Мистеријата на езерото Лок Нес

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Па тоа го викам и јас .. Првиот случај е мноооогу одамна .. Значи до сега би требало да бидаат многу..Ниту пак има доволно храна за тоа (едно)чудовиште...Сето тоа е за привлекување туристи..
не се многу нема со шо да се спари :tapp:
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
абе може има нешо од кај знаете...има таму и многу др мали езерца...може има подводни тунелчиња...:toe:
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.554
Поени од реакции
22.315
Прв доказ дека Неси постои


Сликата на "Google Earth" би можела да биде првиот доказ дека воденото чудовиште Неси навистина постои...
Случајно до оваа фотка на координатите ширина - 57°12'52.13"N и должина 4°34'14.16"W дошол британецот Џејсон Кук.
Обожавателите на мистеричното чудовиште од Шкотското езеро беа загрижени за него, бидејќи во изминатите година дена немало ниедно јавување или траги од Неси.
"Мислевме дека климатските услови би можеле да влијаат на него.
Загрижени сме, бидејќи повеќе од една година никој не јавил траги од него", изјави претседателот на Неси фан клубот, Кери Кембел.
Чудовиштето Неси за првпат се "појавило" во 1933 година, и од тогаш секоја година десетина сведоци тврдат дека го виделе.
Минатата година, истражувачи од "Discovery" го пребаруваа езерото со сонари и подводни камери, но без значајни резултати.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Прв доказ дека Неси постои


Сликата на "Google Earth" би можела да биде првиот доказ дека воденото чудовиште Неси навистина постои...
Случајно до оваа фотка на координатите ширина - 57°12'52.13"N и должина 4°34'14.16"W дошол британецот Џејсон Кук.
Обожавателите на мистеричното чудовиште од Шкотското езеро беа загрижени за него, бидејќи во изминатите година дена немало ниедно јавување или траги од Неси.
"Мислевме дека климатските услови би можеле да влијаат на него.
Загрижени сме, бидејќи повеќе од една година никој не јавил траги од него", изјави претседателот на Неси фан клубот, Кери Кембел.
Чудовиштето Неси за првпат се "појавило" во 1933 година, и од тогаш секоја година десетина сведоци тврдат дека го виделе.
Минатата година, истражувачи од "Discovery" го пребаруваа езерото со сонари и подводни камери, но без значајни резултати.
Не е проблем може иста слика по два пати да гледаме и иста вест.
Какво Неси шо ви е вас. Ете ти брод, тоа по страните се бранови што нормално се прават од пропелерот. Нека има вести вака, нека се полнат со пари тие што објавуваат а во светов има секакви па и таки што веруваат во се.

П.С: а тоа лево е гнездото на Неси или малите дечиња ?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Некој профитира од овие вести зарем може некој да верува во вакво нешто. Таа "мистерија" е медиумско перење мозок и профит како и многуте други.
 
Член од
10 август 2008
Мислења
744
Поени од реакции
266
Го изгледав документарецов на претходнава страна.
Во четвртион дел, кај шо праеа психолошки експеримент колку им ојт умон на луѓево дек имат чудовиште, а то само дрво в вода е.. 9 минути и 30-тина секунди. :vozbud:


- Шо мислите дека е?
- Мислам дек се играчките на децата од Неси, пловет во рекана.. овај во езероно.

Појќе од видеана и сликине се разјаснети, негде дек биле само браној, негде брод, негде патки шо мафтале над вода, пливачи... Докажаја дека немат голем синџир на исхрана за да преживејт огромно суштество, дека лажирале стапка од Неси, слика..
Инаку, читав пред некоја година во тин шема дека веројатно биле видри, зш тие пливале една зад друга, најнапред мајката, зад неа децата.
И малку ми е несфатливо, еднаш чудовиштево ја сечит водана, еднаш само кругој имат околу него... Јас не вервам, ама ич.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Не е проблем може иста слика по два пати да гледаме и иста вест.
Какво Неси шо ви е вас. Ете ти брод, тоа по страните се бранови што нормално се прават од пропелерот. Нека има вести вака, нека се полнат со пари тие што објавуваат а во светов има секакви па и таки што веруваат во се.

П.С: а тоа лево е гнездото на Неси или малите дечиња ?[/quote
Малите дечиња...........:pos2:
Какво Неси бре луге што ви е вам.Ако постоеше досега ке го најдеа и ке имаше докази а не вака некој брод сликан од вселената.Ако постои на што живее со што се храни а?Туку градот,Инвернес мислам дека беше,си печали од туристи многу им е гајле.позз
 

CF.REAL MADRID

ЦЕВКА
Член од
9 септември 2009
Мислења
335
Поени од реакции
9
50-50 СУМ.АМА НАЈВЕРОЈАТНО ПОСТОИ,ОТИ АКО НЕ НЕМАЛО ЛУГЕТО ДА ИЗМИСЛУВААТ ТАКВИ РАБОТИ.ИМАМ НА ДИСКАВЕРИ ГЛЕДАНО ДОКУМЕНТАРЕЦ, ИОНИ МИСЛАТ ДЕКА ПОСТОИ
 

M2xPayn

2 smart 2 be true
Член од
20 септември 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
A znosto ednostavno ne ja iscrpat seta voda od ezeroto vo 1 golem kontinjer i mora to da izlezi na cedilka i da ne go tupat so ova prokleto ezero?!?!?!:uvo::uvo:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
A znosto ednostavno ne ja iscrpat seta voda od ezeroto vo 1 golem kontinjer i mora to da izlezi na cedilka i da ne go tupat so ova prokleto ezero?!?!?!:uvo::uvo:
Предметите математика, физика и логика ги прескона а?

Хмм ај да ти надробам (белким си учел англиски):

Loch Ness (pronounced /ˌlɒx ˈnɛs/, Scottish Gaelic: Loch Nis) is a large, deep, freshwater loch in the Scottish Highlands (57°18′N 4°27′W) extending for approximately 37 km (23 miles) southwest of Inverness. Its surface is 15.8 metres (52 ft) above sea level. Loch Ness is best known for the alleged sightings of the legendary Loch Ness Monster, also known as "Nessie".

It is connected at the southern end by the River Oich and a section of the Caledonian Canal to Loch Oich. At the northern end there is the Bona Narrows which opens out into Loch Dochfour, which feeds the River Ness and a further section of canal to Inverness. It is one of a series of interconnected, murky bodies of water in Scotland; its water visibility is exceptionally low due to a high peat content in the surrounding soil.

Loch Ness is the second largest Scottish loch by surface area at 56.4 km2 (21.8 sq mi) after Loch Lomond, but due to its great depth it is the largest by volume. Its deepest point is 230 m (754 ft),[1] deeper than the height of London's BT Tower at 189 m (620 ft) and deeper than any other loch with the exception of Loch Morar. It contains more fresh water than all lakes in England and Wales combined,[2] and is the largest body of water on the Great Glen Fault, which runs from Inverness in the north to Fort William in the south.

Или што би рекле бројките:

Max. length 40 km
Surface area 56.4 km²
Average depth 132 m
Max. depth 230 m
Water volume 7.4 km3*
Surface elevation 15.8 m (под морското ниво)

* или уште поиздробено 1км кубен = 1000000000 метри кубни т.е 7,4км кубни = 7400000000 метра кубни ВОДА или да ти доловам глетка... 2960000 стандардни олимписки базени 50 метра должина, 25 ширина, 2 метра длабочина.

Ќе најдеш... контењер???
 

M2xPayn

2 smart 2 be true
Член од
20 септември 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
Ќе најдеш... контењер???
Ne toa problem ednostavno ne mu doslo na nekoj do toa ..kako sto starite rekle ,,da ne stori niet''...odnoso moze so crevo da ja pusti seta voda vo okeanot ..ili pak da gi navodni site prokleti presuseni nivi vo radius od 60 km ili pak da ja potopi Saxara Desert..ili pak ako e tolku cista vodata od ezeroto neka polni pasticni sisinja i neka gi izvezuva vo stranstvo ili pak za vo negovata drzava...i garantiram deka site ovie raboti ke traat vremenskio pokratko odkolku vremeto sto go tupat so ova ,,bitie'' :tapp:
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Ne toa problem ednostavno ne mu doslo na nekoj do toa ..kako sto starite rekle ,,da ne stori niet''...odnoso moze so crevo da ja pusti seta voda vo okeanot ..ili pak da gi navodni site prokleti presuseni nivi vo radius od 60 km ili pak da ja potopi Saxara Desert..ili pak ako e tolku cista vodata od ezeroto neka polni pasticni sisinja i neka gi izvezuva vo stranstvo ili pak za vo negovata drzava...i garantiram deka site ovie raboti ke traat vremenskio pokratko odkolku vremeto sto go tupat so ova ,,bitie'' :tapp:
а бе друже ти нормален ли си??? Со денешнава технологија за 5 минути ќе дознаат дали има нешто или не ама не сакаат зашто е прекрасно место за економски напредок на сиромавите шкоти. Какви методи со истурање на водата ти замислуваш??? Па ова не е када! Можат веднаш да докажат ама што има да се докажува кога се знае дека нема ништо, само тоа не се издава пред пошироката јавност за да остане местото туристичка атракција!
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
70
Поени од реакции
7
за ова читаф ко имав 8 години и деца ко деца во се верува ама сега вака како поголема си мислам шо будала сум била... лујџево сака да се прослава и кажува разни приказни ништо од то не е точно
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Да речема дека постој , како толку милиони години успеало да преживее , сега некој ќе рече се размножувало , ОК се размножува , зар толку чудовиште не би пливале безгрижно низ езерото , зар не би се покажувале пред запалените гледачи секојдневно , што ги кочи ? И како што погоре еден Член кажа денешнава технологија е бајаги усовршена и они знаат дека тоа НЕ ПОСТОЈ , но сето тоа е едно одлично туристичко место !
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Чудовиштето од Лок Нес постои
lok_nes_postoi.jpg

Пензионираниот полициски детектив Симон Динсдал од Есекс во Англија тврди дека два пати го видел чудовиштето од Лок Нес. Тој исто така тврди дека снимката што ја направил неговиот татко пред 50 години е автентична.
Таткото на поранешниот детектив Тим Динсдал направи најпозната фотографија на чудовиштето од Лок Нес, а пред 50 години и две минутен филм.

Фотографијата од 1960 година, оние кои веруваат, претставува најзначаен доказ за постоењето на чудовиштето, јави „Дејли Телеграф“.

Други докази за постоењето на чудовиштето нема. Во последните години вложени се многу финансиски средства и најмодерна технологија за да се открие чудовиштето од езерото во Северна Шкотска, но без резултати.
Сепак, поранешниот детектив тврди дека Неси пости и одлучен е во тоа да ја увери јавноста. Во наредното интервју за Би-Би-Си истакна дека снимката која неговиот татко ја направил е автентична и ќе се труди да тоа и го докаже.

- Стоев еден метар од брегот и видов црвенкасто-кафеникаво суштество. На левата страна имаше дамка која многу јасно можев да ја видам, се потсети Динсдал.

Поранешниот детектив речиси целата своја кариера ја помина собирајќи докази за постоењето на чудовиштето, Исто така, работеше и на случајот сериски убиец Стивен Рајт.

- Ги прегледав сите докази, можам да кажам дека е голема веројатноста дека во езерото живее големо чудовиште, рече пензионираниот детектив, чиј татко беше предводник на експедицијата која го бараше чудовиштето од Лок Нес, а со тоа напиша и неколку книги на таа тема.

http://iluzionist.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=689&Itemid=75
 

Kajgana Shop

На врв Bottom