Мистеријата на езерото Лок Нес

Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Знаете како, од премногу информации човек веќе може само да збудали. Лох Несс според мене не е мистерија туку е креирана мистерија, преку која што можеби дури некој и профитира од слики туристички атракции и слично. Но такви сме ние луѓето мистериозни :helou:
 

Ivajlo

Sexual Harassment Panda
Член од
21 септември 2007
Мислења
127
Поени од реакции
18
Еднаш ми дојде едно слатко детенце и ми вика: I need about three fifty! И тогаш ми текна дека уствари тоа е д лок нес монстр. И после фати зачлени се у ПЕТА мамето нивно.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Ја во ова баајаги верувам.
За докување е прилично тешко од причина за тоа дека водата е темна и не се глеа прст пред око.Има стотици сведоци.слики.видеа али никој не верува.Некои луѓе целиот живот го посветиле на докувањето на Неси али завршувало безуспешно.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Најпознатите слики се докажани фалсификати, али во секој случај добра работа за привлекување туристи, можда треба и ние во Охрид нешо слично да напраиме :helou:
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Профит, профит и само пари, другото е се измислено. Good story.:toe:

Па да исто може да се измисли приказна за охрисдко или преспанско езеро(ова е по мистично) добро ќе ни дојдат парички.
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.496
Поени од реакции
22.197
Првиот случај бил пред илјада и петсто години(не ме фајкајте за збор)..Од тогаш до сега би требало да се многу намножени..И докажано е ако постои такво животно на тоа место ќе нема со што да се храни односно нема доволно храна:toe:
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Даваа пред 2-3 дена на Discovery за Лок Нес,и според секоја теорија испадна дека нема шанси да постои,сликата од чудовиштето била наместена од новинарот што ја сликал по барање на богаташ од Шкотска,никакво чудовиште не постои во Лок Нес.


Еве го документарецот,во 5 дела е со супер квалитет:

 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Имам слушнато дека и во преспанско езеро се појавувало вакво чудовиште има и сведоштва за тоа ама за разлика од неси, ова го викале Перса и било помало од шкотското:toe:
 
J

JOEY JORDISON

Гостин
Зошто бе да не постои кој докажал можеби постои, и кој знае колку години може да издражат ваквите Монстери.. Позз

Права американска сцена омг ват вас дад ....ооо дид ју се дад омг

:nenene::nenene:

инаку ова е интересна ствар можно да е вистина
 
H

Hercules

Гостин
Јас пред некое време гледав документарна емисија за езерово и чудовиштето, се вршеа истражувања неколку денови и се по нешто најдуваа некакви траги... 300-400 метри пред нив се гледаше движење во водата... И еден ден кога појдоа пуштија долу во водата камера да видат што се движи и се гледаше нешто преголемо на во длабочините и сите беа пресреќни... И веќе наредниот ден истото го направија времето беше онака морничаво ептен како и секогаш и чудовиштево се заби во бродот кај што беа двајца или тројца од нив претходно беа во водата да истражуваат нив ги снема, сите беа она ненормално преплашени и од тогаш не се вратија повеќе назад... Сеа ова колку е вистина незнам....:toe:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Добро бе , ако е ова ЧУДОВИШТЕ...мора да има барем уште едно и две-три подмладок :)
не ми е јасно со што се хранат...нема таму толку трева и риби...:)...или езерото има некој подводен тунел до морето , па езерото Нес им е на ЧУДОВИШТАВА само одмаралиште за рекондиционирање...??? :)
 
L

lubenakov

Гостин
Jas mislam deka dokolku se saka da se doznae toa e mnogu lesno. Deneska tehnologijata e tolku mnogu razviena taka sto bi nemalo ni najmal problem da se zabelezi ova cudoviste. Gledajte samo Animal Planet koga se postavuvat kameri u dzingla i so meseci se tamu samo da zabelezat eden siten detal okolu nekoe zivotno. Ne bi bilo problem da se napravi nesto slicno i tamu.
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.496
Поени од реакции
22.197
Добро бе , ако е ова ЧУДОВИШТЕ...мора да има барем уште едно и две-три подмладок :)
не ми е јасно со што се хранат...нема таму толку трева и риби...:)...или езерото има некој подводен тунел до морето , па езерото Нес им е на ЧУДОВИШТАВА само одмаралиште за рекондиционирање...??? :)


Па тоа го викам и јас .. Првиот случај е мноооогу одамна .. Значи до сега би требало да бидаат многу..Ниту пак има доволно храна за тоа (едно)чудовиште...Сето тоа е за привлекување туристи..
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Чудовиштето од Лох Нес фатено на google earth:

The image, which can be seen on the satellite mapping program, depicts a large object resembling a sea creature clearly visible beneath the surface of the water.
Jason Cooke told The Sun he spotted "Nessie" while browsing the website's satellite photos. Mr Cooke, 25, of Nottingham, said: "I couldn't believe it. It's just like the descriptions of Nessie."

Researcher Adrian Shine, of the Loch Ness Project, told the newspaper: "This is really intriguing. It needs further study." The image can be seen by entering coordinates Latitude 57°12'52.13"N, Longitude 4°34'14.16"W in Google Earth.
Earlier this year it was reported that climate change may have killed the Loch Ness Monster. There have been "no "credible sightings" of Nessie for over a year.
Veteran American monster hunter Bob Rines thinks environmental conditions in the Highland loch have changed and can no longer sustain the elusive reptile.
Gary Campbell, of the monster's official fan club, said: "I'm concerned. There have been none of the normal sightings that verify that Nessie and her family are still alive and well."
The animal was first brought to the world's attention in 1933. Since then there have been dozens of sightings, many of which have turned out to be hoaxes.
There have also been a number of searches for the creature. The most recent was in 2008 when scientists used sonar and underwater cameras in an attempt to find the animal.



Извор
 

Kajgana Shop

На врв Bottom