Млад сум, и сакам да почнам со бодилдинг

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.998
Поени од реакции
7.599
Еј демек земав да зачистам, пола и поише тема отиде.

Се молат експертите на форумов да не се праат експерти во секое поле.
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.478
Кога ја читам темава да пишав јас овде дека имам 15 години и одам во теретана и дека сакав да земам л карнитин мислам дека пола форум ке ми се нафрлише :D

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.998
Поени од реакции
7.599
Кога ја читам темава да пишав јас овде дека имам 15 години и одам во теретана и дека сакав да земам л карнитин мислам дека пола форум ке ми се нафрлише :D

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Не гледам проблем во тоа се додека не се вулгарни.

Форумот е место за дискусии, дебати и различни мислења и перспективи.
Не за луѓе што се сложуваат на една, макар и 2 спротивности.
Не е политика ова па да мора да си за едните или за другите.

Али кога сите се согласуваат дека на 15 години не треба да си го труеш организмот со не докажани суплементи, треба да те натера да размислиш за своите постапки.
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.478
Не гледам проблем во тоа се додека не се вулгарни.

Форумот е место за дискусии, дебати и различни мислења и перспективи.
Не за луѓе што се сложуваат на една, макар и 2 спротивности.
Не е политика ова па да мора да си за едните или за другите.

Али кога сите се согласуваат дека на 15 години не треба да си го труеш организмот со не докажани суплементи, треба да те натера да размислиш за своите постапки.
Добро според тебе може не треба да зимам но други членови ми рекоа може само да не зимам повеке од пишаното...

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.998
Поени од реакции
7.599
Добро според тебе може не треба да зимам но други членови ми рекоа може само да не зимам повеке од пишаното...

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
А ти дојде да си потврдиш дека моеш да зимаш и да игнорираш тие што го тврдат спротивното?
Тоа ти е ко да читаш хороскоп и само тоа што ти одговара да го прифаќаш ко вистина.

Фората е што вистината е вистина без разлика на тоа во што веруваш ти.

А вистината е дека нема научни докази дека Л-карнитин помага воопшто.
Додека искуството ни вели дека нема потреба од такви суплементи на 15 години.

Али ти си знаеш. Ние глупи сме, не сме имале 15 години, ти си попаметен.
Читај ги некој рандомлаци по интернет форум ко демек нивното мислење значи нешто.
Место да земеш да прочиташ научни истражувања и докторски препораки.
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.478
Јас дојдов овде да прашам мислење од некој со повеке години искуство ама како што реков некои овде ми одговорија дека помогнал некои не . Мене ми беше најмногу заради тоа што имам само 15 години затоа дали можам да го пијам...

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.473
Јас дојдов овде да прашам мислење од некој со повеке години искуство ама како што реков некои овде ми одговорија дека помогнал некои не. Мене ми беше најмногу заради тоа што имам само 15 години затоа дали можам да го пијам...

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Нормално е тоа, секој си го кажува своето искуство во однос на она што го користел. Еден ќе ти каже дека му помогнал, еден не, еден ќе каже како нема ништо подобро од тоа, друг ќе ти каже како му се појавиле несакани ефекти и како повеќе не ни сака да помисли на тоа. Се се тоа искуства, различни од човек до човек, но убаво ти пиша @statusQuO, тебе побитно ти е да знаеш што кажуваат научните истражувања и докторите. Плус како и што веќе сум ти пишал на првата страна во темава, имаш само 15/16 години, која ти е потребата од додатни суплементи/хемикалии? Доволно е да вежбаш бар 3 пати во неделата и да се храниш здраво.
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.478
Нормално е тоа, секој си го кажува своето искуство во однос на она што го користел. Еден ќе ти каже дека му помогнал, еден не, еден ќе каже како нема ништо подобро од тоа, друг ќе ти каже како му се појавиле несакани ефекти и како повеќе не ни сака да помисли на тоа. Се се тоа искуства, различни од човек до човек, но убаво ти пиша @statusQuO, тебе побитно ти е да знаеш што кажуваат научните истражувања и докторите. Плус како и што веќе сум ти пишал на првата страна во темава, имаш само 15/16 години, која ти е потребата од додатни суплементи/хемикалии? Доволно е да вежбаш бар 3 пати во неделата и да се храниш здраво.
Вежбам 6 дена неделно а во недела одморам и плус недела и затворена е. А ми треба л карнитин за малку вишокот стомак.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.998
Поени од реакции
7.599
Вежбам 6 дена неделно а во недела одморам и плус недела и затворена е. А ми треба л карнитин за малку вишокот стомак.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Не ти треба.
Сакаш.
Има разлика.

И ја сакам мекбук про и можда и ќе си купам некад ама не дека ми треба.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.998
Поени од реакции
7.599
Имаш право ама јас сакам побрзо....

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Theoretically, ALCAR supplementation for fat burning should work well, but studies on ALCAR in isolation do not show very good results.

https://examine.com/supplements/l-carnitine/

Нема доказ дека работи.

Да работел немаше чоек што не би пиел л-карнитин зашо шо сме ние? Глупи?
Објасни ми зашо не користиме сите шо сакаме да слабееме л-карнитин ако стварно делува и нема негативни ефекти?
Не сме информирани сакаш да каеш?

Верувај ако се најде лек за дебелина сите ќе го знаат во рок од 1 недела.

Фората е што вистината е дека лекот за дебелина е чај од калориски дефицит и многу макотрпна работа, исхрана и дедикација. Нешто што секоја дебела мрза сака да го избегне.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.473
Вежбам 6 дена неделно а во недела одморам и плус недела и затворена е. А ми треба л карнитин за малку вишокот стомак.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Прво и основно според мене, а се надевам и според други (ама секако ќе има и такви кои ќе го промрчат ова), вежбање 6 пати во неделата на 15/16 години е премногу. Тоа ти доаѓа како да го форсираш организмот. А за малку вишокот стомак не ти треба Л Карнитин, доволно е да правиш повеќе стомачни, странични со тег во рака и да се храниш здраво, поточно слаткото, тестенините, газираното, алкохолот, цигарите и останатите штетни работи да ги исфрлиш.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.998
Поени од реакции
7.599
Прво и основно според мене, а се надевам и според други (ама секако ќе има и такви кои ќе го промрчат ова), вежбање 6 пати во неделата на 15/16 години е премногу. Тоа ти доаѓа како да го форсираш организмот. А за малку вишокот стомак не ти треба Л Карнитин, доволно е да правиш повеќе стомачни, странични со тег во рака и да се храниш здраво, поточно слаткото, тестенините, газираното, алкохолот, цигарите и останатите штетни работи да ги исфрлиш.
Не е точно. Баш коа си млад 6 дена на тренинг ти е исто ко 3 дена на 25 години.
Ради пубертет и хормони им се оправа телото во саати, а не денови.

И стомачни не се прават со стомачни. Немој да мислиш дека ако се слагаш со мене за карнитин дека за се си во право.
 
На врв Bottom