Млеко и млечни производи

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.557
Ај нека се спои темава не сум приметил кога ја правев дека постои иста тема
https://forum.kajgana.com/threads/Млеко-и-млечни-производи.344/page-4

Некој го пробал новиот јогурт на Здравје Радово BeneFit ?
http://www.benefit.com.mk/

Jaс би сакал да го пробам па ме интересира дали е исто нешто како Balans на Бимилк или нешто сосема друго ?
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.557
Дали некој купува Суташ млеко ? Приметувам најчесто кога ќе се загрее млекото како да се грутчува . Како расипано да е.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.600
Поени од реакции
38.754
Дали некој купува Суташ млеко ? Приметувам најчесто кога ќе се загрее млекото како да се грутчува . Како расипано да е.
Тоа е од хемиите што ги ставаат внатре да трае долго, словенското алпско е најубаво млеко, ја такво земам и не ми се десило нешто такво.
 
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Дали Алпско млеко со 1.6% што се продава во Кипер маркетите е оригинал,се сомневам бидејќи во ниту еден маркет нема алпско со 1.6%,ниту во вебсајтот на алпско немаше.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Подобар јогурт од Јока нема според мене. Тоа е врвот.
А ми се допаѓа и Бучен Козјак.
Автоматски споено мислење:

Дали Алпско млеко со 1.6% што се продава во Кипер маркетите е оригинал,се сомневам бидејќи во ниту еден маркет нема алпско со 1.6%,ниту во вебсајтот на алпско немаше.
Јас не знам како купувате од тој маркет. Дури и во целиот маркет треба да се сомневаш. Еднаш влегов и видов производи со чудно потекло, веднаш си заминав и веќе не влегувам таму.

Немаше ниеден Македонски производ (зборам за пред 1 година, сега не знам како е).
 
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Подобар јогурт од Јока нема според мене. Тоа е врвот.
А ми се допаѓа и Бучен Козјак.
Автоматски споено мислење:



Јас не знам како купувате од тој маркет. Дури и во целиот маркет треба да се сомневаш. Еднаш влегов и видов производи со чудно потекло, веднаш си заминав и веќе не влегувам таму.

Немаше ниеден Македонски производ (зборам за пред 1 година, сега не знам како е).
Ми пристигна мејл од Алпско млеко ми рекоа дека тоа е нивни производ и го произведуват екслузивно само за Кипер маркетите.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ми пристигна мејл од Алпско млеко ми рекоа дека тоа е нивни производ и го произведуват екслузивно само за Кипер маркетите.
Хмм пак не ми е веродостојно. Само Кипер да го имаат тој производ.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.821
Дали Алпско млеко со 1.6% што се продава во Кипер маркетите е оригинал,се сомневам бидејќи во ниту еден маркет нема алпско со 1.6%,ниту во вебсајтот на алпско немаше.
Сумњиво, мада све е могуче.
Има некои производи на познати фирми кои се исклучиво наменети за сумњиви пазари. Тие не можеш да ги најдеш на места на нетот каде функционира меинстрим PR-от. На пример, другар ми купи тука некој Форд на ново пред десетина години. Нигде на нет не можевме да го најдеме тој модел, освен на еден индиски сајт.

Што се однесува до Алпско (2,8), има две верзии на млекото што се продаваат кај нас - една босанска и една словенечка. Словенечката верзија има поинаква форма на тетрапакот и им е со пластично капаче горе. Босанската верзија ја има во Зур или Рептил (еден од тие два), на друго место ја немам видено. Јогуртот им е македонски. Купувам само словенечки верзии на нивните производи, од сосема разбирливи причини.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Во нашата млекара доаѓаат од еден маркет прават контрола на цела млекара како на хигиена услови и се тоа пробаваат производи ти велат го сакаме овој и овој производ исклучиво за нас со посебно име бренд ви гарантираме за толку и толку количини одкуп го можете ли тоа.... Натму се административни работи на директорите...
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.649
Поени од реакции
1.538
Неодамна видов едно видео каде се тестираат гурмански сирења и ми го фати окото едно миринирано фета сирење од Австралија, па се прашував дали кај нас има нешто слично да се проба, како на 9:18 во видеото?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.291
Поени од реакции
22.539
Неодамна видов едно видео каде се тестираат гурмански сирења и ми го фати окото едно миринирано фета сирење од Австралија, па се прашував дали кај нас има нешто слично да се проба, како на 9:18 во видеото?

lici na feta ama ne e, kozjo meko sirenje vo maslinovo so crven biber i luk... odlicno e se topi u usta... poveke e slicno so persisko sirenje nego feta. inace e odlicno vo aus se prodava 6-8 evra za 300g.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Млекото и млечните производи се повеќе штетни од корисни.....не ги јадете ако не морате. Освен можеби јогурт во помали количини.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Што да се јаде ако од исхраната го исфрлиме кашкавалот, сирењето, павлаката, путерот, млекото?

Еурокрем и тост со шуМка?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom