na sekade niz svetot. A Kosmofon epten strizhat, ke te fati nekoj dodeka titkash i ke ti skine 8 denari. Drugarka mi taka, so 2 poraki i 2-3 pati shto ke ja fatat ide od 100 denari na 12 u rok od 3 saata. A i Kosmofon epten bum napravija so 100-200 denari kredit. Ne znam dali e taka po site gradovi (slushnaf deka samo vo Kavadarci i plus ushte 2-3 drugi gradovi bilo taka ali ne sum sigurna), ali na pomladite povekje im odgovara da si stavaat po 50-100 denari kredit koga imaat pari, otkolku 600 den da se ispruzat naednash. Slusnaf deka ovoa nelegalno bilo, ali sepak taa e prichinata shto u Kavadarci na primer se na se ima 20 dushi shto imaat Mobimak. Za toa i Kosmofon e pomladalachki operator, poshto tie shto nemaat pari t.e. pomladite, preku nego idat. Ali mene uopshte ne mi se svigja, samo ke mora da zemam sega zatoa shto kako shto rekof ne znam eden chovek shto ima Mobimak site se na Kosmofon, pa sakam od tuka poraki da im prakjam.

A de edno prashanje nekoj ako znae da mi go odgovori...Kosmofon so koi stranski operatori ima sklucheno dogovor? Poshto sakam od tuka da najdam nekoj operator da se prefrlam za da mozham poraki da prakjam, ali sega za sega samo znam deka T-Mobile e svrzan so Mobimak, ali ne znam nishto za Kosmofon.
 
Член од
30 декември 2005
Мислења
1.190
Поени од реакции
5
BeBe11 напиша:
A de edno prashanje nekoj ako znae da mi go odgovori...Kosmofon so koi stranski operatori ima sklucheno dogovor? Poshto sakam od tuka da najdam nekoj operator da se prefrlam za da mozham poraki da prakjam, ali sega za sega samo znam deka T-Mobile e svrzan so Mobimak, ali ne znam nishto za Kosmofon.
www.cosmofon.com.mk
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
GAVOLCE напиша:
Во право си и се сложувам со тебе(и јас сум пост-cosmofon30,ама тандем) Поефтино е - ДА, само што е глупо што не можеш да си провериш сметка, туку треба да чекаш кога чичкото поштар ке ти ја донесе!
Може во секое време да си провериш сметка...на 124 се јавуваш си ја кажуваш лозинката и борјот за кој сакаш да ти кажат состојбата до тој момент...само немој да се изненадиш бидејки секогаш го кажуваат износот на претплатата иако немаш можеби потрошено толку до тогаш...а ако имаш прекорачано повеке потрошено од претплатата ти го кажуваат тој износ...бидјеки претплатата секако ја плакаш затоа не ти кажуваат помалку од тој износ ако имаш потошено...јас си вршам проверка секоја недела... и јас имам тим...:icon_lol:
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
BeBe11 напиша:
Mobimak definitivno poshto poshiroka im e mrezata. Jas tuka od Amerika mozham da prakjam na Mobimak ali ne na Kosmofon, a i dodeka sum vo Makedonija prakjam na sekade niz svetot. A Kosmofon epten strizhat, ke te fati nekoj dodeka titkash i ke ti skine 8 denari. Drugarka mi taka, so 2 poraki i 2-3 pati shto ke ja fatat ide od 100 denari na 12 u rok od 3 saata. A i Kosmofon epten bum napravija so 100-200 denari kredit. Ne znam dali e taka po site gradovi (slushnaf deka samo vo Kavadarci i plus ushte 2-3 drugi gradovi bilo taka ali ne sum sigurna), ali na pomladite povekje im odgovara da si stavaat po 50-100 denari kredit koga imaat pari, otkolku 600 den da se ispruzat naednash. Slusnaf deka ovoa nelegalno bilo, ali sepak taa e prichinata shto u Kavadarci na primer se na se ima 20 dushi shto imaat Mobimak. Za toa i Kosmofon e pomladalachki operator, poshto tie shto nemaat pari t.e. pomladite, preku nego idat. Ali mene uopshte ne mi se svigja, samo ke mora da zemam sega zatoa shto kako shto rekof ne znam eden chovek shto ima Mobimak site se na Kosmofon, pa sakam od tuka poraki da im prakjam.

A de edno prashanje nekoj ako znae da mi go odgovori...Kosmofon so koi stranski operatori ima sklucheno dogovor? Poshto sakam od tuka da najdam nekoj operator da se prefrlam za da mozham poraki da prakjam, ali sega za sega samo znam deka T-Mobile e svrzan so Mobimak, ali ne znam nishto za Kosmofon.

Бебе најдобро е некој од твоите другари да оди го било која космофон продавница или кај некои од генералните дистрибутери на космофон и да праша со кој оператори во земјата каде што си може да си пракате пораки...така ке можеш да добиеш најкоректна информација...
А тоа за кредит од 100 ден па нагоре сега е легално...значи сите може да си ставаат кредит на при пејд од најмалку 100 ден па нагоре...и нема времтраење на кредитот туку кога ке го потрошат тогаш...нека си земат тие што се заинтересирани леток за космо кредит....и ке си почитаат...пишува се...за колку кредит што добиваат и сл.
 

Раскољников

Моделатор
Член од
15 март 2006
Мислења
167
Поени од реакции
1
Мобимак, зашто имаат бесплатни пораки (а плус, можеш да си ги користеш и кога си у друга земја) и не се Грци (цигани, педери)!!!
btw, зашо не можам да гласам, баш сакав :cry:.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.425
Поени од реакции
7.799
Раскољников напиша:
btw, зашо не можам да гласам, баш сакав :cry:.
Гласачи: 86. Анкетата е затворена

Анкетите имаат „рок на траење“, очигледно рокот за гласање кај оваа тема е поминат.
btw, Мобимак победи во ова гласање :)
 
Член од
27 април 2006
Мислења
127
Поени од реакции
3
sea megu mobimak i kosmofon ima golema konkurencia so ke napravi edniot ovoj dtugiot go kopira. inace ja bi odbral MOBIMAK
 

Kajgana Shop

На врв Bottom