Млад сум, и сакам да почнам со бодилдинг

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од ThemMaplz, 21 февруари 2017.

 1. ThemMaplz

  ThemMaplz

  Член од:
  9 мај 2015
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  82
  Hi people
  Имам 16 и сакам да почнам да одам втеретана.Мислам дека сум доволно висок,и растот не ми е проблем.Пушев цигари едно 5-6 месеци,али чист сум 1 месец.Сега од март ќе почнувам тератана,одев поодамна,ама сега сериозно почнувам.Сакам да купам протеини,оваа страница ми ја преопрачаја.
  http://www.napumpajse.com/shop/proteini.aspx
  Ваше мислење ? Сакам до лето да бидам нешто..
   
 2. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.706
  Допаѓања:
  8.179
  само веј бајо мој
   
  На M-1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mendieta

  mendieta

  Член од:
  18 март 2015
  Мислења:
  350
  Допаѓања:
  435
  не ти треба теретана ни протеини, почни со склекови и стомачни после земи си тегчиња за раце на лето џогинг... ако си упорен имаш резултати за 1 година,, јас кога бев средно сите другари се залетаја со теретана и по 2-3 месеци аут, јас од досада почнав со склекови па еве веќе 10 та година ми стана навика редовно одвојувам по 1 саат време за 10 тина серии по 50-60 склека и некоја стомачна,
   
  На Chemical Angel и artweb им се допаѓа ова.
 4. X3m

  X3m Титула по желба

  Член од:
  20 јуни 2007
  Мислења:
  394
  Допаѓања:
  138
  По светот на 16 години искачаат на натпревари а кај нас 16 години било рано за протеини и теретата.. што да прави на 16 години ? да седи дома по цел ден додека не наполни 18 ? Пушат, пијат и се дрогираат на 16 ама за протеини е рано..
   
  На anya.13, geezer30, Epsilon и уште 7 други им се допаѓа ова.
 5. smihajlo

  smihajlo Superposition, Relentless

  Член од:
  11 август 2010
  Мислења:
  3.007
  Допаѓања:
  3.346
  Jas kolku so go razbrav, veli sakal vteretana da ide ne da se zanimava so bodibilderstvo.

  Covekot uste ne krenal teg prasuva za proteini, jas velam neka vezba godina dve pa ako ne uspee prirodno zadovolitelni rezultati da postigne neka dodade proteini.

  P.S Spored mene sekoj moze superfit bez dodatoci da bide(normalno ova ne vazi za profesinalnite bodibilderi kade poveke se obrnuva vnimanie na formata i izgledot, a koristenjeto na muskulite paga vo vtor plan)
   
 6. alekso.mk

  alekso.mk

  Член од:
  25 декември 2011
  Мислења:
  390
  Допаѓања:
  174
  боље одиси на некој спорт кошарка, карате, пливање супер развива горниот дел, теретана на 16 не би препорачал ама еве @Gjoroski викаше ок било ... ако идеш теретана обавезно земи си тренер некој постар и по искусен ББ
  --- Споено дупло мислење, 21 февруари 2017 ---
  човекот има 16 години и во глава зелка му е , слушнал негде за протеини и ете, "мамо купи ми протеин сакам да се напијам и да бидам ко Папај" ))
   
 7. smihajlo

  smihajlo Superposition, Relentless

  Член од:
  11 август 2010
  Мислења:
  3.007
  Допаѓања:
  3.346
  Pa i mene toa mi bese poentata ne znam kaj se zatrcal. Mislam negovo si e teloto ama ima vreme za toa podocna da ne recam vcera prestanal mleko da cica.
   
 8. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.853
  Допаѓања:
  6.250
  Што болест може да закачи од протеините, ај стави ја листата да не просветлиш?
  --- Споено дупло мислење, 21 февруари 2017 ---
  Колку си висок? Колку си тежок?
  Мој совет ти е да одиш на пливање ако имаш време и пари, одлична основа е за било што понатаму, посебно за фитнес и бодибилдинг.
  Кој клуб ти е најблиску и во кој клуб сакаш да почнеш со вежбање кога би одел во теретана?
  --- Споено дупло мислење, 21 февруари 2017 ---
  Ништо нема да му биде од протеини во поглед на здравјето, проблемот е што не му требаат, детето на старт ќе вежба со празна шипка и тегови од по 5кг и прашање дали ќе го користи тоа што го внесува од исхраната, а не да му треба екстра преку прашок.
   
  На artweb, krkac и Beric Dondarrion им се допаѓа ова.
 9. Vori

  Vori СИСЬКИ ДВИГАТЕЛЬ

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  5.363
  Допаѓања:
  3.549
  Да ја искористам темава за моја лична корист.Ми треба личен тренер,треба да симнам килажа за закажана тешка операција во октомври месец.До тој месец мора да скинам преку 40 кила најмалку и што побрзо.Дајте ми телефон од некој во Ѓорче и близина да е добар и искусен тренер во работа со луѓе со здраствен проблем кој мора со посебен режим на вежби.Благодарам.Прашав еднаш,но немаше одговори
   
 10. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.706
  Допаѓања:
  8.179
  јади помалце, место еден леб за ручек, 2-3 кришки, место два тањири манџа само еден и ќе скинеш, тргни такви срања од фрижидерот како мајонези, сувомеснати ствари, јади више овошје и зеленчук, трчај на кеј, не ти требаат никакви тренери и глупости.
   
  На Ilumious и alekso.mk им се допаѓа ова.
 11. alekso.mk

  alekso.mk

  Член од:
  25 декември 2011
  Мислења:
  390
  Допаѓања:
  174
  + чим имаш операција, тука треба константно да те гледа доктор, остај тоа теретана, со диета за 6 месеци , сеа незнам 40 кила, ама 20-30 реално без теретана можеш да симнеш, за диети пак консултирај се со доктори, вака ние тежко што да ти препорачаме не сме доктори. Кај нас не се лицензираат обични фитнис тренери па да има специални доктори-тренери... тоа само во болници да побараш, вака јок
  иначе со срека...
   
 12. Vori

  Vori СИСЬКИ ДВИГАТЕЛЬ

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  5.363
  Допаѓања:
  3.549
  Друже,кај мене е друга ситуација здраствена.Имав тешка искршеница на коска на раката,2 тешки операции кои се без успех,сега трета правам со вадење од едно место на друго место пресадување на коска.Мора многу да се пазам зошто нервот ми е притиснат,имам хил сах лезија со банкарт лезија и шо не башка.Доволно е еден потег да ја парализирам.Затоа ми треба стручно лице.Не зошто сакам,туку сум притиснат од потреба за помош.Разбираш?
  --- Споено дупло мислење, 21 февруари 2017 ---
  Консултирано,не смее да се напрегнува многу раката како кревање,влечење и даље иначе остаток слободно
   
 13. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.706
  Допаѓања:
  8.179
  не ти треба теретана за да скинеш сало, ти прај што сакаш таму али ако јадеш како вол нема ништо да направиш. Оди кај нутриционист ако ти е до тоа ќе ти направи план што како да јадеш според твојата тежина.
   
  На krkac и alekso.mk им се допаѓа ова.
 14. alekso.mk

  alekso.mk

  Член од:
  25 декември 2011
  Мислења:
  390
  Допаѓања:
  174
  не ти препорачувам, чим не смееш погрешни потези та правиш во која било теретана имаш голем ризик да паднеш, да те турне некој, да се потегнеш некако. Незнам кој би идел на таков ризик искрено. Кога ке правиш вежби телото аутоматски ти се напрегнува и многу верајтно тоа ке се рефлектира некако на раката.
  Единствено гледам само точак да вртиш ама пак треба под надзор на некој доктор, во специална теретана и специална опрема ваљда ...
  Најбезбедно ти е диета, ама пак консултирајсе со докторите, да не исфрлиш со диета некоја храна што ке ти даде некој негативен ефект за коските
   
  На Vori му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Vori

  Vori СИСЬКИ ДВИГАТЕЛЬ

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  5.363
  Допаѓања:
  3.549
  Па тоа и имав размислување,колку за кардио и тежински вежби да ме надгледува човек и контрола на исхрана,башка мора да пазам и на стрес зошо имам епилепсија да не дојде до напад од преголемо форсирање и неконтрола.Затоа барам приватно насамо тренинзи.Ми го препорачаа Оли од Нагоми и Бранимир исто.Па чекам да се распрашам уште малку пред да се одлучам.Сакам да се советувам,имам притисок од време а и паника башка да не избрзувам.
   
 16. Vori

  Vori СИСЬКИ ДВИГАТЕЛЬ

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  5.363
  Допаѓања:
  3.549
  Alekso poznavas barem dobri luge nekoi?Prasav ama zabegavme sosema druga nasoka,muabetov go pravev so doktor,mora da ima nekoj pokraj mene za vezbi.Ako znaete nekoj preporacajte,ako ne vo red e.
   
 17. alekso.mk

  alekso.mk

  Член од:
  25 декември 2011
  Мислења:
  390
  Допаѓања:
  174
  Друже би сакал да ти помогнам ама стварно од тој профил што бараш тренери не познавам никој, пробај прашај го во пм Gjoroski тој е таму во федерација можда знае некој, вака ти треба спортска медицина предпоставувам, ама искрено јас сум тотално разочаран од нашата медицина оти кога имав повреда никој ништо не ми помогна. така што :toe:
   
  На Vori му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Makaron

  Makaron КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  5.994
  Допаѓања:
  10.107
  40 kila za slabeenje a vie mu vikate nejadi leb:facepalm: Ako neznajte ne komentirajte, evo jas neznam da mu pomognam i ne tropam gluposti.
   
 19. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.853
  Допаѓања:
  6.250
  За твојата состојба тешко да ти помогне еден тренер, со сите овие работи што ти ги наброи јас лично не познавам профил на тренер во Скопје кој може да ти помогне во целост, имаш доста нарушувања на здравјето и треба сериозен пристап од повеќе аспекти.
  Другата работа е колку си спремен да платиш и за која сума очекуваш да најдеш тренер, за да ти ги задоволи некој потребите и да ти состави идеална исхрана, начин на тренинг и да те посматра постојано ќе те чини прилично скапо.
  Да не ти кршам филм, но 40 килограми во таква состојба како што си ти тешко да ги симнеш во година дена, оптимално година и пол со перфектно средена исхрана и прилагодени тренинзи, пред тоа може само да се лажеме дека ќе успееш да скинеш 40кг до Октомври.
   
 20. Vori

  Vori СИСЬКИ ДВИГАТЕЛЬ

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  5.363
  Допаѓања:
  3.549
  Заборавив да се надополнам,не е само нутриционист.Се работи за предел од карлицата,каде ќе ми вадат коска и топат кај хумерусот,на главата,зошто е целосно уништена,деформирана.Имам преку 100,мора до 60/70 да симнам за да може да нема компликации при вадење.Ќе мора и физички да се средам малце.Праам две операции наеднаш.Отварање кај карлица,вадење коска и одма втора операција кај рамо,поточно хумерусот.
  --- Споено дупло мислење, 21 февруари 2017 ---
  Знам свесен сум.МОРАМ е препорачано од ортопедот~хирург толку килажа ама он рече,што е можно,стомакот и левото рамо да го доведам до добра физичка мускулна состојба.Доволно е и да бидам и 80 кила да бидам.
   
  Последно уредено: 21 февруари 2017
 21. mendieta

  mendieta

  Член од:
  18 март 2015
  Мислења:
  350
  Допаѓања:
  435
  пријателе најдобро е првин да се консултираш со нутриционист, не е проблемот само да се храниш здраво, туку и да се храниш правилно, ќе ти направат програма према тежината ќе те насочат количински колку да јадеш ,колку оброци,,, за некој месец ќе скинеш некои 5-6 кг , ќе се чувствиваш подобро па после тоа почни со лесни физички вежби, немој нагло никако,,најбитно ти е исхраната ,треба правилно и здраво да се храниш , без тоа џабе ти се вежби,, а и ова 40 кг да симнш за 6 месец и плус со други здравствени проблеми што ги имаш, а плус има шанса и за други негативни тегоби од нагло симнување на тежина не би ти препорачал , некако ако е возможно да одложиш операцијата за година дена па за година да пробаш да ослабеш мислам дека би ти било подобро,
   
  На Vori му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.431
  Имаш само 16 години, а веќе пушиш цигари и сакаш да земаш протеини. Цигарите заборави ги, почни да вежбаш фитнес, но не со кревање на 100 кила уште на 16 години и храни се здраво. Тоа подразбира да не јадеш многу благо, газирани пијалоци, алкохол, мрсна храна, брза храна и се останато што претставува нездрава храна. Зајачај со протеинска храна од типот пилешко месо, јајца, млечни производи и за твои години ќе имаш доста добро тело, секако ако бидеш упорен во вежбањето и во водењето здрав живот. А што се однесува до протеините не се лажи, колку и да викаат дека тие се природни, сепак станува збор за хемикалија. Посебно протеините не се тие за твои години кога организмот/телото се уште расте и се развива.
   
 23. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.978
  Допаѓања:
  7.554
  Пошо ги третирате 16 годишњаците ко деца, за тоа до 35 нема да ви се иселат од дома.
   
  На OmarSpears, GavolRulz и X3m им се допаѓа ова.
 24. X3m

  X3m Титула по желба

  Член од:
  20 јуни 2007
  Мислења:
  394
  Допаѓања:
  138
  https://www.facebook.com/protekaldiet/?hc_ref=PAGES_TIMELINE&qsefr=1
  Ни знам каква ни што е, ама братучед ми ослабна многу и потоа не си ги врати килограмите. Едино што знам е дека е сакапо, 400-500 евра месечно. Он за 3 месеци симна околу 15-20 килограми и мастите во крвта и комплет крвна слика му се подобри.
   
 25. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.921
  Допаѓања:
  3.040
  Можеби да а можеби не, тоа нема да го дознаеш бар за сега... муабетот ми е друг... не е секој за во теретана, посебно не некој кој до вчера најтешко кренето му било лажицата за супа затоа што тато носи мама меси и седење пола ден пред компјутер не е некоја физичка предизпозиција за влегување во теретана и вежбање со тежини.
   
  На bijons му/ѝ се допаѓа ова.
 26. banne1

  banne1 попај

  Член од:
  24 април 2012
  Мислења:
  120
  Допаѓања:
  53
  аууу колку само мисконцепции има у темава.Ко мајка ми да ја слушам кога прв пат решив да идам у теретана и ми рече нема да растам, ке ми нараснат цицки, протеините (стекот, рибата,секој вид на месо, јајцата, млекото,туна, грав, грашок) се стероиди и ке добијам инфаркти и којзнае што.Сите што почнале да одат во теретана да ги прашате ке ви кажат дека се каат што не почнале на помала возраст.Оди и не гледај назад.Најдоброто нешто што сум го направил во прошлите години.

  Земај протеин ако ти се зима.Нема ништо да ти се случи.Тоа ти е истиот протеин што можеш и преку јадење да го земеш.Само имај во предвид дека во една дозерка има околу 30г протеини, што не се доволни.Тоа е само суплемент (ДОДАТОК на исхрана, неможе да ја замени вистинската исхрана).Уште не ми се верува дека луѓе си мислат дека можеш да купиш стероиди или хемии (што се патем ИЛЕГАЛНИ и ЗАБРАНЕТИ) во која било продавница за суплементи и здрава храна
   
  На poker12345, X3m и GavolRulz им се допаѓа ова.
 27. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.921
  Допаѓања:
  3.040
  Да не се разбереме погрешно. Јас повеќе викам дека треба со стандарден начин да внесуваш протеини и се друго во организмот преку храна што би ја џвакал и варел. На твои години и твои потреби каснување два залаци храна и друго се во течност е лошо. Кажаа и погоре, она што тебе ти треба се обично правилно оброци храна. Тебе не ти треба оф 100 да кренеш 120 кила. Тебе ти требаат 7-8 кг кои со твојот план „за до лето“ се две кила на месец. Тоа не е никаква научна фантастика. Додај го оброкот што го прескокнуваш во денот и со обична зголеман активност ќе ги добие нив без проблем. Протеин да, ако сакаш да си оф 65 на 75 кг до крајот на март а за до лето оди класично за да класично и ги задржиш потоа. Ако наеднаш рипнеш +10 во мускулна маса тие потоа многу многу тешко ќе ги одржуваш сметајќи дека не си навикнат сега на обилни оброци односно организмот не ти е навикнат. Како млад човек со твојата физичка конституција мора да го привикнеш метаболизмот за да држиш килажа. Чичко ми на времето викаше: Не е битно колку ќе изедеш, битно е колку ќе пуштиш во шољата после. Твојот стомак и организам ќе се шокира ако наеднаш крениш килажа која желудникот ќе треба да ја снабди со хранливи материи. Проблеми верувај не сакаш наздраво да си отвориш беспотреба.
   
  На krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 28. Goldie

  Goldie Гостин

  Не сум знаел дека со протеинот се качуваат 10 килограми за 1 месец :D Поготово многу ме интересира какво е ова ова “наеднаш рипање +10 килограми во мускулна маса“ ехее џабе вежбаат по теретаниве со години и мака мачат со качување мускулна маса кога имало ете шеми за брзо качување +10 мускулна маса а они не ги знаат
   

Сподели преку: