Млад сум, и сакам да почнам со бодилдинг

Член од
25 јули 2017
Мислења
1.794
Поени од реакции
1.427
Theoretically, ALCAR supplementation for fat burning should work well, but studies on ALCAR in isolation do not show very good results.

https://examine.com/supplements/l-carnitine/

Нема доказ дека работи.

Да работел немаше чоек што не би пиел л-карнитин зашо шо сме ние? Глупи?
Објасни ми зашо не користиме сите шо сакаме да слабееме л-карнитин ако стварно делува и нема негативни ефекти?
Не сме информирани сакаш да каеш?

Верувај ако се најде лек за дебелина сите ќе го знаат во рок од 1 недела.

Фората е што вистината е дека лекот за дебелина е чај од калориски дефицит и многу макотрпна работа, исхрана и дедикација. Нешто што секоја дебела мрза сака да го избегне.
Еве пример ке ти дадам брат ми тој има 19 години зимаше 2 месеца он беше низок и дебел ама после 2 месеца стомакот му го снема а рацете му се набилдаа...а исхраната ни е иста

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.470
Не е точно. Баш коа си млад 6 дена на тренинг ти е исто ко 3 дена на 25 години.
Ради пубертет и хормони им се оправа телото во саати, а не денови.

И стомачни не се прават со стомачни. Немој да мислиш дека ако се слагаш со мене за карнитин дека за се си во право.
Може не го објаснав/образложив тоа поубаво. Убаво е да се има секојдневна физичка активност, но денешниве деца огледувајќи се на фитнес ,,модата" кај одредени возрасни на тренинзите на веќе 12 - 15 години креваат тежини од 60, а и повеќе килограми, што мислам дека е не е нешто претерано добро, посебно не на таа возраст. Бар мое мислење.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.998
Поени од реакции
7.599
Еве пример ке ти дадам брат ми тој има 19 години зимаше 2 месеца он беше низок и дебел ама после 2 месеца стомакот му го снема а рацете му се набилдаа...а исхраната ни е иста

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Калории дете, калории.
Основните концепти не ги разбираш прво и основно.
Се понашаш ко почетник пливач да купува скапа опрема за пливање и да бара која авионска карта е најефтина да плива стрикно во јонско море зашто таму брат му пливал и имал ефект.

Може не го објаснав/образложив тоа поубаво. Убаво е да се има секојдневна физичка активност, но денешниве деца огледувајќи се на фитнес ,,модата" кај одредени возрасни на тренинзите на веќе 12 - 15 години креваат тежини од 60, а и повеќе килограми, што мислам дека е не е нешто претерано добро, посебно не на таа возраст. Бар мое мислење.
Не е претерано и не ти е точно мислењето.
60 кила ако мислиш дека е многу очигледно не си стапнал во теретана.
60 кила на чучањ се креваат за помалце од 2 месеца паметен тренинг.
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.794
Поени од реакции
1.427
Јас да сакам неможам 60 кг на бенџ а и на мои години нзнам такви деца јас дигам 40 кг 3 серииx10 на бенџ а мах ми е 50 кг x1

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.794
Поени од реакции
1.427
Калории дете, калории.
Основните концепти не ги разбираш прво и основно.
Се понашаш ко почетник пливач да купува скапа опрема за пливање и да бара која авионска карта е најефтина да плива стрикно во јонско море зашто таму брат му пливал и имал ефект.


Не е претерано и не ти е точно мислењето.
60 кила ако мислиш дека е многу очигледно не си стапнал во теретана.
60 кила на чучањ се креваат за помалце од 2 месеца паметен тренинг.
Јас само ти дадов пример дека кај него делуваше...

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.998
Поени од реакции
7.599
Јас да сакам неможам 60 кг на бенџ а и на мои години нзнам такви деца јас дигам 40 кг 3 серииx10 на бенџ а мах ми е 50 кг x1

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Можеш.
Не си ставај психички граници.
Секогаш вежбај со спотер кога вежбаш бенч (не џ)

Јас само ти дадов пример дека кај него делуваше...

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Ја ќе ти дадам пример.
Дедо ми пушеше кутија цигари на ден и живееше до 100 години.
Дали тоа укажува дека цигарите се трикот за долг живот?

https://en.wikipedia.org/wiki/Survivorship_bias
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.794
Поени од реакции
1.427
Добро де бенч згрешив а и си осекам јас 40 кг доста ми са.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.794
Поени од реакции
1.427
Можеш.
Не си ставај психички граници.
Секогаш вежбај со спотер кога вежбаш бенч (не џ)


Ја ќе ти дадам пример.
Дедо ми пушеше кутија цигари на ден и живееше до 100 години.
Дали тоа укажува дека цигарите се трикот за долг живот?

https://en.wikipedia.org/wiki/Survivorship_bias
Добро битно на крај не земав ке видам резултати за 2 3 месеца и пазам на исхрана благо газирано избегавам.. и алкохол веке не пијам од тоа ми беше најтешко да се откажам :D

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.109
Поени од реакции
10.968
Јас дојдов овде да прашам мислење од некој со повеке години искуство ама како што реков некои овде ми одговорија дека помогнал некои не . Мене ми беше најмногу заради тоа што имам само 15 години затоа дали можам да го пијам...

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Ќе ти пишам еден настан од пред 3-4 години што ме потсети на твоево:

Се работи за дедо на еден мој пријател, селски човек, се разболел и оди со бабичката на лекар, арно ама испаднале резутатите лоши, крвни садови попара, бел дроб направен црн, црн дроб биено сирење и му забраниле и да пуши и да пие, на старост дошло ред да се одвикнува од се што правел цел живот. Арно ама стариов мераклија да фрли по некоја чашка секој ден се видел на мака и по некој ден јагнето на рамо и право пак на лекар да го моли лекарот да му пише дека смее да пие барем по 1-2 чашки ракија дневно оти вака ем го јадела совеста, ем бабата без потпис од лекарот не му давала ракија :D

Е сеа ти ако сакаш да ти дадеме амин да пиеш суплементи оди купи по 1кг протеин за сите на темава и ќе ти дадеме амин да ги пиеш со лезет.[DOUBLEPOST=1502123043][/DOUBLEPOST]
Може не го објаснав/образложив тоа поубаво. Убаво е да се има секојдневна физичка активност, но денешниве деца огледувајќи се на фитнес ,,модата" кај одредени возрасни на тренинзите на веќе 12 - 15 години креваат тежини од 60, а и повеќе килограми, што мислам дека е не е нешто претерано добро, посебно не на таа возраст. Бар мое мислење.
Сунѓер, де не се плеткај кај што не се разбираш, оди изгуглај да видиш какви биле на 16-25 години Dalas McCarver, Alexey Lesukov, Kai Greene, Lee Priest, Paul De Mayo .....
 
Последно уредено:

Bridger

fb.com/fitclaw
Член од
21 март 2014
Мислења
402
Поени од реакции
191
Ај и јас да дадам мислење на темава. Имам 16 г. 69кг (на почеток 64) 183цм. Тренирам 4-5 месеци и користам протеин и креатин. Од тоа шо видов протеинот е џабе, а креатинот ми е единствен суп. кој го препорачувам и ќе го користам во циклуси, парите од протеин ми станаа пари за пилешко и јогурт. Најдобри резултати имав кога вежбав х5/ недела(По предлог на најстручното лице за мене во оваа област намалив х3). Мислам дека сите имаме иста исхрана во различни количини. Не ја тупи до толку за суплементи и тежина јас дигам 20 кг на бенч шипка, а со тегови по 15ки па пак иам резултати(сеа ја не се тркам 2месеци и 5месеци исто ми е мене), суплемент земи само како замена за храната ако не ти одг. што го содрќи суплементот. Мое мислење
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.258
Поени од реакции
770
Ај и јас да дадам мислење на темава. Имам 16 г. 69кг (на почеток 64) 183цм. Тренирам 4-5 месеци и користам протеин и креатин. Од тоа шо видов протеинот е џабе, а креатинот ми е единствен суп. кој го препорачувам и ќе го користам во циклуси, парите од протеин ми станаа пари за пилешко и јогурт. Најдобри резултати имав кога вежбав х5/ недела(По предлог на најстручното лице за мене во оваа област намалив х3). Мислам дека сите имаме иста исхрана во различни количини. Не ја тупи до толку за суплементи и тежина јас дигам 20 кг на бенч шипка, а со тегови по 15ки па пак иам резултати(сеа ја не се тркам 2месеци и 5месеци исто ми е мене), суплемент земи само како замена за храната ако не ти одг. што го содрќи суплементот. Мое мислење
a sto ocekuvas od proteinot :) toe samo protein ne e magicno stapce za muskuli. isto i kreatinot. od kreatinot edna pozitivna strana so ke dobies e pobrzo oporavuvanje! proteinskiot sejk e samo dodatok vo ishranata. nieden suplement nemozi da bidi zamena za obrok,nieden prasak nemozi da ja zameni hranata. proteinot bass e dobar da se pie odma posle trening so kombinacija na carbox i kreatin i posle saat vreme da se jadi. ako vnesuvas dovolno protein preku hranata togas nema potreba od proteinski sejkovi. im blazesvam na tie sto stigaat da gi vnesat celosno proteinite samo preku hranata!
 
Член од
17 август 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
За твојата состојба тешко да ти помогне еден тренер, со сите овие работи што ти ги наброи јас лично не познавам профил на тренер во Скопје кој може да ти помогне во целост, имаш доста нарушувања на здравјето и треба сериозен пристап од повеќе аспекти.
Другата работа е колку си спремен да платиш и за која сума очекуваш да најдеш тренер, за да ти ги задоволи некој потребите и да ти состави идеална исхрана, начин на тренинг и да те посматра постојано ќе те чини прилично скапо.
Да не ти кршам филм, но 40 килограми во таква состојба како што си ти тешко да ги симнеш во година дена, оптимално година и пол со перфектно средена исхрана и прилагодени тренинзи, пред тоа може само да се лажеме дека ќе успееш да скинеш 40кг до Октомври.
Ако сака и ако мора може...јас за два месеци симнав 45 кила ..секој ден тренинзи (двапати дневно ) насабајле кардио вечер кардио ... исхрана : беелки јајца риба туна стек и кафе горко ... во 3 дена еднас внесував јаглехидрати Ж( варен ориз ) и масти здрави семки печени ... ....и зелена салата колку сакаш ... тренинзи нон стоп и строг резим на исхрана нема овошје нема шекер никаков нема сокови ништо ... се зависи колку си спремен да се оддадеш на проблематиката ... и се разбира колку ти е подготвен организмот... да се разбереме ни малку не е лесно чуствуваш глад некогас и вртоглавица ама постепено све си додје на свое место ... после тоа почнуваш да внесуваш све од исхрана во нормални количини /...
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.109
Поени од реакции
10.968
Ако сака и ако мора може...јас за два месеци симнав 45 кила ..секој ден тренинзи (двапати дневно ) насабајле кардио вечер кардио ... исхрана : беелки јајца риба туна стек и кафе горко ... во 3 дена еднас внесував јаглехидрати Ж( варен ориз ) и масти здрави семки печени ... ....и зелена салата колку сакаш ... тренинзи нон стоп и строг резим на исхрана нема овошје нема шекер никаков нема сокови ништо ... се зависи колку си спремен да се оддадеш на проблематиката ... и се разбира колку ти е подготвен организмот... да се разбереме ни малку не е лесно чуствуваш глад некогас и вртоглавица ама постепено све си додје на свое место ... после тоа почнуваш да внесуваш све од исхрана во нормални количини /...
(y) Браво!
 
На врв Bottom