Млеко и млечни производи

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Не сум повеќе луд да го пијам штетното животинско млеко (кое btw не е наменето за нас хомо сапиенс, уште помалку за возрасните х.с.). Па затоа, како замена си правам/купувам млеко од бадеми (засладено со ванила и органски мед). Кој дома има силен блендер (на пример витамикс или сл.) нема да има проблеми сам да си го прави. ;)

 
М

Мартин`

Гостин
Не сум повеќе луд да го пијам штетното животинско млеко (кое btw не е наменето за нас хомо сапиенс, уште помалку за возрасните х.с.). Па затоа, како замена си правам/купувам млеко од бадеми (засладено со ванила и органски мед). Кој дома има силен блендер (на пример витамикс или сл.) нема да има проблеми сам да си го прави. ;)
Зошто штетно ? :rolleyes:
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Зошто штетно ? :rolleyes:
Кравјото млеко е наменето за бебињата на кравата (телињата), исто како што човечкото мајчино млеко е наменето исклучиво за човечките бебиња. Башка фактот што околу 75% од светската популација е нетолерантна на латкоза кажува многу... :)
 
М

Мартин`

Гостин
Кравјото млеко е наменето за бебињата на кравата (телињата), исто како што човечкото мајчино млеко е наменето исклучиво за човечките бебиња. Башка фактот што околу 75% од светската популација е нетолерантна на латкоза кажува многу... :)
Видеото е премногу долго и не разбирам баш ептен Англиски ако можеш “преразкажи“ го накратко ..
Друго ако млекото од кравата е само за телето, зошто тогаш кравата произведува/дава млеко низ целата година ??

Може не помага не е ептен корисно ама дека е штетно тоа ми е смешно ..
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Видеото е премногу долго и не разбирам баш ептен Англиски ако можеш “преразкажи“ го накратко ..
Друго ако млекото од кравата е само за телето, зошто тогаш кравата произведува/дава млеко низ целата година ??

Може не помага не е ептен корисно ама дека е штетно тоа ми е смешно ..
Кравата дава млеко преку цела година зашто ја молзат, што е како да цица телето цело време, всушност со молзењето вештачки ја стимулираат да дава млеко.
Млекото има состојки кои се неопходни за здрави коски и помагаат добро да се оформат забите, коските, главно средство е во борбата против остеопорозата. Штетно секако не е. Интолеранцијата на лактоза не е знак дека е штетно млекото. Најголем број од популацијата која е интолерантна на лактоза живее во Азија, така што тоа е веројатно генетски поврзано.
Он топик - пијам млеко само со кафе. Најмногу сакам кисело млеко, сирење и кашкавал, а козјото сирење (особено едно со оригано што го има) ми е најубаво. :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.324
Поени од реакции
29.793
Кравјото млеко е наменето за бебињата на кравата (телињата), исто како што човечкото мајчино млеко е наменето исклучиво за човечките бебиња. Башка фактот што околу 75% од светската популација е нетолерантна на латкоза кажува многу... :)
За ова лично можам да зборувам. Една од работите што ми помогна да го решам долгиот проблем со киселините во желудникот беше и тоа што престанав да консумирам пресно млеко (обожавам млеко со кафеав шеќер и многу какао, па потоа убаво разладено). Одтогаш се префрлив исклучиво на ферментирани млечни приозводи, јогурт/кефир, кисело млеко. Сирења и кашкавали се подразбираат сами по себе.(y)

Доста луѓе немаат видливи проблеми со пресно млеко, немав ни јас долго време. Проблемот е што млекото како храна прави услови да одредени делови од цревната флора или патогени бактерии како Helicobacter pylori да претерано се намножат. Така да ако се јават проблеми со желудникот а практикувате честа консумација на пресно млеко... да знаете каде е проблемот. Пробајте со ферментрирани млечни приозводи и видете дали ќе има подобрување по некој месец.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570

Што јадете и пиете од млечни производи ? Од кој производители најчесто купувате млечни производи ?

Јас највеќе пијам јогурт а јадам кашкавал бидејќи доручекот често ми е солени работи.

Од кашкавал нашето семејство купуваме мешан кумановски - Здравје Радово, млекото е како кога секогаш од различни производители но најчесто е Алпско млеко - Љубљанска млекара, јогуртот е Баланс + Бимилк Битолска млекара, киселото млеко е Суташ големо пакување додека пак сирењето и биено и обичното сирње никако не го купуваме вакумирано туку од пазар во кантичка со солило.

Заборавив да надополнам путер/ маслац купуваме од Збрегов.
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Фалат ваквите теми на форумов. Памтам на времето првата страна ќе беше исплукана како на форумот не му треба ваква тема, но потоа се развиваше добра, квалитетна и топла дискусија:)

Иначе најмногу конзумирам млеко, сирење и урда. Млеко најчесто купуваме Алпи или Милкана, сирење секакво, последниов период често почнавме да купуваме сирење со пиперка, а урда секој пат различно. Купуваме и јогурт, но јас лично не го пијам нешто многу исто како и киселото млеко кое најчесто е на Бучен Козјак. Павлака јадам и тоа речиси истата од дете кога бев ја купуваме, една со светло сино капаче, од КАМ мислам дека е или од Тинекс:D Не сум некој љубител на кашкавал, поретко го купуваме, но најчесто е некој од тие малешевските или од осоговските.

:)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Кисело млеко највеќе јадам, па кашкавал, сирење. Најубаво е сирењето од пазар калап да си купиш, оние вакумирани се чиста хемија којзнае што ставаат во него.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
Кисело млеко највеќе јадам, па кашкавал, сирење. Најубаво е сирењето од пазар калап да си купиш, оние вакумирани се чиста хемија којзнае што ставаат во него.
Вакумираните се доста суви и скоро и да немаат солило а вака на пазар ќе си купиш за скоро пола месец зависи колку јадеш сирење.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Транс и растителни масти - артериите лом, прашање е веќе дали има млечна маст во млечниве продукти - не дека таа е нешто добра, али не е до тој степен како другиве адитиви, не знаат веќе како да украдат.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Од млечни производи највеќе односно секој ден јадам сирење и кашкавал од Здравје Радово и путер од Зелена Долина, а јогурт повремено од Бучен Козјак, другите благи ми се многу.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Од млечни производи јадам се, зденките на Мазурски во последниве месеци ми се новитет и хит во проиводите што си ги зимаме редовно (y)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Јас млечни производи не бирам и не гледам фирма ... јогурт пијам пола литро или едно литро секојдневно и тоа повеќе ми се допаѓаат оние помасните јогурти, а исто така конзумирам и секаков тип на сирења, маргарини, путери, зденки, кашкавали, кисели млека во канче ... :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom