Мистеријата на езерото Лок Нес

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
абе може постои може не, а за тоа некој да дое до дното на езерото ќе дое, али ништо нема да види, и плус водниот притисок... тако да, најдобро би било на thermal image да се види.

Друже , неможе термална слика , се ќе излезе црвено ...
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
505
Поени од реакции
65
Mnogu imam slusano za cudovisteto od Lok Nes.Mozi e vistina a mozi se i izmilsotini ne znam ama sepak zivotno e se zivej niz morinja reki okeani ama vo ezero onakvo nesto so znam nerealno mi izgleda.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Јас ова би го окарактеризирал како ЛЕГЕНДА а не мистерија ...
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
фантом ако имаш фотошоп дај сликај охриското ќе напрајме ние дека годзила живее во охридското, уште појќе туристи ќе ви идат, ќе се наполните со пари! :):pos::pos:[/quote]

:pos2::pos2::pos2: stvarno dobra ideja
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Неси снимена со видеокамера на површината на Лох Нес

Шкотските медиуми се скептични околу приказните за Неси, но снимката на Холмс е со толку добар квалитет што и вообичаено воздржаниот телевизиски канал „Би-би-си Скотланд” ја емитувал неделава во ударните вести

Ако најновата видеоснимка е веродостојна, славното шкотско мистериозно суштество, чудовиштето од Лох Нес, повторно се појави на површината. Британскиот аматерски научник Гордон Холмс направил една од најдобрите снимки на митското чудовиште од Лох Нес, за кое се верува дека плива во длабочините на најмистериозното езеро во Шкотска, јавуваат британските медиуми.

- Не можев да им поверувам на очите кога го видов тоа мазно црно суштество долго околу 15 метри кое се движеше релативно брзо - вели Холмс, 55-годишен лаборант од Шипли, Јоркшир.

Тој ја направил видеоснимката во минатиот викенд. Холмс вели дека суштеството се движело со 10 километри на час и одело по релативно права линија.

- Прво помислив дека се работи за некоја гигантска јагула, зашто тие личат на змии и со нив може да се објаснат пријавените случаи кога Неси била видена - вели тој.

Лох Нес, најголемиот и најдлабок копнен воден базен во Британија, е обвиткан со митови и мистерии. Со длабочина од 230 метри, тоа е подлабоко и од Северното Море. Трагачот по Неси и морски биолог Адријан Шајн од центарот „Лох Нес 2000” во Драмнадрохит, на бреговите на езерото, ја видел видеоснимката и се надева дека темелно ќе ја анализира во следните неколку месеци.

- Себеси се сметам за скептичен интерпретатор на она што се случува во езерото, но умот ми е отворен за овие нешта и нема сомнение дека ова е најдобрата снимка што сум ја видел - вели Шајн.

Легендите за шкотските чудовишта водат корени наназад до еден од основачите на христијанската црква во Шкотска, Сент Колумба, кој пишувал за нив во 565 година. Во поновата историја, откако во 30-тите години Неси првпат била фотографирана од еден хирург што бил на одмор, постојат повеќе од 400 заведени случаи кога Неси наводно била видена. Оттогаш верниците шпекулираат дали е тоа сосема непознат вид, есетра, иако неа со години ја нема во шкотските води, или пак последниот жив диносаурус. Шајн се сомнева во последното објаснување.

- Има голем број можни објаснувања за појавите на езерото. Тоа би можело да се некое биолошко суштество или пак психолошки феномен, зашто во принцип ние гледаме тоа што сакаме да го видиме - вели тој.



Но Неси не е само икона на паранормалното, таа е и амблем на шкотскиот туризам и муза за плишаните играчки овековечена на маичките и на постерите, кои ја прикажуваат нејзината класична трогрба фотографија. Шкотските медиуми се скептични околу приказните за Неси, но снимката на Холмс е со толку добар квалитет што и вообичаено воздржаниот телевизиски канал „Би-би-си Скотланд” ја емитувал во ударните вести неделава. Вестите за новата снимка се појавија во време кога локалните туристички и бизнис-лидери почнуваат кампања за да му обезбедат на Лох Нес место на листата на светско наследство. Ако го убедат УНЕСКО да му даде на езерото специјален статус, тоа ќе го добие рангот на другите споменици од светското културно наследство како египетските пирамиди и Кинескиот ѕид.

- Мислам дека Лох Нес и Грејт Глен се феномен што заслужува статус на светско наследство. Има еден куп работа што треба да се заврши со заеднички сили, но навистина сме возбудени поради тоа - вели директорот на „Дестинејшн Лох Нес”, Роби Бремнер.


Областа ја посетуваат околу 400.000 луѓе годишно, носејќи и' приход од околу 60 милиони долари, но активистите веруваат дека статусот на светско наследство ќе го зголеми приходот четирипати и ќе обезбеди нејзина заштита.



Гледав на една емисија за втората слика, која впрочем е најјакиот доказ дека Неси постои, човекот кој ја сликал, доктор мислам беше, призна дека тоа воопшто не е слика на чудовиштето. Он ставил некој мал дрвен предмет и го сликал од близу и ја пуштил сликата во етер као демек од Неси е. Превара
 

kusi

glory for man utd
Член од
12 мај 2008
Мислења
295
Поени од реакции
3
Абе постоело не постоело од него годишно шкотите земале по 60 милиони долари па сеа види ти :helou:
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Не е можно да осптане толку време живо од 516 година нема теоретска шанса за тоа да остане живо 1500 години.. :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.635
Поени од реакции
11.258
Јас верувам па што сака нека биде!!


 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
I jas veruvam vo Nesi ama ne mora da znaci deka prezivealo 1500 godini. Moze toa se razmnozuva kojznae. Sea za turizam si praat turizam. Treba i nie da napraime vo Strumica kaj nas deka ima nekoe praistorisko cudoviste pa ke vidite biznis. Ne samo da se otepueme rabotejki zemjodelie.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.590
Поени од реакции
6.951
Pa zosto i da ne bi postoelo. Sto bi bilo ovde tolku cudno. Toa e ednostavno zivotno koe se ima odlepeno od vremeto i sea opstanuva vo period vo koj drugi kako nego nema na drugi mesta. Golema verojatnost e tektonskite dvizenja na zemjata da go imaat oformeno toa ezero i tokmu vo nego da se najdat poveke od vakov vid. Tie poleka, poleka se imaat prisposobeno na drugiot nacin na zivot, vo pomala vodena povrsina i dlabocina i so pomala sloboda. Kako odminuvalo vremeto tie se razmnozuvale. Tamu toa ezero, ja kao sto imam slusano ne se koristi za kapenje, sto poradi temperaturata, sto poradi muabetite za Nesi. Taka da taa sredina recisi nedoprena od covecki organizam, mu ima ovozmozeno na ova zivotno golema bezbednost i sloboda za odrzuvanje na vidot. Koj znae, mozebi vaka e i podobro ako ne se otkrie Nesi. Nie lugeto bi ziveele so muabetite za Nesi, a toa zivotno bi opstanuvalo bez da znae opstestvoto so sigurnost za nego. Bidejki dokolku navistina se potvrdi deka Nesi postoi toa veke ne bi bilo isto, posto ezerovo bi stanalo vise od Turisticka Atrakcija, a vidot na Nesi poradi covekovoto vlijanie, poleka no sigurno bi isceznal. Vaka nikogas ne bi izumrele nitu muabetite, nitu pak vidot na Nesi ... !!!* ;)

Znaete kako velat : Nekoi prasanja ednostavno ne zasluzuvaat odgovor.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Е да никој таму не бил па да види дали постои или не.
Не ми е јасно пошо има поделени мислења дали постои или не насекаде низ светото нека стаат една подземна камера па ќе видиме дали има или не.
А за тие што не веруваат дека постои би се бањале во езерото?:vozbud:
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
кирца мислиш на подводна камера така. а инаку за ова не вервам дека постои мислам дека е само една од оние лаги како бигфут и др ама привлекува туристи и то како и од то си живеат лугето
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Во езерото Лох Нес нема никакво чудовиште или диносаурус. Како прво, водата во езерото е ладна за поиклотермно животно како диносаурусот, а како второ, таму нема доволно храна (риби) со кој би се исхранувал диносаурусот ако веќе живеел таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom