Млад сум, и сакам да почнам со бодилдинг

Член од
25 декември 2011
Мислења
390
Поени од реакции
174
штом ти падна нивото на конверзација тогаш значи дека свати дека сум во право,а зошто не е здраво да се пие повеќе од одредената доза? нели протеини концетриран прашок не се штетни и може само да се потроши ако се испие повеќе?
а зошто да се избрише темата? ... џабе набилдано тело, ако вака псуеш, ниедна женска нема да те сака (y)
мислам за секој е јасно што претерување во што било може да доведе до негативен ефект, и точно е дека преголеми внесени дози на протеин може да влијаат негативно на бубрези и здравје, ама тука e common sense нели, ти и леб да се прејадеш ке ти се слоши, очигледно е дека и со веј ако претеруваш може да дојде до некој негативен ефект пак тоа е додаток за исхрана и внесувањето мора да се контролира
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.298
Поени од реакции
955
Hi people
Имам 16 и сакам да почнам да одам втеретана.Мислам дека сум доволно висок,и растот не ми е проблем.Пушев цигари едно 5-6 месеци,али чист сум 1 месец.Сега од март ќе почнувам тератана,одев поодамна,ама сега сериозно почнувам.Сакам да купам протеини,оваа страница ми ја преопрачаја.
http://www.napumpajse.com/shop/proteini.aspx
Ваше мислење ? Сакам до лето да бидам нешто..
Слободно почни со тежински тренинзи. Се надевам дека ќе најдеш некој соодветен во теретаната каде планираш да одиш, кој ќе те посоветува околу начинот на тренирањето (колку пати во неделата, кој интензитет, вежби и сл) и кој ќе те посоветува и со начинот на исхрана за целиот тој период ( колку оброци во текот на денот, што од хранливи материи и во кој сооднос). Додатоци во исхраната, вооптп не ти се потребни. Ама ако си решил да потрошиш некој денар, со цел психички подобро да се осеќаш, тогаш посоветувај се што од додатоците би ти биле потребни, со цел да надополниш тоа што евентуално недостасува и да ги користиш на правилен и прпорачан начин. Не да мудруваш, суфаш и консултираш со секој мисли дека знае нешто.
Од март, до лето, можеш да поднаучиш за се ова погоре што ти го пишав, да научиш правилно изведување на вежби, да научиш правилно и редовно да се исхрануваш, па од септември да почнеш да гледаш вистински резултати, ако си постојан, паметен и упорен. Е, тоа нешто е реалното кое можеш да бидеш. Среќно.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.034
Поени од реакции
7.139
Ова беше добар совет меџу 2-3 други,другото прилично сето беше обесхрабрувачко,не сум се пронашол себеси блабла куров ми ленче.Форумов е хаос.
Почна да одиш во вежбална?
 
На врв Bottom